Vojáček z Náchoda

Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Alistaire »

Rocker007 napsal:Loudis: Ne, tak mě určitě nezklamáváš. :) Já osobně mám boty od Bochtexu a myslím si, že za 1500kč to jsou hodně dobré boty. Jenom mě právě zajímal názor konkrétně na tuhle obuv, protože jsem se s ní asi zatím nikde nesetkal. Osobně si taky myslím, že takto udělané boty toho moc nevydrží. A třeba jsem tam ani nikde nenašel z čeho vlastně ta replika vojáka vychází.
Jinak můj současný stav je takový, jaký zde zasílám (je to fotka na tablo). Ten český tesák byl fakt úlet, už jsem si pořídil trochu lepší. Spíš bych se chtěl formovat do pikenýra. Jako takový bych přemýšlel asi jenom o předním kyrysu a morionu, který už i tak mám.
Jinak k mému munduru - už mi ho jednou na osobkách sprdla Spakona, že je tam problém v těch ramenou a myslím si, že ten kabát by měl být trochu kratší, končit u pasu. Tam bych si představoval sešněrování s kalhotami. Jinak košile je podle Mortaigne. Co poslední dobou dost řeším jsou nějaké ponožky nebo nohavice. Našel jsem tady, protože jsem tu skoro pečenej vařenej, že byl na stránkách Mortaignu návod na fusekle ale nenašel jsem ho tam. Odvolává se na něj i Kascha na svých stránkách (jím popisované návleky mám, ale jak dál?). Jo jinak ten kříž na kalhotech a na hrudi, to je takový pozůstatek z minulého roku - to jsem byl ještě mladej a blbej, teď jsem o rok starší :mrgreen:
Boty máš dobrý, ty vůbec neřeš. Kalhoty jsou snad také použitelné, ale důležitá oblast pasu není vidět.
Bohužel ta "bunda" co máš na sobě obsahuje příliš mnoho špatných prvků, vytvořených z mladické nerozvážnosti. Ne, ty červené křížky mezi ně nepatří, ty mě nijak v ničem nevadí ;) Docela se obávám, že to přešít nepůjde, a budeš muset začít zgruntu znova.
Nejnovější návod na punčochy byly právě vydán na našem webu, a v obdobné podobě budou vydány i návody na další kostýmní části, takže jestli úplně moc nespěcháš, dostaneš během pár dní (no... :cry: když mi zas do toho něco vleze... řekněme během pár týdnů) v podstatě kompletní know-how.
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Rocker007
Příspěvky: 27
Registrován: Út 15. Ún 2011 21:08:31
Místo/Bydliště: Dubí u Teplic
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Rocker007 »

Alistaire: Určitě nespěchám, ono mě toho koneckonců už moc nečeká. V podstatě jenom Bílá hora. Když se naskytne něco jiného, budu jenom rád.
Ten návod jsem už tak nějak pročetl ale musim ho dát vytisknout - nějak mi to z obrazovky nejde číst. Návody jsou fakt super! Jak by řekl klasik: piš holoubku piš, brzy zcepeníš :D
Avátar uživatele
Míra z Č.k.
Příspěvky: 5
Registrován: Čt 14. Led 2010 22:57:18
Místo/Bydliště: Teplice

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Míra z Č.k. »

Ahoj! Uniforma,která byla vzorem pro Lukáše (Rocker007) je zde http://mirazck.rajce.idnes.cz
Pro švadlenu to byla asi volnější předloha a dopadlo to hodně volně.Tak by mě zajímalo,jak dopadne tato,když ji předložim Vaší kritice.Ušitá by měla být z vlny.
Rádoby kovové maxi knoflíky,mám v plánu nahradit hadrovými (případně cínovými) a nahustit-přidat.
Na příští sezonu si chci pořídit další kostým,který by odpovídal požadavkům na reenacting 30-leté války.
Pro postavu veterána (pikenýra),jenž už byl v žoldu leckoho a leckde.Přesto doufajícího,že se jednou vrátí na rodný statek.Odkud ho válka z různých důvodů vytáhla.Takže žádnej týpek bez vidiny budoucnosti,co žold první večer proleje hrdlem.Něco jako zchudlý,ale stále hrdý zemanský synek.
Přesto a právě proto,hrdého,že teď patří k stavu vojenskému.
Takže aby vypadal jako voják a ne jako účastník selské rebelie.
Vaše připomínky k současnému kostýmu mi pomůžou vyvarovat se chyb u plánovaného.
A ještě,jaký máte názor na pruhované rukávy ?
Díky.
Alistaire: Díky za návod, Jak ušít punčochy- teď,už se nemám na co vymlouvat :-)
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Alistaire »

Aha... a koukám, že "vzorové" uniformy nezapřou inspiraci v ideově dost starých uniformách MR, s jejich nectnostmi (rukávy), ovšem vylepšené o několik neznalostních chyb, které se u Rockera projevily velmi výrazně.

