Prostě jak to nedělat..

Aneb kritika všeho a všech :-D
Zamčeno
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostě jak to nedělat..

Příspěvek od vechio »

Mit sest jezdcu kazdej s parem pistoli, koletem, papinou, velitel s plechem navic, cornet s fangli zavesenou na bandaliru a v botce, trubac s trubkou co do vybaveni. Takticky - tri jezdci ve dvou radach, trubac zatroubi signal, jezdci klusem prijedou 8-10m pred pesaky, prvni rada vystreli otoci se vpravo, v zastupu se zaradi za druhou radu. Ta popojede vpred taky vystreli z jedne pistole. To se zopakuje a poto vytahnou mece a popojedou celne na pesaky a nebo v zastupu projedlu kolem cela regimentu. A to je cely..a bud pesaci se rozsypou a utecou nebo to jezdci zabali jako neuspesny utok..
Samozreme se to da zkratit a pesaci utecou a nebo jezdci dostanou salvu z musket a otoci to jezdci..
Vidis v tom nejaky problem? :geek:
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Bum
Příspěvky: 72
Registrován: Po 08. Ún 2010 20:44:45

Re: Prostě jak to nedělat..

Příspěvek od Bum »

A jinak zima holt spíš znamená zvýšené náklady na krmení, jak objemové, tak jádro, takže tolik k tunění. Jen to zvíře samo o sobě je zkrátka celkem drahá sranda. Ale díky za podnět. Vytunění pěšáci se mi moc líbí. Až se přestanou bát ve svých vytuněných oděvech upadnout, aby si je neumazali, budou úplně super.
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostě jak to nedělat..

Příspěvek od Olaff »

Ja som si nevybral byt jazdcom, tolko ku nakladom na ustajenie v zime... 8-)

A nemyslim si, ze ludia, o ktorych sa bavime ako o pocas zimy tuniacich maju problemy s padanim... Skratka, nemyslim si, ze tento podjeb bol nutny a prinosny pre diskusiu tykajucu sa urovne jazdy na bojiskach...

Takze opat: vybral si si tazsiu cestu ako napriklad ja, takze musis o to viac makat, aby to malo poriadnu uroven. Ja som ti ukazal, ze to nemozne nie je, Vechio ti dal par tipov, co to potvrdzuju. Ber alebo nechaj tak... :idea:
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
Bum
Příspěvky: 72
Registrován: Po 08. Ún 2010 20:44:45

Re: Prostě jak to nedělat..

Příspěvek od Bum »

Teď jsem ještě reagoval na Olaffa, Vechia jsem neviděl. Trubače nemáme a zatím jsem nikde u nás jízdního trubače neviděl. Byl by super. V ostatním asi není zásadní problém, v trochu větším počtu koní se to dělá líp než v supermalém (koně se víc opřou o sebe a dostanou se blíž, silnější koňské "osobnosti" a lepší jezdci na sebe líp navážou ty slabší). Bude-li někdo takovou taktiku chtít, asi to jde dát dohromady.
Avátar uživatele
Saman
Příspěvky: 211
Registrován: Ne 11. Říj 2009 17:48:41
Místo/Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostě jak to nedělat..

Příspěvek od Saman »

Problém je v tom, že když do mušketýrů vjedou koně, tak je celá bezpečnost v háji. A když se stačí mušketýři schovat za píky, koně se nemohou ani přiblížit. Takže ideální bych viděl dva nájezdy po dvou vlnách, pokaždé vystřelit z pistole a vrátit se ke svým. Nabít a podle času zopakovat. Ale sekání palaší do pík není úplně historický způsob vedení jízdního boje.

@Bum: Tohle není kritika tebe, v jízdních skupinách se nevyznám. Jen jsem si vzpomněl, že se to stalo. A taky jsem si vzpomněl na letošní Frýdlant, kdy se koně hnali proti dřevěné hradbě. Co měli v plánu, to netuším, ale opět je tam poslal generalissimus Kněbort.

