Povstalec hledá uplatnění

Odpovědět
Avátar uživatele
Kaput
Příspěvky: 19
Registrován: So 31. Led 2009 23:46:50

Povstalec hledá uplatnění

Příspěvek od Kaput »

Valašský horal nabízí své služby jakémukoliv proticísařskému vojsku pohybujícímu se na Moravě v přilehlých zemích v letech 1618-48.
Za víru a za vlast!

Chtěl bych dělat povstalce. Takže žádný mušketýr nebo pikenýr s pérem na klobouku, ale chlap v kožešinové čepici se sekerkou. Maximálně pokud bych dělal už rekruta, tak s nějakým kusem uniformy. Použití je sice omezené převážně jen na Moravu a nejbližší okolí a ale zase po celou válku. Prameny k tomu mám, píšu na to téma bakalářku. Zbraň mám jen valašku, časem bych chtěl aby přibylo i něco palného.
P.S.: Jsem z Ostravy a studuju v Praze.
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Povstalec hledá uplatnění

Příspěvek od vechio »

Kaput napsal:Valašský horal nabízí své služby jakémukoliv proticísařskému vojsku pohybujícímu se na Moravě v přilehlých zemích v letech 1618-48.
Za víru a za vlast!

Chtěl bych dělat povstalce. Takže žádný mušketýr nebo pikenýr s pérem na klobouku, ale chlap v kožešinové čepici se sekerkou. Maximálně pokud bych dělal už rekruta, tak s nějakým kusem uniformy. Použití je sice omezené převážně jen na Moravu a nejbližší okolí a ale zase po celou válku. Prameny k tomu mám, píšu na to téma bakalářku. Zbraň mám jen valašku, časem bych chtěl aby přibylo i něco palného.
P.S.: Jsem z Ostravy a studuju v Praze.
No tak to budeš mít hodně těžký.. Ono totiž udělat z regulerního vojáka povstalce, odpadlíka je celkem snadný.. ovšem naopak už je to problém.
Taky si akce či bitvy tím pádem zužuješ a nemáš možnost výběru. Ono je sice super že si o tom dokážeš najít dostupné informace, líbí se ti to, ale je tu problém s uplatněním.. V bitvě tě jako neregulérního pěšáka do formace nevezmou a samostatné pobíhání po bitevním poli je takové o ničem.. navíc povstalci většinou nevstupovali do bitev..maximálně tak nějaká šarvátka ..což v našich končinách abys takovou akci pohledal. Takže chce to trochu kompromisu a nebo si zehnat víc lidí kteří jsou podobného smýšlení a smířit se stím že pojedeš na maximálně dvě akce za rok. A nebo si udělat dvoje odění a při vhodné příležitosti valacha vytáhnout..
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Kaput
Příspěvky: 19
Registrován: So 31. Led 2009 23:46:50

Re: Povstalec hledá uplatnění

Příspěvek od Kaput »

Ono by bylo ideální mít jednotku, ale na prostě teď nemám lidi. Výhledově by se mi líbila ta, co první slezla Kroměřížské hradby. Na praporu měli právě to "Za víru a za vlast". Sloužili i ve švédských posádkách, dělali často vyzvědače, sháněli potraviny. V boji, kde by bylo najednou víc než tisíc můžů jsem je nenašel. Asi jedinou vyjímku tvoří přepadení Valdštejnova vojska v údolí Bečvy na jaře 1627. A potom při dobývání měst se uplatňovali často.
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Povstalec hledá uplatnění

Příspěvek od Alistaire »

Hmmm, tak v týhle specifikaci je to fakt těžký, to bych viděl tak akorát na Rožnov (jestli letos bude) a Kroměříž...
pokud bude počítat scénář s nějakou rolí pro civilisty. Bitvy jsou holt pro vojáky...

