Punčochy a návleky

Dobově používané technologie
Odpovědět
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Punčochy a návleky

Příspěvek od Olaff »

Taaaaaaaaakze.... Dnes som skusil znasilnit sam seba sitim pancuchy podla Raiovho clanku... Vysledok - je to vazne blbuvzdorne a mam uspesne vytvorenu modelovu pancuchu, podla ktorej, az ju rozparam, mozem si sit panuch kolko len chcem... Je sice pravda, ze som ju usil o cosi vacsiu, nez som planoval, ale toto zatial nevidim ako tragicky problem.... Pokial clovek skutocne postupuje bod za bodom, ako to ma Raia popisane a zbytocne nepredbieha, je pomerne jednoduche pancuchu stvorit...

Takze sam za seba Raiovi - vdaka, paradna praca!

Vo Frydlante snad s novymi pancuchami.... ;)
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Radovan
Příspěvky: 19
Registrován: Po 23. Bře 2009 22:04:35

Re: Punčochy a návleky

Příspěvek od Radovan »

jak ty punčochy dřou nohy???
pár lidí jsem vyděl s dost slušně odřenejma nohama (téměř sebepoškozování). Holt ty švy dole a len k tomu když se zapotí...
uznejte,že naše zchoulostivělý nožénky nejsou asi stavěný na něco takovýho - tehdejší vojcl většinou pocházel z vesnice a to z chudších vrstev- často chodil bos po trávě po kamení ,strništi atd. = dost ztvrdlá noha a otužilá. Občas ve dřevákách podobný výsledek
Tehdy chodili podstatně víc (MHD nejezdilo zrovna pravidelně). O botách na míru (i když pravolevých) taky pochybuju, takže přibližná velikost, raději trochu větší.
taky pamatuju z vojny, že než si člověk vyšlápnul kanadky tak to někdy bolelo, ale co jsem jednou viděl před bitvou po pár km na jednom borcovi no to byl hotovej masochismus, ale proti gustu žádnej dišputát. Raději sebou budu nosit kasický úpletovky a nehuntuju si nohy anebo pomaličku a opatrně zvykat a ne v tom hned vyrazit na vandr.
je zajímavý, že většina to přičítala špatným botám a ne zhrnuté a zapocené fusakli, ikdyž bota která nesedí udělá stejnou službu
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Punčochy a návleky

Příspěvek od Olaff »

Uprimne?

Nosil som to tri dni vo Frydlante, nonstop, akurat na vecer a na noc som si obul vlnene... Oba pary pancuch mam o cosi vacsie, svy ani na jednych nemam na mieste, kde by to tlacilo. Ak ich tam mas, niekde si urobil chybu... A to uz nehovorim o tom, ze tie lanove rozhodne nemam z jemneho lanu... Pata vytvara obluk, v tom obluku sa nachadza moj sev, takze ani neviem, ze tam nejaky je... Svy na bokoch mam umiestnene akoby zvrchu priehlavku, takze tiez nie su v kontakte s chodidlom...

Takze osobne s tym nemam problem, nehuntujem si nohy, nemavam otlaky... A to mam nozicky teda pomerne slusne rozmaznane... Hoci, na vojne som nemal problem ani s novymi kanadami, hehehehe... 8-)
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
Spakona
Příspěvky: 114
Registrován: Čt 13. Lis 2008 11:03:39
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Punčochy a návleky

Příspěvek od Spakona »

tak to ti lze jen závidět - vím co umí jen blbá shrnutá fusekle v botě když si jí nemůžeš hned narovnat.
je prostě pravda, že naši předci měli kůži na nohách ani ne tak tvrdší, jako pružnější - ale je to opravdu hodně o zvyku.
stačí když porovnám sebe a svou matku - vyrůstala na Hané na dědině, a i jako dospělá klidně mohla lítat bosá po strništi, ale já se segrou sme cítily každej kamínek a bez botiček ani ránu.
takže ano - zkoušet,trénovat a případně experimentovat s umístěním a zpracováním švu - ale ani to nezaručí, že nakonec neskončíš u kompromisu - fusekle a návleku.....
bezprizorní a všudypřítomná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Punčochy a návleky

