Výskyt křesadlového zámku.

Avátar uživatele
Zagloba
Příspěvky: 131
Registrován: Ne 07. Pro 2008 17:04:12

Výskyt křesadlového zámku.

Příspěvek od Zagloba »

Při pročítání Grimmelshausena jsem narazil na zmínky o křesadlových zámcích palných zbraní, což dost nabouralo moje dosavadní představy.

citace:
"...Tehdy teprve začali vytahovat z pistolí kaménky a na jejich místa přišroubovali palce venkovanů..."
"...hnali se na mě s mušketami a dlouhými křesacími puškami..."

Bylo tedy už za třicítky, popřípadě krátce po ní možné se výjimečně setkat s křesadlovým zámkem? Nebo se jedná o překladatelský nonsens anebo jsem něco špatně pochopil?
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Výskyt křesadlového zámku.

Příspěvek od Alistaire »

baltský zámek (snaphance, snaphaunce) je známý už od 70tých let 16. (opravdu 16tého) století, podobně jako jižní (itálie, Španělsko) typy ranných "křesadel".

Ve střední evropě to ale byly rarity, a dominantně se používal kolečkový zámek.

Překladatelsky to asi trošku chybička bude, ale ne závratná.
Kolečkofka má kohout, kam se utahuje kámen, no a holt "pušky dlouhé křesací" taky eventuelně můžou být i kolečkové... což možná překladatel ani neví...
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Výskyt křesadlového zámku.

Příspěvek od raia »

Však to nemusela být ani "chyba" překladatele, ale přímo Grimmelshausena samotného. Dá se to zjistit ze dvou věcí - studiem německého originálu (se znalostmi tehdejších výrazů), a nebo se můžeš pokusit dohledat v Simpliciovi i zmínky o kolečkových zámcích. Pokud je nenajdeš, je vysoká pravděpodobnost, že "křesacími" mušketami myslí "kolečkové" zbraně, které vlastně taky křesají.

Osobně jsem ale několik originálů s křesacím zámkem datovaným do třicítky viděl. Ale o jejich četnosti v dané době nic nevím.
Avátar uživatele
Ghoblin
Příspěvky: 24
Registrován: Ne 08. Ún 2009 22:37:55
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Výskyt křesadlového zámku.

Příspěvek od Ghoblin »

Zagloba napsal: Bylo tedy už za třicítky, popřípadě krátce po ní možné se výjimečně setkat s křesadlovým zámkem? Nebo se jedná o překladatelský nonsens anebo jsem něco špatně pochopil?
Za Chmelnického povstání (1648-1651) Záporožští kozáci používali už z větší části křesadlo, konkrétně baltský nebo řidšeji holandský typ. Sem tam měli i kolečkový zámek, doutnákový se u nich moc neujal.
http://www.czernichowski.fora.pl/orygin ... m,130.html
Bog, honor i pieniądze.
Avátar uživatele
KASCHA
Příspěvky: 96
Registrován: Čt 13. Lis 2008 7:45:06

Re: Výskyt křesadlového zámku.

Příspěvek od KASCHA »

Když sem je kdysi dal na LH forum tak mě jejich výskyt až překvapil. Myslím že by př. pro polská tažení švédů mohly být v pohodě (teoreticky) protože od baltu až k moravské bráně pazourky sou. Navíc se (od neolitu) těžily na Krakovsku. Někde sem ale viděl zmínku o stažení těchto zámků u švédů, kvůli jejich složitější údržbě oproti lunťáku.
pikenier und captain des Altes Blaues regiment
http://www.altblau.cz
Obrázek
Avátar uživatele
Gordon
Příspěvky: 46
Registrován: Út 23. Pro 2008 22:20:29
Místo/Bydliště: Sokolov
Kontaktovat uživatele:

Re: Výskyt křesadlového zámku.

Příspěvek od Gordon »

Jak už tu bylo řečeno,vznik křesadlových zámků se datuje plus mínus do poloviny 16.století,sám jsem kdysi na LH.nahodil téma,proč se křesadlovej zámek neprosadil oproti kolečkovýmu,vždyť už jen manipulace a údržba a nakonec i cena byla daleko příznivější.Dobová literatura se často zmiňuje o "mušketách s křesacím zámkem"..ale křesací zámek může být i kolečko.
Ranný typ křesadla jako jsou holandský a anglický zámky se klidně mohly v průběhu třicetiletý objevit a asi se i objevovaly i když asi ne v tak masovým měřítku jako kolečka.
Odpovědět