Problematika šitých knoflíků

Dobově používané technologie
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od Olaff »

Prave ta cena prace to potiahne hore, ked uz nic ine... Nehovoriac o tom, ze ta zena ci sestra by u vojaka na tazeni mala zrejme ine starosti ako venovat sa opletaniu gombikov... S takymito teoriami to vyzera na system "chcem to mat tiez, ale najprv si musim najst teoriu, ktorou si to zdovodnim", co podla mna nie je prave stastne riesenie...
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 261
Registrován: So 15. Lis 2008 22:49:22

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od deCarabas »

:D
Ja som sa opytal, stacila mi prva cast odpovede.
Obrázek
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od vechio »

deCarabas napsal:Vechio: No, berem, ze je to babracka na vyrobu, ale na druhu stranu materialovo nie take drahe... Z pohladu ceny mi to naopak pride vcelku prijatelne. Pracnost je druha vec, to hej, ale ak ma dotycna postavicka urcite zazemie (zenu, sestru), ktora je ochotna sa s vyrobou srat, preco nie..?
No ono je třeba se na všechny věci dívat poněkud šířeji..
Třeba konrétně:
Většinou co jsem se dočetl a vypátral tak se většinou takovéto knoflíky oplétali hedvábím..modří domyslí co s tím dál..
Takovéto knoflíky podle mě nejsou moc vhodné do polních podmínek..efekt převažuje na praktičností..opět modří..
Ano také pracnost výroby takového knoflíku je pro běžného vojáka zbytečná...když existují rychlejší a méně pracné které poslouží stejně..
Někomu stačí volant v autě z výroby, někdo ho musí mít závod+ckej či jinak vytuněnej..ale pořád je to volant.. 8-)
Zkrátka pokud něco chci je dobré se zamyslet nad tím..proč? za jakým učelem? cena? praktičnost? funkčnost? atd... a pokud se ptám dobře a dokážu si odpovědět tak mám v podstatě vyhráno a prakticky nemůžu šlápnout vedle. a funguje to na fšechno.. ;)
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od Alistaire »

deCarabas napsal:Vechio: No, berem, ze je to babracka na vyrobu, ale na druhu stranu materialovo nie take drahe... Z pohladu ceny mi to naopak pride vcelku prijatelne. Pracnost je druha vec, to hej, ale ak ma dotycna postavicka urcite zazemie (zenu, sestru), ktora je ochotna sa s vyrobou srat, preco nie..?
No, s tím bych nesouhlasil. I materiálově, nejen prací je to značně dražší než jednoduchý látkový knoflík. Je k tomu potřeba korálek s dírkou, který se musí nakoupit nebo udělat (když udělat, tak je třeba mít na to verkcajk). Je k tomu potřeba jemná hladká nit, v podstatě asi jen hedvábná, se lněnou a vlněnou mi to fakt moc dělat nešlo. Je k tomu potřeba kvalitní tenká jehla... Světlo, a práce...
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 261
Registrován: So 15. Lis 2008 22:49:22

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od deCarabas »

Ved dooobre dobre :lol: :lol:

Na technologiu vyrobu koralkov som nemyslel, ale fakt je, ze to ide aj obycajnou vlnou, aspon mne osobne, ked som to skusal. Ale rad by som to prirovnal k trebars uhorskym odevom, kde aj obycajny pastiersky Szur (kabat pastierov oviec) bol bohato vysivany a tiez to bol pracovny odev a bola s tym babracka atd, skratka platilo vsetko to, co bolo spomenute vyssie Vechiom, Olaffom a Alistairom a napriek tomu sa to robilo.

Obrázek

A opakujem, neodovodnujem si nic, ani sa nehadam, snazim sa najst dovod, preco jedna vec by mala byt prilis narocna a pracna a ina (mozno este pracnejsia) sa za taku nepovazuje a v pohode sa akceptuje. Takze nejde o flame, ale diskusiu ;)
Obrázek
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od Olaff »

Otazne je, z ktoreho obdobia szur na tvojej foto pochadza? Vzhladom k tomu, ze vedla je na obrazku nejaka foto, nebude to zarucene 17. storocie. Nehovoriac o tom, ze ziadny szur, ktory som videl na zbierke vedut zo 17. storocia na slobodnych hajdukoch a honakoch dobytka, nebol vysivany. Nazdavam sa, ze vysivka v takom rozsahu a podobe je zalezitostou 19.-20. storocia, co je nosne "obdobie" ludovkarov a folkloristov. Strihovo ich podklady sediet mozu, ale aby bol kazdy kus pracovneho odevu vysivany, to sa mi skutocne nezda... ;)
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 261
Registrován: So 15. Lis 2008 22:49:22

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od deCarabas »

Velmi častým a rozšířeným kusem
oděvu je SZUR: starý typ plstěného
kabátu obvykle přehozený přes
ramena. Jeho předchůdcem byl
pravděpodobně kandys, kabát
antických Médů (cca 6. stol před
naším letopočtem). Král sv. Štěpán
(997-1038) se zmínil ve svém
zákoníku o tkalcích vlny, kteří dělali plsť pro výrobu szur. Rolníkům a pastevcům
slouží jako kabát, chránící před chladem, větrem, sluncem a v noci posloužil jako
přikrývka a polštář. Také v neděli jej oblékali do kostela.
Střih szuru je jednoduchý viz. střih F, sestává z 12 rovných plstěných dílů.
Přírodně zbarvená plst je z ovčí vlny. Je bohatě zdobená výšivkou a aplikacemi vzory a technikami
s původem ve vnitřní Asii.

