Kopírování uniformy?

Aneb kritika všeho a všech :-D
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Soukromá akce na pozvání - Jarní přepad Kurovic

Příspěvek od Alistaire »

Indyján napsal:Organizátor netuší a nemůže za nic. Přesto Tě chápu, měli jsme stejný problém, a vytočení byli jako vrtule. Naštěstí, již je to za námi, stejnokrojům odzvonilo.
Jo, já jsem se taky nechal poněkud unést, do tématu hodnocení akce to v této rozvitější podobě nepatřilo. Pardon, omluva... I proto jsem to přesunul sem (dobrý nápad Olaffe ! Obrázek ) , aby to nevypadalo že chci (chceme) kritizovat akci samotnou. Vím že je na osobní pozvání, a osobně pozvaný si může přivést ssebou člověka, za kterého ručí (aspoň tak to bylo na první akci, kde jsem byl). Tudíž odpovědnost kdyžtak nese mezičlánek, ne organizátor. Ale o tom to není.

Stejnokrojům i u nás odzvonilo víc jak před rokem, ale přesto... Jsou určité atributy trvalého rázu... Které tedy bývalo vždycky jaksi zvykem ctít. taková elementární slušnost.
Osobně nemám nic proti tomu, když by si někdo udělal ten samý kostým (střihy ostatně poskytujeme poměrně ochotně, to je docela známo), v jiné barvě, barevné kombinaci, s jiným zdobením a pod.

BTW, asi jsem při přesouvání tématu něco zkonil, protože mi při tom zmizel jeden, myslímže Mahyho příspěvek, za což se omlouvám, přece jen PHPbb nemám tak v ruce...
každopádně ano, je to tak, nemáme žádný copyright, patent nebo průmyslový vzor na tento kostým. Ano je dělaný vzdáleně podle šatů GIIA, překreslených mj ve Wagnerovi, tedy podle dostupného zdroje. Ale přesto si myslím napsané výše.
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
Barca
Příspěvky: 7
Registrován: Út 20. Dub 2010 10:42:00

Re: Kopírování uniformy?

Příspěvek od Barca »

bohuzial, nam ako skupine (Seherezada, orientalne tance) okrem skopirovania choreografie s hudbou, skoripovali uz aj kostymy a dokonca aj webovu stranku.. jednoducho a v skratke - naserie to do nepricetna...

Okrem opretia sa o Autorsky zakon sa chystame spisat aj dalsie body pre nechapavych - eticke (ci neeticke) spravanie sa.. Co koniec koncov nezarucuje, ze to nechapavi ludia zrazu chapat zacnu...
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopírování uniformy?

Příspěvek od vechio »

Jo tady to sedí víc a nespojuje se to s akcí. Taky mě to mohlo napadnout..no ale ve svém rozčilení to jsem chtěl jenom dát navědomí že takle tedy ne. A tak děkuji Olafovi za dobrý nápad. :idea:

Jinak autorský zákon sice na tohle myslím taky nějak pamatuje, nicméně vymahatelnost je jaksi problematická, tak jako skoro všechno tady u nás. Mě nejvíc mrzí to že je to jenom o slušném jednání mezi lidmi. A neuvědomuju si že bysme měli s "odpadlíky" nějaké vyhrocené vztahy. Prostě okej chcete být mimo to mě nedělá problém však můžeme nadále spolupracovat a na velkých akcích bý jako jeden velký regiment. A najednou se dozvím, že prostě bez nějakého oznámení vidím chlapa v v "našich" hadrech na prestižní akci. Takže nějaké elementární slušnost tady nefunguje. Jsem zvědavej jak to dopadne na první akci, kde budeme spolu a myslím že nějací prchlivější lidé z regimentu nebudou daloeko do rány. Zkrátka tohle se nedělá a já jen doufám že převlečení lidí z našeho regimentu bude hotové co nejdřív. Ovšem ale narážím tu na jistou nostalgii, že proč měnit tak dobrý oděv, který na sobě nosím už víc jak osum let.. no bude to ještě zajímavé. :cry:
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Královák
Příspěvky: 95
Registrován: Po 30. Lis 2009 12:50:55
Místo/Bydliště: Šumava

Re: Kopírování uniformy?

Příspěvek od Královák »

Nerad Vám beru vítr z plachet. Známý měl podobný problém a nejdřív to chtěl řešit. Na doporučení právníka, že pokud mu v tom nelítá aspoň 1 - 2 miliony, že to nemá cenu se soudit, se na to vykašlal. Nevím, bylo to před 7 lety, jestli se něco změnilo v zákonech. "Hlavně, že žijeme v právním státě s důrazem na ochranu soukromého vlastnictví".
Šavlis
Příspěvky: 387
Registrován: Út 18. Lis 2008 13:50:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopírování uniformy?

