Vojáček Koli

Odpovědět
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Vojak z cias tridsatrocnej vojny

Příspěvek od raia »

Koli napsal: Nafotil jsem celý kostým, tak mě můžete komplet zkritizovat....
Takže jestli mohu, tak:
v návaznosti k tomu, že se jednoznačně nejedná o spodní vrstvu (řekněme kabátec, či doublet), ale o svrchní (kabát, či coat), jsou na něm cca čtyři prvky, které by bylo potřeba poupravit.

1) jakýkoliv kabát i kabátec by po zapnutí vepředu neměl být otevřený (myslím tím nyní rozevírající se šorce na fotce), neboť by tak nesplňoval svůj účel
2) pakliže budeme mluvit o kabátu, tak jeho rukávy by měly být (97%) uzavřené, bez prostřihů(předpokládám kvůli praktičnosti).
3) knoflíky by měly být látkové, v barvě kabátu
4) to jen jako info - neměly by být vidět manžety košile

Je mi jasné, že krom knoflíků s tím asi moc už nepůjde udělat. Rukávy se dají sešít, a pokud jsi dodržel uvedený "koletový" střih, pak se ti pak pod něj vejde i nějaký ten doublet (pod kolety se doublety taky nosily). Případně můžeš rukáv u manžety zpevnit tím, že tam uděláš pár zapnutých knoflíků. Osobně bych se ale přiklonil k uzavřenému rukávu.

Na první pohled mi také připadne, že na kabátě je nízký pas. Pokud by jsi chtěl udržet "módu většího období třicetileté války (1635-1640 do toho si myslim spadá)", pak by měl být pas výše (obzvláště v části zad - a to i tak, že prostřih na šosy bude udělaný výš, než je potřeba).

Naopak blátošlapské kabáty bývají volnější, bez výrazného zviditelnění "pasu" ve střihu. Takové kabáty jsou velmi dobře vidět u armád bojujících v ECW (= anglické občanské válce).

Pak jsou tu ještě módní "kabáty", které ale jsou příznačné pro střední a především vyšší třídu. Jedná se o kabáty těsné, se zvýšeným pasem, dlouhými šorci, prostřihávanými rukávy (s případným zapínáním), ale především využívající brokátové látky.

Zkusím tu hodit i pár obrázků s komentářem:
Přílohy
Cornelis-de-Wae_1640_A-Camp-by-the-Ruins.big.jpg
červený kabát ze zadu s vyšším prostřihem zad, uzavřené rukávy
Cornelis-de-Wae_1640_A-Camp-by-the-Ruins.big.jpg (33.68 KiB) Zobrazeno 7739 x
civilwarwindow2.jpg
ECW kabáty užívané běžným vojskem
civilwarwindow2.jpg (8.1 KiB) Zobrazeno 7737 x
Avercamp-ijsvermaak.png
zvýšený pas, plné rukávy, zima
Avercamp-ijsvermaak.png (217.11 KiB) Zobrazeno 7739 x
Naposledy upravil(a) raia dne Stř 01. Zář 2010 14:09:21, celkem upraveno 3 x.
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Vojak z cias tridsatrocnej vojny

Příspěvek od raia »

pokračuji...
Přílohy
David-Teniers_1650_Peasant-Wedding.big.jpg
pacholci vlevo a vpravo - u levého je vidět i "podvrstva" = řekněme "doublet"
1650
David-Teniers_1650_Peasant-Wedding.big.jpg (75.08 KiB) Zobrazeno 7737 x
David-Teniers II_1642_Guardroom.big.jpg
další kabáty volnější kabáty (1642) v popředí je vidět modrý, který má i prostřihy rukávu (případné knoflíky na rukávu jsou neznatelné), kabát je volný
David-Teniers II_1642_Guardroom.big.jpg (64.08 KiB) Zobrazeno 7735 x
David Teniers, Guardroom with the Deliverance of Saint Peter, ca. 1645–47.jpg
volné "kabáty" viz pacholci vpravo a vlevo, opasek přes
David Teniers, Guardroom with the Deliverance of Saint Peter, ca. 1645–47.jpg (40.54 KiB) Zobrazeno 7733 x
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Vojak z cias tridsatrocnej vojny

