Rondašilieri a ich fungovanie.

Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Rondašilieri a ich fungovanie.

Příspěvek od Alistaire »

mno, tak když už jsme u tématu...

Říkal jsem to už vícekrát, (uznávám, že v českém závistivém prostředí je to malá utopie, ale...) myslím si že nazrál čas mít vícero "lig", které se budou víceméně respektovat, a na akce si nepolezou. Docela to tak funguje v zahraničí, tak nějak každý ví, do které úrovně chce patřit, a je klid, a lidi si užívají...

Vedle naprosto suprových projektů jako Dragon, st. George jsou i akce, kde se sejdou lidi s mečema z duralovejch trubek, s laminátovejma kyrisama, v prostěradlech, a taky "dělaj historii", a taky si hrajou. (a mezi tím jsou ještě další úrovně).
Funguje to paralelně, a nikomu to moc nevadí... Není to tím, že by si tak nějak míň záviděli, nebo co? Určitě u nás vymlátili jakousi akceptaci třídnosti kománi, ale dnes už by to snad pomalu zas mohlo jít, ne?

Jinak pozor, abych byl pochopen... "Historický šerm" (tedy koncipovaná divadelní představení se šermem) a "historické vojenství" (tedy bitvy, rekonstrukce a pod) není jiná liga, ale jiný sport! Asi jako fotbal a házená. Je házená horší???


Jinak samozřejmě já nemůžu vypadat nestranně, když už jakousi "LH" aureolu prý mám... nicméně pozoruju, že mnohem víc "ublíženě piští" ti, kdo mají horší vybavení, že ji "LHčkaři" ubližujou, než že by tomu bylo naopak.

Těžko se dá asi kvitovat "tak tam toho Mirečka vemte, mezi vás, ať si taky hraje, když má taky kostým, i když jinej... Jste jak malý děti"... :oops: nebo ne? :roll:

je na každým, jakou úroveň chce dělat, a nemá právo ostatním jejich snažení záměrně kazit, ale taky nikdo nemá právo kazit jeho snahu jemu! a jsme zase u více lig - více úrovní.
Já sám bych třeba chtěl, aby to ve třicítce na akci v mém okolí vypadalo na první pohled "jako že jo". Sorry, dyftýn to kazí, protože funguje blbě, vypadá blbě. Kdo tvrdí že ne, tak buďto nezkusil něco lepšího, nebo prostě z pohodlnosti lže sám sobě. Cenový rozdíl mezi vlnou může být klidně nula, pokud se nehledí až tak moc na to, mít rychle shrklý kostým, a šup na první akci!
Samozřejmě chápu doběh věcí, sám mám věci se kterými nejsem zcela spokojen, ale dosud slouží a až tak nevadí. Pokud někdo dotrhává starý kostým, ale mezi tím dělá na novém, neurazí mne to. Dělat nový kostým s tím co víme záměrně blbě... je volba dotyčného, se kterou já nesouhlasím.


No, a teď teda k věci
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Rondašilieri a ich fungovanie.

Příspěvek od Alistaire »

abych se zase přichýlil k tématu debaty.

Takový morální problém, který se těžko láme, je touha zašermiclovat si za každou cenu, a vymýšlet k tomu obezličky. Svůj přínos má i to, že po desítkách, ba stovkách let opisování se konečně novými výzkumy daří bořit staré axiomy (vozová hradba...), a najednou do sebe věci začínají logicky zapadat...
Něco jsem pročetl, před tím, než jsem začal psát sérii článků o mušketýrech pro Živou Historii... Vyplynou z toho ještě další články, které nebudou tak popularizační, nicméně pro naše okruhy možná budou přinášet takovou tak trochu osvětu.

Když vytrhnu některé myšlenky pro právě tuto debatu.

V našich kruzích se obecně pořád ještě diverzifikují jednotlivé druhy vojsk, a porovnávají se jejich výkony a "užitečnost" a tak.
(děláme pikenýrský regiment, děláme halapartnickou jednotku, jsme jednotka praporečníků...)
Přitom je to nesmysl! tehdejší vojenství je poměrně kompaktní organismus, kde jedna část bez druhé buďto zcela pozbývá smyslu, nebo jej docela mění.

