Rehtu - obměna výstroje

Avátar uživatele
rehtu
Příspěvky: 81
Registrován: Stř 14. Říj 2009 20:40:12

Rehtu - obměna výstroje

Příspěvek od rehtu »

Tak jsem začal inovovat šatník:) Doublet kolem roku 1630,ušití a střih já sám.
Přílohy
Doublet 17 stol.jpg
Další inspirace pro střih
Doublet 17 stol.jpg (68.43 KiB) Zobrazeno 9152 x
Doublet 1630.jpg
Inspirace pro ušití
Doublet 1630.jpg (142.75 KiB) Zobrazeno 9152 x
ja doublet1.jpg
ja doublet1.jpg (95.22 KiB) Zobrazeno 9245 x
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Rehtu - obměna výstroje

Příspěvek od Alistaire »

Nevím, no, školy na to nemám...

ale jsi si jistý tou datací +-1630 (viz. http://collections.vam.ac.uk/item/O1105 ... t-unknown/ )
a tím, že výsledek tak nějak odpovídá zdroji informací?
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Rehtu - obměna výstroje

Příspěvek od raia »

A já se zeptám znalejších na ten zdrojový obrázek (doublet, co tu linkoval Alistaire) .
Ty dvě šikmé "čáry", co jsou po stranách v úrovni "pupku" - jsou to prostřihy na opasek? Nevšiml jsem si dírek, takže předpokládám, že svázání s kalhoty by mohlo být realizováno vnitřním páskem. Bývá to ale ten samý pásek, který pak prochází těmito prostřihy?

Ve špici dole pak už nejdou kalhoty vůbec provázané?

Obrázek
Avátar uživatele
rehtu
Příspěvky: 81
Registrován: Stř 14. Říj 2009 20:40:12

Re: Rehtu - obměna výstroje

Příspěvek od rehtu »

Alistaire napsal:Nevím, no, školy na to nemám...

ale jsi si jistý tou datací +-1630 (viz. http://collections.vam.ac.uk/item/O1105 ... t-unknown/ )
a tím, že výsledek tak nějak odpovídá zdroji informací?
No já na to školy taky nemám,ale snažím se,ještě teda není úplně hotov,vnitřní podšití a pár věcí.Jinak ten obrázek jsem našel v jinej kolekcích a tam byla právě ta datace kolem roku 1630,ale je vidět,že je třeba dále konfrontovat,díky za odkaz.Jinak já jsem taky zjistil,že u doubletů ze začátku války je ten pas ve předu protažen víc do špičky a šosy čí šůsky jsou menší,a u doubletů pozdějších se to protažení do špičky zmenšuje ba až mizí a šosy se zvětšují.Tak při porovnávání těchto střihů jsem protažení do špičky udělal jen mírné a šosy přiměřené tak jak jsem si myslel,že by to bylo akorát.
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Rehtu - obměna výstroje

Příspěvek od vechio »

raia napsal:A já se zeptám znalejších na ten zdrojový obrázek (doublet, co tu linkoval Alistaire) .
Ty dvě šikmé "čáry", co jsou po stranách v úrovni "pupku" - jsou to prostřihy na opasek? Nevšiml jsem si dírek, takže předpokládám, že svázání s kalhoty by mohlo být realizováno vnitřním páskem. Bývá to ale ten samý pásek, který pak prochází těmito prostřihy?

Ve špici dole pak už nejdou kalhoty vůbec provázané?
K
Prakticky jsem takove prostrihy delane na pasek nevidel. Jednak by to bylo neprakticke co se tyka oblekani a potom by ty prostrihy asi byli priznane a tedy olemovane. Spis se priklanim k tomu ze jde o stopy od opotrebeni, latka se tam nerozevira a vypada to na jen tmavy pruh opotrebovane latky.. Setkal jsem se s tim, ze se delali prostrihy (ci spise prosekavani) svrchni latky pro efekt bud ze z drobnych prostrihu vytvorili jakesi vzorovani, a nebo odhalili spodni jeste luxusnejsi latku - proste uz celkem takova extremni zhovadilost typu ja na to mam..
Ohledne pasku na dubletu: spojeni doubletu s kalhoty pomoci vnitrniho pasku je udelano tak ze v doubletu na jeho vnitrni strane je nasity latkovy pas s dirkami a pomoci neho se doublet spoji vice tkanicemi nebo i jednou prubeznou. Pasek jak ho vimame ted v podstate slouzil jen pro dekorativni funkci a nebo jako pasek pro uchyceni zbrane. Pasek takove sirky jaky ma Rehtu je nesmysl. Na takovehle doublety se pouzivaly pasky zhruba polovicni sirky.
Ohledne spicky doubletu: Spicka doubletu se casto privazovala zvlast ke kalhotum, mimo hlavni spojeni doubletu s kalhotami, at uz se jednalo o spojeni, tkanicemi ven, paskem uvnitr ci zaveseni na hacky. Ale i kdyby nebal spicka doubletu fixovana. Vzdy se pouziva u rannejsi doubletu s vyraznou spickou vystuhy v podobe kostic, ci velni tuhe dodatecne vystuhy z zini.
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
rehtu
Příspěvky: 81
Registrován: Stř 14. Říj 2009 20:40:12