Povedal kostym.cz :) Ale dochovany tam nemaju na obrazku ziadny, to je fakt.
Obrázek
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od Loudis »

Promiňte že se vám do toho motám, ale pracnost výšivky v 17. v 18. a hluboko do 19. století byla v podstatě stejná. ;) Jediným lehce proměnlivým faktorem snad může být cena ostré tenké jehly, avšak zcela limitující asi nebude... Obšívaný knoflík bych si rozhodně netroufl kategoricky vyloučit - zároveň je velmi nepravděpodobné, že by to byla u vojska masová věc. Jako přirozený regulativ i pro současnot myslím dobře postačí značná pracnost. Tudíž se neobávám, že by se z toho stala i dnes masová záležitost. Takže má-li do toho někdo chuť, asi bych mu vehementně nebránil... A to jsem nechal stranou kořistní kusy z výbavy měšťanů a šlechty. Na podobnokroje (tedy mudůry představující vojenskou dodávku ve velkém) ovšem v žádném případě nepatří, ale to se vás myslím netýká.
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od Olaff »

Nespochybnujem pracnost vysivky, skor spochybnujem jej rozsah, vzor a vyskyt na tomto konkretnom kuse odevu v konkretnom casovom useku... 8-)
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Bormi, také vojáček

Příspěvek od vechio »

Loudis napsal:Promiňte že se vám do toho motám, ale pracnost výšivky v 17. v 18. a hluboko do 19. století byla v podstatě stejná. ;) Jediným lehce proměnlivým faktorem snad může být cena ostré tenké jehly, avšak zcela limitující asi nebude... Obšívaný knoflík bych si rozhodně netroufl kategoricky vyloučit - zároveň je velmi nepravděpodobné, že by to byla u vojska masová věc. Jako přirozený regulativ i pro současnot myslím dobře postačí značná pracnost. Tudíž se neobávám, že by se z toho stala i dnes masová záležitost. Takže má-li do toho někdo chuť, asi bych mu vehementně nebránil... A to jsem nechal stranou kořistní kusy z výbavy měšťanů a šlechty. Na podobnokroje (tedy mudůry představující vojenskou dodávku ve velkém) ovšem v žádném případě nepatří, ale to se vás myslím netýká.
Mírně ti unikají souvislosti, podle který je třeba danný subjekt hodnotit, a které je třeba brát v uvahu.
Pracnost jako taková konrétní je pravděpodobně v intencích které si tu naznačil, nicméně i tady je třeba tu "pracnost" zasadit do vztahů a poměřovat ji okolnostmi daných dob, které s tím souvisejí.
Tj. proměnlivými se zde jeví více faktorů, které je třeba brát do úvahy jako například rozdíl hodnoty samotné práce a souvislost mezi nutně vynaloženou prací pro obživu a prací takříkajíc nad rámec pro přežití. Protože, v 17. století díky rozhodně menšímu rozvinutí technologií v zemědělství či jiných odvětví znamenalo pro nutnou obživu větší časové penzum věnované obživě než v době rozvinutějšího zemědělství 19.století. Takže, člověk 19.století má více času na vyšívání či vylepšování svého zevnějšku.
Dalším faktorem je tu obecně tlak společnosti na všechny součastníky na určitou úroveň tj. když má většina vyšívaný oděv tak je to "normální" a tedy jasné, že běžný člověk tuhle výšivku bude mít.
Čili, v 17.století byl obšívaný knoflík luxusním, protože vložená práce do knoflíku v poměru k jeho konrétní užitkovosti byla poměřně značná. Čím dál později se stává dostupnějším. Ale je možné že takový knoflík se staně překonaným a tedy zbytečným a je nahrazen něčím jiným či nahrazen jiným způsobem zdobení..
Analogicky pro příklad se stačí podívat do naši současnosti třeba takové hodinky..dříve luxusní věc..potom běžná..v současnosti nahrazená jinými prostředky..
Ano je pravda, že nelze strikně říci tohle ano a tohle ne, nicméně je třeba právě vnímat souvislosti a poměry a na základě toho se rozhodovat co je už za hranicí a co ne.
A rozhodně si myslím, že argumentovat stylem tohle jsem ukradnul, tohle jsem podědil po prapra..,tohle je vypujčený, ukořistěný.. je argumentace možná akceptovatelná u skupin histerického šermu či dob značně minulých, ale není akceptovatelná u lidí, kteří se snaží věnovat naší době seriózně.

Jinak se omlouvám, že jsem se nechal unést a díky i mému přispění se původní dikuze stočila jinam.. nicméně doufám, že od toho tady jsme, abychom diskutovali či se přeli nad věcmi, které nás zajímají.. možná později tuto diskuzi o knoflících oddělím a můžeme pokračovat vesele dále..
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Odpovědět