Vojáček Kikina, malá buzna

Kikina
Příspěvky: 38
Registrován: Čt 20. Led 2011 18:34:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Kikina »

A když bych začala uvažovat nad předěláním se na dragouna, jestli jsem to tak trochu pochopila dobře, že by to byla jedna ze snadnějších variant, nebyla by blbost být jediným dragounem ve skupině? Jak by to mohlo být pak na bitvách? Připojit se k jiným dragounům? Nebo být jediný mezi mušketýry???
Byla, jsem a budu kritik.
Avátar uživatele
Rochrigez
Příspěvky: 46
Registrován: Stř 30. Zář 2009 8:07:57

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Rochrigez »

Myslím, že nejsnadnější by pro Tebe bylo předělat se na mušketýra. Máte je ve skupině a pro Tebe to znamená pořízení muškety, furkety a bandalíru, což je sice taky řádská finanční palba, ale pořád lepší než si pořizovat pořádný kolet, kyrys, přilbu, vysoké boty atd. na opěšalého jízdního arkebuzíra (ono to navíc bez koně jaksi není ono). I kdyby ses někdy v budoucnu rozhodla odejít do jiné skupiny, tak se budeš hodit ke všem. Předělání na dragouna by pak bylo z mušketýra taky velmi jednoduché. Druhou schůdnou alternativou je střelec z ručnice (schützenrohr), kde by Ti k tomu, co teď máš, stačila ta ručnice. Nevýhoda tohoto typu vojáka je ale jeho výskyt omezený na první třetinu či maximálně polovinu třicetileté války. Čili když to shrnu, tak se zase oklikou vracím k tomu, co tu Olaff psal už ze začátku: Udělej si mušketýra a nemáš co řešit.
Butlers Dragonerregiment

"Well gentlemen, tak toho starýho syfla píchnem."
Plukovník Walter Butler, 24. února 1634, Cheb
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Alistaire »

no, někdy je to obtížné si vyjasnit co je arkebuzír, střelec, mušketýr... S termity není každý suterén.

Já bych Ti, Kikino, doporučil zapomenout na opěšalého jízdního arkebuzíra, ale udělat si plnohodnotného pěšáka. A název neřešit...

Jestli to bude "střelec" z ručnice (caliver, schutzrohr ...) nebo mušketýr totiž může být rozdíl jen v té zbrani.
Oblečení, (nepalnou) výzbroj a výstroj totiž můžeš mít úplně stejnou.


Tedy nízké boty co máš, klobouk, šaty co šiješ... to vše je OK. + Adekvátní pobočku pokud chceš... Bandalír s apoštoly může mít i střelec i plnotučný mušketýr.
No a o konkrétní palné se můžeš rozhodnout kdykoli poté, až příjde její koupě na pořad dne.
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od raia »

carstin napsal:Jo, zapoměla jsem na botky, takže tady jsou moje boty od Alana Kvasničky. Jsou úplně nové a ještě nepoužité, koupené na konci sezóny. A těch ponožek si nevšímejte...vlněné ještě nemám došité. Jen doufám, že se mi tam vleze noha, bo to už tak tak zapnu.
Neboj, kůže se ti natáhne a natvarje podle nohy s punčochou.
Koli napsal:Mám za to, že během třicítky byli byli dragouni řazeni mezi pěchotu, což se mj. odráželo i ve výši žoldu. Akorát si nemůžu vzpomenout, odkud to mám, takže to momentálně nemůžu ničím podložit.
Arkebuzír není jen o botách a koňovi. Chtělo by to když tak i další věci, jako kolet, přilba, popř. kyrys atp. (viz fotky výše)
Kolet, ani přilba, ani kyrys nedělá arkebuzíra arkebuzírem. Arkebuzíra dělá zařazení do jednotky.
carstin napsal:A když bych začala uvažovat nad předěláním se na dragouna, jestli jsem to tak trochu pochopila dobře, že by to byla jedna ze snadnějších variant, nebyla by blbost být jediným dragounem ve skupině? Jak by to mohlo být pak na bitvách? Připojit se k jiným dragounům? Nebo být jediný mezi mušketýry???
Obecně k našim "pitvám" - na akcích se stále ještě vyskytuje přespřílíš "speciálních útvarů", jakou jsou dragouni a arkebuzíři. Poměr mušketýrů/pikenýrů k takovým jednotkám je velmi nízký oproti původnímu poměru, což je škoda. (Ale to tu už můžu rovnou hořekovat nad nedostatkem koní a chybějícími kyrisníky :? )

Jak tu již píše Alistaire - jdi do základního vybavení běžného pěšáka - tedy to, co už máš, - a podle situace se následně dovybav odpovídající zbraní.

