Prapory a uniformy

Avátar uživatele
Matty
Příspěvky: 1
Registrován: Stř 07. Črc 2010 10:04:30
Místo/Bydliště: Štětí
Kontaktovat uživatele:

Prapory a uniformy

Příspěvek od Matty »

Zdravím, po roce :) jsem trošku sáhnul do stránek a malinko předělal design a samozřejmě jsem doplnil prapory o kousky co se mi podařli za ten rok nasbírat. Momentálně jsme na necelém 1000 praporů :D a jelikož hledám dál tak tu 1000 zdoláme :D Ale hlavně chci moc a moc poděkovat lidem, kteří mi pomohli ať už tím, že posílaly odkazy, fotky nebo dobrou radou. Všem moc dík. Jen ještě připomenu adresu stránek 30warflag.wz.cz... Navíc se mi podařilo vypátrat a ukořistit fotografie dochovanách praporů ze sbírek vojenského muzea va Stockholmu. Je jich něco přes 100...odkaz je zde 30warflag.wz.cz... :) Tak pokud máta někdo cokoliv k tématu linkujte prosím...
Jinak se momentálně věnuji studiu polních opevněných táborů (reduty, šance apod.) a když dám dohromady dostatek materiálů hodím to na web...
Matty - Avalon
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Prapory a uniformy

Příspěvek od raia »

Tož pěkná sbírka to je.

Chtělo by to tam ale taky přidat literaturu/prameny, odkud jsi čerpal. Moc bych se za to přimlouval.
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Prapory a uniformy

Příspěvek od vechio »

Matty napsal:Navíc se mi podařilo vypátrat a ukořistit fotografie dochovanách praporů ze sbírek vojenského muzea va Stockholmu. ...
No je pravda že je to poněkud zastrčené, ale dá se to najít navíc jsou tam i další informace a bylo dobré to zpracovat a ne jen přelinkovat či vyzobat obrázky a ukázat je. Viz. link. http://www.primusweb.se/search.do?crite ... &x=51&y=14
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Prapory a uniformy

Příspěvek od raia »

Chci se poptat, jestli tu někdo byl v Římě a chrámu Santa Maria della Vittoria, kde by krom velkých nástěných obrazů měli být i prapory získané během bitvy na Bílé hoře ?
Avátar uživatele
Bombon
Příspěvky: 57
Registrován: Stř 27. Led 2010 23:42:29

Re: Prapory a uniformy

Příspěvek od Bombon »

no, jednoho respektive jednu cestovatelku, co tam byla, bychom tu meli...
bruuk
Příspěvky: 110
Registrován: Pá 09. Led 2009 14:56:38

Re: Prapory a uniformy

Příspěvek od bruuk »

Ahoj.
Potřeboval bych poradit.
Chystáme v Třebíčském muzeu novou expozici historie města.
V archivu se podařilo vyhrabat listinu, kde je uveden místní rodák Eliáš Hladík jakožto Fehnrich životního praporce knížete z Fridlantu.
Netušíte jak mohl vypadat takový prapor?
Rád bych dal do expozice nějakou napodobeninu jakožto doplněk do zadní části vitriny.
Dík za tip
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Prapory a uniformy

Příspěvek od Alistaire »

Asi bude hodně záležet na tom, jaký je to rok, a co to v té souvislosti
"životní praporec" znamená ;)
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
bruuk
Příspěvky: 110
Registrován: Pá 09. Led 2009 14:56:38

Re: Prapory a uniformy

Příspěvek od bruuk »

No, vzhledem k tomu, že se tam výslovně hovoří o knížeti z Frydlandu, mělo by se jednat o roky 1625-1627.
Po tomto roce byl Frídlant vévodstvím.
Také podoba toho Fendricha na neumělé kresbě písařově napovídá spíše na počátek války.
Co přesně znamená slovní spojení životní praporec, to fakt nevím, doufal jsem, že mi poradíte.
:)
Mohlo by se jednat o osobní gardu?
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Prapory a uniformy

Příspěvek od vechio »

Praporec je část regimentu, nazývaný taktéž kumpanie, jedná se spíše o administrativní jednotku. Označení praporec se objevuje v tomto smyslu už od landsknechtů a v té době to znamela asi 400 mužů. Velikost kumpanie kolísala, ale řekněme se pohybovala kolem 200 mužů. Záviselo to na kolik kumpanií byl rozdělen celý regiment. Také nebylo neobvyklé že kumpanie plukovníka byla počtově zdvojená.
Životní se dá označit jako osobní. Je také možné že tato kumpanie či praporec nebyl součástí žádného regimentu a plnil ulohu ostrahy a doprovodu právě Valdštejna. A myslím že slovo garda se objevuje v této souvislosti až později. Takže bych to vykládal jako osobní kumpanii.
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
bruuk
Příspěvky: 110
Registrován: Pá 09. Led 2009 14:56:38

Re: Prapory a uniformy

Příspěvek od bruuk »

díky. To by dávalo smysl.
Bruuk
Odpovědět