Kožené zbroje (buff coat - kolety atd.)

Lenka
Příspěvky: 30
Registrován: So 07. Ún 2009 12:46:07

Kožené zbroje (buff coat - kolety atd.)

Příspěvek od Lenka »

Alistaire napsal:Kůže - jo, v podstatě správně. Teď si z hlavy naráz nevzpomenu jak se ten proces činění jmenuje, ale to příjde.
Ty buvoláky (buff-coat) jsou luxusní, a nikdo tady pořádněj nemá :(
Vzpomněl by sis prosím, jak se ten proces činění jmenuje? Pokud je název "buvolák" odvozen od druhu použité kůže, mělo by jít o poměrně hutnou, tuhou a pevnou kůži činěnou kamencem. Je to tak?

Raia - Odkud prosím víš, o těch dvou druzích kůže? Případně něco bližšího bys k tomu nevěděl? Ono je více názvů kůží, liší se zpracováním, ale netuším jak.
Šavlis
Příspěvky: 387
Registrován: Út 18. Lis 2008 13:50:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Jezdecké zbroje

Příspěvek od Šavlis »

Na tu kůži mám zdroj z Anglie, odpovídá zachovaným originálům, je přes 5 mm tlustá, jakoby nafouknutá, velice měkká a dost houževnatá a odolná proti bodu či řezu. Mám dokonce vzoreček, můžu o vzít na nějakou akci. Akorát je docela drahá, poštovné je taky úlet.
Obrázek
Alt-Starhemberg Olmütz
http://www.olomouckypluk.cz
Lenka
Příspěvky: 30
Registrován: So 07. Ún 2009 12:46:07

Re: Jezdecké zbroje

Příspěvek od Lenka »

Vzoreček bych viděla moc ráda. Nevíš, jestli má ta kůže nějaký speciální název? Případně, nemají ti angláni nějaké stránky, kde by k tomu bylo něco napsáno? Je to asi hovězina, že?
Nevíte někdo náhodou, jaké že to byly kůže pruské? Zpočátku to byl dovoz, v 19. stol. jsem našla fabriku, co se na tyto kůže u nás specializovala. Vím jen, že měly být zpracovány, nějakým odlišným způsobem.
A pak jakým způsobem se zpracovávaly ruské juchty, že byly prakticky nepromokavé?
Případně po SZ, ať tady zbroje nezaplácáme kůží. Díky.
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Jezdecké zbroje

Příspěvek od raia »

Lenka napsal:Případně po SZ, ať tady zbroje nezaplácáme kůží.
Myslím, že tohle jsou velmi zajímavé dotazy a odpovědi na ně by nás zajímaly všechny.
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Jezdecké zbroje

Příspěvek od raia »

Mno, čistě náhodou se strhla debata na podobné téma na jiném serveru, takže ji sem nahodím - výsledek vás jistě překvapí :geek:


CRYPTORCHID : nevíte, jak se česky říká "buff coat"?

RAIA: Kolet (ale není to česky), česky by to byl "bůvolák" nebo "bůvolí kabátec" ;:)
PS: i v 17. století byly rozdíly v použití a ve střihu koletu - to co tu máš jako velký obrázek 3/4 17.století, kdežto to co máš dole je cca 1/3 17.století ...

MASCHA: ale nejlepší buvolák je se zimní úpravou http://www.nebraskahistory.org/images/s ... ufcoat.jpg

COSSACK : Akorát, že ten "buffalo coat" z Nebrasky je opravdu vyrobený ze zvířete buffalo - tedy bizon. Slovíčko "buff" u těch dalších kabátů odkazuje na způsob zpracování kůže a s bizonem ani buvolem to nemá nic splečného. V angličtině se tomu říká "buff leather" a dělalo se to z hověziny. Takže říkat koletu bůvolák je blbost.

RAIA: "Slovíčko "buff" u těch dalších kabátů odkazuje na způsob zpracování kůže" eh? Kde jsi to prosím vyčetl ?
V anglii to bylo možná dělané z klasické hověziny, ale až tak mi to nesedí, protože tyhle věci byly hodně drahé a připadne mi, že byly dokonce dovozové - ve Švédsku totiž chovali jakýsi druh krav/bůvolů, který má hodně silnou kůži - dá se říct až "bizoní / bůvolí", ze které se tohlecto pomocí nám neznámé technologie vyrábělo.

MELKEL: Cossack má pravdu, padawane. Buff leather je kůže, která je činěná enzymaticky a pak prosycená olejem, který oxiduje. A je vcelku jedno,l jestli se dělá z buvola, nebo krávy. Furt to bude buff :-)

RAIA: huá si děláš prdel Obiwane, že víš, jak vyrobit takovouhle "kůži" ?!

MELKEL: http://www.boothandco.com/oiltanbuff.htm
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Jezdecké zbroje

Příspěvek od Alistaire »

myslím, že článek postnutý Melkelem při vší úctě není ono, jsou tam popsány principy přírodního činění kůže, ale myslím si, že tohle je trochu něco jiného.

Šavlis - jo, přesně tak, měkké houbovité, odolné. Viděl jsem i sílu přes 10mm (na originálech, nevím jestli by to někdo dokázal vyrobit...). Přiznám se, že výrobce i té tloušťky 5mm by mě docela zajímal, výhledově...
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Lenka
Příspěvky: 30
Registrován: So 07. Ún 2009 12:46:07

Re: Kožené zbroje (buff coat - kolety atd.)

