Taky maly zmrznuty experiment...;)

Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Taky maly zmrznuty experiment...;)

Příspěvek od Olaff »

Tom: Skusim takto... Oblecenie problem nebol, ani v pokoji, az na tie boty, samozrejme. S tym snehom v nich je to jasne, suchy mraz je viac v pohode ako vlhka vlezla zima, s tym sme mali stastie. Co viem, tak vo FIW sa to riesi leginami alebo ich europskou nahradou, nepamatam si presny nazov, ale hadam kamase, zapinaju sa na gombiky po boku. V tridsiatke zatial nemam jasny dokaz pre nejaky ekvivalent, aj ked z mojho pohladu je logicky a par naznakov na temu "navleky na boty" som zachytil, riesi sa to v subfore Technologie, aspon myslim. Bohuzial, kym to nemam potvrdene, asi sa s nimi serkat nebudem... :mrgreen:

Stravu sme si nevyberali, az na klobasu sme ju prakticky prevzali z jedneho zoznamu. Na druhej strane, chcelo to prave ten prisun cukru, cestou spat uz nam napadlo, ze okrem orechov sme mohli vziat aj nejake sladke susene ovocie. Nabuduce... :mrgreen:

Ta podstielka mohla byt lepsia, na to sme prisli, hlavne ja, ked ma zvysni dvaja vystrcili zadkami z pristresku von. Na druhej strane, to zhananie travy nebolo take tragicke, jednoducho to bracka rezal nozom ako na poli. A keby som nefotil, ale im pomohol, mohlo to byt rychlejsie a viac... 8-) Plachta povodne v plane bola, nakoniec sa ale ukazalo, ze sa neukazala a ze je nezvestna, tak sme vyrazili bez nej. Ale ano, podprahova reklama zabera a trojyardovka od teba je v stadiu zvazovania, len momentalne su priority kusok inde.

Btw. svoju psu som planoval vziat, ale k nicomu by to vlastne nebolo, pretoze ona je v lese tak velmi rada, ze kym ja by som sa k nej chcel tulit ako k radiatoru, ona by sa zdekovala behat po lese. Zeny... :roll:

V konecnom dosledku sme boli ale v podstate prekvapeni, ze sa vlastne nic zvlastne neudialo. V jednom momente sme sedeli okolo ohna a zaznela veta: "Co ludia na tom LH vidia, ved sa tam nic nedeje." :twisted:
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
bruuk
Příspěvky: 110
Registrován: Pá 09. Led 2009 14:56:38

Re: Taky maly zmrznuty experiment...;)

Příspěvek od bruuk »

Tak jsem si přečetl ten report z bivaku.
Naprosto souhlasím s tím, že přenášet vodu je problém.
Na našich pochodech to řešíme hospodami, kde se dá napít častěji, než v přírodě, přesto je stále voda největší zátěží, hlavně kvůli vaření.
Závěrečné zamyšlení nad nepřiměřeným množstvím vymožeností na akcích mi mluví z duše.
Jediné, co mne zaujalo jako rozdíl od mých poznatků je zkušenost s obutím.
Já jsem šel pouze v jedněch vlněných šitých punčochách a byl jsem překvapen, že během pochodu naprosto stačily.
Do bot nesmělo napadat moc sněhu a když jsem se zastavil, tak byl problém, to zase ano.
Myslím, že dobré bylo o trochu více místa v botě. Kamarád, co měl boty upnuté natěsno, měl problém mnohem větší.
O těch cvočkách na podrážkách jsme nedávno debatovali a zjistili jsme, že vlastně nikdo neznáme žádný doklad o tom, že se používaly během středověku.
Logicky bych řekl, že byly před, byly po, proč by nebyly i tehdy, ale doklad o tom neznám.
Pokud víte, napište.
Ještě jednou klobouk dolů před fešákama...
:)
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Taky maly zmrznuty experiment...;)

Příspěvek od Olaff »

Bruuk> Chalani z Nitry, co robia 15. storocie, maju na cvocky nejake nove informacie, ktore tusim hovoria za za. Na druhej strane, chalan co mi sil boty na 15. storocie ich podbit nechcel, pretoze o tom informacie nema, to uz su ale 2-3 roky. No a potom k cvockom mal este zaujimavu poznamku Piskot od Mortaignov, snad mu nebude vadit, ak ho citujem: "Jeste me napadla jedna vec... zelezne cvocky v zimne nejsou zadna vyhra... a muzou zpusobit vic problemu nez by bylo dobre... jednou jsem cetl v nejakych pametech nemeckyho dustojnika z druhe svetove ( bylo to v nejake vetsi knizce o druhe svetove), ze kdyz byli u stalingradu, tak behem zimy bylo slyset chresteni zmrzlych prstu o podbiti podrazky v botach nemeckych pesaku... oni to nemeli moc vychytany a mezi nohou a vrskem cvocku byla jen mala izolace... a protoze kov dobre vede teplo ( a zimu a obema smery), tak asi tusis v cem by mohl byt problem... proto bych rekl, ze zelezny cvocky nejsou v zimne zadna vyhra"

A asi na tom vlastne cosi bude... :?
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Taky maly zmrznuty experiment...;)

Příspěvek od raia »

Podobný experiment jsem dělal před dvěma roky. Mám podobné zkusšenosti. Šel jsem ale v ručně šitých botách s cvoky a vícevrstvou koženou podrážkou. Měl jsem v nich plstěnou vložku a na nohách lněné a vlněné punčochy. Boty byly tak napěchované, že mi vlna "přetékala" z otvorů. Velice příjemně mne překvapilo, že sníh mi obalil botu a punčochy a vytvořil vrstvičku, která zamrzla. Díky tomu mi do botů nic nepadalo a já tam měl příjemně teplo. Pokud se mi na kůži dostala nějaká vlhkost, tak velmi málo a hned se "vypařila".
Problém ale byly cvoky. Nabalily na sebe sníh, který následně zamrzl, takže jsem šel jak na chůdách a každou chvíli jsem musel nožem led z podrážek sundávat. Myslím si, že pouze kožené podrážky by tohle tak citelně nedělaly.

Vodu jsem bral z potoku.

Teplota byla cca -5 až -12°C.

10km jsem urazil za cca 6 hodin s tím, že jsem kilometr šel hlubokým sněhem (nad kolena). Nakonec jsem se na to vykašlala a šel křivolakou cestou srnčího stádečka, které přede mnou utíkalo. Nachodil jsem asi víc, ale určitě jsem se přesouval rychleji než hlubokým sněhem.
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Taky maly zmrznuty experiment...;)

Příspěvek od raia »

cesta.jpg
cesta.jpg (62.27 KiB) Zobrazeno 5922 x
srnky.jpg
srnky.jpg (71.42 KiB) Zobrazeno 5922 x
vybava.jpg
vybava.jpg (77.58 KiB) Zobrazeno 5922 x
Avátar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 261
Registrován: So 15. Lis 2008 22:49:22

Re: Taky maly zmrznuty experiment...;)

Příspěvek od deCarabas »

Raia: aj si nocoval?
Obrázek
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Taky maly zmrznuty experiment...;)

Příspěvek od raia »

měl jsem v plánu, ale nakonec ne. Chytla mne jakási viróza, takže jsem spal u známých doma
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Taky maly zmrznuty experiment...;)

Příspěvek od Olaff »

Sam by som to neriskoval asi v takom pocasi ani pri stopercentnom zdravi... Istota je istota...
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Taky maly zmrznuty experiment...;)

Příspěvek od raia »

V noci bylo jen -5°C a za celou cestu jsem nepocítil zimu.
Odpovědět