Využití opaskového háku

Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Patrontaska pre zaciatok 17. storocia

Příspěvek od Olaff »

Uuu, tak potom je pravdepodobne, ze som to pochopil spravne... Len sa mi nezda, ze by to tam udrzalo bez nejakeho istenia, predsa len, ked kon hopsa hore a dolu...
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
Ghoblin
Příspěvky: 24
Registrován: Ne 08. Ún 2009 22:37:55
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Patrontaska pre zaciatok 17. storocia

Příspěvek od Ghoblin »

[quote="Dalibor Žáček"]Tady jsou ty háky i s popisem.

Díky za opravu, nebýt líný číst ukrajinskou azbuku tak tady netrvdím nesmysly. Tenhle obrázek doma mám, příště než tu začnu něco tvrdit tak si i přečtu co je k tomu napsané.
Bog, honor i pieniądze.
Avátar uživatele
Dalibor Žáček
Příspěvky: 37
Registrován: Stř 08. Dub 2009 12:35:29

Re: Patrontaska pre zaciatok 17. storocia

Příspěvek od Dalibor Žáček »

Olaff napsal:Uuu, tak potom je pravdepodobne, ze som to pochopil spravne... Len sa mi nezda, ze by to tam udrzalo bez nejakeho istenia, predsa len, ked kon hopsa hore a dolu...
Máš to pořád na řemení, ten hák to jen drží při jízdě na koni, aby ti šavle nelítala.
Avátar uživatele
eifel
Příspěvky: 93
Registrován: Ne 08. Ún 2009 9:51:24
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Patrontaska pre zaciatok 17. storocia

Příspěvek od eifel »

Když je šavle na takovém háčku, tak ti určitě nespadne, protože když jedeš, tak přece kopíruješ pohyb koně a tudíž žádné natřásaní. Osobně jsem přesvědčen, že se takto také nosila zavěšená šavle i na zemi, zvlášť když jsi nechtěl zakopnout o vlastní pochvu.
"Haut les têtes, la mitraille n'est pas de la merde !"


www.stvanci.cz
bruuk
Příspěvky: 110
Registrován: Pá 09. Led 2009 14:56:38

Re: Patrontaska pre zaciatok 17. storocia

Příspěvek od bruuk »

Aha, takže se do háku nahodila pochva, která už držela na opasku zavěšená za očka?
Tím pádem byla pochva vodorovně a ne svisle?
Nemohla pak vyklouznout šavle díky svému zakřivení?
To nám kluci budete muset předvést v reálu.
Ale je to zajímavé, to zase jo.
Avátar uživatele
eifel
Příspěvky: 93
Registrován: Ne 08. Ún 2009 9:51:24
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Patrontaska pre zaciatok 17. storocia

Příspěvek od eifel »

Nevím, jak to dělali ve třicítce, ale já ji tak mám zavěšenou v napoleonice a v rokoku a to hned z několika důbvodů. Prvně když jedu a potřebuji hned tasit a tak ji nemusím furt někde lovit a pak když jdu pěšky , tak věčně nemusím zakopávat o vlastní šavli a k tomu ji ještě tahat po zemi. Šavle na hášku mi visí kolmo dolů a proto nemůže vypadnout. Chci ,ale upozornit, že se kontrukčně liší závěs šavle v třicítce a v napoleonice.
"Haut les têtes, la mitraille n'est pas de la merde !"


www.stvanci.cz
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Patrontaska pre zaciatok 17. storocia

Příspěvek od Olaff »

Jo, je mi to jasne... Ale formuloval by som otazku takto: Radovy pesiak a na opasku hak na sablu - ano alebo nie?
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
eifel
Příspěvky: 93
Registrován: Ne 08. Ún 2009 9:51:24
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Patrontaska pre zaciatok 17. storocia

Příspěvek od eifel »

Pro pěšáka to není věc typická, ale pokud to nebude mít celá jednotka tak bych to bral. Je to věc navýsost praktická.
"Haut les têtes, la mitraille n'est pas de la merde !"


www.stvanci.cz
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Patrontaska pre zaciatok 17. storocia

Příspěvek od Alistaire »

teď si nejsem na 100% jistý, jestli je to tak u šavlí i v 1/2 17. stol , ale určitě koncem 18. stol se závěs u pěšáka a jezdce velice liší délkou, kdy opěšalý jezdec svoji by šavli doslova tahal po zemi. Tam háček nebo jiný typ závěsu má velmi významné opodstatnění.
Z logiky věci a fiziognomie člověka bych soudil, že to bude i v tom 17st. podobné.
Tedy závěs pro primárně pěšího a primárně jízdního může být dost jiný.
Konkrétně ty husarské na obrázcích vypadají dlouhé, a dost se podobají těm z napoleoniky.

Ale do tohohle moc nedělám (o koni vím že vzadu kope, vepředu kouše a nemá volant), takže to klidně dělte čtyřma...
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Patrontaska pre zaciatok 17. storocia

Příspěvek od Olaff »

Len taky napad, nedala by sa tato tema oddelit od povednej s patrontaskami pre sprehladnenie? Predsa len, celkovo zavesy sabli mna osobne celkom zaujimaju a dalo by sa v tom pokracovat... :ugeek:
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Odpovědět