Procházení řad

Fórum určené k řešení otázek bezpečnosti a kvality střelby na reenactment akcích
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Procházení řad

Příspěvek od Alistaire »

Já tyhle svoje úvahy nemám, a zatím nechci mít jako argument, ale jako námět k zamyšlení, ze kterého posléze kompetentní argumenty pro to či ono vzniknou.

Pro metodu "opakované proč" potřebuješ mít víc jak jeden argument...


přičemž odpověď : "protože je to bezpečnější" neberu jako samotný argument, ale jako (v lepším případě) shrnutí argumentů pro bezpečnost.
Tak v 90% případů co jsem se zatím setkal to byla ale odpověď jako finální argument, bez podložení, kdy to ti co to říkali nebyli schopní podložit často ani do první úrovně "a proč", natož do nějaké druhé, nebo třetí, jak je žádoucí minimum.


Alistaire napsal: otázka pro ostatní (teda mimo mě a Tebe - jo, a Slováci. kteří vědíja, taky budů držet pyščisko, ja? :mrgreen: )
konec držení pyščiska (a díky za to), pojďme do debaty fšici :)
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Procházení řad

Příspěvek od vechio »

Alistaire napsal:Já tyhle svoje úvahy nemám, a zatím nechci mít jako argument, ale jako námět k zamyšlení, ze kterého posléze kompetentní argumenty pro to či ono vzniknou.

Pro metodu "opakované proč" potřebuješ mít víc jak jeden argument...


přičemž odpověď : "protože je to bezpečnější" neberu jako samotný argument, ale jako (v lepším případě) shrnutí argumentů pro bezpečnost.
Tak v 90% případů co jsem se zatím setkal to byla ale odpověď jako finální argument, bez podložení, kdy to ti co to říkali nebyli schopní podložit často ani do první úrovně "a proč", natož do nějaké druhé, nebo třetí, jak je žádoucí minimum.


Alistaire napsal: otázka pro ostatní (teda mimo mě a Tebe - jo, a Slováci. kteří vědíja, taky budů držet pyščisko, ja? :mrgreen: )
konec držení pyščiska (a díky za to), pojďme do debaty fšici :)
No já jenom že stejným způsobem jsem taky uvažoval..
Je jasné že jsou to další věci které vysvětlují proč a mají další bonus navíc..
třeba s tím viděním neviděním mě to nenapadlo.. to je možná taky důvod proč protipochod..některé věci se mě prostě spojují dál.. :idea:
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Procházení řad

Příspěvek od Alistaire »

No, on to zase není úplně a zcela jen můj nápad.
Přiznávám se rovnou, že mě na něj navedl Jakub Samek, když v napoleonice tvrdí, že couvání pozpátku je kravinimum, vnášející do tvaru pouze zmatek.
Že v reglementech není nic o tom, že by se mělo couvat, ale že tam je o "čelem vzad" a "vpřed" , aby se vidělo kam se jde.

Což má ale zpětnou logiku i v třicítce. A když k tomu přidáme to odcházení od výstřelu mezi nabíjejícími, tak se ten součet výhod zvyšuje.
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Algy
Příspěvky: 352
Registrován: Čt 29. Led 2009 13:15:36
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Procházení řad

Příspěvek od Algy »

Na BH jsem měl konečně možnost ochutnat na živo holandský způsob procházení řad ve velkém.

Všiml jsem si, že při zahuštění zástupu druhý půlzsátup dochází předním stojící zástup z leva (před sebou stojícího mám po pravé ruce). Má to nějaký důvod nebo je to jen zažité či vyčtené dogma?

Ze zkušenosti nám přijde pohodlnější obcházet předsebou stojícího zprava (mám ho po levé ruce). Důvodem je poboční zbraň.
feldvébl Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM
http://zemskahotovost.cz/
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Procházení řad

Příspěvek od vechio »

Algy napsal:Na BH jsem měl konečně možnost ochutnat na živo holandský způsob procházení řad ve velkém.

Všiml jsem si, že při zahuštění zástupu druhý půlzsátup dochází předním stojící zástup z leva (před sebou stojícího mám po pravé ruce). Má to nějaký důvod nebo je to jen zažité či vyčtené dogma?

Ze zkušenosti nám přijde pohodlnější obcházet předsebou stojícího zprava (mám ho po levé ruce). Důvodem je poboční zbraň.

No myslíš, zdvojení zástupů půl zástupy že? No tohle je dané historicky tím, že tu funguje základní princip vojenství a cti v případě rozmístování armády a oddílů to co je vpravo má vyšší váhu a čestnost ve vnímání té doby. Pravé křídlo je prostě vyhrazeno lidem s vyšším postavením je čestnější atd.. a v každém corporalshaftu je desátník v první řadě vpravo. tj. je to první zástup corporalshaftu. a při zdvojování či dalších hejbání v rámci utvaru tento člověk musí zůstat na své pozici. Proto to tak je i v mém umění války stejně tak to funguje na číslování jednotlivých pelotonů v sedmiletce či napoleonice a vine se to prakticky celým vojenstvím až do první světové války. Nicméně pro ceremoniální věci je to pořád zachováváno.

Třeba myslím v manuálu od Barrifa je teoreticky ukázáno rozmistovaní a důležitost jednotlivých vojálů v utvarech... zkrátka je to základní princi a s tím my nic neuděláme.
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Algy
Příspěvky: 352
Registrován: Čt 29. Led 2009 13:15:36
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Procházení řad

Příspěvek od Algy »

Dík za vysvětlení. Takhle jsem na to nenahlížel.
feldvébl Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM
http://zemskahotovost.cz/
Odpovědět