Vojáček z Náchoda

Rocker007
Příspěvky: 27
Registrován: Út 15. Ún 2011 21:08:31
Místo/Bydliště: Dubí u Teplic
Kontaktovat uživatele:

Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Rocker007 »

Ahoj lidi, před týdnem jsem byl na dovolené v Náchodě a zavítal jsem do regionálního muzea. Vybafla tam na mě figurína vojáka ,,pěšího žoldnéře z třicetileté války" (ten v bílém). Osobně se mi rekonstrukce líbila, jak vidíte na fotkách, zaujaly mě zejména boty zdejšího bórce :) Šněrování kabátu vypadá také dobře. Osobně si pod pojmem ,,blátošlap" představuji něco na tento způsob (mluvím o výstroji ale ne o výzbroji, podle mě je tam to HP čitě z prostorových důvodů). Rád bych se tedy zeptal zde, lidí, které ač znám většinou jenom odtud, občas je vidím na akcích, tak si jich vážím, jak takové zpracování vojáka z dob ,,třicítky" přijímají oni.
p.s. Pokud se to sem nehodí, tak prosím o přesun, ale nevím, kam jinam bych to mohl prdnout :D

http://rocker007.rajce.idnes.cz/Muzeum_ ... ie0994.jpg

Když tak, já jsem Lukáš, je mi 19 a jsem z Teplic... fakt netušim co jsem měl, že jsem si všude dal Rocker007 :( :lol:
Díky moc za zprávy. Pokud ,,by to tak nějak šlo" tak bych vážně přemýšlel o přešití současné uniformy. Díky.
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Loudis »

Nerad někoho zklamávám, ale ty boty se mi moc nelíbí. Sice jsou opravdu hezky "očáchlé", ale jejich konstrukce je nanejvýš podezřelá. Takto šité boty by opravu moc dobře nesloužily (šev by nedržel, dovnitř by se jím dostávala voda, prach i drobné kamínky). Takové "boty" by se rozpadly dříve, než by stačily podobně zestárnout. Typický není ani jejich tvar. Pokud jde o onen světlý kožený kabátec, ten tak tragický rozhodně není. Než se pustíš do předělávání své "uniformy", tak ji nejdřív ukaž (stojíš-li o naše rady), aby náhodou nebyla lepší, než to, podle čeho ji chceš upravovat. ;)
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Rocker007
Příspěvky: 27
Registrován: Út 15. Ún 2011 21:08:31
Místo/Bydliště: Dubí u Teplic
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Rocker007 »

Loudis: Ne, tak mě určitě nezklamáváš. :) Já osobně mám boty od Bochtexu a myslím si, že za 1500kč to jsou hodně dobré boty. Jenom mě právě zajímal názor konkrétně na tuhle obuv, protože jsem se s ní asi zatím nikde nesetkal. Osobně si taky myslím, že takto udělané boty toho moc nevydrží. A třeba jsem tam ani nikde nenašel z čeho vlastně ta replika vojáka vychází.
Jinak můj současný stav je takový, jaký zde zasílám (je to fotka na tablo). Ten český tesák byl fakt úlet, už jsem si pořídil trochu lepší. Spíš bych se chtěl formovat do pikenýra. Jako takový bych přemýšlel asi jenom o předním kyrysu a morionu, který už i tak mám.
Jinak k mému munduru - už mi ho jednou na osobkách sprdla Spakona, že je tam problém v těch ramenou a myslím si, že ten kabát by měl být trochu kratší, končit u pasu. Tam bych si představoval sešněrování s kalhotami. Jinak košile je podle Mortaigne. Co poslední dobou dost řeším jsou nějaké ponožky nebo nohavice. Našel jsem tady, protože jsem tu skoro pečenej vařenej, že byl na stránkách Mortaignu návod na fusekle ale nenašel jsem ho tam. Odvolává se na něj i Kascha na svých stránkách (jím popisované návleky mám, ale jak dál?). Jo jinak ten kříž na kalhotech a na hrudi, to je takový pozůstatek z minulého roku - to jsem byl ještě mladej a blbej, teď jsem o rok starší :mrgreen:
Přílohy
156588_3824649264965_1494067601_n.jpg
156588_3824649264965_1494067601_n.jpg (37.81 KiB) Zobrazeno 9647 x
Rocker007
Příspěvky: 27
Registrován: Út 15. Ún 2011 21:08:31
Místo/Bydliště: Dubí u Teplic
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Rocker007 »

Ještě prosím vás, všiml jsem si, že to je hodně podobná uniforma jako má Mortaigne regiment. Podoná fakt je ale je to díky neuvěřitelné náhoda - koupil jsem si první vhodnou vlnu a zrovna měli žlutou lemovku. Takže opravdu jsem nekopíroval a opravdu ne úmyslně - tímto se moc omlouvám. (díky za upozornění..)
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Olaff »

Ked chvilku pockas, tak za kratky cas sa objavi navod na pancuchy a aj upgradovany navod na koselu na strankach Mortaigne regimentu od Alistaira. Alebo ti to velmi suri a napises mu PM a mozno ti to posle, pripadne aspon odborne poradi.... ;)

