Bormi, také vojáček

rado
Příspěvky: 73
Registrován: Stř 15. Črc 2009 9:50:54

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od rado »

Bormi napsal:Ahoj,
díky za postřehy. Až do zítřejšího rána jsem v práci, ale zítra odpoledne to nafotím ještě jednou zapnuté až ke krku 8-)
Měl jsem za to, že vyztužené břicho by bylo záležitostí spíš pro někoho aspoň trošku majetnějšího než jen obyčejného vojáka. Tak teď ze stejné logiky usuzuji - jednodušší provedení = jednodušší vizáž a tudíž se asi musím smířit s rovnějším pasem, co. Ještě zkusím přední tkanice trošku popustit, aby nebyly utažené úplně na těsno a pustily šosy níž.
Knoflíky mě vůbec nenapadly. Angličtinou bohužel nedisponuji a má švadlena je na tom jen o maličko lépe, takže se spolehla na překlad od kamarádky a na obrázek z Arnoldové. Až teď mě napadá, že obrázek je možná ilustrativní pro výrobu a ne finální výrobek. Ale to není žádný problém doplnit.
Vystuzenia a ine "armatury" asi naozaj patria skor k honosnejsim kostymom. napriek tomu by som palicu nad peknym spicatym bruchom nelamal. ako mas na kabatec nasity pas, ku ktoremu sa privazuju nohavice? je po celom spodnom okraji kabatca?
totiz: ak si vsimnes pozorne niektore zo strihov v Arnoldovej (napr. vzor 18, str. 84 a vzor 22 na str. 88), tak pas nejde po celom spodnom okraji, ale konci v mieste, kde zacina spodny okraj prudko smerovat nadol. spicaty predok kabatca tak ostava volny a smeruje pekne nadol, nie je viazanim tahany k pasu nohavic (dufam ze to nie je prilis nezrozumitelne, lahsie by sa to ukazalo, ako popisalo:))
mam to vyskusane, funguje to.
Avátar uživatele
Bormi
Příspěvky: 37
Registrován: Pá 06. Bře 2009 17:53:08
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od Bormi »

Rado: "Vystuzenia a ine "armatury" asi naozaj patria skor k honosnejsim kostymom. napriek tomu by som palicu nad peknym spicatym bruchom nelamal. ako mas na kabatec nasity pas, ku ktoremu sa privazuju nohavice? je po celom spodnom okraji kabatca?
totiz: ak si vsimnes pozorne niektore zo strihov v Arnoldovej (napr. vzor 18, str. 84 a vzor 22 na str. 88), tak pas nejde po celom spodnom okraji, ale konci v mieste, kde zacina spodny okraj prudko smerovat nadol. spicaty predok kabatca tak ostava volny a smeruje pekne nadol, nie je viazanim tahany k pasu nohavic (dufam ze to nie je prilis nezrozumitelne, lahsie by sa to ukazalo, ako popisalo:))
mam to vyskusane, funguje to."

Tak přesně tohle plánuji vyzkoušet. Pás na přivazování nohavic mám téměř po celém obvodu, takže přední pár tkanic zkusím nedotahovat "na tvrdo", nebo i úplně vynechat. Sakra, do rána je ještě tolik času :evil: Už abych byl z práce doma.

edit: Proč mi nejde udělat normální citace?!
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od Loudis »

rado napsal: Vystuzenia a ine "armatury" asi naozaj patria skor k honosnejsim kostymom. napriek tomu by som palicu nad peknym spicatym bruchom nelamal. ako mas na kabatec nasity pas, ku ktoremu sa privazuju nohavice? je po celom spodnom okraji kabatca?
totiz: ak si vsimnes pozorne niektore zo strihov v Arnoldovej (napr. vzor 18, str. 84 a vzor 22 na str. 88), tak pas nejde po celom spodnom okraji, ale konci v mieste, kde zacina spodny okraj prudko smerovat nadol. spicaty predok kabatca tak ostava volny a smeruje pekne nadol, nie je viazanim tahany k pasu nohavic (dufam ze to nie je prilis nezrozumitelne, lahsie by sa to ukazalo, ako popisalo:))
mam to vyskusane, funguje to.
S první částí citovaného textu nemohu zcela souhlasit. Látkové vyztužení předního dílu rozhodně není vyhrazeno jen honosným kusům - to snad ještě možná ty kostice... Základní výztuha z několika prošitých vrstev látky není nic honosného - jak mimochodem ukazuje tehdejší "pracovní" dámská móda (živůtek) i lidový oděv z následujících staletí. Není to ani drané ani složité na výrobu - tudíž není zde důvod, proč by to mělo být vyhrazeno honosným kostýmům. Bormi se tak rozhodně nemusí smířit s tím, že coby voják nemůže mít padnoucí kabátec. Tím neříkám, že silné vyztužení předního dílu být musí, ale pokud chce mít majitel špičku předku kostýmu takto tvarovanou - a to jako voják rozhodně může - vede cesta tudy. Nutné je ovšem i to druhé, co Rado ve svém příspěvku zmiňuje, s čímž naopak plně souhlasím.
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Avátar uživatele
Bormi
Příspěvky: 37
Registrován: Pá 06. Bře 2009 17:53:08
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od Bormi »

Tak nafoceny další fotky :D Vynechání předního páru tkanic trochu pomohlo a s přepásáním opaskem je to ještě lepší. Tak ještě nevím zda vyztužení přidat či ne. Teď uvažuji zda přidat "poutka" na opasek, aby také pěkně kopíroval oblouk pasu. Je to přípustné, či už je to pro prostého vojáka příliš?
Přílohy
Bormi vzor 2011.jpg
Bormi vzor 2011.jpg (99.29 KiB) Zobrazeno 6470 x
Bormi vz. 2011.jpg
Bormi vz. 2011.jpg (98.49 KiB) Zobrazeno 6470 x
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od Loudis »

