Přivandrovalec ze Skotska 1626 - 1634

Avátar uživatele
KASCHA
Příspěvky: 96
Registrován: Čt 13. Lis 2008 7:45:06

Re: Přivandrovalec ze Skotska 1626 - 1634

Příspěvek od KASCHA »

Ad Vechio: ono to bylo myšleno spíš jako vtip...ale pro tebe - jsem studený
v tomto Osprey odkazy na prameny sou - jen krátký výtah:
Už z roku 1625 ale známe příklad červeného a modrého regimentu, které byly vybaveny plášti (casok/casague) červené a světle modré barvy. Tato informace je zajímavá hlavně díky tomu že právě v tomto roce vznikly barevné regimenty švédské. Různé jiné zmínky (zejména Hoppeho) dokazují že přinejmenším žlutý, čevený a modrý regiment měli kabáty v barvě jmen (modrokabátníci). Pro ostatní pluky ale takové zprávy nemáme. Zpráva Anglickému králi z roku 1627 (pro původní barevné regimenty) říká: Pro svou armádu má hrubé plátno vyrobené v jeho zemi …. A s ním odívá své vojáky, červeně, modře, žluťe a zeleně což vypadá v poli výborně a nebylo to známo v minulých časech. Právě tato zpráva omezená na dění ve švédsku stála u zrodu mýtu o tom že Gustav uniformu vymyslel.
Zdá se že i jiné regimenty dostávaly barevné sukno i když nebývá specifikován odstín. Pokud byl dostatek materiálu v jedné barvě byla dodávka jednobarevná. Nebyl ale zřejmě problém dodávat mix “zbytků”. Tak například roku 1629 dostalo 106 vojáků Johna Rutvena, kteří dorazili ze skotska k regimentu Jamese Ramsaye obdrželi následující plátno: 39 loktů červené, 42 žluté, 351 skotské Persey (šedá či modrá), 113 nezpecifikované barvy a 207 různobarevného plátna.

co se týká rakušanů tam to mám z korespondence a ad bombon - metodicky - pokud mám doloženy dodávky tak je prostě do teorie odění zahrnu ačkoli musím počítat s tím že nešlo o uniformitu známou později, ale spíš dopad rozvoje podnikání - velké objednávky sukna, šití ve velkém atd...tedy jednotlivé kompanie mohly mít jinou jak barvou tak částečně i střihem i když ten se myslím u těchto hader až tak moc nelišil...

jo rozdíl mezi nativními a "německými" jednotkami sem jaksi považoval za známý...mea culpa ....
tak mi všichni odpusťte a měj te se
pikenier und captain des Altes Blaues regiment
http://www.altblau.cz
Obrázek
Odpovědět