Jinak ta akce v Chebu byla na hodně rozlehlé louce za řekou někde za fotbalovým hřištěm. Rozhodně se to nedalo srovnat s Bílou Horou.
mušketýr Regimentu zemské hotovosti

Arte et marte dimicandum!
~ Je nutné bojovat moudře a tvrdě!
Avátar uživatele
Bum
Příspěvky: 72
Registrován: Po 08. Ún 2010 20:44:45

Re: Prostě jak to nedělat..

Příspěvek od Bum »

Olaffe, promiň, zatím jsi mi neukázal nic. Ale to neznamená, že nemáš pravdu.
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostě jak to nedělat..

Příspěvek od Olaff »

Tak to sorry, no.... :oops: :cry:
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
Bum
Příspěvky: 72
Registrován: Po 08. Ún 2010 20:44:45

Re: Prostě jak to nedělat..

Příspěvek od Bum »

Rozjela se diskuse, nestačím reagovat. To Saman: Asi nejde o letošní Cheb, to byl naopak malinký plácek, pětinový ve srovnání s Bílou horou. Je pravda, že píky namířené proti letadlům nevypadají dobře, ale je pravda, že píky namířené proti plecím koním se mi taky nelíbí - sice je to historické, jenže historicky to bylo vymyšlené k tomu, aby to ty koně zabíjelo, a my si holt hrajeme. Což se koni, který dostane píkou do boku nebo třeba zblízka vychytá střelu z kanonu, blbě vysvětluje. Navíc na většině akcí prostoru opravdu moc není. Ale spousta věcí se dá asi dělat, pokud se na nich budou obě strany na nácviku domluví a bude na ně místo.
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostě jak to nedělat..

Příspěvek od vechio »

Bum napsal:Teď jsem ještě reagoval na Olaffa, Vechia jsem neviděl. Trubače nemáme a zatím jsem nikde u nás jízdního trubače neviděl. Byl by super. V ostatním asi není zásadní problém, v trochu větším počtu koní se to dělá líp než v supermalém (koně se víc opřou o sebe a dostanou se blíž, silnější koňské "osobnosti" a lepší jezdci na sebe líp navážou ty slabší). Bude-li někdo takovou taktiku chtít, asi to jde dát dohromady.
Nemelo by tohle vychazet od vas? Zajimat se o dobovou taktiku toho co predvadim si myslim je jednim ze zakladu naseho hobby.. (nechci rict konicku, protoze pro mnohe je to poradny kun :lol: )
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Saman
Příspěvky: 211
Registrován: Ne 11. Říj 2009 17:48:41
Místo/Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostě jak to nedělat..

Příspěvek od Saman »

No, ale ona by lehká jízda (těžkou jsem na vlastní oči nikdy neviděl) do pík nenajížděla, je to nesmysl. Skutečně není potřeba kruhová obrana, chráníme si týl, tam se jízda nesmí dostat. Pokud by to vypadalo jako na tom obrázku, tak by přece jízda neosekávala píky několika pěšáků, ale pokračovala by k citlivějším partijím nepřátelské armády - vystřílet dělostřelce, najet zezadu do mušketýrů apod.

Nicméně je fakt, že pěšáci a jízda (a dělostřelci) trénují odděleně a proto nejsou sehraní. Bylo by fajn, kdyby někdo uspořádal velkou secvičnou pro více skupin, kde bychom zkusili natrénovat zajímavé situace i s jízdou. Už je několik větších pěších regimentů, které umí manévrovat, efektivně kombinovat muškety a píky a takový boj je myslím i pro diváka zajímavý. Když přijedou koně, tak nevím, co dělat zajímavého. Padat při útěku pod píky nehodlám, bojím se, že mě pak nějaký kůň zadupe. Kdybych na podobnou situaci byl zvyklý, možná by to vypadalo lépe.

P.S. Trubka je dobrý nápad, příjezd jízdy by byl o hodně epičtější. Zazní trubka a všechno se běží schovat pod píky. :D
mušketýr Regimentu zemské hotovosti

Arte et marte dimicandum!
~ Je nutné bojovat moudře a tvrdě!
Zamčeno