Re: Rehtu - obměna výstroje

Příspěvek od rehtu »

S tím páskem máš pravdu,ještě jsem novej nestihl udělat ale je v plánu možná to stihnu do pátku,ale jak píšu obměna výstroje.S tím páskem na přivazování uvnitř je to podle mně jinak,pásek se tam nenašívá ale šosy se prišijí výše a vznikne pásek do kterého se udělají dírky na přivázání kalhot,takhle to budu mít já až to dodělám.Tenhle způsob umožňuje aby šosy kopírovali ty nafouklý kalhoty a nikde nic netáhlo.
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Rehtu - obměna výstroje

Příspěvek od Alistaire »

Aha, tak to je velice zajímavá myšlenka, tedy myslím to našití šosů výše a využití části toho těla pro vázání.
Máš pro to nějaké podklady, nebo jsi to znovuvynaleznul sám?


(editace poprasené diakritiky ze smartphone)
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
rehtu
Příspěvky: 81
Registrován: Stř 14. Říj 2009 20:40:12

Re: Rehtu - obměna výstroje

Příspěvek od rehtu »

Když jsem přemýšlel o střihu toho doubletu,tak jsem uvažoval jak tam ten pásek dát a nabízeli se dvě možnosti do švů přišití šosů vložit pásek ,ale tahle konstrukce vlna plus podšití plus pásek tak to dost nabyde,tak jsem uvažoval jak to zjednodušit a při pasování a špendlení šosů mně to trklo do očí,a řekljsem si,když to posunu tak vznikne asi 3cm pásek ,do kterého pak udělám dirky pro přivazování nohavic.Jinak tady mám jedno detailní foto vnitřní konstrukce z 1640,ale moje řešení z toho není patrné.
Přílohy
Internal_construction 1640_small.jpg
Internal_construction 1640_small.jpg (68.48 KiB) Zobrazeno 9071 x
Avátar uživatele
Piskot
Příspěvky: 41
Registrován: Ne 15. Ún 2009 16:38:19

Re: Rehtu - obměna výstroje

Příspěvek od Piskot »

Jenom bych si dovolil upřesnit, že onen doublet není rozhodně ve stylu 1640, v článku je popsáno, že doublet lze podle vnějších znaků zařadit spíše do období 1625-1630. Svojí formou je vizuálně podobný velmi dobře zdokumentovanému doubletu z roku 1622 (1640 se jednak odvolává na název blogu, jednak je doublet použit pro ilustraci konstrukčních technik, které se zas tak nemění a také jeho nositel už byl podle všeho ve 40. letech 17. století už starší pán, tak asi nejnovější módu ignoroval). Přivazování se u tohoto exempláře pravděpodobně realizovalo pomocí kovového háčku / očka. Ty jsou na malém pásku, který je přišitý ke spodní hraně trupu doubletu. Přestože jsou v předních šůskách dírky na přivazování, asi jsou pouze "falešné" tj. na přivazování mašlí na ozdobu, nikoli na držení kalhot. (Všechny informace vycházejí z článku)

O konstrukčních prvcích pro připojení doubletu a kalhot určitě něco připíší jiní.
Poddůstojník Mortaigne regimentu
Obrázek
http://www.mortaigne.com Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
rado
Příspěvky: 73
Registrován: Stř 15. Črc 2009 9:50:54

Re: Rehtu - obměna výstroje

Příspěvek od rado »

k tomu vnutornemu pruhu latky: Arnoldova ma v knihe dost fotografii (str. 16, 20, 24, 25...) ktore ukazuju priebezny pruh zo skladanej lanovej latky, s obsivanymi dierkami. uvadza ho aj na strihoch v druhej casti knihy. Co samozrejme neznamena, ze druha moznost - vyuzitie hornej casti sosov - v ziadnom pripade nemohla existovat. Akurat mi ten priebezny pruh pripada praktickejsi a pevnejsi (vzhladom na jeho uchytenie - vsitie medzi podsivku a vrchnu vrstvu / vrstvy dubletu.
Odpovědět