Vojáček Kikina, malá buzna

Kikina
Příspěvky: 38
Registrován: Čt 20. Led 2011 18:34:05
Kontaktovat uživatele:

Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Kikina »

Zravím lidi,
chtěla bych si udělat nový kostým řadového vojáka 30 leté války (opěšalý arkebuzír). Začala jsem už pracovt na kalhotech (přiložím foto).
Inspiraci jsem nečerpala z obrázků, ale z: WAUGH, Norah: The Cut of Men´s Clothes 1600-1900, s. 11
Využila jsem tohoto střihu protože je datován na rok 1630 a jsou na něm umístěny jak kalhoty tak kabátec. Takže to zjevně patří k sobě. Moje angličtina je bídná, ale zkusila jsem si přeložit text k těmto střihům. Pomoci překladače z toho vylezlo toto:

Kabátec a kalhoty 1630. Černý damašek, zdobený úzkým černým copem. Plnost kolem pasu se odehrává v obrácené přední plisé ?centrum?, a zbytek shromáždili. V dolní části nohou je také shromáždili na úzké pásmo, a bočních švů otevřeno od X k Y. Háky připevněte do kroužků všitých uvnitř pasu kabátce. Victoria and Albert Museum.

1) Chtěla jsem se zeptat, zda je možno si předělat tento popis na nižší postavení, než jaké je hodno nosit damašek. Kalhoty i kabátec mám v plánu dělat z vlny a podšít si je lnem.
2) Místo háčků a oček bych raději použila ručně pletené tkaničky.
3) Barevná kombinace: Kalhoty- vínově červená až hnědá, kabátec - tmavěhnědý, podšívka - bílá, zdobení copem - něco kontrastního žlutá nebo bílá
4) píše se tam o skladech v dolní části všité do úzkého pásma...můžou to být tkanice z bílého lnu? Nebo v barvě zdobení? Tato tkanice na střihu není a tak nevím, jestli si ji mám udělat jako úzkou nažetu zapínanou na knoflík, nebo dlouhé stuhy na zavázání na mašli?

Jinač k dalším částem kostýmu mám rozpracované ponožky, dva páry, jedny lněné, jedny vlněné...nad kolena a chlěla byhc si k tomu dělat spodky, ale nevím jaké? Esi stačí po vzoru středověkých bruchů? Jaká délka? A ještě košili si chci ušít novou, ale nevím jaké rukávy k tomuto kabátci a co límec?
Předem děkuji za jakékoli informace. ;)
Přílohy
SAM_0204.JPG
SAM_0204.JPG (99.14 KiB) Zobrazeno 11029 x
SAM_0198.JPG
SAM_0198.JPG (99.72 KiB) Zobrazeno 11029 x
Střih.jpg
Střih.jpg (102.46 KiB) Zobrazeno 11029 x
Byla, jsem a budu kritik.
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Loudis »

carstin napsal:Zravím lidi,
chtěla bych si udělat nový kostým řadového vojáka 30 leté války (opěšalý arkebuzír). Začala jsem už pracovt na kalhotech (přiložím foto).
Inspiraci jsem nečerpala z obrázků, ale z: WAUGH, Norah: The Cut of Men´s Clothes 1600-1900, s. 11
Využila jsem tohoto střihu protože je datován na rok 1630 a jsou na něm umístěny jak kalhoty tak kabátec. Takže to zjevně patří k sobě. Moje angličtina je bídná, ale zkusila jsem si přeložit text k těmto střihům. Pomoci překladače z toho vylezlo toto:

Kabátec a kalhoty 1630. Černý damašek, zdobený úzkým černým copem. Plnost kolem pasu se odehrává v obrácené přední plisé ?centrum?, a zbytek shromáždili. V dolní části nohou je také shromáždili na úzké pásmo, a bočních švů otevřeno od X k Y. Háky připevněte do kroužků všitých uvnitř pasu kabátce. Victoria and Albert Museum.

1) Chtěla jsem se zeptat, zda je možno si předělat tento popis na nižší postavení, než jaké je hodno nosit damašek. Kalhoty i kabátec mám v plánu dělat z vlny a podšít si je lnem.
2) Místo háčků a oček bych raději použila ručně pletené tkaničky.
3) Barevná kombinace: Kalhoty- vínově červená až hnědá, kabátec - tmavěhnědý, podšívka - bílá, zdobení copem - něco kontrastního žlutá nebo bílá
4) píše se tam o skladech v dolní části všité do úzkého pásma...můžou to být tkanice z bílého lnu? Nebo v barvě zdobení? Tato tkanice na střihu není a tak nevím, jestli si ji mám udělat jako úzkou nažetu zapínanou na knoflík, nebo dlouhé stuhy na zavázání na mašli?

