Kikina, děvče do tábora

Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Kikina, děvče do tábora

Příspěvek od Alistaire »

vechio napsal: No asi nebudeme bojovat o tohle..:-)
Spakona napsal:takže to že nám tady ukazuje ramena - pánové snad by ste neremcali že se můžete podívat na kus mladé kůže :D

:lol: myslím že o to bojovat nepotřebuju, i bez boje mě to vždycky příjde na děsný výdaje po všech stránkách :lol:
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
Spakona
Příspěvky: 114
Registrován: Čt 13. Lis 2008 11:03:39
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kikina, děvče do tábora

Příspěvek od Spakona »

aha - tak vlněnou sukni sem nějak přehlídla :)

průramky u košile - záleží na tobě jak si to spočítáš a střihneš, ale pánové neřešili ani tak dekolt jako ta ramena - ale to už bylo trošku hnidopišské - já vím jak se ten střih chová

a co se týká těch šátků - tam byl vůbec celkově jiný typ řešení oděvu, navíc trochu pozdější než kam jsou většinou datované naše bitvy (hodně se to objevuje na rytinách Hollara) - projdi si tohle vlákno - viewtopic.php?f=4&t=91
tam se totiž většina věcí řešila - včetně té dekoltáže - a hlavně se tenhle módní doplněk objevuje spíš od střední vrstvy nahoru, protože se používaly zpravidla transparentní látky (mušelín, voál a podobně)

pokud máš na mysli něco jiného než já tak to postni :)
bezprizorní a všudypřítomná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Kikina
Příspěvky: 38
Registrován: Čt 20. Led 2011 18:34:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Kikina, děvče do tábora

Příspěvek od Kikina »

Našla jsem pár inspirativních obrázků...je pravda, že moc jich nebylo a možná proto z toho nelze dělat pravidlo...ale když jsme se bavili o těch šátcích v dekoltu, tak tu je pár z nižších vrstev, které určitě nepoužívaly jemné materiály.
Přílohy
CRE LE NAIN, Louis-Antoine, Matthieu, Abraham,La Marchande de Legume (Peasant family at a well).JPG
U tohoto obrázku nevím jistě, ale připadá mi to jako vložený materiál, protože nemá šev na raměni a to plátno ji tak obchází ten krk, že to tomu nasvědčuje...navíc ho má položený na raměnou tak, jakože to není košile...
CRE LE NAIN, Louis-Antoine, Matthieu, Abraham,La Marchande de Legume (Peasant family at a well).JPG (53 KiB) Zobrazeno 9224 x
Naposledy upravil(a) Kikina dne Stř 26. Říj 2011 16:53:50, celkem upraveno 1 x.
Byla, jsem a budu kritik.
Kikina
Příspěvky: 38
Registrován: Čt 20. Led 2011 18:34:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Kikina, děvče do tábora

Příspěvek od Kikina »

Něco málo dalšího.
Přílohy
Pieter van Laer, Een herder en wasvrouwen bij een bronA shepherd and washerwomen at a spring,1630 tot 1642.JPG
A tahle má jasně vložený šátek (dokonce jiné barvy) který ji na jedné straně vyjel z výstřihu
Pieter van Laer, Een herder en wasvrouwen bij een bronA shepherd and washerwomen at a spring,1630 tot 1642.JPG (27.47 KiB) Zobrazeno 9222 x
LE NAIN brothers, French painters (b. 1598-1610, Laon, d. Louis and Antoine 1648, Mathieu 1677, Paris),Blacksmith at His Forgec. 1640.JPG
Tahle ženská vypadá, jako by ji to z kordulky vyjelo nad pravým prsem.
LE NAIN brothers, French painters (b. 1598-1610, Laon, d. Louis and Antoine 1648, Mathieu 1677, Paris),Blacksmith at His Forgec. 1640.JPG (29.91 KiB) Zobrazeno 9222 x
Byla, jsem a budu kritik.
Kikina
Příspěvky: 38
Registrován: Čt 20. Led 2011 18:34:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Kikina, děvče do tábora

Příspěvek od Kikina »

Pak jsem si na dalších obrázcích, které jsem nepostahovala, všimla, jakoby měly ty "dámy" na sobě košile s límcem a ještě pod tím vložen jeden "límec", který buď nechávaly volně, nebo přišpendeln k živůtku nebo ho pravděpodobně měly vsazený do výstřihu. A nebo, jak si jde všimnout na te poslední příloze...měly spodní košili s rukávy asi s hodně hlubokým výstřihem a právě proto nosily tyto límce s šátky do dekoltu.
Byla, jsem a budu kritik.
Kikina
Příspěvky: 38
Registrován: Čt 20. Led 2011 18:34:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Kikina, děvče do tábora

Příspěvek od Kikina »