Příspěvek od Lenka »

No ono taky v tom Melkelově článku nemusí jít zrovna o tu houbovitou kůži. Raia psal, že byla houbovitá, nebo tuhá, mohlo jít o různé postupy činění za použití stejných činících látek. Těch kůží mohla být spousta druhů, v různých kvalitách. Ty kvalitní drahé mohly být dovoz, levné se třeba mohly dělat tady. V 18. století byli naši koželuhové a jircháři schopni vyrobit jen průměrné kůže, všecno lepší byl dovoz. Naše koželužství ve vývoji pokulhávalo ještě téměř celé 19. stol. Winter píše: "Nejlepší kůže z volů neuměli koželuhové ani v Němcích až do bělohorské doby vydělávati. Takové kusy byly dováženy z Anglie a Nizozemí a taky z východu (kůže pruské). Z čehož lze soudit, že prakticky ve všech dobách byly ty lepší kůže dovoz.
Ve slovníčku pojmů se píše:
buvolí kůže - z kamence vydělávaná
Činění kamencem hlinitým, je známé už ze starého Egypta. Nejjednodužším způsobem je použití kamence a soli. Z. Winter uvádí taky vinný kámen a mouku a z 19. stol. jsou známy postupy činění "glacé" - kamenec, sůl, mouka, žloutky. Postupů a vylepšení budou za ty staletí mraky. To, aby ta kůže zůstala houbovitá, a kolagení vlákna se neslepily a ni po uschnutí bude nějakým zvlášním technologickým postupem. Takové postupy se většinou tajily, takže je těžké, je dnes dohledat.
Ale trochu tady zapadl můj dotaz na Alistaira. Jaký název činícího postupu jsi měl na začátku na mysli? Pokud jsem teda dobře pochopila, že myslíš dobové činění těch buvoláků. Dost by mi to pomohlo, protože názvů kůží mám dost, ale chybí mi jejich popis, nebo vlastnosti.
Avátar uživatele
Indyján
Příspěvky: 261
Registrován: Út 11. Lis 2008 16:49:04
Místo/Bydliště: Morava

Re: Kožené zbroje (buff coat - kolety atd.)

Příspěvek od Indyján »

Nemohu si pomoct, ale rád bych vyvrátil zkazky o nemožnosti vyrobit silnější kůži. Mám doma vzorek kůže, ze které jsem dělal opratě. Její tlouštka je 8 až 10mm. Vyrobeno klasickou metodou třísločiněním, byla asi 2.6m dlouhá, z českého či ukrajinské bejka obyčejného plemena. Na objednávku vám takovou klidně dodají, ovšem cena je také pořádná. Vtip kůže na dané kabátce je v činění, kůži od Šavlise, /tu z Anglie/ jsem držel v ruce a dloubal do ní nožem.
Nevím, jak přesně se činí a upravuje, aby výsledný efekt byl takový, tloštka však není dána spec. plemenem.
Lepší mrtvej frajer než živej srab. MM

generál svobodník chorvatského hraničářského pluku 63. GIR Karlstädter-Szluiner,střelec a halapartník v pozdně gotických projektech.
http://sedmiletka.brodec.org/index.php
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Jezdecké zbroje

Příspěvek od raia »

Alistaire napsal:myslím, že článek postnutý Melkelem při vší úctě není ono, jsou tam popsány principy přírodního činění kůže, ale myslím si, že tohle je trochu něco jiného.

Šavlis - jo, přesně tak, měkké houbovité, odolné. Viděl jsem i sílu přes 10mm (na originálech, nevím jestli by to někdo dokázal vyrobit...). Přiznám se, že výrobce i té tloušťky 5mm by mě docela zajímal, výhledově...
No ono se stačí dočíst do druhé poloviny článku...
Lenka
Příspěvky: 30
Registrován: So 07. Ún 2009 12:46:07

Re: Kožené zbroje (buff coat - kolety atd.)

Příspěvek od Lenka »

Indyján napsal:Nemohu si pomoct, ale rád bych vyvrátil zkazky o nemožnosti vyrobit silnější kůži. Mám doma vzorek kůže, ze které jsem dělal opratě. Její tlouštka je 8 až 10mm. Vyrobeno klasickou metodou třísločiněním, byla asi 2.6m dlouhá, z českého či ukrajinské bejka obyčejného plemena. Na objednávku vám takovou klidně dodají, ovšem cena je také pořádná.
Já neříkám, že není možné vyčinit silnější kůži tříslem, měla jsem pochybnosti o jelením krku a jeho pročinění tukem. Nikdy jsem neslyšela o jelení kůži činěné tříslem. A navíc, řešilo se 14. století. Činilo se v zemi, dnes i za použití přírodního třísla je možno kontrolovat ph a teplotu břečky, káděma je možné pohybovat a tím urychlit činění. Ty technologiké postupy se taky vyvíjely století od století.
Tohle byla fakt jen úvaha Indy a čekala jsem k ní nějakou diskuzi a nic. Tak mně těší, že jsi nad tím přemýšlel aspoň ty. :)
Odpovědět