Pokud bys chtěl poněkud zkorigovat svoji ideu "odbojného civilisty" , pak se můžem bavit dál. v Rgt. Mortaigne se stejnokroj nevyžaduje...
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
Indyján
Příspěvky: 261
Registrován: Út 11. Lis 2008 16:49:04
Místo/Bydliště: Morava

Re: Povstalec hledá uplatnění

Příspěvek od Indyján »

Ještě bych pro tebe měl jedno uplatnění. V kronice města Olomouce je zmínka o hromadném věšení pochytaných odbojných Valachů. :lol:
Ale jak píše vechio, uplatnění nulové, zvláště když jseš sám. Navíc, ty píšeš o jednotce, pochybuji že nějaké byly, budto se jich sešlo 10 a přepadli cestujícího kněze, nebo se jich sešlo 1000 a dobili Helfštýn. Tedy ne regulerně, prostě přelezli v noci potichu hradby a všechny podřezali.
Není se co divit, že je naši pobíjeli, kde mohli. Zvláště když zavlekli do Olomouce dobytčí mor, tím jak zásobovali obležené švédy.
Ale opravdu, představa jednoho magora běhajícího po regulérní bitvě s valaškou mě rozesmívá.
Loni dělali v Kroměříži takybitvu a z lidí představujících valachy jsme měli hroznou psinu. Nezapomenu na hlášku při páteční poradě. Na dotaz valachům kolik jich je do bitvy prohlásil ovčí kožich :" 14 s dětma a ženskýma.!"
Jenže ta Kroměříž je asi jediná akce kde ho uplatníš, spíše bych řešil vojcla a toho valacha si nechal jako bombonek, možná ho jednou za rok uplatníš.
Nás ti nabízet nebudu, bo jsme zarytí nepřátelé, z nějakého důvodu nemáš rád svrchovaného vládce=císaře.
Lepší mrtvej frajer než živej srab. MM

generál svobodník chorvatského hraničářského pluku 63. GIR Karlstädter-Szluiner,střelec a halapartník v pozdně gotických projektech.
http://sedmiletka.brodec.org/index.php
Avátar uživatele
Kaput
Příspěvky: 19
Registrován: So 31. Led 2009 23:46:50

Re: Povstalec hledá uplatnění

Příspěvek od Kaput »

Alistaire:S Rožnovem a Kroměříží počítám. Ještě jsem se bavil s portášema z Valašské Bystřice a ti by mě rádi oběsili. Jak by sisi představoval zkorigovat "bojového civilistu"? Jako, že bych si smíchal výstroj s mušketýrem a jezdil tak?

Indyján: Podle mě jednotky měli. Hlavně za začátku, kdy měli jednotné vedení v osobě Jana Adama z Víckova. Taky když tvořili posádky na Lukově, v Meziříčí, Holešově a jinde, tak mě nenapadá jak jinak to nazvat. Pak se dá mluvit jako o jednotkách o zbojnických tovaryšstvech. Ty byly aktivní celoročně, částečně byly promíšené s dezertéry a během povstání tvořily pevné jádro. Jinak povstalci se zpravidla scházeli k místním fojtům nebo jejich synům, kteří je vedli.
Nemáš někde jak ti Valaši z dobývání Kroměříže vypadali?

Já bych měl vypadat takhle: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... h_1787.jpg
Je to sice o víc jak sto let později, ale mám i starší vyobrazení, které je skoro stejné. Akorát má delší sekerku a vlasy spletené do copů. Nějaké vyobrazení má být ještě v Theatrum Europeum.
A ještě jsem zapomněl na dva větší střety. 1638, císařská ostuda v údolí Rokytenky u Vsetína. Ani se nestačili přeřadit z pochodového útvaru jak rychle kapitulovali. Asi 1500 jich padlo do zajetí. A pak 1644 porážka povstání gen. Buchcheimem. Valachů tam bylo asi 700, zajímavé je, že na jejich straně bojovalo šedesát švédských mušketýrů a taky několik desítek Rákocziho vojáků. Počet císařských není známý, jen to, že postupovali ze tří stran.
Šavlis
Příspěvky: 387
Registrován: Út 18. Lis 2008 13:50:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Povstalec hledá uplatnění

Příspěvek od Šavlis »