Nicméně, k mému plánu dělat si kabátec...myslíte, že můžu použít běžné současné galanterní háčky a očka?
http://www.vtc.cz/cs/obrazek/86067/sirk ... iger-3-lak
Řekla bych, že i více ženských to má takto řešeno...
Přílohy
Cook with Food (1630s) by Frans Snyders.JPG
Cook with Food (1630s) by Frans Snyders.JPG (64.74 KiB) Zobrazeno 9213 x
Byla, jsem a budu kritik.
Kikina
Příspěvky: 38
Registrován: Čt 20. Led 2011 18:34:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Kikina, děvče do tábora

Příspěvek od Kikina »

A k té barevnosti... že by zrovna tohle byla extra movitá ženská, to bych teda dle střihu a šití neřekla...Spíše vypadá na služku a má sytě červenou sukni...takže si nemyslím, že by to bylo tak žhavé...možná ve středověku jo...ale...
Přílohy
vermeer,THE MILKMAID,c. 1658-1661....JPG
Je to sice mírně pozdnější...ale myslím, že je to použitelné, když to srovnám se střihy o něco desítek let dřívějších.
vermeer,THE MILKMAID,c. 1658-1661....JPG (208.71 KiB) Zobrazeno 9211 x
Byla, jsem a budu kritik.
Avátar uživatele
Spakona
Příspěvky: 114
Registrován: Čt 13. Lis 2008 11:03:39
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kikina, děvče do tábora

Příspěvek od Spakona »

to co postuješ jsou vesměs ty vložené límce, pokud ho nenaškrobíš je to přesně takovej kus hadru jako může být stejně tak dobře šátek, každopádně nevkládaly se nutně jen proto že by tam byl výstřih, ale náhradní límce a manžety je něco, co je typycké a co přetrvává až do 20. století - je to praktické - límce a manžety se škrobily, proto jsou odnímatelné :)
ale zkus si najít nějaké německo nebo čechy - postuješ tu francouzské malíře - což samozřejmě pro základní orientaci není špatně, ale přece jen - jsi na území čech a u nás byl převažující vliv německa a díky Habsburkům španělska

a co se týká té červené - jedna věc je stylizace, druhá věc je služka v domě v Amsterodamu a třetí - to co sem už psala - mořena tu byla a používala se - jen jde o odstín a jeho stálost a o fakt, že červená byla prostě něco lepšího.

Ten tvůj obleček není vůbec špatný - jen by bylo dobře, když už chceš názory - uvažovat v souvislostech a vědět i tu nadstavbu.
Pokud mi řekneš - chci ji mít červenou protože se mi to prostě líbí - v pořádku, jen teď víš i to, že bys jí mohla mít, jen bys jí nejspíš měla jako lepší sukni na neděli.
Další věc je totiž výchozí materiál který barvíš - krásně červená by třeba mohla být vlněná sukně - vlna se barví velmi dobře.
V okamžiku kdy ale budeš barvit mořenou len, budeš mít problém s docílením dané systosti - len chytá prostě hůř a šisuje.
Bavlna sice chytá velmi dobře a díky tomu tolik něšisuje, ale zase je vlákno hodně křehké a snadno se poškodí - tedy další důvod proč mít červenou sukni schovanou na slavnostní příležitost - pokud to není jediná sukně která ti zrovna zbyla.

Nikdo neříká, že syté barvy nebyly nebo že barvy vůbec nebyly - barvilo se a hodně, ale čím nižší společenská třída, tím levnější barvy.
pokud tedy nejsi obchodník s vínem, což je původní význam pro markytána (ano mužský rod) a nebo nejsi kapitánova žena, ale jen táhneš s vojskem, budeš pravděpodobně vypadat jako většina vojska - a že ti naši vypulírovaní hošci ve stejnokrojích opravdu nejsou to co tu v té době běhalo - je prostý fakt :)

a háčky ano - jsou běžné a v pořádku :)

ale jinak píšu jedničku a s hvězdičkou za snahu :D
bezprizorní a všudypřítomná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Kikina
Příspěvky: 38
Registrován: Čt 20. Led 2011 18:34:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Kikina, děvče do tábora

Příspěvek od Kikina »

Taaaak, mám rozpracovaný kabátec a než ho budu sešívat, jakože jsem zase nedomyslela něco na střihu a táhnou mě rukávy... myslíte, že můžu mít v podpaží otvory, tak, jako tomu bývá u některých pánských kabátců?? Nikde jsem totiž na obrázcích ženským do podpaží neviděla...ale asi by mi to velice ulehčilo v pohybu...jinač jsem v tom zvládla obědvat a tak, ale přecejenom...
Přílohy
SAM_1180....JPG
SAM_1180....JPG (88.59 KiB) Zobrazeno 9180 x
SAM_1176....JPG
SAM_1176....JPG (59.99 KiB) Zobrazeno 9180 x
Byla, jsem a budu kritik.
Kikina
Příspěvky: 38
Registrován: Čt 20. Led 2011 18:34:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Kikina, děvče do tábora

Příspěvek od Kikina »

Jinač přikládám ještě střih pro představu...
Přílohy
SAM_1174....JPG
SAM_1174....JPG (40.9 KiB) Zobrazeno 11982 x
Byla, jsem a budu kritik.
Odpovědět