Bormi napsal:Tak nafoceny další fotky :D Vynechání předního páru tkanic trochu pomohlo a s přepásáním opaskem je to ještě lepší. Tak ještě nevím zda vyztužení přidat či ne. Teď uvažuji zda přidat "poutka" na opasek, aby také pěkně kopíroval oblouk pasu. Je to přípustné, či už je to pro prostého vojáka příliš?
Podle mne to nevypadá špatně. Poutka (zapínací) existovala a pokud budou v barvě kabátce, tak to nemusí být problém ani u prostého vojáka. Ale pozor, poutak sama nezaručí ideální kopírování pasu. To by jich muselo být neúměrně mnoho a hlavně, je třeba stáhnou předek opasku k té špičce, což již těmi zapínacími poutky nejde. Aby opasek dobře kopíroval siluetu pasu kabátce i s tou špičkou, musí být použitá jiná přední přeska (respektive kování s háčkem) a nezřídka se to ještě jistilo nenápadným vázáním tkaničku právě v té špičce ke kabátci nebo snad dokonce i skrz ke kalhotám. Pokud ale chceš dosáhnout tohoto, tak musíš mít kabátec vyztužený určitě, jinak Ti naopak bude opasek zvedat a krabatit jeho předek. U prostého vojáka ovšem nevidím idální se mořit s tímto typem opasku se staženým předkem do špice. Mimochodem, ještě jsem na vlastní oči neviděl zdařilou rekonstrukci, která by působila tak, jako dobová vyobrazení...

PS: Opaskové poutko (poutka) na kabátci naopak dobře slouží k tomu, aby opasek nesjíždě z idální linie pasu příliš dolu, zvláště nese-li závěsník.
PSS: S těmi vysokými botami a halapartnou (a tou pózou) mi není úplně jasné, jakého prostého vojáka to vlastně míníš dělat... 8-)
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Avátar uživatele
Bormi
Příspěvky: 37
Registrován: Pá 06. Bře 2009 17:53:08
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od Bormi »

Loudis napsal: PSS: S těmi vysokými botami a halapartnou (a tou pózou) mi není úplně jasné, jakého prostého vojáka to vlastně míníš dělat... 8-)
Je to kostým do scénického vystoupení, ale chci aby to vypadalo tak jak má. Snažíme se s klukama ze skupiny sladit všechny kostýmy tak, aby odpovídaly jak realitě, tak i potřebám scénáře.
Boty budou nízké. Ale momentálně je ještě fyzicky nemám. A jelikož mě o fotku žádala i švadlena pro svoji prezentaci, nechtěl jsem jí dávat fotku s adidaskama...no a halapartna tam tak stála v koutě.. :D
rado
Příspěvky: 73
Registrován: Stř 15. Črc 2009 9:50:54

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od rado »

Loudis napsal: S první částí citovaného textu nemohu zcela souhlasit. Látkové vyztužení předního dílu rozhodně není vyhrazeno jen honosným kusům - to snad ještě možná ty kostice...
jop, zle som sa vyjadril. pod "vystuzenim" som myslel kostice a pod. Podsitie pevnejsou latkou by malo byt v poho.
ale napriek tomu by ma zaujimalo - je to len dedukcia, alebo mame aj nejake konkretne priklady? nemyslim honosnejsie kusy. chystam sa opat nieco sit, tak by inspiracia nezaskodila.
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od Loudis »

rado napsal:
Loudis napsal: S první částí citovaného textu nemohu zcela souhlasit. Látkové vyztužení předního dílu rozhodně není vyhrazeno jen honosným kusům - to snad ještě možná ty kostice...
jop, zle som sa vyjadril. pod "vystuzenim" som myslel kostice a pod. Podsitie pevnejsou latkou by malo byt v poho.
ale napriek tomu by ma zaujimalo - je to len dedukcia, alebo mame aj nejake konkretne priklady? nemyslim honosnejsie kusy. chystam sa opat nieco sit, tak by inspiracia nezaskodila.
Je to řekl bych opodstatněná dedukce na základě analogie a vnějších znaků (v některých případech si holt neumím představit, že by vyobrazený kabátec držel tak dobře fazónu zcela bez výztuh). Na vyobrazeních holt do vnitřností kabátce nevidíš a dochované kusy oděvu z této doby jsou ovšem vesměs honosnější (tam je však výztuha pravidlem). Vyztuženy (prošíváním několika vrstev látky) jsou pak jistě i běžné soudobé dámské živůtky (nikoli jen honosné). O analogii s pozdějším lidovým oděvem jsem se již zmínil. Prošívaná výztuha je mimochodem běžně používáná záležitost přinejmenším od gotiky. Oděv vojáka také nepatří svým charakterem k oděvu selskému, ale spíše k oděvu středních vrstev... Poněkud "ošizenější" mohly být ve velkých zakázkách vyráběné protouniformní vojenské kabátce (a ani tam bych si netrouf výztuhu striktně vyloučit), ale to není případ, který řešíme.
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
rado
Příspěvky: 73
Registrován: Stř 15. Črc 2009 9:50:54

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od rado »

oka, dik. pytal som sa len pre istotu, ci mi neusiel nejaky zaujimavy zdroj.
inak suhlas - je to dobre opodstatnena dedukcia.
Odpovědět