No, jak jsem říkal, připravujeme další brožury ve stejném stylu jako již vydané košile a punčochy, takže pokud vydržíte řekněme do konce prázdnin... ;)
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Loudis »

Míra z Č.k. napsal:A ještě,jaký máte názor na pruhované rukávy ?
Jelikož se nikdo na vznesený dotaz neozývá, učiním tak, ačkoli jsem se k tématu pruhovaných rukávů na tomto fóru již nejméně jednou vyjadřoval. Abych se tedy pouze neopakoval, připojím nový postřeh. Shodou náhod jsem měl právě krátce v rukou některé Wallhausenovy spisy a tam mi padly do oka dvě tabla s vyobrazením pikenýrů a mušketýrů. Pro zajímavost jsem si udělal takovou dílčí sondu (na víc nebyl čas). Na jednom tablu bylo 15 vojáků, z nichž 3 měli příčně pruhované rukávy, 2 rukávy s jemnými prostřihy a 1 rukáv propínací. Na jiném tablu v jiném spise téhož autora bylo 28 vojáků, z nich 10 mělo rukávy příčně pruhované, 4 podélně pruhované a 8 jemné prostřihy. Ačkoli jde skutečně o dílčí sondu navíc na základě pramenů z 2. desetiletí 17. století, přesto z ní jasně vyplývá, že pruhované rukávy se vyskytovaly a zřejmě šlo o jeden z nejrozšířenějších způsobů zdobení. Ze srovnání s dalším ikonografickým materiálem je však zjevné (a nijak překvapivé), že častější byly rukávy hladké bez zdobení. Pro současnost mi z toho vycházejí dva závěry. Není možné nikomu vyčítat, pokud se rozhodne pořídit si pruhované rukávy. Na druhou strany je jich na našich bojištích již tolik, že bych si nejdříve vážně rozmyslel, zda o ně opravdu tolik stojím či zda nezvolím jiný způsob zdobení, který není tak „profláknutý“ jako pruhování či propínání (třeba ty jemné prostřihy pro počáteční období války, nebo zvýraznění švů rukávu paspulí či našitou stuhou). Největší parádou však je kvalitní střih, pak ani nemusí být žádné zdobení a kostým může být náramně šivhácký...
Naposledy upravil(a) Loudis dne Čt 23. Srp 2012 8:49:04, celkem upraveno 1 x.
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Avátar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 261
Registrován: So 15. Lis 2008 22:49:22

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od deCarabas »

Loudis: dobre uvazujes, dobre.

Ale vo Wallhausenovi to nebudu bezni vojaci, rovnako ako nie su v de Gheynovi ;) Percentualne zlozenie zdobenia rukavov na niektorom beznom europskom bojisku z toho neposkladas ;)

Kazdopadne s poslednymi vetami o "proflaknutych" rukavoch a zdobeniach suhlasim.
Obrázek
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Loudis »

Na základě čeho uvažuješ, že by u Wallhausena nemělo jít o obyčejné vojáky? Manuale Militare... 1616 pojednává o běžném vojsku, druhý titul jsem si bohužel poznamenal pouze signaturou (šlo o Kriegskunst zu Fuss, nebo o Corpus Millitaire - dost jsem spěchal a hledal jsem primárně něco jiného)... Také ilustrace nejsou zdaleka tak reprezentativní. Nevycházel jsem z Kuenstliche Picqun-Handlung... 1617, kde je více než pravděpodobné, že na ilustracích není prostý voják. S de Gheynem bych to tedy asi nesrovnával. Nebo máš nějaké informace, které mi unikly?
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Avátar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 261
Registrován: So 15. Lis 2008 22:49:22

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od deCarabas »

ohladne zrovnavania vychadzam z MR clanku:

Významné je především Wallhausenovo dílo, které je jedním z prvních ucelených studií a příruček přibližující vojenskou praxi v prvních letech 17. století a snaží se přenést principy nizozemských vojenských a taktických reforem dále do celé Říše. Jsou to především Kriegskunst zu Fuß ( Oppenheim 1615), kde se inspiroval dřívějším dílem Jacoba de Gheyna, Kriegskunst zu Pferdt (Frankfurt am Main 1616) ale i mnoho dalších.

