Ucpávka.

Avátar uživatele
Zagloba
Příspěvky: 131
Registrován: Ne 07. Pro 2008 17:04:12

Ucpávka.

Příspěvek od Zagloba »

Zdravím!
Chtěl bych se zeptat, zda používáte při střelbě ucpávky a pokud ano, jaký materiál se osvědčil – papír/hadr/kůže?
Popřípadě jaká rizika/výhody jsou s tím spjaty a kde vlastně uchovávali ucpávky tenkrát? Ve váčku s kulemi?
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Ucpávka.

Příspěvek od Alistaire »

při střelbě na akcích (tedy střelbě naslepo) rozhodně doporučuji střílet bez ucpávek. Použití ucpávky nemá žádnou výhodu...
Zvukový efekt výstřelu je téměř stejný, ale za to odpadají problémy s odvrtáváním ucpávky při selhači, a hlavně, není při výstřelu žádný předmět v hlavni. (bezpečnost)

osobně jsem viděl stehno s několik centimetrů zastřelenou papírovou ucpávkou (asi na deset metrů) a věřte mi, nebyl to pěkný pohled.
Chraň tě bůh použít naslepo jako ucpávku hadru nebo dokonce kůži... to je v podstatě projektil...


pokud je míněna ucpávka při ostré střelbě, tak to je jiná.
Při střelbě v útvaru se pokud vím za třicítky ucpávky nepoužívaly (nebylo třeba), koule se používala dokonce i o 1,5mm menší... aby byla určitě doražena na prach, a nezůstala nacpaná třeba v půlce hlavně.


při "přesné" střelbě jsem já používal já kule o 1mm menší a riflovinu. Ale jak kdo chce...
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
Zagloba
Příspěvky: 131
Registrován: Ne 07. Pro 2008 17:04:12

Re: Ucpávka.

Příspěvek od Zagloba »

Díky za radu. Ucpávku jsem nikdy nepoužil, ale občas jsem zaslechl, že jí někdo láduje a zajímalo mě, zda to má nějaký důvod.

Z čeho usuzuješ, že se v útvarech - tedy u obyčejných vojáků - ucpávky nepoužívaly? Je to možný vyčíst z drillbuchů? Protože kam se podívám, všude se opakuje totéž: prach - ucpávka - kule...
bruuk
Příspěvky: 110
Registrován: Pá 09. Led 2009 14:56:38

Re: Ucpávka.

Příspěvek od bruuk »

Já mohu posloužit případem z praxe:
Stříleli jsme na střelnici ostrýma. Bez ucpávek. Já jsem vyšší a musel jsem mířit trochu dolů. Několikrát mi vypadla kule pod nohy. Proto jsem začal ucpávat a ucpávka zároveň těsnila kuli v laufu.
To by mohl být dobrý důvod, proč dát ucpávku, když chci po chlapech, aby stříleli kulema a ne jen prachem...
Šavlis
Příspěvky: 387
Registrován: Út 18. Lis 2008 13:50:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Ucpávka.

Příspěvek od Šavlis »

Předpokládám že se mluví o flastru, ne o ucpávce...
Obrázek
Alt-Starhemberg Olmütz
http://www.olomouckypluk.cz
Avátar uživatele
Gordon
Příspěvky: 46
Registrován: Út 23. Pro 2008 22:20:29
Místo/Bydliště: Sokolov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ucpávka.

Příspěvek od Gordon »

NO sám mám ještě v živý paměti okamžik,kdy jsem při vystoupení málem zastřelil svýho kolegu na dobrejch 12m.doslova do písmene "vyhodil kopyta a já si tenkrát říkal,jak to pěkně zahrál,až po vystoupení jsem zjistil,že nehrál vůbec nic,koupil jí do krku,měl tam jelito a to to dopadlo ještě dobře.Střílel jsem z kolečkový pistole s ucpávkou hajzlpapíru.
Ono,myslím ,je to zkušenost,jen jde o to jí přežít.
Odpovědět