A to je přesně vono. Valachobolševická klika hejbe světem. My se pachtíme a vzadu v koutku sedí Valach a potichu tahá za drátky. Chcípni Valachu odbojná všivá! Táhni zpátky do Rumunska! Víte že Hitler a Stalin byli valaši??
Obrázek
Alt-Starhemberg Olmütz
http://www.olomouckypluk.cz
Avátar uživatele
KASCHA
Příspěvky: 96
Registrován: Čt 13. Lis 2008 7:45:06

Re: Povstalec hledá uplatnění

Příspěvek od KASCHA »

Já to věděl - oba spolu s napoleonem patřili k mým oblíbeným diktátorům!

chci jen pro generace dalších badatelů upřesnit pár věcí -

první zmínku o ozbrojených valaších máme mít z r. 1587 (dle. A. ševčík 1930: Portáši) kdy byli verbováni na hukvaldském (tedy biskupském) zboží. měli sloužit jako hajduci (pro tažení do slezska?) a je tu i popis barev oděvu - blankytná a červená na župan a poctivice (Čs. mor. mus., r. IX, č. 2, st. 195). Pak se nezmiňují za Bočkajova vpádu a pod jménem valachů se v protihabsburských povstáních vyskytuje množství měšťanů z měst jako Val. Meziříčí a dalších, stejně jako usedlé obyvatelstvo ze vsí. Výborně je to zachyceno v pamětech Meziříčských měštanů (vydal Dostál) i jiných. Nebudu se tu rozepisovat o jednotlivých akcích ty už rozebrala literatura. Připomenu jen že od r. 1638 (nejspíše) byl naverbován sto členný sbor tzv věrných nebo také císařských valachů ze kterého se vyvinuli známí portáši.

co se kreseb týče neexistuje žádné vyobrazení valacha (tedy salašnického obyvatelstva vyšších poloh javorníků a beskyd) pro 1. polovinu 17. století. Tím méně vyobrazení povstalců - pokud zrovna nevisí na šibenici. V muzejních sbírkách není (ve 3D) nic moc staršího jak 18. st. (spojené př. s portáši).

Shrnuto, povstalci byli tvořeni směsicí obyčejných obyvatel regionu a "horalů", doplněných občas jejich kolegy z uherské strany.
většinu literatury k tématu najdete ve - vlastivěda moravská - okres Vsetín, nebo v Polišenského Valdštejnovi.

(sepsáno na podporu světového anarchofašismu, prezentovaného medvídkem Pů)
pikenier und captain des Altes Blaues regiment
http://www.altblau.cz
Obrázek
BGH
Příspěvky: 16
Registrován: Ne 19. Dub 2009 14:30:58
Místo/Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

Re: Povstalec hledá uplatnění

Příspěvek od BGH »

Obrázek

To sou ty z Kromerize. PS: Povsimnete si zvlaste demizonu...:) + byli tam i tri konmo.
Jinak na Valachy pozor, za tricetilete valky to byla pata kolona cisarskych, kterou nebylo radno brat na lehkou vahu. Dokud sem se neprestehoval na Vsetin a neco si o nich neprecetl, taky me to cele prislo usmevne...
Ale co se tyce uplatneni v ramci bitev, jak uz tu bylo psano, je to jednak regionalne omezena zalezitost a jednak verim, ze proti valachovi s demizonem a valaskou se musi blbe sermovat, takze do bitev to bude znacne neoblibena postavicka...
Obrázek
Šavlis
Příspěvky: 387
Registrován: Út 18. Lis 2008 13:50:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Povstalec hledá uplatnění

Příspěvek od Šavlis »

Vypadají spíš jak parta mlynářů z pohádky.... holinky jsou na 17. stol out, drtivá většina karpatského oblouku obouvala kopyce s krpcema, ta převládající bílá barva je taky hovadina, o křesadlových zámcích nemluvě. Toto bych považoval spíš za "sranda partu" která, si z plezíru vyjela na bitvu. Co se valašek týče, tam nevím ale rád bych viděl nějaký relevantní podklad.
Obrázek
Alt-Starhemberg Olmütz
http://www.olomouckypluk.cz
Odpovědět