Výzva - mušketa vs. schützenröhr

Odpovědět
Královák
Příspěvky: 95
Registrován: Po 30. Lis 2009 12:50:55
Místo/Bydliště: Šumava

Re: Výzva - mušketa vs. schützenröhr

Příspěvek od Královák »

Nezoufej, dyť podle toho linku co jsi sem dal tak v městských hotovostích muškety měli jen zkušení vojáci, tak bejt tebou bych vejskal. Přeci nejsi nějakej holobrádek bez zkušeností, ale zkušený voják protřelý skoro celým evropským bojištěm.
Královák
Příspěvky: 95
Registrován: Po 30. Lis 2009 12:50:55
Místo/Bydliště: Šumava

Re: Výzva - mušketa vs. schützenröhr

Příspěvek od Královák »

Mám prosbu. Máte někdo dokladovaný originál krátké doutnákové pušky z let 1600 - 1650. Já jsem nikde na ni nenarazil(myslím originál ne novodobou repliku).
Avátar uživatele
Bombon
Příspěvky: 57
Registrován: Stř 27. Led 2010 23:42:29

Re: Výzva - mušketa vs. schützenröhr

Příspěvek od Bombon »

Neco mame, zalezi na to, co si predstavujes pod pojmen kratka musketa? ;)

Jak ukazka vyrez z malby Petera Sneyerse z videnskeho Arsenalu
Přílohy
kratka doutnakovka.jpg
kratka doutnakovka.jpg (58.43 KiB) Zobrazeno 9553 x
Královák
Příspěvky: 95
Registrován: Po 30. Lis 2009 12:50:55
Místo/Bydliště: Šumava

Re: Výzva - mušketa vs. schützenröhr

Příspěvek od Královák »

Pod pojmem krátká doutnáková puška si představuji hlaveň pod 1 m cca 80 cm. Zdá se mi, že v poslední době se s podobnými replikami rozthl pytel, ale ač jsem hodně pátral tak jsem našel pouze pár kusů a to na malbách nikoliv originál. Tak jsem chtěl vědět, jen jestli se dochoval nějaký mustr pro ty doutnákové karabiny, které dost v poslední době vidím na akcích. Bylo by možné nějaké bližší info o tom obrazu. Děkuji.
Královák
Příspěvky: 95
Registrován: Po 30. Lis 2009 12:50:55
Místo/Bydliště: Šumava

Re: Výzva - mušketa vs. schützenröhr

Příspěvek od Královák »

Tak jsem konečně našel originály - http://www.vikingsword.com/vb/showthrea ... ock+musket
Avátar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 261
Registrován: So 15. Lis 2008 22:49:22

Re: Výzva - mušketa vs. schützenröhr

Příspěvek od deCarabas »

Jo, ale tie mi zrovna nepridu ako nejaky standard, vacsina z nich su asi opakovacky - revolverovka, viacpanvickova musketa a podobne. Toto by som nebral ako nejaky standard skratenej luntovej zbrane ;)
Obrázek
Královák
Příspěvky: 95
Registrován: Po 30. Lis 2009 12:50:55
Místo/Bydliště: Šumava

Re: Výzva - mušketa vs. schützenröhr

Příspěvek od Královák »

No já myslel ty dvě na prvním obrázku uprostřed. I když ta horní je zdobená. Šlo mi o představu zda se vůbec vyskytovaly zkrácené doutnákovky.
Avátar uživatele
Indyján
Příspěvky: 261
Registrován: Út 11. Lis 2008 16:49:04
Místo/Bydliště: Morava

Re: Výzva - mušketa vs. schützenröhr

Příspěvek od Indyján »

Byla dva druhy, tak nějak obecně. Něco jako nosí většina z nás, těch zhruba 140cm dlouhé a potom ještě větší, delší a těžší. Jaké má minimum lidí. S těma krátkýma bych to neviděl positivně. Nebuď ulejvák a nevymýšlej ojeby a nech si udělat normální.
Lepší mrtvej frajer než živej srab. MM

generál svobodník chorvatského hraničářského pluku 63. GIR Karlstädter-Szluiner,střelec a halapartník v pozdně gotických projektech.
http://sedmiletka.brodec.org/index.php
Královák
Příspěvky: 95
Registrován: Po 30. Lis 2009 12:50:55
Místo/Bydliště: Šumava

Re: Výzva - mušketa vs. schützenröhr

Příspěvek od Královák »

Nevymýšlím ojeby, jen chtěl jsem vědět, zda se mohly vyskytovat krátké doutnákovky pro civily(ne evidentně lovecké nebo terčové). U kanenfutru je to jasné a není co řešit. Na druhou stranu mne dojímají doutnákové karabiny u opěšalých arkebuzníků co vidím na bitvách. Osobně si myslím, že je to hovadina.
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Výzva - mušketa vs. schützenröhr

Příspěvek od vechio »

Královák napsal:Nevymýšlím ojeby, jen chtěl jsem vědět, zda se mohly vyskytovat krátké doutnákovky pro civily(ne evidentně lovecké nebo terčové). U kanenfutru je to jasné a není co řešit. Na druhou stranu mne dojímají doutnákové karabiny u opěšalých arkebuzníků co vidím na bitvách. Osobně si myslím, že je to hovadina.
Každý chce být exot.. :lol:
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Odpovědět