Je to sice len tvrdenie na strankach Mortaigne, ale ono uz vizualne porovnanie zakladnych pozicii strelca nuti k zamysleniu:

http://2.bp.blogspot.com/_4QlVRfDC7rs/S ... 522479.jpg Wallhausen
http://www.mortaigne.com/de-gheyn-na-zivo.a174.html De Gheyn (zial, nenasiel som zoradenych panacikov v takej kvalite, aby sa to dalo porovnat).

Koniec koncov vychadzam z vlastnych skusenosti so sermiarskymi manualmi, kde nech sa sermiarski majstri akokolvek ohanali vlastnou originalitou, vacsinou slo o prepisy predoslych diel (Giganti vychadzajuci z Fabrisa, Sutor vychadzajuci z Meyera) s pridavkom vlastnych napadov.

Samozrejme toto nie je hlavna tema, ci vychadzal z de Gheyna alebo nie (uvaz vsak sam, ze ak by nevzal do uvahy predosle diela vojenskych teoretikov, sam by ako vojensky teoretik stal za... nic moc). Hlavna tema bola, ci sa da vo Wallhausenovi vychadzat zo zobrazenych odevov a urcit tak cca percentualne pomery rukavov medzi beznymi vojakmi. Nuz... Zapojme zdravy sedliacky rozum a vychadzajme z vtedajsich pomerov a zo zobrazenych vojakov samotnych:
http://2.bp.blogspot.com/_4QlVRfDC7rs/S ... 522479.jpg

Nebudeme sa zaoberat materialmi, z ktorych su odevy site, to aj tak nezistime. Pozrime sa blizsie na prevedenie:
- prestrihy: cim viac prestrihov, tym nakladnejsi odev. tym vacsia zima vo vetre. tym narocnejsie spracovanie. na mnou postnutom obrazku ma 10 musketierov niektoru cast odevu prestrihavanu. a to je teda slusne percento zo zobrazenych. na inych obrazovych predlohach inych autorov takto vyznamne percento prestrihy nezastavaju. najma nie u vojakov. napokon, vietor fukajuci cez prestrihy je to posledne, co vojakovi treba.
- falosne rukavy, resp rozopinacie rukavy vrchneho kabatca: ako vidis, niektore postavy maju "rozevlate"volne ukavy spustene dozadu. Priznavam, toto je mozne vidiet aj inde, avsak opat ide pri niektorych aj o prestrihavane kusy. aky ma pre musketiera zmysel v poli mat sice dva doublety, ked vrchny je deravy? okrem toho ako v pripade viest, tak aj v pripade vrchnych doubletov ide spravidla o reprezentativne casti odevu (prave preto tie prestrihy).
- stojaciky - tento golier je spominany aj v Arnoldovej. Spravidla byva podopierany drotenou konstrukciou. Ak som optimista a pripustim SILNE skrobenie bez konstrukcie, aj tak mi z toho vyjde jedina vec. Pre vojaka nerealne a nezmyselne - BEZNEHO vojaka.
- kolety - ako je mozne vidiet, niektore postavy na sebe maju dlhe kabatce s mensim poctom sosov. Su jednoduche, nezdobene, bez rukavov. To mi evokuje kozeny kolet. V roku 1616 totiz nepredpokladam dlhsie kabatce, kedze este prevladala "spanielska" moda kratkych doubletov. Tym sa dostavame k tomu, ze kolet urcite nebol beznou sucastou vystroje musketiera, na tom sa snad zhodneme. Logicky sa dostaneme k tomu, ze zobrazeny strelec nebude beznym vojakom.

Pre porovnanie, niekolko originalnych kusov, ktore snad dolozia moje DOMNIENKY (ano, uvedomujem si, ze je to len a len moj nazor, ktory prezentujem):
http://kostym.cz/Obrazky/1_Originaly/02 ... _02_29.jpg vonkajsi kabatec s moznostou spustit rukavy - hraběte Friedricha von Stubenberg (1574) - uvedomujem si rozdiel datacie
http://kostym.cz/Obrazky/1_Originaly/04 ... _04_05.jpg - Oděv Nilse Nilsona Brahe švédského hraběte působícího na španělském dvoře, tu uz ziadny casovy prestoj nie je, ide o odev z cca polovice 17 storocia
http://kostym.cz/Obrazky/1_Originaly/04 ... _04_31.jpg - mestansky odev, zaciatok 17. storocia

Ani jeden z tychto odevov nepatri do socialnej vrstvy vojakov a predsa je zobrazeny vo Wallhausenovom diele.

A v posledna, ale nemenej dolezita vec:
Popis ucebnice od Wallhausena na internete v anglictine obsahuje "It is divided into 4 parts treating: the exercise of the musket and pike, infantry drill as practised under the command of Prince Maurice of Orange (to whom this edition is dedicated)"
Ucebnica bola dedikovana Moricovi, Princovi Oranzskemu. Myslis, ze takejto osobnosti bude kreslit maliar otrhanych vojakov, ktorych si bezne na bojisku mohol stretnut?

