Vojáček Mahy

Odpovědět
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Mahy

Příspěvek od Olaff »

A popritom zdrbavani zasieraju kazdu jednu temu... :idea:
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Dorlas
Příspěvky: 181
Registrován: Po 05. Říj 2009 11:38:02
Místo/Bydliště: žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Mahy

Příspěvek od Dorlas »

jo sme trošku OT..mohol by to nejaký moderátor premazať...
"Never trust another reenactor."
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 150
Registrován: Út 10. Ún 2009 9:12:48

Re: Vojáček Mahy

Příspěvek od mahy »

Tak jsem tu zase. Při takovém tom běžném netovém brouzdání jsem vlezl Kashovi na stránky a ejhle! Několik obrázků, kde chlapi na sobě mají evidentně jenom vesty na košili. Já jsem tu vestu řešil a bylo mi tvrzeno, že se vesty samostatně nenosily :shock:
Tak jak to tedy je? Nosily se samostatně vesty nebo ne?
Obrázek
Obrázek
Omnis exceptio est ipsa quoque regula.
Desátník Moravského podhoráckého pěšího pluku
Dorlas
Příspěvky: 181
Registrován: Po 05. Říj 2009 11:38:02
Místo/Bydliště: žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Mahy

Příspěvek od Dorlas »

ale toto mi strihovo príde na iný typ vesty a chlapci na obrazoch majú aj iný typ nohavíc...na tom prvom obraze ešte úzky celé nohavice a tie väčšinou držali na veste alebo na doublete
"Never trust another reenactor."
Avátar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 261
Registrován: So 15. Lis 2008 22:49:22

Re: Vojáček Mahy

Příspěvek od deCarabas »

Toto su obrazy od Brueghela a ten maloval sedliakov. Zil v obdobi 1525 – 1569 co uz samo o sebe znamena, ze na 30rocnu vojnu tvoj vyber pokrivkava. Ale ak aj pripustime neskorsie modely odevov, maloval sedliakov a peasantov a tento jeho obraz zboznujem:

Obrázek

Ked sa nanho pozries, pochopis sam, ze toto nie je nijak typicke pre zaciatok 17teho storocia. Nohavice s vyraznym krytim, stredoveke prvky sa miesaju s modernejsimi... Cize pouzitie vesty, ako je na tychto obrazoch, stale asi nebude na 17te storocie uplne vhodne, bude to mierne povedane zastarale a hlavne to bude skor znak buranstva ;)
Obrázek
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Mahy

Příspěvek od Loudis »

Také si myslím, že tady jde ještě o na venkově dožívající onen typ gotické vesty, o kterých zde psam mimo jiné Ppavon.
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 150
Registrován: Út 10. Ún 2009 9:12:48

Re: Vojáček Mahy

Příspěvek od mahy »

U obrazů je toto-
ten první: Grimmer.A.;Podzim; 1607
ten druhý:léto;Grimmer.A;1607

Třicetiletá válka začala 1618 takže zase tak daleko to od sebe není. To, že pán maloval chudinu je také zavádějící pro mě. Já jako prostý vojcl na tom nebudu o moc lépe jak oni. Navíc je to relativní pojem-chudina. Sedlák versus voják co do movitosti tu už probírán byl.
No nic hledám dál-já ty vesty někde viděl. :)
Omnis exceptio est ipsa quoque regula.
Desátník Moravského podhoráckého pěšího pluku
Dorlas
Příspěvky: 181
Registrován: Po 05. Říj 2009 11:38:02
Místo/Bydliště: žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Mahy

Příspěvek od Dorlas »

ľudí v v týchto nohaviciach namaľoval napríklad ešte David Teniers v roku 1645 Obrázek ale rozhodne mi to nepríde už ako bežná vec aj pri chudobe...

ked chceš mať "gotickú vestu" tak rob takéhoto lúzaka aj z úzkymi nohavicami...

u sedliakov podľa mňa môžu tieto nohavice a vesta prežívať z praktických dôvodov...nemám to teda porovnané ale takéto nohavice by boli podľa mňa pri práci praktickejšie oproti širokým...ale to je len moja osobná teória...
"Never trust another reenactor."
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Mahy

Příspěvek od Alistaire »

deCarabas napsal:Toto su obrazy od Brueghela a ten maloval sedliakov.
dobřéé Obrázek
mahy napsal:U obrazů je toto-
ten první: Grimmer.A.;Podzim; 1607
ten druhý:léto;Grimmer.A;1607

Třicetiletá válka začala 1618 takže zase tak daleko to od sebe není. To, že pán maloval chudinu je také zavádějící pro mě. Já jako prostý vojcl na tom nebudu o moc lépe jak oni. Navíc je to relativní pojem-chudina. Sedlák versus voják co do movitosti tu už probírán byl.
No nic hledám dál-já ty vesty někde viděl. :)
Jj, to je celkem správně, takhle v barvě to namaloval Abel Grimmer. Jenže... to namaloval velice přesně na motivy Pietera Bruegela, který tohle publikoval tuším okolo roku 1569.
bruegel-p_summer.jpg
bruegel-p_summer.jpg (102.96 KiB) Zobrazeno 12315 x
A v tomto případě jde také o to, jestli to náhodou Bruegel netvořil jako jakousi retrospektivu tak o 50-60 let zpět...
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 150
Registrován: Út 10. Ún 2009 9:12:48

Re: Vojáček Mahy

Příspěvek od mahy »

Aha- tak jsem zase v řiti. :D Ale děkuji. Takhle by to mělo fungovat. Mám pochybnosti, vznesu dotaz a dostanu fundovanou odpověď. Děkuji.
Omnis exceptio est ipsa quoque regula.
Desátník Moravského podhoráckého pěšího pluku
Odpovědět