S masivním nástupem střelných zbraní se na několik století upozadila dosud dominantní funkce těžké jízdy, a prosadila se pěchota s dlouhými zbraněmi, doplněná různými systémy střelných zbraní (luky, kuše, první palné). (to známe z 15tky, že kluci :D ) řekněme do poloviny 16st ještě dominoval pěší útok dřevcovými zbraněmi, kteroužto ofenzivní taktiku se ale dařilo čím dál tím víc potlačovat nárůstem výkonnosti palných zbraní. (vzpomeňme podlehnutí ofenzivní švýcarské taktiky landsknechtům, kteří ji doslova odstříleli do dějin).
No a dominance palných zbraní dále vrcholila, protože dokázaly střílet rychleji, účiněji dál než dřív. V podstatě je velmi problematické ofenzivně překonat pěchotou s dřevcovými zbraněmi srovnatelné množství střelců-arkebuzírů/mušketýrů. Než ti pěšáci dojdou, jsou rozstřílení na mraky a na šrot... (samozřejmě mušketýři mají taky svoje pikenýry, že...). A to je chvíle na reminiscenci ofenzivní role jezdectva, které dokáže vzdálenost potřebnou ke kontaktu urazit značně rychleji, a stává se tedy znovu útočnou silou. Pikenýři jako takoví se stávají významně defenzivními prvky, sloužícími k zastavení ofenzivy jezdectva, která je rozrušena palbou mušketýrů.
Dalším vylepšením palebné síly se daří útok jezdectva úplně zastavit, a s bajonetem mizí pikenýr z dějin docela.
Střelci v té době jsou poměrně univerzálním ofenzivně/defenzivním typem vojáka, což se od té doby už defakto nezměnilo.
pifta napsal: No proti kulam ti štíty nepomôžu ale viem si predstaviť že keby si nestihol jednotku otočiť alebo nebodaj by si dostal utok z predu a z boku naraz tak by to šlo. Hovorím je to čisto teoreticke iba sa o to zaujímam. Ono ked to tak berete tak doba sa riadila ekonomikou. Plechy ustupovali nie preto lebo boli neúčinne ale preto lebo boli drahé a ludský život sa tolko necenil. Taktiež aj ťažká jazda nebola neefektívna ale draha a preto sa dávali dole plechy a brnenie ako také pomaly ustupovalo.


Pišta - neber to tak, že tě chci shazovat, jestli to tak vyznívá, tak to tak není. Názor který jsi tu napsal zazněl v několika knihách (novodobých encyklopediích) já mám však názor odlišný.

Tehdejší manévrování a bitevní taktika byla poplatná době, a fungovala, tak jak fungovala. Na svou dobu velmi dobře, a měla progresi.
Bohužel spoustu detailů nevíme, a jejich počty napodobit nemůžeme, abysme si to plně vyzkoušeli. Dnešní hurástyl, kdy se z protistrany urve deset hrdinů, aby nedbaje palby (šak toaleťák nezabije, že) oběhli protijednotku z boku a jednotlivě ji napadli... Jednak by tato taktika tehdy nebyla realizovatelná, druhak by byla neúčinná. Všechno bylo o mase.

útoky jednotlivců nic nezmohou.
Podle různých náznaků se dá poznat, kdy asi protější jednotka vyrazí k útoku. Překonat "zemi nikoho" kratou palbou není legrace, a je v ní záhodno motat se co nejméně. proto ty čelní útoky, na připravené jednotky... Připravené jednotka se z boku napadnout nedá, protože při dobré funkci se stihne natočit čelem k hlavní síle.
Bitevní rozložení jednotek tak aby kryly jedna druhou je samozřejmou částí taktiky.
útočná jezdecká kolona nezatočí na pětníku, stejně jako regiment pěšáků, a ani ten se nerozprchne, aby se o pár desítek metrů dál zformoval. To co se může zdát na dnešních bitvách trochu těžkopádné (nás je pět, podívej jak fungujeme, než vy se s padesáti otočíme, tak vás máme posekanou aspoň půlku!!...) byl tehdejší princip.
Princip, ve kterém nerozhodoval jednotlivec.
pifta napsal: Ono ked to tak berete tak doba sa riadila ekonomikou. Plechy ustupovali nie preto lebo boli neúčinne ale preto lebo boli drahé a ludský život sa tolko necenil. Taktiež aj ťažká jazda nebola neefektívna ale draha a preto sa dávali dole plechy a brnenie ako také pomaly ustupovalo.

