Kikina, děvče do tábora

Kikina
Příspěvky: 38
Registrován: Čt 20. Led 2011 18:34:05
Kontaktovat uživatele:

Kikina, děvče do tábora

Příspěvek od Kikina »

Ahoj,
tak po nějaké odmlce jsem tu zas! Tentokráte s jinou potřebou a to je vyšperkování dámské postavy, abych mohla s čistým svědomím doprovázet chlapce na akce ať již náročnější, či méně.
Jde o táborovou "markytánku" (ne do boje), jejímž úkolem je vařit, prát, uklízet, těšit, mazlit, bavit...a co vás ještě napadne :D
Zatím je můj kostým v tomto stavu: Košile dle střihu: kosty.cz-vyobrazení v Renaissance dress in Italy 1400-1500; J.Herald; London; 1981; Bell & Hyman(časově to asi neodpovídá, ale bylo mi to tady doporučeno) z neběleného lnu, v tunýlku lucetkovaná vlněná šňůrka; dvě sukně:dlouhý pás skládaný do pasového límce, rozparek vepředu na šněrování lucetkovanou vlněnou šňůrkou, červená asi bavlna (bohužel) a vínově červená vlna; vestička:podle střihu pánského kabátce (tady nastal problém a chtěla jsem využít již nastříhaného materiálu, když jsem dělala pánský kabátec na sebe) upraveného na mou postavu středně přiléhavě ze zelené vlny, podšito asi bohužel zase, nebělenou, bavlnou (ale ručně), na šněrováí lucetkovou vlněnou tkanicí; vlněné ručně šité ponožky nad kolena na zavazování pod kolenem lněné ponožky nemám a zatím necítím potřebu mít; boty nemám :oops:
No, moc toho není, ale mám v plánu si udělat cosi na hlavu, kabátec a kazak (je-li to vůbec v rámci možností a použitelnosti mé postavy) Potřebuji se přecejenom vybavit i do chladnějšího počasí :D Co vy na to?
Kikina
Příspěvky: 38
Registrován: Čt 20. Led 2011 18:34:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Kikina, děvče do tábora

Příspěvek od Kikina »

Pár fotek pro ilustraci.
Přílohy
2011-05-28_0081....JPG
2011-05-28_0081....JPG (35.2 KiB) Zobrazeno 10120 x
2011-05-28_0080....JPG
2011-05-28_0080....JPG (33.91 KiB) Zobrazeno 10120 x
2011-05-28_0041....JPG
2011-05-28_0041....JPG (42.8 KiB) Zobrazeno 10120 x
Byla, jsem a budu kritik.
Avátar uživatele
Spakona
Příspěvky: 114
Registrován: Čt 13. Lis 2008 11:03:39
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kikina, děvče do tábora

Příspěvek od Spakona »

proč doboha všichni hysterčíte kolem bavlny?

bavlna byla a používala se, ať už v čisté formě, nebo ve směsích - například barchet byl velmi oblíbený (len+ba - v podstatě flanel)
takže žádné bohužel - prostě to máš z plátna. ani na omak totiž nemusí nikdo poznat z čeho to vlastně máš.

každopádně na pohled to vypadá velmi dobře.

co bych řešila já je ta červená na sukni - červená je totiž trochu diskutabilní barva pro tvoje postavení
předci sice znali mořenu a jiné rostlinky a používali je, problém byl s jejich poněkud barevnou nestálostí a odstínem, a na ostranku nebo červce bys ty rozhodně neměla.
takže tu červenou sukni bych si nechala do kostela a na parádu a na běžné běhání si udělej nějakou "ošklivější"
feldfrau by si jí sakra šetřila kdyby jí měla :)

kabátek si udělej určitě a na hlavu rozhodně bílý plátěný čepeček
kazak bych osobně asi nedělala, ale tak to je na tobě a tom co využiješ

a propo - košelu si klidně mohla mít bělenou, ale tu zástěru si udělej režnou - je to trochu logický nesmysl - když máš luxusní sukni a k tomu chudou košelu a bělenou zástěru je to takovej kočkopes. K červené sukni bílá košela.
K chudé košeli patří chudá sukně a zástěra je pro tebe v tvém postavení nikoliv módní doplněk, ale pracovní oděv :)
bezprizorní a všudypřítomná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Kikina, děvče do tábora

Příspěvek od Alistaire »

Těžko bych to napsal lépe než Spakona... Obrázek


Je potřeba trochu přemýšlet u souvislostí. Plátno je něco co existovalo a funguje, dyftýn jako náhražka vlny je něco, co nefunguje. Ačkoli je obojí balvlna, užití a výsledek je zcela odlišný.
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
Zagloba
Příspěvky: 131
Registrován: Ne 07. Pro 2008 17:04:12

Re: Kikina, děvče do tábora

Příspěvek od Zagloba »

Já vám nevím, školy nemám, ale není ta košile nahoře taková ... příliš otevřená?

