Výstroj dělostřelce

rosik
Příspěvky: 8
Registrován: Čt 05. Led 2012 19:36:32

Výstroj dělostřelce

Příspěvek od rosik »

Zdravím všechny!
Naše skupina se snaží o rekonstrukci dělostřelecké jednotky v období třicetileté války. Trochu konkrétněji - české země, 30. léta.

Vize pro můj kostým: kalhoty mám hotové, jsou středně široké a (bohužel) dyftýnové. Střih ani látka nejsou úplně ideální a časem pouvažuju o jejich náhradě, ale teď se tím zabývat nechci.
Na vršku těla mám košili, střihově podle Montaigne regimentu a chci si pořídit doublet, střih podle "The Cut of Mens Clothes", str. 22-23 a na něj bych chtěl kabát bez rukávů.
Mám nízké boty, chtěl bych na nohy onuce a vlněné trychtýřovité punčochy.

Teď mé dotazy ctěné auře fóra:
- Je to celé / z části hloupost? Případně prosím o konkrétní návrh na změnu.
- Nemám střih na kabát (měkký kolet) bez rukávů. Doporučíte mi něco?
Avátar uživatele
AndreaM
Příspěvky: 40
Registrován: Út 11. Lis 2008 17:32:26

Re: Výstroj dělostřelce

Příspěvek od AndreaM »

Neříkejme tomu rekonstrukce...
Proč dyftýn? Proč střih není ideální? Proč si nenechat poradit a do začátku dělat vše pořádně? A just na tomto foru! :roll:
rosik
Příspěvky: 8
Registrován: Čt 05. Led 2012 19:36:32

Re: Výstroj dělostřelce

Příspěvek od rosik »

Kalhoty už mám delší dobu. Nechci je obhajovat, ale nechci investovat do nových. Až uzraje čas a peníze, dodělám i pořádné kalhoty. :)
Spíš mě zajímají odpovědi na mé otázky. Za ně předem díky!
Avátar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 261
Registrován: So 15. Lis 2008 22:49:22

Re: Výstroj dělostřelce

Příspěvek od deCarabas »

rosik: kalhoty mas usite za den a stacia ti na to (aspon z mojich skusenosti) 2 metre latky. to nie je ani taka sialena suma, ani taka hrozna drina. Navyse si nove nohavice mozes zladit priamo s novym doubletom (farba, pripadny vzor, priviazanie nohavic k doubletu).

A este otazka: Navrch chces kabat bez rukavov? Preco bez rukavov?
Obrázek
rosik
Příspěvky: 8
Registrován: Čt 05. Led 2012 19:36:32

Re: Výstroj dělostřelce

Příspěvek od rosik »

S rukávy u kabátu velmi dobrá otázka - proč?
No, přišlo mi to zajímavé. Možná bude lepší otázka, jak jsem došel k názoru, že by se něco takového nosilo. Kožené kolety bez rukávů, jen s nárameníky byly běžné (mezi kolety, ne mezi vojáky), s tím mi asi dáte za pravdu. V publikaci Vojenské odívání od Kutílkové se píše, že vojáci byli mnohdy oblečeni v koletech látkových, z toho mi vyplývá, že tyto látkové kolety rovněž mohly být bez rukávů. Vyveďte mě z omylu. ;)
Avátar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 261
Registrován: So 15. Lis 2008 22:49:22

Re: Výstroj dělostřelce

Příspěvek od deCarabas »

rosik: ja ti omyl vyvracat nemusim.... pride mi to ale dost neprakticke. Neviem ale, ako fungujes ty ci tvoja skupina, cize ak ti staci mat bez rukavov... ja osobne mam rad teplo a na kabat si prirobim rukavy.Okrem toho som na obraze ani rytine nevidel nic podobne, resp. si to nevybavuje, aj ked samozrejme, kto videl vsetko, ze... :)
Obrázek
Avátar uživatele
Piskot
Příspěvky: 41
Registrován: Ne 15. Ún 2009 16:38:19

Re: Výstroj dělostřelce

Příspěvek od Piskot »

rosik napsal:S rukávy u kabátu velmi dobrá otázka - proč?
No, přišlo mi to zajímavé. Možná bude lepší otázka, jak jsem došel k názoru, že by se něco takového nosilo. Kožené kolety bez rukávů, jen s nárameníky byly běžné (mezi kolety, ne mezi vojáky), s tím mi asi dáte za pravdu. V publikaci Vojenské odívání od Kutílkové se píše, že vojáci byli mnohdy oblečeni v koletech látkových, z toho mi vyplývá, že tyto látkové kolety rovněž mohly být bez rukávů. Vyveďte mě z omylu. ;)
S podobným zacházením se slovem kolet bych byl velmi opatrný. Přiznám se, že zmiňovanou knihu jsem v ruce neměl, ale vzhledem k tomu, jak široké období na 304 stranách autorka popisuje, se velmi bojím, že občas nějaký detail ujede. Domnívám se, že kolet bude jedním z nich ( se vším respektem ke knize).