Příspěvek od Alistaire »

Olaff napsal:... svy ani na jednych nemam na mieste, kde by to tlacilo. Ak ich tam mas, niekde si urobil chybu...
No, tak to právěže nemáš pravdu, z historického hlediska bych řekl bohužel. :lol:

Ten Raiův návod řeší jaksi vnější vzhled, historická realita byla ale asi trochu jinde.
cca 95% střihů skutečně dochovaných punčoch (tedy z těch co já jsem měl možnost vidět) má švy na chodidle, nezřídka i několik. A jsou to punčochy (i) pro nobilitu, tzn. zcela jistě na to byli zvyklí. Je fakt že šev pod chodidlem byl zpravidla pořešen plochým švem (přeložená látka přes sebe, jednoduše prošitá), ale mám takto udělané punčochy, a po několika kilometrech to je cítit. Nicméně asi by se na to dalo zvyknout...
Ale hledal jsem nějaký jiný střih, který by neměl šev ani na nártu, ani pod chodidlem (zejména mi vadí pod patou), který by byl ale doložený do +- našeho období.
A po několika letech se mi konečně podařilo :P

Takže chystám návod, jak šít punčochy pomocí střihu (tedy opakovatelně), a to punčochy doloženého střihu, doloženým způsobem (provedení švu). Zase bude zpracován a dán ke stažení na našich stránkách, tedy až bude.
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Punčochy a návleky

Příspěvek od Olaff »

hm, sakra...

Andere Strumpfe...
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
bruuk
Příspěvky: 110
Registrován: Pá 09. Led 2009 14:56:38

Re: Punčochy a návleky

Příspěvek od bruuk »

Mám šev na chodidle i na nártu a nevadí mi. Když se ale zhrne látka a namačká do boty, tak je to horší.
Jde hodně o zvyk, ale v látkových pončochách se dá slušně chodit. Koho tlačí len, tak ať si pořídí větší boty a nosí i vlněné i lněné zaráz, to je pak měkčí.
:)
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Punčochy a návleky

Příspěvek od Alistaire »

možná že ten můj předchozí příspěvek vyzněl negativisticky, což neměl.
Moje punčochy, které jsem šil jsou až na šev pod patou (který se po několika kilometrech začne prosazovat, a vyžaduje oddechu) velmi příjemné a pohodlné. Zejména třeba ve větrném nebo deštivém počasí jsou příjemnější než úpletové bavlněné.

Šev na chodidle vyřeším jiným, rovněž doloženým střihem, a budu zcela v pohodě :lol: teda aspoň si to myslím :lol:
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Punčochy a návleky

Příspěvek od raia »

Moje zkušenosti s lněnými punčochami jsou takové, že jsou mnohem příjemnější než bavlněné. Chladí, neřežou nikde. Hodně záleží na tom, kam si ten šev umístíš, ale myslím, že podle mého návodu to je docela zřejmé a jasné - "střih" je doložený, jen návod je dělaný tak, aby to dokázal ušít kdokoliv, kdo někdy držel jehlu v ruce.

Jaký steh byl použit nevím.

Pokud máte problémy s tím, že vás mohou řezat, udělali jste chybu v základním střihu šlapky. Mnoho lidí si myslí, jak má nohu širokou, ale skutečnost je jiná a ten šev stačí umístit skuru až pod šlapku. Pak dopadová plocha šlapky na švu nestoji, a ani boky chodidla a nárt nevykazují žádný styk se švem.
Doufám, že jsem to aspoň třošku přiblížil, lepší by byl obrázek, ale to až později.
Šavlis
Příspěvky: 387
Registrován: Út 18. Lis 2008 13:50:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Punčochy a návleky

Příspěvek od Šavlis »

Mě punčochy podle raionávodu netlačí nikde, švy mi vycházejí tak, že na nich nestojím a pasují do mezer mezi svrškem boty...
Obrázek
Alt-Starhemberg Olmütz
http://www.olomouckypluk.cz
Odpovědět