Kožené zbroje (buff coat - kolety atd.)

Lenka
Příspěvky: 30
Registrován: So 07. Ún 2009 12:46:07

Re: Kožené zbroje (buff coat - kolety atd.)

Příspěvek od Lenka »

Indyján napsal:Nemohu si pomoct, ale rád bych vyvrátil zkazky o nemožnosti vyrobit silnější kůži. Mám doma vzorek kůže, ze které jsem dělal opratě. Její tlouštka je 8 až 10mm. Vyrobeno klasickou metodou třísločiněním, byla asi 2.6m dlouhá, z českého či ukrajinské bejka obyčejného plemena. Na objednávku vám takovou klidně dodají, ovšem cena je také pořádná.
Já neříkám, že není možné vyčinit silnější kůži tříslem, měla jsem pochybnosti o jelením krku a jeho pročinění tukem. Nikdy jsem neslyšela o jelení kůži činěné tříslem. A navíc, řešilo se 14. století. Činilo se v zemi, dnes i za použití přírodního třísla je možno kontrolovat ph a teplotu břečky, káděma je možné pohybovat a tím urychlit činění. Ty technologiké postupy se taky vyvíjely století od století.
Tohle byla fakt jen úvaha Indy a čekala jsem k ní nějakou diskuzi a nic. Tak mně těší, že jsi nad tím přemýšlel aspoň ty. :)
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Kožené zbroje (buff coat - kolety atd.)

Příspěvek od Alistaire »

Indy - Lenka - ano, taky si myslím že vtip je v tom činění. Tady u buvoláků, o kterých se bavíme by to měla být právě ta houbovitá struktura.
Tuším, kde jsem náznak popisu toho činění (včetně jeho názvu) viděl, zkusím to přes víkend pohledat, ale neslibuju že najdu... :cry:

PS: mám doma taky řemen tlustý 10mm, který prokazatelně není slepovaný z více vrstev... to samozřejmě vyrobit jde.
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Lenka
Příspěvky: 30
Registrován: So 07. Ún 2009 12:46:07

Re: Kožené zbroje (buff coat - kolety atd.)

Příspěvek od Lenka »

Když už se diskutuje materiál, mohl by sem prosím někdo dát obrázek buvoláku? Na začátku Alistaire zmínil, že u nás žádný pořádný nikdo nemá, tak ať je aspoň tady. ;)
Odpovědět