Praní 100% vlny před šitím

Avátar uživatele
bellestarr
Příspěvky: 7
Registrován: Stř 26. Říj 2011 16:06:18

Praní 100% vlny před šitím

Příspěvek od bellestarr »

Zdravím,

Potřebovala bych poradit. Chci si ušít kostým ze 100% vlněné metráže, a nejsem si jistá, jestli mám vlnu před výrobou nějak vyprat, ať už v pračce studenou vodou nebo ručně. Samotný kostým bych pak stejně prala ručně ve studené vodě, tak nevím, jestli není zbytečné tu látku prát předem. Hlavně se mi do toho praní ani nechce, pač té metráže je fakt hodně a bydlím v malém bytě...

Díky za radu:)
Avátar uživatele
Zagloba
Příspěvky: 131
Registrován: Ne 07. Pro 2008 17:04:12

Re: Praní 100% vlny před šitím

Příspěvek od Zagloba »

Já jsem teda vlnu před šitím vždycky vypral, resp. jsem jí nechal několik hodin ponořenou ve vaně se studenou vodou.

Nechám se ale taky poučit, jestli to bylo vůbec potřeba (protože vlna se opravdu nijak výrazně nesráží).
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Praní 100% vlny před šitím

Příspěvek od Alistaire »

Zagloba napsal:Já jsem teda vlnu před šitím vždycky vypral, resp. jsem jí nechal několik hodin ponořenou ve vaně se studenou vodou.
Nechám se ale taky poučit, jestli to bylo vůbec potřeba (protože vlna se opravdu nijak výrazně nesráží).
:?: kde se dá koupit vlna, co se nesráží? ;) Srážení vlny na docela vysoké úrovni je věc přirozená a v podstatě žádoucí například pro technologie plstění. Pochopitelně jako každá tkanina i vlna se sráží horkou vodou, nebo lépe horkou párou.

nicméně...
bellestarr napsal:Zdravím,

Potřebovala bych poradit. Chci si ušít kostým ze 100% vlněné metráže, a nejsem si jistá, jestli mám vlnu před výrobou nějak vyprat, ať už v pračce studenou vodou nebo ručně. Samotný kostým bych pak stejně prala ručně ve studené vodě, tak nevím, jestli není zbytečné tu látku prát předem. Hlavně se mi do toho praní ani nechce, pač té metráže je fakt hodně a bydlím v malém bytě...

Díky za radu:)
1) to o té studené vodě už jsem psal, je to tak dobré maximálně na odstranění nějakého toho nástřiku z výroby proti molům a tak, ovšem ve studené vodě bych to neviděl že se něco uvolní... nevim...

2) svůj hodně používaný a nijak nešetřený 30tkový kostým jsem za dobu jeho činnosti (10 let) nikdy nepral, ani nedával do čistírny. Další moji kolegové zrovna tak, stejně tak uniformu na napoleoniku... Vlna má úžasnou samočistící schopnost, stačí kostým mezi akcemi vyvěsit do průvanu, krásně vyvětrá. Pokud se zaprasí (blátem, jídlem...) je potřeba to nechat uschnout a potom za sucha jemně vykartáčovat (případně opadá samo).
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
bellestarr
Příspěvky: 7
Registrován: Stř 26. Říj 2011 16:06:18

Re: Praní 100% vlny před šitím

Příspěvek od bellestarr »

Díky za radu. Takže pro ujasnění: z toho co píšete vyplývá, že nemá v podstatě cenu vlněnou látku před výrobou kostýmu prát, protože se samotný kostým taký prát nebude?
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Praní 100% vlny před šitím

Příspěvek od Alistaire »

tak to mám ozkoušeno já, a mnoho-li lidí v našem regimentu... Pere se jenom "bielizeň", tedy košile, spodky, punčochy... I našim nováčkům to tak doporučuji.

Jsou ale i lidé co přísahají na řádné sražení vařicí vodou a párou, a po každé akci poctivě dávají celý kostým do čistírny... no... koho to baví... proč ne.
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
bellestarr
Příspěvky: 7
Registrován: Stř 26. Říj 2011 16:06:18

Re: Praní 100% vlny před šitím

Příspěvek od bellestarr »

No vzhledem k tomu, že látku už mám koupenou v potřebném množství, a pokud se mi výrazně srazí tak nebude stačit, tak ji radši jenom vyperu ručně ve studené vodě. Každopádně díky za zkušenosti.
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Praní 100% vlny před šitím

Příspěvek od Alistaire »

Vyprat ji můžeš, když chceš, proč ne, jen mi uniká smysl toho, proč jo. Bavíme se doufám teda o vlněném suknu na svrchní oděv? Ve studené vodě (tedy i na dešti např.) vlna celkem nic neudělá.
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Praní 100% vlny před šitím

Příspěvek od Loudis »

Alistaire má pravdu. Já tedy svůj vlněný kostým občas peru (některé polévky, hořčice a sladké nápoje mi holt nejdou tak dobře vykartáčovat a zašlá podšívka mi také nepřijde nejvábnější) - peru ho ovšem v ruce jen ve vlažné vodě s trochou prášku a nepozoroval jsem nikdy významné rozměrové změny. Tudíž když z vlny šiji, předem neperu ...
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Avátar uživatele
Spakona
Příspěvky: 114
Registrován: Čt 13. Lis 2008 11:03:39
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Praní 100% vlny před šitím

Příspěvek od Spakona »

jako alergik musím bezpodmínečně vyprat všechno z čeho šiju, tedy i vlnu.
vyperu jí na nízkou teplotu normálně v pračce - zpravidla se ani moc nesrazí, případně jen minimálně, ale dostanu z ní všechen ten bordel, kterým je napuštěná a který se do ní nachytá ve skladech (prach, různé případné breberky jako svrab a podobně)

pokud sem šila z nevyprané vlny, nejen že jsem danou věc nemohla obléknout a to ani přes lněné či jiné oblečení, ale navíc se mi na rukách udělal velmi ošklivý ekzém, ani ne tak z té vlny, ale z těch preparátů kterými je napuštěná (protiplísňové, protimolové, impregnace a podobně)

další údržba už je daná podle toho, co je to za kostým a jak se konktréní látka chová (záleží i na vazbě)
každopádně vlna která se dá běžně koupit v maloobchodě průmyslově zpracovaná, se sráží tak maximálně 2cm na metr pokud se pere na teplotu vyšší než 30stupňů opakovaně.
víc se sráží len, který v dnešní době často nastavují viskozou - pozor tedy při podšívání - ten doporučuji vysrážet na 60stupňů - osobní zkušenost - dokáže se srazit i 10čísel na metr...
bezprizorní a všudypřítomná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avátar uživatele
krysa
Příspěvky: 110
Registrován: So 10. Říj 2009 22:05:44

Re: Praní 100% vlny před šitím

Příspěvek od krysa »

Mám podobné zkušenosti.Len určitě vyprat sráží se hodně a po tom co jsem prokýchal šití svého kostýmu budu příště prát i vlnu.
kaprál Regimentu zemské hotovosti
Odpovědět