PS: Nízké botky se pro jízdu na koni také používaly.
PPS: Když už bude nějaký "Opěšalý arkebuzír, nebo obecně jezdec" bude rád, že si nějaký ty nízký botky sežene :lol:
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od raia »

carstin napsal:A ještě jedna kontrolní otázka mimo téma: Kdo z vás studuje historii a kdo si zjišťuje jenom tak ze zájmu?
Velká většina tohle období dělá ze zájmu, mezi vystudované a v oboru pracují historiky tu patří akorát myslím dva a ti se jistě zmíní sami, pokud k tomu budou mít chuť ;)
Kikina
Příspěvky: 38
Registrován: Čt 20. Led 2011 18:34:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Kikina »

Díky lidi, je to super, mám sice v hlavě mrdnik, ale to se časem poddá :lol: Jen co si to sama urovnám ;)
Pak tu hodím pokračování výroby, klobouk atd.
Byla, jsem a budu kritik.
Kikina
Příspěvky: 38
Registrován: Čt 20. Led 2011 18:34:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Kikina »

Tak, zima byla dlouhá a můj kostým pomalu pokračuje, teď dávám ohromady kabátec a mám otázku... v popisu u střihu je napsáno, že se kalhoty připevňovaly ke kabátci na háčky a očka, čož bylo určitě zkryto. Já bych ale raději zkusila verzi s přivazováním lucetkovými provázky a napadlo mě, že bych to přivazování mohla udělat zkryté pod šosy na lištu, přišitou v úrovni pasu. Co vy na to?? A další věc je, že bych si chtěla udělat kožené knoflíky na kabátec. Když se podíváte na střih rukávu, tak nevím, zda v zadním švu rukávu (rozparek u dolního okraje) tak jestli si tam můž udělat lištu taky na knoflíky?? Bo to tam zase už popsané není.
Byla, jsem a budu kritik.
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Alistaire »

Kikina napsal:... Já bych ale raději zkusila verzi s přivazováním lucetkovými provázky a napadlo mě, že bych to přivazování mohla udělat zkryté pod šosy na lištu, přišitou v úrovni pasu. Co vy na to??
Ano, i takto se to dělalo. good idea :!:

Kikina napsal: A další věc je, že bych si chtěla udělat kožené knoflíky na kabátec.
Tedy napadlo mě, že vlastně jde o to , jestli myslíš knoflík jako vyseklý kolečko (nebo cosik...) ze silnější kůže, s dírkama. A nebo jako "normální" látkový knoflík, ale z tenčí kůže. Já osobně bych proti ani jednomu tomu nic neměl.
Kikina napsal: Když se podíváte na střih rukávu, tak nevím, zda v zadním švu rukávu (rozparek u dolního okraje) tak jestli si tam můž udělat lištu taky na knoflíky?? Bo to tam zase už popsané není.
Můžeš. Občas tam bývá.
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Kikina
Příspěvky: 38
Registrován: Čt 20. Led 2011 18:34:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Kikina »

Mám z dřívějška hotové kožené knoflíky = vyražené kolečka z hrubší kůže se třema dírkama.
Byla, jsem a budu kritik.
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Alistaire »

jo, proč ne. Tři dírky jsou zrovna takový trošku divný, ale proč ne.
Jen nevím jak komu, ale mě takovéto kožené knoflíčky docela látku (při namokření) špiní... mám je aktálně na lněné košili a dělaj hnědý fleky. Nejspíš v kombinaci s potem.
Je s tím třeba počítat.
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Odpovědět