Boty nemen, tie na figurine su ptakovina. Doublet nie je strihovo na figurine uplne zly, ale to zapinanie na snurovanie sa hodi bud na kolety, alebo napriklad na fencing doublety, inak jednoznacne gombiky, na vyber ich je hodne, co sa tyka moznosti.... Nohavice odhadnut neviem, ale doublet samotny mas prilis dlhy a malo vypasovany na telo, otvaranie rukavov mas mat zvrchu rukavu, nie zospodu, ako to mas teraz, resp. som to este niekdy takto riesene nevidel a osobne sa mi to nepozdava... Kriz odparaj, lemovku odparat je tiez bezproblemove, ked ta velmi trapi. Ale kedze su ludkovia, co kopiruju uniformy MR uplne bezne a do puntiku, myslim si, ze toto nikoho z MR zo stolicky nedvihne, pripadne sa na to opytaj rovno Alistaira, ked mu budes pisat... ;)

Tolko v rychlosti... :mrgreen:
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Rocker007
Příspěvky: 27
Registrován: Út 15. Ún 2011 21:08:31
Místo/Bydliště: Dubí u Teplic
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Rocker007 »

Olaff: Občas mám sto chutí ty rukávy úplně zašít. Občas mi to překáží a tak nějak se mi to zdá trochu jako zbytečnost. Hlavně ta práce, než jsem si tam ty knoflíky přišil... uf :) V současnosti mě spíš začínají zajímat nějaké buď dřevěné (napadly mě takové ty dřevěné olivky) nebo látkové. Ale s nima je práce jak na kostele (což ne, že bych se toho bál, ale aby výsledek stál za to).
Doublet tedy vypasovat zhruba k pasu? Od pasu aby začínaly ty šosy? A rukávy, ty ,,okapy", aby byly přímo na ramenou...
Jinak za ty boty jsem moc rád. Hlavně, že jsem si vzal ty na šněrování. Jsou fakt výborný.
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Olaff »

Osobne tiez neznasam kdejake otvaracie rukavy, pouzivam vzdy zavrete a hladke... Co sa tyka gombikov, na vojcla su latkova idealna volba, pripadne nejaku ceresnovu kostku obal latkou, navyse este tento typ gombikov nie je moc pouzivany a okukany, na rozdiel napriklad od cinvoych, kedze su malinko pracnejsie na vyrobu. Ale preco nie, vsakano?

S tymi sosmi to mas tak, ze pas u doubletu je vysoko, v podstate hodne vysoko, vyssie ako mas pas teraz, v podstate posledny gombik by mal byt namieste, kde mas pupok a podla strihu doubletu, ci je v pase rovny alebo vykrojeny, sa tato hranica smerom dozadu, ku krizom, este o cosi dviha /v pripade krojeneho doubletu/ alebo nie /v pripade rovneho strihu pasu/. A az od tohto okamihu sa zacinaju sosy. No a pri nich je dolezite neurobit tu chybu, ze vpredu, ako sa doublet zapina, je medzi sosmi medzera. Doublet musi plynule prechadzat do sosu, nema tam byt ziadny "skok"...

Snad som to napisal zrozumitelne, nemam poruke obrazky, kedze som v praci...
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Rocker007
Příspěvky: 27
Registrován: Út 15. Ún 2011 21:08:31
Místo/Bydliště: Dubí u Teplic
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Rocker007 »

Já myslím, že je to dobře napsaný :) Díky moc za pomoc. Uvidím, s čím se bude moct něco dělat teď a co se hold bude muset nechat až na příští uniformu. Každopádně když budou, tak pošlu výsledky :)))
Avátar uživatele
Spakona
Příspěvky: 114
Registrován: Čt 13. Lis 2008 11:03:39
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Spakona »

jinak výroba textilních knoflíků není nijak šíleně pracná a náročná :)

podle požadované velikosti doporučuji z odstřižků nastříhat přibližně kolečka zhruba stejné velikosti, která si po okraji prostehuješ, mírně stáhneš aby ti to vytvořilo váček a vložíš hmotu (ideální je rouno, stačí ještě menší odstřižky látek, nebo případně kůže), nit dotáhneš, prošiješ, doporučuji dvěma až čtyřmi stehy prošít i "na výšku" a takhle připravené knoflíky našiješ na kabátec. Jinak - čím dál od kraje látku nastehuješ, tím vyšší si uděláš tzv. krček a bude se ti podle toho kabátec lépěji zapínat - ale ideální velikost a výšku doporučuju vyzkoušet - je to dané materiálem a ušitím oděvu :)
bezprizorní a všudypřítomná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avátar uživatele
Zagloba
Příspěvky: 131
Registrován: Ne 07. Pro 2008 17:04:12

Re: Vojáček z Náchoda

Příspěvek od Zagloba »

Já bych se ještě zamyslel nad tím kloboukem. Je ten "opasek" (nevím, zda existuje přiléhavější označení) a další zdobení opravdu nutností? S ohledem na skutečnost, že to určitě něco stálo a klobouk byl (nejen pro obyčejného vojcla) v podstatě spotřebním zbožím, postačoval by podle mně klobouk úplně obyčejný (což se, alespoň si to myslím, přibližuje zjevu prostého blátošlapa nejvíce). Znalejší nechť mě kdyžtak opraví.

A rukavice bych odložil rovněž (pro blátošlapa, i pikenýra, zbytečný luxus).
Odpovědět