Příspěvek od raia »

a ještě jednou...
Přílohy
Frans Hals Portrait de Jacob Pieters Olycan, 1625.JPG
1625 - "módnější a dražší varianta" = zvýšený pas, drahá (brokátová) látka, prostřihávané rukávy
Frans Hals Portrait de Jacob Pieters Olycan, 1625.JPG (84.03 KiB) Zobrazeno 7733 x
David-Teniers_II_cca1635_Flautist.jpg
1635 - padnoucí na tělo, knoflíky látkové v barvě kabátu, rukávy bez prostřihů
David-Teniers_II_cca1635_Flautist.jpg (47.56 KiB) Zobrazeno 7732 x
David-Teniers_1650s_Shepherd.big.jpg
padesátá léta
David-Teniers_1650s_Shepherd.big.jpg (46.85 KiB) Zobrazeno 7733 x
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Vojak z cias tridsatrocnej vojny

Příspěvek od raia »

Indyján napsal:Mě přijdou ty kalhoty špatné, asi málo materiálu či blbý střih. Co myslíte?
Kalhoty by to chtělo nafotit zvlášť a bez bot. Takhle mi akorát připadá, že ty nohy patří nějakému mimozemšťanovi :) .

Každopádně čím později, tím víc rourovatější nohavice, bez spodní "manžety".

U těchto kalhot byla pravděpodobně chyba v šířce nohavic v prostřední části... ale nedokážu to posoudit z fotky.
Avátar uživatele
Koli
Příspěvky: 27
Registrován: Út 31. Srp 2010 16:48:48

Re: Vojak z cias tridsatrocnej vojny

Příspěvek od Koli »

ad 1. S tím otevřením asi při nejlepší vůli nic nenadělám.
ad 2. Rukávy jsou poměrně úzké, byly dělány tak, aby se tam vlezla košile. Pokud by se měly sešívat (nestačily by knoflíky v celé délce?), horko těžko tam budu cpát další rukáv. Leda že bych si pod to udělal "kabátec" bez rukávů. Mohlo se nosit něco takového bezrukávového vespod? I když i na jedné tvé ilustraci je kabát s prostřihem. Je to opravdu taková rarita, kterou bych neměl používat?
ad 3. to bych snad mohl změnit, akorát nevím, jak takové knoflíky udělat/kde je sehnat.
ad 4. manžety není problém schovat, rukáv je dlouhý dost.

Co se týče nízkého pasu, nevím, jak moc nízce působí, ale je vypasovaný cca v úrovni posledních žeber. Rozparek vzadu by měl jít rozšířit.

Znovu položím jednu otázku pro zdatnější lingvisty, na kterou se mi nedostalo odpovědi: proč je ten kabát/kolet (je-li to tedy kabát) ve střihu označen jako doublet, zatímco volný kazak je tam označen normálně casaque?

Gatě: střih je zkopírován, myslím si, věrně, přikládám fotku kalhot bez bot (pletené ponožky budou snad brzy vyměněny).
Přílohy
gatě.jpg
gatě.jpg (36.04 KiB) Zobrazeno 7703 x
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojáček Koli

Příspěvek od Alistaire »

Edit by Admin:

diskuse oddělena do vlastního vlákna
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
Koli
Příspěvky: 27
Registrován: Út 31. Srp 2010 16:48:48

Re: Vojak z cias tridsatrocnej vojny

Příspěvek od Koli »

A ještě střih gatí: je to trochu pod úhlem (webkamera), takže se zdají o něco užší, než jsou.
Přílohy
gatě střih.jpg
gatě střih.jpg (28.3 KiB) Zobrazeno 7706 x
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojak z cias tridsatrocnej vojny

Příspěvek od Alistaire »

Koli napsal:Vechio: nevím, nakolik je pojmenování "doublet" odpovídající pro to, co mám ušité, nicméně tak byl označen střih, podle kterého jsem šil. ...
Achjo, taková tradiční chyba :( vložení vlastní invence bez znalostí věci a okolností :(

Myslím že už vidíš i sám, že máš ušito něco jiného, než je na střihu (teď pomineme to, že se jedná o střih na měkký kolet, protože se dělaly i kabátce koletu podobné).
Problém je právě v té vnešené invenci - rozstříhlé rukávy s manžetami např.
Pochopitelně ten dyftýn taky.

úprava na postavu - ty jsi koukám taková chmelová tyčka... ;)
Jako svrchní kabát je to přes tělo příliš úzké, docela i krátké a otevřené vepředu. Na "spodní" kabátek to je zas dlouhé a s nízkým pasem, a má to balónové prostřižené rukávy...