Takovou bych si představoval u nějaké lehké holky, ale ne u počestné vojákovy polovičky, nehledě na její nepraktičnost v chladnějších dnech.

Je ale možné, že se pletu, tyhle střihy nemám opravdu nastudované.
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Kikina, děvče do tábora

Příspěvek od vechio »

Zagloba napsal:Já vám nevím, školy nemám, ale není ta košile nahoře taková ... příliš otevřená?

Takovou bych si představoval u nějaké lehké holky, ale ne u počestné vojákovy polovičky, nehledě na její nepraktičnost v chladnějších dnech.

Je ale možné, že se pletu, tyhle střihy nemám opravdu nastudované.
Přesně..taková říká hele pod si šáhnout jsem k mání.. :lol:
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Kikina, děvče do tábora

Příspěvek od Alistaire »

modří vědí, že ta košile je stahovací až ke krku. (tedy principiální střih této košile, nevím jak toto konkrétní provedení)

Jinak myslím že předpoklad
Kikina napsal: jejímž úkolem je vařit, prát, uklízet, těšit, mazlit, bavit...a co vás ještě napadne
dost dobře splňuje...
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Kikina, děvče do tábora

Příspěvek od vechio »

Alistaire napsal:modří vědí, že ta košile je stahovací až ke krku. (tedy principiální střih této košile, nevím jak toto konkrétní provedení)

Jinak myslím že předpoklad
Kikina napsal: jejímž úkolem je vařit, prát, uklízet, těšit, mazlit, bavit...a co vás ještě napadne
dost dobře splňuje...
No asi nebudeme bojovat o tohle..:-)
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Spakona
Příspěvky: 114
Registrován: Čt 13. Lis 2008 11:03:39
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kikina, děvče do tábora

Příspěvek od Spakona »

jak říká Alistaire - tato košile je stahovací až ke krku a je na uživatelce jak hlubokej výstřih si našněruje - tedy pokud je i tato tak ušitá :)
mám jí taky a je to super - když je horko větrám, když fouká stáhnu jí až ke krku :)

takže to že nám tady ukazuje ramena - pánové snad by ste neremcali že se můžete podívat na kus mladé kůže :D

a ještě mě napadla jedna věc - možná by stála za úvahu ještě vlněná sukně - z jemnějšího sukna aby nebyla moc těžká - ale vlna hřeje a neprofoukne
opět by byl nesmysl mít na sobě kabátek, kazak a k tomu sukni z plátna....
stejně tak bych zvážila udělat si živůtek ještě plátěnej - až bude horko tak se v tom vlněném uvaříš ve vlastní šťávě pokud nebudeš chtít pobíhat jako poběhlice co právě vyběhla ze seníku :D
bezprizorní a všudypřítomná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Kikina
Příspěvky: 38
Registrován: Čt 20. Led 2011 18:34:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Kikina, děvče do tábora

Příspěvek od Kikina »

Ke košili: až ke krku není...Když jsem se snažila aplikovat nákres střihu z těch stránek, tak mi to vyšlo tak, že při větším stažení se mi zařezávají průramkové švy do podpaží...takže ji stahuji jen středně a ono mi ty ramena stejně dycky vyjedou nahoru pod náramenice vesty. Nicméně na spoustě dobových iluminací je spousta žen, které mají košili s hlubším výstřihem, nežli já a do dekoltu mají vsazený šátek, který jim překrývá hruď...to jen tak pro zajímavost.
Jinač k sukni: uváděla jsem, že mám jednu vlněnou...až nafotím, tak ji sem hodím ;)
K zástěře: to na těch fotkách je jenom našpendlený kus plátna (kvůli focení na portfolio) zástěrku ještě pořeším ;)
Byla, jsem a budu kritik.
Odpovědět