Jinač k dalším částem kostýmu mám rozpracované ponožky, dva páry, jedny lněné, jedny vlněné...nad kolena a chlěla byhc si k tomu dělat spodky, ale nevím jaké? Esi stačí po vzoru středověkých bruchů? Jaká délka? A ještě košili si chci ušít novou, ale nevím jaké rukávy k tomuto kabátci a co límec?
Předem děkuji za jakékoli informace. ;)
Jen stručně:
ad1) Ano, je to možné.
ad2) Ano, je to možné.
ad3) Zdobení copem si neumím moc dobře představit, respektive umím, ale nějak z toho nejsem na větvi. Zdobení našitými do copu splétanými šňůrami asi možné je, ale že by to bylo nejlepší a časté řešeni... Mimochodem, slovo "braid" lze též jednoduše přeložit jako: tkanice, lemovka, prýmek - jen vzít do ruky papírový slovník (na těch pár řádků se to vyplatí) ;)
ad4) Podíváš-li se pozorně, tak ta tkanice na střihu je a je u ní napsáno "knee band". Jinak varianta s manžetou a knoflíky i vázací jsou jistě možné.

Střih na spodky je třeba v Arnoldové Patterns of Fashion4. Tam je několikero spodek dlouhých (pod kolena). Existuje však i střih na spodky krátké, nyní ho však po ruce nemám, ale myslím, že se objevil i v některé z diskusí na tomto fóru. Běžné rukávy - tedy rukávy dle běžných střihů košil ze 17. stol. jsou k tomuto kabátci použitelné. Jinak, tento kabátec nevyžaduje nějaké speciální rukávy... To samé límec. Přijatelná je košile jen se stojáčkem a připínacím límcem i košile s přinechaným límce - opět dle běžných střihů (mimo jiné již zmiňovaná Arnoldová P. of F. 4)
Naposledy upravil(a) Loudis dne Pá 21. Led 2011 23:33:06, celkem upraveno 1 x.
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Dorlas
Příspěvky: 181
Registrován: Po 05. Říj 2009 11:38:02
Místo/Bydliště: žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Dorlas »

Tie spodky sprav radšej dlhé...už len preto že ti to pekne naberie nohavice...tie krátke spodky tuším máme dochované len jedny a to sú spodky Karla II http://kostym.cz/Cesky/6_Dobove/01_Spodky/VI_01_02.htm Myslím že pri tom ako sa on obliekal by mu dlhé spodky boli fakt nanič. Je dochovaných zopár dlhých spodkov ale pokiaľ viem tak tie sú všetko ženské napr.http://kostym.cz/Cesky/1_Originaly/02_R ... _02_32.htm
K tým mužským spodkom zatiaľ nemám úplne jasno...
"Never trust another reenactor."
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od vechio »

carstin napsal:Zravím lidi,
chtěla bych si udělat nový kostým řadového vojáka 30 leté války (opěšalý arkebuzír). Začala jsem už pracovat na kalhotech (přiložím foto).
No já bych se rád zeptal na tu základní myšlenku, neboť pokud nesedí základ tak další už je zbytečné..

Tedy proč zrovna opěšalý arkebuzír? - je to silně netypická věc a v našich luzích a hájích je přetlak opěšalých arkebuzírů čímžto se netypická věc tranformuje na pseudotypickou.

Jaká datace? Začátek války, střed nebo konec? - Je to rozdíl v modě i ve vybavení. Pokud to chceš dotáhnout dobře a mít náskok do budoucna je to lepší udělat lepší než průměr.

Budeš jednotlivec, či si součást nějaké jednotky? Případně jak si představuješ tvoje fungování v bitvách? - Ono totiž jednotlivec neznamená nic a tohle už poměrně platí i v naší době při bitvách. Potom je totiž leppší přizpůsobit se celku nebo okruhu jednotek ve kterých bys chtěla být.

Jaké sociální postavení? - V případě , že sis vybrala jezdce to znamená větší možnosti co se týká vybavení. Tj. kvalitnější než obyčejný pěšák to znamená např. vyšší investici do zbraní - kolečkovou arkebuzu tak aby fungovala dobře neumí kde kdo atd..

To znamená, že pokud to chceš dělat dobře, a věřím že ano jinak by ses tu neptala, tak je třeba mít v tvém případě poměrně větší balík peněz na postavení toho co chceš mít než na "obyčejného" blátošlapa.
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Kikina
Příspěvky: 38
Registrován: Čt 20. Led 2011 18:34:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Kikina »

