Zahradníkem snadno a rychle

aneb pochlubení se co jste si pěkného pořídili, nebo vyrobili...
No prostě pochlubit se je tak české... :-D
Buntz
Příspěvky: 9
Registrován: Čt 07. Říj 2010 22:42:51

Zahradníkem snadno a rychle

Příspěvek od Buntz »

Zasadil jsem mušketu,
na prosluněnou jižní stráň,
přivázal k dubovému kůlu,
hlídal jsem ji ve dne i v noci,
kozu a slepice jsem od ní odháněl,

a takhle krásně narostla... :twisted: :lol: :twisted:
Přílohy
A 2.jpg
A 2.jpg (102.54 KiB) Zobrazeno 6201 x
A 4.jpg
A 4.jpg (74.13 KiB) Zobrazeno 6201 x
A 5.jpg
A 5.jpg (30.45 KiB) Zobrazeno 6201 x
Avátar uživatele
Saman
Příspěvky: 211
Registrován: Ne 11. Říj 2009 17:48:41
Místo/Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradníkem snadno a rychle

Příspěvek od Saman »

Zajímavé.. A k čemu je to dobré?
Máš nějaký odkaz, nebo můžeš napsat, proč používat tuten vehikl, namísto klasické střelby? Chápal bych varhany, kde je těch mušket více a ovládat by je mohl jen jeden střelec (viz mé oblíbené ABC speciál z dávné totality:)
Napadá mě jen použití že je mušketa zamířena velmi přesně na nějaký klíčový bod..?
mušketýr Regimentu zemské hotovosti

Arte et marte dimicandum!
~ Je nutné bojovat moudře a tvrdě!
Buntz
Příspěvky: 9
Registrován: Čt 07. Říj 2010 22:42:51

Re: Zahradníkem snadno a rychle

Příspěvek od Buntz »

Použil jsem trochu nepřesný úvod, ale nešlo odolat. Takže podrobně:
Zbraň je replikou hradebnice uložené na Bítově (inv. č. BI 5274, délka 172 cm, ráže 24 mm, kule o hmotnosti 60 gramů, ústí hlavně zesíleno na úroveň komory. Muška u ústí, plátek hledí. Hák, jazýček spouště bez lučíku. Katalog ( Kryštof Pavel z Liechtensteinu-Castelkornu a Morava v časech třicetileté války) uvádí dataci do 17. století, ale nemohu ji považovat za jednoznačnou... (tvar kohoutu a absence lučíku - není to z mé hlavy, jen nemohu jít na 100 %. Bohužel. Na zbrani a podstavci jsou provedeny menší úpravy, z důvodu bezpečnosti a dostupného materiálu...
Některé údaje mi doměřoval kastelán Binder, repliku udělal Andrýsek, trojnožka je podle fotek z Wittstocku, které dal na fórum Rehtu - tím bych jim velmi rád poděkoval.

K tvé otázce:
Zbraň je určena na cíl pod úrovní střelce, se střelbou po rovině ani nahoru se v žádném případě nepočítalo. Dělalo mi to velké problémy při výrobě podstavce. Navíc spoustu věcí budu muset doplnit až po ostré střelbě, sám na ně neznám odpověď. Nevím, proč je tolik naddimenzované ústí hlavně a komora - evidentně se do těchto míst snažili dostat co největší hmotnost... Nevím, proč je na podstavci pod komorou podpěrka (na odložení zbraně nebude, protože po zvednutí podpěry zbraň spadne dolů... Jak moc ovlivní přesnost střelby... )

Jediný relevatní zdroj, který mám ( Kámen a oheň od Christopera Duffy - bohužel o 18. stol.):
- způsobují mnohem větší zráty než těžší zbraně - jejich střelba je rychlejší a spotřeba střeliva menší, přesto mají velký dostřel a schopnost provrtat pancíř. Vyplatí se, když vidíte skupinku dvou nebo tří vojáků (zkráceno).

Jinak je dobré si uvědomit, že krytá cesta, ochoz a přístupové rampy byly postupně zdevastovány palbou protivníkových hmoždířů a přeprava děl byla téměř nemožná. Hradebnici donesli kdykoli a kamkoli. A také s ní mohli velmi rychle zmizet. Protivník existenci techto otravných věcí netoleruje.
Avátar uživatele
Saman
Příspěvky: 211
Registrován: Ne 11. Říj 2009 17:48:41
Místo/Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradníkem snadno a rychle

Příspěvek od Saman »

Aha, díky. To byla další věc, co mě napadla - není to klasická mušketa, ale má větší ráži, tudíž bude i těžší. Tomu odpovídá i ten hák - naše muškety s 16mm kulí nekopou natolik, aby bylo nutné tlumit zpětný ráz.
mušketýr Regimentu zemské hotovosti

Arte et marte dimicandum!
~ Je nutné bojovat moudře a tvrdě!
Avátar uživatele
rehtu
Příspěvky: 81
Registrován: Stř 14. Říj 2009 20:40:12

Re: Zahradníkem snadno a rychle

Příspěvek od rehtu »

Některé údaje mi doměřoval kastelán Binder, repliku udělal Andrýsek, trojnožka je podle fotek z Wittstocku, které dal na fórum Rehtu - tím bych jim velmi rád poděkoval.
Není zač :)
Hurvinek
Příspěvky: 21
Registrován: Čt 26. Bře 2009 6:49:56
Místo/Bydliště: Okolí Brna

Re: Zahradníkem snadno a rychle

Příspěvek od Hurvinek »

Tak tu sem vyděl u Andrýska osobně a rozhodně to není pro střelbu z ruky :D
Jinak pěkné.
Odpovědět