peníze a ceny

Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: peníze a ceny

Příspěvek od Alistaire »

Fallie napsal:Ahoj,
nenašel jsem žádné obdobné téma, tak si dovolím zase zaplńit fórum dalším tématem. Zajímaly by mě ceny běžných věcí během třicetileté války. Něco trochu jsem našel u Janáčka, ale není tam toho zas tak moc. třeba by mě zajímalo, kolik mohl stát kůň (rejtarský, dragounský, tažný), oblečení a případně, jak se vyvíjel žold u jednotlivých složek od roku 1619.
Děkuju moc za odpovědi
Bum napsal:Jeden ucelený text k tématu peněz za 30. války lze nalézt i na Českém šermu, a sice zde: http://www.ceskyserm.cz/NewsDetail-308
tohle jsme psali tak někdy před pěti lety, myslel jsem že to je všeobecně známo, ale evidentně nee.

hmmm, informace jsou rozprostřený... přemýšlím o tom, jak moc by pomohlo rozdělit tady na brodci téma "odkaz na internetové články" na subtémata podle oborů, třeba oděvy, taktika, každodennost... a do těch témat by se dal vždy jen odkaz na článek a krátký popis?
něco jako katalog?
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
Spakona
Příspěvky: 114
Registrován: Čt 13. Lis 2008 11:03:39
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: peníze a ceny

Příspěvek od Spakona »

Alistaire napsal:hmmm, informace jsou rozprostřený... přemýšlím o tom, jak moc by pomohlo rozdělit tady na brodci téma "odkaz na internetové články" na subtémata podle oborů, třeba oděvy, taktika, každodennost... a do těch témat by se dal vždy jen odkaz na článek a krátký popis?
něco jako katalog?
Geniální nápad!!!

Ono se mi občas stane že něco hledám zpětně bo si to neuložím nebo to zrovna nepotřebuju, a pak to nemůžu najít - tohle by bylo moc fajn :)
bezprizorní a všudypřítomná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avátar uživatele
Bum
Příspěvky: 72
Registrován: Po 08. Ún 2010 20:44:45

Re: peníze a ceny

Příspěvek od Bum »

Ještě k tématu peněz a cen: tento pan učitel - http://www.brzobohaty.eu/ - si na tom dal očividně hodně záležet a všechny ty texty se dají volně stáhnout. Takže doporučuji ctěné pozornosti.
Avátar uživatele
Fallie
Příspěvky: 16
Registrován: Čt 21. Říj 2010 16:22:47
Místo/Bydliště: Caput Regni

Re: peníze a ceny

Příspěvek od Fallie »

Panství v Čechách se dalo koupit již za cca 25 000 tolarů, velký dům v Praze za 5 000 -10 000 tolarů.
V kronice Kunratic (nyní pražská městská část) se uvádí, že roku 1622 bylo panství (se zámkem, hospodářským dvorem, dvěmi hospodami a mlýnem) prodáno za 21 300 kop tj. asi 7 000 zlatých, takže by to docela odpovídalo

Jinak moc děkuju za odkazy, zase jsem o něco málo chytřejší

jen tak na okraj k tý kaládě a dlouhé minci, občas mám strach, aby jsme pobělohorskou situaci nezažili taky teď.
Fallie
Avátar uživatele
Bum
Příspěvky: 72
Registrován: Po 08. Ún 2010 20:44:45

Re: peníze a ceny

Příspěvek od Bum »

Fallie napsal:
Panství v Čechách se dalo koupit již za cca 25 000 tolarů, velký dům v Praze za 5 000 -10 000 tolarů.
V kronice Kunratic (nyní pražská městská část) se uvádí, že roku 1622 bylo panství (se zámkem, hospodářským dvorem, dvěmi hospodami a mlýnem) prodáno za 21 300 kop tj. asi 7 000 zlatých, takže by to docela odpovídalo
Jen bych byl opatrný na kladení rovnítka mezi zlaté, zlatníky a tolary, protože to ne vždy vyjadřovalo tutéž hodnotu. Viz zde:

Od roku 1520 se v Jáchymově začaly razit tzv. tolské groše, později zvané tolary. Z 1 hřivny stříbra (233,8g) se razilo 8 tolarů, razily se také půl a čtvrt tolary, v písemnostech finančního rázu se nadále počítá na kopy grošů, název tolar je z německého Joachims - thaler, později pouze Thaler, z toho tolar i dolar, 1 tolar platil za 30 grošů bílých po 7 penězích