Co s tím? Podle mně je nějaká razantní úprava aby to vypadalo dobově dost dobře zbytečně nákladná, a dky materiálu stejně nepřinese patřičný efekt.
:!: Nicméně zas to není úplně dookabijícně příšerně špatný k nevylezení.
Myslím že to s vědomím dočasnosti přežijeme.

:idea: Já bych to upravil tak, abys to mohl dočasně na akci nosit a plnilo to účel. S tím, že si, poučen, a s podporou uděláš - necháš udělat doublet a potom kabát už pořádně a z odpovídajícího matroše.
Jako hlavní věc vidím dodělat možnost zapnutí nebo sepnutí prostřihů na rukávech, jinak na BH zmrzneš. Tzn. asi nejjednoduššeji dodělat na rukávy knoflíky a ty zapínat na přišitá očka. To zvládneš udělat i sám za víkend, a v případě potřeby se s tím kostýmem bude dát žít.
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Vojak z cias tridsatrocnej vojny

Příspěvek od raia »

Koli napsal:ad 1. S tím otevřením asi při nejlepší vůli nic nenadělám.
Tak jest.
Koli napsal: ad 2. Rukávy jsou poměrně úzké, byly dělány tak, aby se tam vlezla košile. Pokud by se měly sešívat (nestačily by knoflíky v celé délce?), horko těžko tam budu cpát další rukáv. Leda že bych si pod to udělal "kabátec" bez rukávů. Mohlo se nosit něco takového bezrukávového vespod? I když i na jedné tvé ilustraci je kabát s prostřihem. Je to opravdu taková rarita, kterou bych neměl používat?
Knoflíky v celé délce jsem nikde u tohoto typu neviděl.
Vesta taky bývala, ale její četnost jsem zatím nesledoval, takže v tomhle neporadím.
Za sebe mohu říct - ano, rukáv s prostřihem je rarita. Je třeba si uvědomit, proč by tam takový prostřih byl - rád bych si poslechl i názory jiných.

Každopádně mi připadne, že ten rukáv je vážně dostatečně široký, jen máš udělanou úzkou manžetu (ta na kabátech nebyla, co jsem zatím tak pozoroval. zkus si to představit bez ní.
Koli napsal: ad 3. to bych snad mohl změnit, akorát nevím, jak takové knoflíky udělat/kde je sehnat.
Neseženš, musíš si je vyrobit. Je to docela snadné, myslím, že tu bylo i nějaké samostatné téma na knoflíky.
Každopádně návod na látkové knoflíky najdeš třeba zde v prostřední části.
Koli napsal: ad 4. manžety není problém schovat, rukáv je dlouhý dost.

Co se týče nízkého pasu, nevím, jak moc nízce působí, ale je vypasovaný cca v úrovni posledních žeber. Rozparek vzadu by měl jít rozšířit.
Ok.
Koli napsal: Znovu položím jednu otázku pro zdatnější lingvisty, na kterou se mi nedostalo odpovědi: proč je ten kabát/kolet (je-li to tedy kabát) ve střihu označen jako doublet, zatímco volný kazak je tam označen normálně casaque?
Protože v historii nebylo vždycky jasné o co jde. Nikdo neškatulkoval věci do přesných pojmů. Jendou se tomu říkal tak, po druhé onak. Současná společnost slovem "doublet" nazývá spodní uplou vrstvu oděvu.
Nevím, proč to tak nazvala Waughová.
Koli napsal: Gatě: střih je zkopírován, myslím si, věrně, přikládám fotku kalhot bez bot (pletené ponožky budou snad brzy vyměněny).
Takhle to už vypadá líp Obrázek

Být tebou, tak se zbavím vysokých bot a použiji nízké. I dragouni totiž nosili nízké boty...
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Vojak z cias tridsatrocnej vojny

Příspěvek od raia »

Koli napsal:A ještě střih gatí: je to trochu pod úhlem (webkamera), takže se zdají o něco užší, než jsou.
Nevim, jestli ten obrázek nezkresluje, ale pokud jsi chtěl rovnější kalhoty, tak by mělo stačit udělat rovný střih od boku dolů ke spodku nohavice. Na obrázku mi to připadne vyboulené.
Naposledy upravil(a) raia dne Stř 01. Zář 2010 15:13:59, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět