Jezdectvi

tornado68
Příspěvky: 6
Registrován: Ne 28. Pro 2014 20:36:22

Jezdectvi

Příspěvek od tornado68 »

Chtěl bych touto cestou upozornil na největší a nejobsáhlejší dílo v období nazývaném Stallmeisterzeit t.j. rozsah let 1250 -1760, název tohoto období nelze bohužel vhodně přeložit, neboť České ekvivalenty nevystihuji funkci vyplývající z názvu. Jde o dílo La Gloria Del Cavallo od autora Pasquale Caraciollo. Toto dílo je rozdělené do deseti knih a je z roku 1566 v kterých pravidla patřící k rytířství, důležitá zvláště k chovu, drženi, výcviku a léčení koní nezbytná, popsana jsou. Nejenže tato kniha pojednává o veterinárních a chovatelských poznatcích. Tak kniha 5. Vyobrazení koně a jezdce. Sedlani a uždění. ( 138 stran ) a kniha 6. Vojsko a jezdectvo ( 58 stran ) bude mnohým nápomocna při stavbě jezdeckých figur. Celé dílo je o 1000 stranách. Tato encyklopedie vyvolala u pozdějších kritiků různou odezvu a to od krajně pozitivní až po krajně negativní. Z hlediska veterinárního analyzoval tento spis H.K. Kuchbauer (1984), jinak bylo toto dílo předmětem publikací italských autorů a tak bohužel není český překlad.
Osobně se ale domnívám, že lze i pro jezdecké figury využít i dílo E. Wagnera, Třicetileta válka a to protože autor knihy byl jezdeckým důstojníkem a jeho postřehy nejsou mimo téma a některé věci se moc nezměnili, tak jako výcvik vojenského koně.
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Jezdectvi

Příspěvek od Olaff »

Par otazok, ak niekto vie, uvitam pomoc:

1. Aku jazdnu jednotku tato partia predstavuje?
2. Co predstavuju tie biele tyce s modrobielymi snad praporcami?
3. Odkial pochadza ten symbol na rohu plachty pod sedlom?
4. Aky kus odevu vytrca spod kyrysu, myslim to zlte, zltohnede?
5. Co je ta stuha cez prave rameno jazdcov?

Obrázek

Obrázek

Dik.
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Tom_F
Příspěvky: 25
Registrován: Po 27. Zář 2010 23:09:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Jezdectvi

Příspěvek od Tom_F »

3. Modrá čabraka s bílým lemem a hořícím granátem v zadním rohu je atribut francouzských kyrysníků z období koaličních válek, tedy napoleonika. Střihově ta čabraka odpovídá první půli daného období.
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Jezdectvi

Příspěvek od Olaff »

Hm, takze trojku skrtam...

K dvojke mi napadlo, ze by mohlo ist o oznacenie jednotky podobne ako v tomto pripade:

Obrázek

Akurat ma matie ten pocet pripadnych praporcov....
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Tom_F
Příspěvky: 25
Registrován: Po 27. Zář 2010 23:09:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Jezdectvi

Příspěvek od Tom_F »

Mě ke dvojce napadlo, že je to taková variace na téma kopiníků či hulánů ze stejného období jak ty čabraky.
Jakože: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... llange.jpg
Avátar uživatele
Bum
Příspěvky: 72
Registrován: Po 08. Ún 2010 20:44:45

Re: Jezdectvi

Příspěvek od Bum »

1. Jízdní pikenýry
2. Píky
3. Z Francie
4. Kabát
5. Polní označení
Avátar uživatele
Piskot
Příspěvky: 41
Registrován: Ne 15. Ún 2009 16:38:19

Re: Jezdectvi

Příspěvek od Piskot »

Bum napsal:1. Jízdní pikenýry
2. Píky
3. Z Francie
4. Kabát
5. Polní označení
Zajímavé odpovědi – doufám, že nebude vadit, pokud se nad jednotlivými body ještě pozastavím. Rád bych se dozvěděl více (v rámci proudu diskuze bych poprosil o konkrétní odpovědi, svoje dotazy se budu snažit také konkretizovat):
1) Jízdní pikenýr. Co si pod tímto pojmem představit? Jak taková jednotka fungovala? Jaký je její způsob nasazení v bitvě? Kde najdu příklad jejího užití v bitvě v 1. polovině 17. Století? (stačí mi datum a místo bitvy, zbytek si dohledám).
2) Souvisí s předchozím bodem. Rád bych věděl, kde lze případně najít příklad/exponát „jezdecké píky“ z doby třicetileté války.
3) Symbol pochází z Francie. To tu bylo řečeno, spolu s původem a zařazením do určité epochy. Existuje nějaký důkaz, příklad použití tohoto symbolu ve třicetileté válce? Existuje nějaký příklad či důkaz pro použití takto označených čabrak pod sedla? Rád bych poprosil o odkaz na exponát, www stránku, obraz apod.
4) Kabát není úplně detailně vidět. Mohl bych požádat o lepší fotku tohoto kusu oděvu?
5) Polní označení může nabývat mnoho podob. V tomto případě se podle mého jedná o nějaký styl šerpy. Bylo by možné nějakým způsobem doložit použití tohoto konkrétního stylu šerpy jako polního označení pro konkrétní jednotku?