Ferdinand I. zavedl v Čechách v roce 1561 krejcarovou měnu jako ekvivalent německého Guldenu: 1 zlatník - stříbrná mince hodnoty rýnského zlatého. 1 zlatník = 24,4g = 60 krejcarů, 1 rýnský zlatý = 75 krejcarů. Zlatník měl nahradit tolar, na protest českých stavů r. 1573 došlo však k zastavení ražby zlatníků, ale zůstaly v platnosti. Roku 1620 sněmem ustanoven poměr: 1 zlatý rýnský = 2 kopy míšeňských grošů + 10 krejcarů (což je 150 krejcarů) a 1 tolar = 2 kopy míšeňských grošů tj. 140 krejcarů

Za obnovené vlády Ferdinanda II. došlo roku 1623 vyhlášen státní bankrot, tzv. kalada, snížení hodnoty mincí o 90 %: 1 tolar = 20 krejcarů, 1 zlatník = 10 krejcarů, kopa krejcarů klesla na 6 krejcarů. Roku 1624 došlo ke zrušení české hřivny a zavedení vídeňské hřivny o hmotnosti 280,0668 g, z té se razilo 9,75 tolaru. Podle sněmovního usnesení z roku 1627 platilo: 1 tolar široký = 90 krejcarů = 1,5 rýnského zlatého, 1 kopa míšeňských grošů = 70 krejcarů = 1 zlatý rýnský+10 krejcarů, 1 kopa českých grošů = 140 krejcarů = 2 zlaté rýnské+20 krejcarů.

Postupným znehodnocováním měny se později platilo: roku 1667-1676: 1 tolar = 96 krejcarů, roku 1686: 1 tolar = 105 krejcarů, roku 1690: 1 tolar = 108 krejcarů, roku 1692: 1 tolar = 120 krejcarů = 2 zlaté rýnské.

Je to z tohoto zdroje: http://www.rymane.cz/starejednotky.htm, vzájemné poměry jednotlivých platidel zohledňuje i ten článek v Českém šermu.
Avátar uživatele
Koli
Příspěvky: 27
Registrován: Út 31. Srp 2010 16:48:48

Re: peníze a ceny

Příspěvek od Koli »

Fallie napsal:
Panství v Čechách se dalo koupit již za cca 25 000 tolarů, velký dům v Praze za 5 000 -10 000 tolarů.
V kronice Kunratic (nyní pražská městská část) se uvádí, že roku 1622 bylo panství (se zámkem, hospodářským dvorem, dvěmi hospodami a mlýnem) prodáno za 21 300 kop tj. asi 7 000 zlatých, takže by to docela odpovídalo

Jinak moc děkuju za odkazy, zase jsem o něco málo chytřejší

jen tak na okraj k tý kaládě a dlouhé minci, občas mám strach, aby jsme pobělohorskou situaci nezažili taky teď.
Pokud by někoho zajímaly ceny velkých statků a panství, popř. něco o Lichtenštejnově mincovním konsorciu, tak doporučuji Valdštejna od Janáčka. Tam pěkně popisuje v číslech kontrast bohatých a chudých rodů, ceny nákupu a prodeje Valdštejnových statků, velikosti půjček atp.
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: peníze a ceny

Příspěvek od raia »

Koli napsal: .....
Pokud by někoho zajímaly ceny velkých statků a panství, popř. něco o Lichtenštejnově mincovním konsorciu, tak doporučuji Valdštejna od Janáčka. Tam pěkně popisuje v číslech kontrast bohatých a chudých rodů, ceny nákupu a prodeje Valdštejnových statků, velikosti půjček atp.
Tak když už jsme takto odbočili a házíme tu odkazy na literaturu, tak doporučuji:

Tomáš Malý: Pobělohorské konfiskace. Moravský průběh, středoevropské souvislosti, obecné aspekty.

Více zde...
Avátar uživatele
Fallie
Příspěvky: 16
Registrován: Čt 21. Říj 2010 16:22:47
Místo/Bydliště: Caput Regni

Re: peníze a ceny

Příspěvek od Fallie »

Pokud by někoho zajímaly ceny velkých statků a panství, popř. něco o Lichtenštejnově mincovním konsorciu, tak doporučuji Valdštejna od Janáčka. Tam pěkně popisuje v číslech kontrast bohatých a chudých rodů, ceny nákupu a prodeje Valdštejnových statků, velikosti půjček atp.
Jojo, to jsem četl dokonce dvakrát a je pravda, že pokaždé jsem se v těch číslech ztrácel, ale díky Janáčkovi jsem aspoň pochopil mechanismus, jak mincovní konsorcium pracovalo. Pánové Valdštej, Lichtenštejn, Michna, Baševi a de Witte se pěkně napakovali.
Fallie
Odpovědět