Příspěvek od Šavlis »

Obávám se že takhle post mortem je to v prdeli. Řešili jsme stejný problém, vzhledem k tomu, že už stejnokroje ani podobnokroje nemáme, je odzvoněno. Jedinou možnou variantou je sepsání smlouvy se člověkem při vstupu do regimentu, že užití uniformy podléhá jistým pravidlům, tj. výhradně akce regimentu, případně akce regimentem schválené. Po vyřazení či vystoupení z regimentu musí člověk mundůr nabídnout uniformu k odkupu. Nicméně dále se jedná o jeho soukromý majetek a krom toho, že mu můžete dát přes držku s tím nic neuděláte....
Obrázek
Alt-Starhemberg Olmütz
http://www.olomouckypluk.cz
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 150
Registrován: Út 10. Ún 2009 9:12:48

Re: Kopírování uniformy?

Příspěvek od mahy »

Bohužel na kostým nemáte patent ani průmyslový vzor takže zakázat někomu aby jej kopíroval nemůžete. Nejlepší je to jak píše Šavlis- při vstupu do regimentu sepsat papír a při ukončení činnosti povinnost nabídnout mundůr k odkoupení skupině. Ovšem tahanice okolo ceny vám nezávidím. Jiné by to samozřejmně bylo pokud by mundůr byl majetkem skupiny. To by jej, ale musela zaplatit při pořízení skupina. Pokud jej platí každý sám, pak je to už jeho majetek se kterým si může nakládat jak je mu libo.

Chápu, že vás sere, že pak někdo přiřadí podle mundůru toho člověka k vám a on k vám nepatří.
Omnis exceptio est ipsa quoque regula.
Desátník Moravského podhoráckého pěšího pluku
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopírování uniformy?

Příspěvek od Loudis »

Také se mi stalo, že jsem viděl pobíhat po Bílé hoře člověka v našem mundůru a přitom jsem ho v životě nevidě... Oděv mu odprodal jeden bývalý člen regimentu. Nakonec jsem to neřešil, protože to byl starý dyftýnový mundůr, zatímco pozvolna přecházíme na vlněné podobnokroje, kde závazné jsou v podstatě jen barvy, zatímco střihové detaily, doplňky a zdobení je limitováno pouze dobovostí. Za této situace by se jakákoli "ochrana vzoru" prosazovala jen velmi těžce, tudíž na to rezignuji.
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopírování uniformy?

Příspěvek od Alistaire »

jo, to co píše Bára je jasné právo autorské, to je vymahatelné, leč u osob mediálně méně známých... Obrázek jaksi velice blbě...
Je to ale jiná věc, jiný druh problému (daleko závažnější).

Věc s uniformami by eventuelně mohla být předmětem "průmyslového vzoru", ale jako původce dvou takových vím jak to funguje a chodí poměrně dobře i prakticky.
Doufám že můj povzdech "že nevím co mám dělat" byl míněn v této souvislosti jako ironie, možná i sarkasmus, ne jako že žádám(e) o radu. Snad to většina pochopila...

Je úplně jasný že dělat se s tím nedá v podstatě jakoby vůbec nic... ale šlo mi spíš asi o to, jestli to vlastě je společností obecně bráno jako "normální = běžné", a nebo že se to prostě nedělá. tedy "nemá se to"...
A jestli teda bude trend obecně čelit takovýmto "výzvám" tím, že si defakto poškození udělají teda jiné hadry, vystoupení, prapor, hudbu, hrad nebo co já vím co, a nebo jestli to vnímáte jako třeba já, jako morálně nedobré.
Ani se tak nějak nechci bavit o konkrétním případu, ale obecně... Koukám že jestli to dobře vnímám, tak Indy, Šavlis i Loudis mají defakto mě asi podobný pocit.

Protože pokud bysme si i na takový věci, jako jsou hadry a tak měli psát smlouvy a brát právníky, tak to jsem kua zase v práci-zaměstnání, a to tedy v koníčku být nechci. Nejsem květinkovej všeobjímající trávožrout, to rozhodně ne, ale jakási elementární pravidla v sobě mám zakódována. Možná že blbě... to je otázka...
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopírování uniformy?

Příspěvek od Olaff »

Podla mna v podobnych pripadoch ide najma o eticky problem, o ziadny iny... A svoje mozno zohrava urcita pohodlnost, pretoze inak si neviem vysvetlit fakt, preco by som si mal skopirovat nieco do detailu, ked na zaklade konkretneho kusu /v tomto pripade lubovolna uniforma lubovolneho regimentu/ mozem vyhotovit X dalsich, "len" podobnych kusov odevu, ktorych farbou a zdobenim sa je mozne prakticky bez namahy inspirovat na mnozstve dochovanych obrazovych podkladov...
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
Indyján
Příspěvky: 261
Registrován: Út 11. Lis 2008 16:49:04
Místo/Bydliště: Morava

Re: Kopírování uniformy?

Příspěvek od Indyján »

Hm..když se nám stala podobná věc, strašlivě jsme křičeli, vztekali se a lámali okolní keře. No a pak nabídli odkoupení. S cenou souhlasil, byl rád, že to dopadlo takhle, bylo mu jasné, že v tom bez problémů již nevyleze a alespoň něco dostane.
Lepší mrtvej frajer než živej srab. MM

generál svobodník chorvatského hraničářského pluku 63. GIR Karlstädter-Szluiner,střelec a halapartník v pozdně gotických projektech.
http://sedmiletka.brodec.org/index.php
Zamčeno