Jak chápeš pojem kolet? Jako obecně použitelný kožený kabátec? Jako českou podobu anglického pojmu buff-coatu? Shodneme se asi na tom, že kolet = ochrana, "zbroj". Obzvláště v druhé polovině konfliktu rapidně startuje jeho popularita ( resp. popularita onoho typu "buff-coat"), ale rozhodně to není něco, co uvidíš na každém blátošlapovi. Existují i kolety velmi luxusně zpracované, které obstojí i mezi nejluxusnějšími civilními kabáty ( výzdobou), které mají řadu čistě "látkových" doplňků ( teď si zrovna nevzpomenu na jméno onoho šlechtice, ale byl to jeden z obrazů na pernštejnské výstavě o třicetileté válce - kdyby si někdo vzpomněl dříve než to dohledám, byl bych vděčný; stuhami dozdobený kolet má na některých obrazech i Valdštejn). Pokud je někde zmíněn látkový kolet, je to nejspíše záměna pojmů. Kabát ve vzoru kolet je podle mého absolutně netypická věc - na obraze ani rytině jsem nic podobného neviděl.

Pokud bych Ti mohl dát nějakou radu, nedělej věci polovičatě, tzn. nevytvářej kus oblečení, který budeš mít na ochranu proti vnějšímu nepohodlí a neprohlašuj ho zároveň za něco jiného. Ochrana před nepohodlím bez rukávu je úsměvná, goretexovou/zimní bundu bez rukávů by sis určitě nekoupil. Jakákoli "zbroj" pouze z běžné látky je absolutně netypické řešení "chudého muže" a rovněž bych ho zavrhnul, protože se takovýmto improvizacím musíme už z podstaty našeho koníčku vyhýbat.

Výsledek? 1) Chceš-li kabát, pořiď si klasický kabát či jakýkoli obdobný typ oblečení, na který seženeš obrázek/střih, chceš-li kolet ( a máš na něj v rámci "role") tak si pořiď kolet. 2) Nesnaž se za každou cenu nějakou unikátní věcí vymanit z většiny a když už, tak jen v rámci nějakého dobře obhajitelného případu ( nenapadá mě momentálně vhodný příklad) a ne obecně zvláštních věcí ( jako je kabát bez rukávů) a za 3) Nestav prosím svoje otázky ve stylu:"Myslím si XY, přesvědčte mě že Vaše AB je správně." Mnohem obecně přijatelnější je "Pro XY mám tyto podklady, Vaše AB je podle mého nekompletní/špatně interpretované, z jakých podkladů vycházíte"
Poddůstojník Mortaigne regimentu
Obrázek
http://www.mortaigne.com Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Výstroj dělostřelce

Příspěvek od Loudis »

V podstatě souhlasím s předřečníky. Lapidárně: Kolet a kabát jsou dvě rozdílné věci. Tvoji "estetickou tužbu", pokud jsem jí porozuměl dobře, by mohla uspokojit vrchní látková vesta, která se oblékala přes kabátec (dublet - to slovo se v Čechách té doby moc nepoužívalo...). Tyto vesty jsou ovšem záležitost spíše z počátku války. Ostatní zde již zaznělo. Až si ujasníš, co od toho "kabátokoletu" požaduješ, budeš vědět, jestli chceš kabát, vestu, nebo kolet. Jak každá z těch věcí obvykle vypadala, je pak již jasná věc...
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Avátar uživatele
Mlask
Příspěvky: 182
Registrován: Út 11. Lis 2008 19:15:27
Místo/Bydliště: Pribram
Kontaktovat uživatele:

Re: Výstroj dělostřelce

Příspěvek od Mlask »

Usij si kabatec s rozpinacimi rukavi a mas to vyresene.
Regiment zemské hotovosti
DIMICANDUM
rosik
Příspěvky: 8
Registrován: Čt 05. Led 2012 19:36:32

Re: Výstroj dělostřelce

Příspěvek od rosik »

Díky za reakce.
@Piskot: Klidně přiznám, že moje znalosti nejsou nikterak široké, to je taky důvod, proč píšu sem - potřebuju kvalitní oponenturu. Vytváření kočko-psů se normálně snažím vyhnout, zde jsem za důkaz existence (byť zjevně nedostatečný, jak se ukazuje) považoval zmínku v oné publikaci. EDIT: Ještě jsem si vzpomněl, že jsem pojem "měkký kolet" četl přímo tady: viewtopic.php?f=4&t=317&start=20 , druhý příspěvek uživatele Alistaire na stránce.
(Odkazovaný obraz z pernštejnské výstavy si (asi) vybavuju, autora a název ale vůbec...)
@Loudis: Zkus prosím najít nějaké vizuální ztvárnění téhle vesty.

Další dotaz: Jak je to s barvami? (stále v kontextu vojáků (dělostřelců) Českých zemí ve 30. letech) Používaly se pestré (tady mě neberte za slovo, chápu, že i tak bylo spektrum omezené jen na některé, spíše pastelové) barvy, nebo spíš přírodnější (hnědé, šedé, ...)? Byla běžná jiná barva rukávů než zbytku kabátce? Co barva podšívky? A jak je to s různými barevnými pruhy na oblečení? EDIT: U de Gheyna jsou všichni vykresleni velmi pestře, při prohledání portrétů období na wga.hu jsem ale takových příkladů mnoho nenašel (je ale pravda, že obyčejní vojáci byly na málokterém obraze). Rovněž Olaffův kostým je laděný spíše do přírodních barev. Vyplývá mi z toho, že používání barev se lišilo oblast od oblasti a spíše se kloním o tomu zůstat v barvách přírodních.
Odpovědět