Cize - nehadam sa o kvalite ucebnice, nehadam sa o vojenstve ani o tom, kto si ma ake rukavy usit. Ale skutocne si nemyslim, ze vo Wallhausenovom diele najdes zobrazenych beznych vojakov, na zaklade ktorych si mozes urobit nazor na odievanie priamo v poli. Toto tvrdenie som podlozil ciste vizualnym dojmom z tejto ucebnice, akymi takymi vedomostami o odievani tej doby a najma skutocnostou, komu bola ucebnica dedikovana.
Obrázek
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od vechio »

Loudis napsal:Na základě čeho uvažuješ, že by u Wallhausena nemělo jít o obyčejné vojáky? Manuale Militare... 1616 pojednává o běžném vojsku, druhý titul jsem si bohužel poznamenal pouze signaturou (šlo o Kriegskunst zu Fuss, nebo o Corpus Millitaire - dost jsem spěchal a hledal jsem primárně něco jiného)... Také ilustrace nejsou zdaleka tak reprezentativní. Nevycházel jsem z Kuenstliche Picqun-Handlung... 1617, kde je více než pravděpodobné, že na ilustracích není prostý voják. S de Gheynem bych to tedy asi nesrovnával. Nebo máš nějaké informace, které mi unikly?
Myslim si, ze je potreba se na dobove manualy take podivat ocima tvurce ci zadavatele co mel za ucel manual samotny. Vetsina manualu je ucebnici a zaroven nastrojem propagandy. A take v manualu vsechny teorie bezvadne funguji a je to takovy krasny teoreticky idealni svet, ke kteremu rozhodne nepatri bezne odeni lide.
Je to stejne jako bysme posuzovali soucasnou modu nebo vzhled lidi podle soucastnych casopisu.
A tedy souhlasim s de Carabasem, ze na zaklade rytin v manualu nemuzes posuzovat pocty zastoupeni rukavu v armade.
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Loudis »

Myslím pánové, že mezi námi nejde o fatální neshodu. Jistou relativnost své sondy jsem přece zmínil sám a co z ní vyvozuji za jasný fakt, také.
Jinak de Carabasův výklad i Vechiův postřeh beru. Jistěže nejde o vyobrazení vojáka během válečného tažení - tedy vojáka drbana. Takového nenajdete ani v dnešních vojenských příručkách. Navíc jinak asi vypadal voják naverbovaný městem Gdaňsk v době míru (viz působiště Wallhausena v době, kdy mohl sbírat materiál pro svoji práci) a jinak voják armády poznamenané dlouho trvající válkou (viz například fakt, že během třicetileté války navzdory inflaci vzrostl žold jen minimálně - a to se pochopitelně muselo odrazit i na ústroji zejména neuniformovaného vojáka). Také proto jsem zmiňoval, že jde o prameny z doby těsně před třicetiletou válkou. Souhlasím s tím, že zobrazeni jsou poněkud idealizovaní vojáci (nemyslím ale že jde o stejný případ jako u de Gheyna, kde by mělo jí o vyobrazení vojáků vyloženě gardových). I tato idealizace však musí vycházet z reality. Když zde byl myslím výstižně použit příklad současných módních časopisů, tak bych podotknul například to, že ani v nich nenajdete sportovce v obleku ale v oděvu, který je přiměřený (byť ideálně) svému určení. Pokud tedy budu vnímat vaše příspěvky jako doplnění toho, co jsem napsal, nikoli jako negaci (a věřím, že tomu tak bylo), tak je „beru“. Pro jistotu jen zopakuji, co bylo mým primárním sdělením: pruhované rukávy jsou historicky doložené a zřejmě se jednalo o jeden z nejčastějších způsobů zdobení (pokud oděv byl vůbec zdoben).
Dodávám ještě, že větší otazník mám nad tím, nakolik je podobné zdobení vhodné u imitací sériových dodávek pro vojsko, v literatuře jsem to zahlédl zatím jen pro Anglii (a to říkám přesto, že pruhované rukávy máme v našem regimentu - což je výsledek jistého "historického" vývoje a za hrubku hodnou urgentního vymícení to nepovažuji). U oděvů civilních či individuálních (což je i případ oněch ilustrací) získaných vojákem různými běžnými způsoby (koupě z první i druhé ruky, zakázková výroba, kořist loupeží či svlečením mrtvoly,...) proto považuji pruhované rukávy za zcela akceptovatelné ovšem s onou kvitovanou poznámkou o profláknutosti ...
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Odpovědět