Je to složitější než jsem si myslela...No, zatím dělám s Perdíkama, podotýkám ZATÍM, arkebuzíra. V podstatě jsem si to vybrala, protože jsem nechtěla dělat pikoše a mušketýrů asi bylo dost. Navíc jsem chtěla něco lehčího na ovládání i na váhu. Píšu že zatím, protože není jisté, jestli se během roku, dvou... od nich neodtrhnu, kvůli jistým poměrům uvnitř skupiny. Sice dělat jezdeckého arkebuzíra by byl můj sen, ale nemám ani koně, ani zkušenosti s koněm a ani peňauze na to :mrgreen:
Tím tedy vyvstává otázka, jestli dále dělat to, co dělám nebo přesedlat jinam. Ale obávám se, že jestli odejdu od skupiny, budu muset odevzdat vypůjčenou zbraň a pak budu vlastně bez ničeho krom kostýmu a stanu.
I kyž je fakt, že postupně přesedlávám do ženského kostýmu, bojím se šermovat a proto se na tréninzích raději věnuji výuce tanců. Nevadí mi "máchaní" kordem v bitvě a strach z vyprsknuté pánvičky v obličeji taky nemám. Ale začala jsem mít v průběhu roku strach/odpor z šermování na tréninzích. Chtějí tam po mě moc náročné věci, na které nemám to správné mužské myšlení a neumím nezavírat oči při každé ráně :lol: Ráda dělám vojáka v bitvě a to je tak všechno. Vím, že je to asi blbý postoj, ale jest tak.
A na vojáka vyžší vrstvy nemám ty správné atributy, takže se ráda ztratím někde v davu nepřílišmajetných.
Byla, jsem a budu kritik.
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Olaff »

Rekonstrukcia nemajetneho vojaka vyjde neporovnatelne menej ako rekonstrukcia pomerne nobl vojaka... Pokial je problem len v tom, ze je musketa tazka, nechaj si spravit rucnicu, na prvy pohlad to nikto nepozna, ale tebe sa s tym bude narabat neporovnatelne lahsie ako s musketou... A uprimne, zastavam Vechiov nazor, ze pesich jazdcov je skutocne privela, preto tvoje tvrdenie, ze "musketierov je dost" sa mi moc nezda...

Moja rada: kasli na arkebuziera a tlac prasule rovno do musketiera. Za dva roky, az ta prestane bavit partia, si lahsie najdes miesto a nebudes musiet prestrojovat odznovu...
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Kikina
Příspěvky: 38
Registrován: Čt 20. Led 2011 18:34:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Kikina »

Momentálně je to tak, že v Perdících funguje nějakých 15 mušketýrů - z toho na akce jezdí max. 6/8lidí na akci, krom Bílé hory, a 6 arkebuzírů - na akcích tak 2/3 (z toho jsem dycky jedná já 8-) ) Což si myslím, že se dá, ale je to jen můj naprosto laický pohled...
Pokud bych měla časem se snad oddělit, nebo přidat jinam, asi budou poměry jinačí a kdo ví, jestli úplně nezůstanu u ženské role...
Tak mě ještě napadlo, nevíte někdo něco o používání psů za války? Vedlo se to? Nebo je to záležitost jiného období? Příp. jaká plemena? Ale to spíše jen ze zájmu nového poznatku než že bych chtěla něco takového dělat...můj pes se totoiž, ač je to ovčák, bojí výstřelů a lidí a tak vůbec všeho kolem, takže by byl naprosto nepoužitelný:-)
Byla, jsem a budu kritik.
Avátar uživatele
Indyján
Příspěvky: 261
Registrován: Út 11. Lis 2008 16:49:04
Místo/Bydliště: Morava

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Indyján »

Sorry, ten pes je hloupost. Mám pocit, že španělé je o 100 let dříve měli při dobývání indiánských civilizací. Ovšem v 17 století bych ho viděl spíše do tábora na hlídání stanů, strážní službu jako takovou. Teoreticky na stopování zběhů či podobné věci, do boje je to bezpředmětné. Viz pokus Rudé armády s minovými psy, kdy přestože byli psi cvičeni na střelbu a zvuk motorů, přesto málokdy překonali strach a úkol splnili. V bitvě, ve které se tolik střílí se opravdu pes k ničemu neuplatní a myslím že ve válce jako takové je vůbec nepoužívali. Ovšem obrazy z vojenských táborů jsou plné různých prašivých podvraťáků, kteří táhli s vojskem a přiživovali se na zbytcích, tudíž v táboře jakékoliv plemeno. Jen nějaký honosný pes patřící obyčejnému vojákovi je také hloupost.
Lepší mrtvej frajer než živej srab. MM

generál svobodník chorvatského hraničářského pluku 63. GIR Karlstädter-Szluiner,střelec a halapartník v pozdně gotických projektech.
http://sedmiletka.brodec.org/index.php
Kikina
Příspěvky: 38
Registrován: Čt 20. Led 2011 18:34:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Kikina »

Jo, zapoměla jsem na botky, takže tady jsou moje boty od Alana Kvasničky. Jsou úplně nové a ještě nepoužité, koupené na konci sezóny. A těch ponožek si nevšímejte...vlněné ještě nemám došité. Jen doufám, že se mi tam vleze noha, bo to už tak tak zapnu.
Přílohy
botky 30tka..JPG
botky 30tka..JPG (208.27 KiB) Zobrazeno 10858 x
Byla, jsem a budu kritik.
Avátar uživatele
Zagloba
Příspěvky: 131
Registrován: Ne 07. Pro 2008 17:04:12

Re: Vojáček Kikina, malá buzna

Příspěvek od Zagloba »

Já nevím, ale neměl by mít opěšalý arkebuzír spíš jezdecké, tj. vysoké boty s ostruhami?
Odpovědět