tesák a dýky

aneb pochlubení se co jste si pěkného pořídili, nebo vyrobili...
No prostě pochlubit se je tak české... :-D
Avátar uživatele
rehtu
Příspěvky: 81
Registrován: Stř 14. Říj 2009 20:40:12

tesák a dýky

Příspěvek od rehtu »

Tesák a levoručku nalevo jsem dělal sám,v pravé dýce jsem vyměnil sportovní čepel za normální..
Přílohy
kudl_m.jpg
kudl_m.jpg (143.55 KiB) Zobrazeno 7420 x
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 150
Registrován: Út 10. Ún 2009 9:12:48

Re: tesák a dýky

Příspěvek od mahy »

Ahoj, pěkné věci, není ten tesák předělávka mačety?
Omnis exceptio est ipsa quoque regula.
Desátník Moravského podhoráckého pěšího pluku
Avátar uživatele
rehtu
Příspěvky: 81
Registrován: Stř 14. Říj 2009 20:40:12

Re: tesák a dýky

Příspěvek od rehtu »

JO je to ta komunistická mačeta za 32 korun měl jsem ji 20 let v kumbále a teď přišla na řadu...
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 150
Registrován: Út 10. Ún 2009 9:12:48

Re: tesák a dýky

Příspěvek od mahy »

Pěkný a dobrý nápad.
Omnis exceptio est ipsa quoque regula.
Desátník Moravského podhoráckého pěšího pluku
Avátar uživatele
rehtu
Příspěvky: 81
Registrován: Stř 14. Říj 2009 20:40:12

Re: tesák a dýky

Příspěvek od rehtu »

Tak já mám ještě dva tesáky,ale ty jsem dělal asi před 15 lety tak od oka ale letos jsem našel originál tesáku z cca poloviny 17.století a podle něj jsem dělal ten tesák,akorát jsem nechal nožovou rukojeť,protože se mně příčilo,převařovat řap ,aby to bylo přesně podle originálu,je tam motaná rukojeť s drátem tak jako na kordu nebo na dýkách,takže ta rukojeť je jediná odchylka.
Šavlis
Příspěvky: 387
Registrován: Út 18. Lis 2008 13:50:41
Kontaktovat uživatele:

Re: tesák a dýky

Příspěvek od Šavlis »

Je to škoda. Ta nožová rukojeť z toho mohla udělat koukatelnou dobovou zbraň, kdyby měla jinou záštitu a samozřejmě neměla tu nesmyslnou hlavici. Nic ve zlém ale teď je to hybrid který je úplně mimo. Přibastlit ke střenkám trnovou hlavici je věc která nemá opodstatnění, je jedno jestli nýtovanou nebo šroubovanou. Záštitný oblouk působí ve své hamatnosti vzhledem k délce zbraně taky vyloženě nehezky. I když - vyskytují se originály které taky nejsou žádná nádhera.

Jak říkám, udělat jednoduché osazení se záštitným trnem, hlavici pryč a je z toho krásný nožový tesáček, i když trošku krátký. Přes svou jednoduchost to jsou velice půvabné zbraně.

Taky mám občas touhu něco starého nepoužitelného předělat, naštěstí jsem se tomu doposud úspěšně vyhnul, jelikož při pátrání v orginálech jsem vždycky zjistil, že je lepší to nechat udělat sakum pikum znovu.
Obrázek
Alt-Starhemberg Olmütz
http://www.olomouckypluk.cz
Avátar uživatele
rehtu
Příspěvky: 81
Registrován: Stř 14. Říj 2009 20:40:12

Re: tesák a dýky

Příspěvek od rehtu »

tady je originál....
Přílohy
tesak.jpg
tesak.jpg (89.94 KiB) Zobrazeno 7324 x
Šavlis
Příspěvky: 387
Registrován: Út 18. Lis 2008 13:50:41
Kontaktovat uživatele:

Re: tesák a dýky

Příspěvek od Šavlis »

Hrozně škaredá věc:) Některé origoše jsou fakt tragédie, taky jich pár mám. Nechceš zkusit nějak dovymyslet tu rukojeť? U mečů se občas vyskytuje tenký ale plochý řap s nýtovanými střenkami (vše hodně úzké), a potom až ovin, drátový nebo kožený. Nevím ale jak ta tvoje čepel má vrtaný díry, jestli to půjde. Když se ale opatrně zavaří, nemělo by to škodit, jen to nepřehnat. Pak odbrousit řap na požadovaný tvar a vrtnout znovu.
Obrázek
Alt-Starhemberg Olmütz
http://www.olomouckypluk.cz
Avátar uživatele
rehtu
Příspěvky: 81
Registrován: Stř 14. Říj 2009 20:40:12

Re: tesák a dýky

Příspěvek od rehtu »

tak právě,že tam jsou ty díry dost blbě,a jsou dost velký asi 7 mm,no uvidíme jestli to půjde.
bruuk
Příspěvky: 110
Registrován: Pá 09. Led 2009 14:56:38

Re: tesák a dýky

Příspěvek od bruuk »

Je ten originál datovaný?
Něco podobného bych si chtěl pořídit.
Díky
Odpovědět