Vojáček Kikina, malá buzna

Dorlas
Příspěvky: 181
Registrován: Po 05. Říj 2009 11:38:02
Místo/Bydliště: žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Dorlas »

podľa mňa by jazdec kľudne mohol mať sem tam aj nízke topánky
"Never trust another reenactor."
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od vechio »

Zagloba napsal:Já nevím, ale neměl by mít opěšalý arkebuzír spíš jezdecké, tj. vysoké boty s ostruhami?
Tak to rozhodně ano.
Jak jsem psal výše - je třeba mít rozmyšleno co chci dělat a to co nejpodrobněji. Nejlépe podložené nějakým obrázkem.
To co já myslím jako arkebuzíra je toto: (a myslím, že se na tomto většinově shoduji i s ostatními)
Obrázek
Heeresgeschichtliches Museum Arsenal Wien

Popřípadě toto:
Obrázek
Brněnská Corneta Moravia
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od vechio »

Dorlas napsal:podľa mňa by jazdec kľudne mohol mať sem tam aj nízke topánky
Záleží jestli bereš jezdce jenom jako člověka, který sedí na koni a pouze se přepravuje pak ano, ale potom se valnou většinou nazývá dragounem, čili pěšákem přesouvajícím se na bojiště na koni, aby bojoval pěšky. Pokud by měl člověk obutý v těchto botách bojovat pak je to problém. Nedonutíš koně aby dělal to co chceš a velmi brzy budeš mít problémy s nohama.
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Saman
Příspěvky: 211
Registrován: Ne 11. Říj 2009 17:48:41
Místo/Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Saman »

Zatím mi to spíš připadá, že si připravuješ mušketýra a arkebuzu chceš jen kvůli kratší délce a absenci furkety.
Tak to ale není. Jedná se o jiné složky armády. A celá sekce opěšalých urkebuzírů je taky trochu mimo reál. Doporučuji mušketu.
mušketýr Regimentu zemské hotovosti

Arte et marte dimicandum!
~ Je nutné bojovat moudře a tvrdě!
Avátar uživatele
Zagloba
Příspěvky: 131
Registrován: Ne 07. Pro 2008 17:04:12

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Zagloba »

Anebo by připadalo v úvahu ztvárnění tzv. střelce, jak se tu před nějakým časem řešili, ne?
To by byl v podstatě mušketýrský vzhled, ovšem s kratší, resp. lehčí zbraní - Schitzenröhr.
Kikina
Příspěvky: 38
Registrován: Čt 20. Led 2011 18:34:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Kikina »

Tak jsem si to opět zavařila. :lol: Začnu asi uvažovat o te mušketě bo na koňa a jezdecké boty asi nenašetřím :cry: I když na buznu už jsem si pěkně zvykla. Ale to až jim řeknu, že by všechny 4 buzny měly mít vysoké boty...to mě ukamenují :lol: To bude průser.
Můžu se zeptat na ty dragouny? Jenom ze zvědavosti...na jedné akci jsem si jednoho všimla a bavila se s ním, ale kyby mi neřekl, že je dragoun, tak bych to nevěděla...
A ještě jedna kontrolní otázka mimo téma: Kdo z vás studuje historii a kdo si zjišťuje jenom tak ze zájmu?
Předem díky ;)
Byla, jsem a budu kritik.
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Olaff »

Dragun vyzera v podstate ako pesiak, teda ako musketier alebo pikanier, ale po bojisku, resp. pocas tazenia sa presuva konmo, nie je to v podstate ani jazdec, ani pesiak v chapani vtedajsieho vojenstva. Pouziva vsak typicke zbrane pre pechotu, teda musketu a piku, upravene do akejsi "taktickej" verzie, napr. musketa moze byt o cosi skratena a nosena na remeni cez chrbat, pika o cosi skratena a vybavena okom, tiez kvoli jazde na koni...

Inak, celkom fajne rozbehnutych dragunov tu ma Rochriques alebo tak nejako sa to pice, Buttlerovi draguni, da sa najst tuto na fore... ;)
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
Koli
Příspěvky: 27
Registrován: Út 31. Srp 2010 16:48:48

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Koli »

Mám za to, že během třicítky byli byli dragouni řazeni mezi pěchotu, což se mj. odráželo i ve výši žoldu. Akorát si nemůžu vzpomenout, odkud to mám, takže to momentálně nemůžu ničím podložit.
Arkebuzír není jen o botách a koňovi. Chtělo by to když tak i další věci, jako kolet, přilba, popř. kyrys atp. (viz fotky výše)
Avátar uživatele
Rochrigez
Příspěvky: 46
Registrován: Stř 30. Zář 2009 8:07:57

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Rochrigez »

Podle toho, co se mi podařilo o dragounech zjistit, tak má Olaff v podstatě pravdu. Alespoň co se týká císařské armády. Třeba v Anglii je ale termínem dragoun označován i voják, který se celkem blíží tomu jízdnímu arkebuzírovi.

Markhamova „The Soldiers Accidence“ z roku 1635 praví:

„The last sort of which our Horse troopes are compounded are called Dragons, which are a kinde of footman on Horsebacke, and doe now indeed succeed the light Horsemen, and are of singular use in all the actions of Warre, their Armes defensive are an open headpeece, with cheeks, and a good buffe coat, with deepe skirts; and for offensive arms, they have a fayre Dragon fitted with an Iron worke to be carried in a belt of leather, which is buckled over the right shoulder, and underthe left arme, having a Turnell of Iron with a ring through which the peece runneth up and downe; and these Dragons are short peeces 16 inches the Barrell, and full musquet bore, with firelocks or snap-haunces: also a belt, with a Flaske, pryming boxe, key, and bullet – bag and a good sword.“

Nicméně v císařské armádě, kterou představujeme my, bych to viděl spíš na chlapa (resp. dívku :)), co je oblečenej a vybavenej v podstatě stejně jako klasický mušketýr. Kromě toho řemenu na kvéru a zřídkavých jezdeckých propriet. Třeba palaš jako pobočka. Walhausenovi dragouni, které bych viděl jako vzorové pro středoevropský prostor, se válí někde tady na foru od Bombona (myslim že v tématu Mušketa vs. schützenrohr).

K zařazení dragounů jak psal Koli:
Narazil jsem na to, že (alespoň u císařských) nebyli dragouni zařazeni ani k pěchotě ani k jezdectvu. Například v soupisu všech pluků vévody frýdlantského z ledna 1634 jsou zvlášť uvedeny pluky infanterie, kavalerie a dragounů (Prameny k dějinám třicetileté války, díl IV., str. 311-312). Ale to taky nemusí být pravidlo vždy a všude.
Butlers Dragonerregiment

"Well gentlemen, tak toho starýho syfla píchnem."
Plukovník Walter Butler, 24. února 1634, Cheb
Kikina
Příspěvky: 38
Registrován: Čt 20. Led 2011 18:34:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Kikina »

A když bych začala uvažovat nad předěláním se na dragouna, jestli jsem to tak trochu pochopila dobře, že by to byla jedna ze snadnějších variant, nebyla by blbost být jediným dragounem ve skupině? Jak by to mohlo být pak na bitvách? Připojit se k jiným dragounům? Nebo být jediný mezi mušketýry???
Byla, jsem a budu kritik.
Odpovědět