Vojáček Mahy

Odpovědět
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 150
Registrován: Út 10. Ún 2009 9:12:48

Vojáček Mahy

Příspěvek od mahy »

Tak jsem konečně nafotil nové odění. Po mé éře koženého cosi je to doufám o něco lepší. Košile má malý stojáček, vesta je ze dvou vrstev lnu zapínaná na háčky- může to být? Kabátec vlna podšitý lnem. Ještě dodělávám kazak.

Jinak omluvte kvalitu fotek je to dělané samospouští-žena mě s mojí žádostí o foto poslala tam kam slunce nesvítí :D :D

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Omnis exceptio est ipsa quoque regula.
Desátník Moravského podhoráckého pěšího pluku
Dorlas
Příspěvky: 181
Registrován: Po 05. Říj 2009 11:38:02
Místo/Bydliště: žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Mahy

Příspěvek od Dorlas »

teda ja som zatiaľ vždy videl nohavice priviazané na doublet a vestu na to
napr. http://img4.rajce.idnes.cz/d0403/3/3112 ... VC_042.jpg
"Never trust another reenactor."
Avátar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 261
Registrován: So 15. Lis 2008 22:49:22

Re: Vojáček Mahy

Příspěvek od deCarabas »

Mahy: tak ako Dorlas ani ja nerozumiem tej veste. Nestretol som sa s tym (co samozrejme nic nemusi znamenat, ze :D), ze by pod sako sla vesta. Skor vesta na sako. Pripadne dve saka na sebe. A pokial sa to takto vrstvilo, priviazanie bolo na spodnom saku (v tvojom pripade veste) a na vrchnom uz nie. Vlastne ta vesta sa mi takto zda zbytocna, ale ak ju hodis na sako navrch, bude fajn. Tu je taka vesta datovana na 1620 a vzhladom na spracovanie a material urcite nepojde pod sako ;)

Obrázek

pripadne este spodne sako a na to vrchne sako (toto je este pred rokom 1620, ale mne sa to hodne paci, princip vrstvenia ostava rovnaky aj neskor podla mna)

Obrázekvnutorny kabatec

Obrázekvonkajsi kabatec

Co sa ale tyka celkoveho vyzoru, fajn :) ;)
Obrázek
ppavon
Příspěvky: 117
Registrován: Čt 08. Říj 2009 13:12:07

Re: Vojáček Mahy

Příspěvek od ppavon »

Domnívám se, že vesta pod kabátcem je naprosto v pořádku. Takto to bylo nošeno už od pozdní gotiky, zcela běžně. A to že je materiál honosný neznamená, že musí být nutně na vrchu. Bežný voják/žoldák, by pravděpodobně nikdy neměl takto honosnou vestu na jakou tu deCarabas odkazuje. Vrstvení typu spodní a vrchní kabátec či sako navrch jsem viděl převážně nahonosnějších oděvech.
Pikenýr Regimentu zemské hotovosti
Avátar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 261
Registrován: So 15. Lis 2008 22:49:22

Re: Vojáček Mahy

Příspěvek od deCarabas »

ppavon: jo, material to nedokazuje, ale tie kridla na ramenach ano ;) pod vrchny kabatec sa tieto kridla nedavali, prekazali a deformovali vrchny odev, cize kus, ktory som postoval je skutocne vrchnym reprezentativnym odevom. Navyse odkazujem na vrstvy, nie na to, ze vrchny kus musi byt honosny.

Co sa tyka tych viest nosenych od gotiky - mam trochu dojem, ze sme sa nechali uniest a tych viest bolo v pomere k nohaviciam priviazanych priamo o doublet o dost menej ;) nohavice sa castejsie viazali k doubletu a tak si to predstavujem aj v renesancii, resp. skorom baroku.
Obrázek
Dorlas
Příspěvky: 181
Registrován: Po 05. Říj 2009 11:38:02
Místo/Bydliště: žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Mahy

Příspěvek od Dorlas »

ak by niekto mal nejaké materiáli na ktorých je vidno priviazanie nohavíc na vestu tak sam s tým...celkom ma to zaujalo...
"Never trust another reenactor."
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 150
Registrován: Út 10. Ún 2009 9:12:48

Re: Vojáček Mahy

Příspěvek od mahy »

A hups :shock: Já měl právě za to, že vestička byla taková ta klasika na běžné nošení třeba v domě a ven potom kabát. :o
Omnis exceptio est ipsa quoque regula.
Desátník Moravského podhoráckého pěšího pluku
ppavon
Příspěvky: 117
Registrován: Čt 08. Říj 2009 13:12:07

Re: Vojáček Mahy

Příspěvek od ppavon »

No právě, každý si to představuje trochu jinak... A v tom je ta krása. Mě hlavně přijde praktičtější mítí přes košili vestu, následně na to kabátec. Kabátec můžu nosit nosit doma, když je teplejší počasí...Pro mě osobně je vesta alternativa ke kabátci. Rozhodně bych si tedy nedovolil tvrdit, že vesta do spod by neměla být. To, že to mohl, zdůrazňuji mohl, být méně viditelný jev je možné. Rozhodně tato varianta není nemožná.
Pikenýr Regimentu zemské hotovosti
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Mahy

Příspěvek od Olaff »

Mahy: Ziadna skoda, ved mas privazovanie aj na doublete. Vestu nepouzivaj a si za vodou...;)

Ppavon: Rovnako ako ostatni, ani ja som nikde na tuto podobu nenarazil, co viem, neobjavuje sa to uz ani u lantikov v 16. storoci, uz tam sa gate privazuju o doublet, v teplejsom pocasi sa tento zhadzuje z ramien a nohavice na nom stale visia. A nechce sa mi verit, ze po 100-rocnej pauze by sa to objavilo ako zerava novinka...

Ale rovnako ako ostatni, pockam na potvrdenie tejto teorie... 8-)
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
maryba
Příspěvky: 70
Registrován: Ne 05. Zář 2010 15:00:37

Re: Vojáček Mahy

Příspěvek od maryba »

Ja len taka mala poznamka, ze sa ti trosku dost rozchadzaju haciky... na tej veste a nemas trosku vysoko tie dierky na zavazovanie? Aspon co som ja videla boli tesne nad sosmi alebo dokonca na nich ako postol decarabas

Ale musim dodat, ze sa mi farba doubletu paci ;)
Odpovědět