Děkuji za odpovědi.
Poddůstojník Mortaigne regimentu
Obrázek
http://www.mortaigne.com Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Bum
Příspěvky: 72
Registrován: Po 08. Ún 2010 20:44:45

Re: Jezdectvi

Příspěvek od Bum »

1) http://www.militaria.cz/archiv/391/clanky/391-10.html
2) Nemám tušení.
3) Možná by se něco našlo v pramenech toho francouzského jezdectva, které by šly od napoleoniky dál do minulosti, ale pochybuji, spíš asi ne.
4) Jezdci jsou na akcích foceni dost často, najdi si klidně fotku, jakou potřebuješ. Ať už ji potřebuješ k čemukoli.
5) http://30warflag.wz.cz/2_Page/uniformy.html
Avátar uživatele
Piskot
Příspěvky: 41
Registrován: Ne 15. Ún 2009 16:38:19

Re: Jezdectvi

Příspěvek od Piskot »

Bum napsal:1) http://www.militaria.cz/archiv/391/clanky/391-10.html
2) Nemám tušení.
3) Možná by se něco našlo v pramenech toho francouzského jezdectva, které by šly od napoleoniky dál do minulosti, ale pochybuji, spíš asi ne.
4) Jezdci jsou na akcích foceni dost často, najdi si klidně fotku, jakou potřebuješ. Ať už ji potřebuješ k čemukoli.
5) http://30warflag.wz.cz/2_Page/uniformy.html
Děkuji za odpovědi. Dovolím si reagovat, protože se domnívám, že tento postup je přesnou ukázkou toho, jak by se k zpodobňování historie přistupovat NEMĚLO.
Pokud se někdo rozhodne divákovi ukázat fungování nějakého typu jednotky z doby třicetileté války, očekával bych, že si o daném typu jednotky (pokud je to možné, tak konkrétní jednotce) zjistí dostatek informací. Tady jsme v užším kruhu a všichni víme, že se informace získávají pracně postupně, a že všechno není hned. Bylo by ale fér na to spoludiskutující upozornit, např: „Hele nemáme to dotažený, ale tadyhle pan XY už má najitý nějaký prameny a příklady, takže to ladíme“.
Vycházím z předpokladu, že jste členem této jednotky. Pokud se mílím, tak se omlouvám.
K jednotlivým bodům:
1) V textu, jehož autorem je Eduard Wagner (nutno dodat, že samotný text je dnes už notně zastaralý) jsou jízdní pikenýři zmíněni krátce jednou. Žádný podklad pro jejich fungování v bitvě, žádné vysvětlení taktiky, žádný konkrétní příklad jejich účasti v bitvě. Nic. Přičemž jsem se pídil po těchto konkrétních informacích. Na tomto základě stavět hypotetickou jednotku mi to přijde směrem k divákovi jako faux pas. Namísto rekonstrukce řádné jezdecké jednotky je zde k vidění šíření jednoho z věčných bludů z prostředí vojenské historie třicetileté války. Ptám se znovu: Existuje nějaký příklad jejich nasazení v bitvě v době třicetileté války?
2) Aha. Chápu. Jaká byla tedy motivace za výrobou a použitím takovýchto kopí/pík? Co stálo za nápadem se vrhnout do zpodobnění těchto „jízdních pikenýrů“?
3) „pochybuji“ „spíš asi ne“ „možná by se našlo“ poměrně slabé argumenty pro dost výraznou součást výstroje, která je prakticky neustále vidět. Je nějaký faktický důvod k použití této konkrétní čabraky? (Nevyznám se v koňském postroji, nevím, jestli nejsou tyto konkrétní čabraky něčím speciální, moc prosím případně jen o nějaké krátké vysvětlení)
4) Chápu to tak, že mám mlčet a dál se touto problematikou nezabívat. Rozumím.
5) Děkuji za odkaz na článek, který je ale velmi obecný a odpověď na mnou položenou otázku jsem nenašel. Problematika šerp je docela zajímavé téma, doufám, že ho jednou někdo pořádně rozpracuje na základě pramenů.
Budu vděčný za reakci a odpovědi. Díky
Poddůstojník Mortaigne regimentu
Obrázek
http://www.mortaigne.com Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Bum
Příspěvky: 72
Registrován: Po 08. Ún 2010 20:44:45

Re: Jezdectvi

Příspěvek od Bum »

Piskot napsal: V textu, jehož autorem je Eduard Wagner (nutno dodat, že samotný text je dnes už notně zastaralý) jsou jízdní pikenýři zmíněni krátce jednou.
Ano. Jaké pasáže týkající se jezdectva jsou ve Wagnerovi podle tebe notně zastaralé, v čem jsou zastaralé a na základě studia jakých konkrétních pramenů tak soudíš? Vyjmenuj je, prosím, a uveď konkrétní argumenty, proč ti připadají věrohodnější než Wagnerovy informace. Obecné tvrzení "já jsem nic nenašel" je argumentačně příliš slabé.
Piskot napsal: Jaká byla tedy motivace za výrobou a použitím takovýchto kopí/pík? Co stálo za nápadem se vrhnout do zpodobnění těchto „jízdních pikenýrů“? .
Nemám nejmenší tušení. Představuji vojáka plnícího rozkazy. Pokud dostanu rozkaz jít do boje s násadou od koštěte, půjdu do boje s násadou od koštěte. Dostal jsem kopí, vyjel jsem s kopím. U jeho výroby jsem nebyl.
Piskot napsal: Je nějaký faktický důvod k použití této konkrétní čabraky?
Vypadá líp než moderní koňská deka.
Piskot napsal: Chápu to tak, že mám mlčet a dál se touto problematikou nezabívat. Rozumím.
Tvé chápání je tvá věc, ale nezabývat se píše s tvrdým y.
Piskot napsal: Problematika šerp je docela zajímavé téma, doufám, že ho jednou někdo pořádně rozpracuje na základě pramenů.
Já také.
Odpovědět