S první větou souhlasím, jenže její význam si vykládám docela dost jinak.
Nejde o obecnou neúčinnost, že ty plechy by byly najednou nějak dražší, nebo najednou přestaly fungovat... S vylepšením mušket (třeba švédové je výrazně odlehčili, že se dalo střílet bez furket...) se staly i dosud "shoot proof" plechy prostřelitelné (i když stále hůře, než běžné "bláto"), a tedy něco, co je těžké a nechrání je zadarmo drahé. Pikenýrské útoky jsou minulostí, když osvícenější vojevůdci zakázali karakolu (jezdecký útok palnou zbraní), a místo toho vsadili na drtivý útok chladnými zbraněmi, a proti tomu je obrana dlouhá píka, kyrys je fakt k ničemu... Na co používat něco, co není potřeba...
ty plechy obecně nebyly drahé, resp. nedostupné :) ale v kontextu se staly zbytečné, proto se od nich ustoupilo.

(BTW, mám v jedné knížce velmi pěknou poznámku o tom, že "Shoot proof" kyrys není možné prostřelit nad dvacet kroků, proto musí regiment s poslední salvou vydržet až sem...)

Pokud je něco kvalitního (shoot proof kyrys) minimálně čtyřikrát dražší než běžného (standardní "mild" kyrys), a přitom to zajistí "jen" ochranu místo na 50 už na 20 kroků, nemělo cenu s tím vybavovat pěšáky. není to efektivní, není to ekonomické, prostě je to na nic.
To je i případ slepé větve rondašírů, kteří měli svůj specifický význam v úzkém časovém pásmu, a v tomu příhodných podmínkách. Podle toho, co já zatím měl možnost vidět, je zlatý věk rondašírů o 50let a 500km jinde, než středoevropská třicítka...

Tak, a včil do mě! :twisted:
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Rondašilieri a ich fungovanie.

Příspěvek od vechio »

Tak a je ticho po pěšině..
No nic .. ono je to těžké..
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
pifta
Příspěvky: 6
Registrován: Stř 21. Led 2009 15:27:40

Re: Rondašilieri a ich fungovanie.

Příspěvek od pifta »

No ticho, čo na to povedať. Napíše že s týmto nesuhlasím a vysvetlí to zložitejšie a v princípe je to to iste. Ja sa nechcem hádať. Som naklonený obecnej spokojnosti a preto mám urobených chalanov tak, že neni problém aby boli pikaniermi. Vždy sa z organizátormi dohadujem a konzultujem čo chcu a snažím sa im vyhovieť. Píky su pre nás dosť zložite na prenos a preto bud ich zabezpečujem cez skupinu, ktora robí akciu, alebo ideme ako rondašíri. AK by to niekomu s orgov vadilo tak ich nezoberiem. Každopádne sa mi tá idea páči a určite ich budeme používať minimalne ako čestnu straž a do sprievodov. Inak nezdielam presvedčenie niektorých z vás prísne a arogantne presadzovať historicke vojenstvo. Ale ďakujem za debatu. Teším sa, že sa z niektorými stretnem na bitkách a pobavíme sa ako priatelia. Samozrejme s tými ktorí nás nebudu odsudzovať že máme kostými z dyftínu. Hehhe
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Rondašilieri a ich fungovanie.

Příspěvek od Olaff »

pifta napsal:No ticho, čo na to povedať. Napíše že s týmto nesuhlasím a vysvetlí to zložitejšie a v princípe je to to iste. Ja sa nechcem hádať. Som naklonený obecnej spokojnosti a preto mám urobených chalanov tak, že neni problém aby boli pikaniermi. Vždy sa z organizátormi dohadujem a konzultujem čo chcu a snažím sa im vyhovieť. Píky su pre nás dosť zložite na prenos a preto bud ich zabezpečujem cez skupinu, ktora robí akciu, alebo ideme ako rondašíri. AK by to niekomu s orgov vadilo tak ich nezoberiem. Každopádne sa mi tá idea páči a určite ich budeme používať minimalne ako čestnu straž a do sprievodov. Inak nezdielam presvedčenie niektorých z vás prísne a arogantne presadzovať historicke vojenstvo. Ale ďakujem za debatu. Teším sa, že sa z niektorými stretnem na bitkách a pobavíme sa ako priatelia. Samozrejme s tými ktorí nás nebudu odsudzovať že máme kostými z dyftínu. Hehhe
V kazdom pripade, ak narazis na nejake materialy ohladom rondasirov, pokojne ich zverejni, to urcite nikomu neuskodi, skor naopak.

Osobne samozrejme chapem problemy s pikami, mame s tym podobny problem, ale ak pojdem do detailu, tak uz celkovo prepravit material zabezpecujuci momentalne uz regiment, je problem. A kedze som cestoval aj s Mortaigne ci AB regimentom, viem, ze je to problem vseobecny. Ale kazda sranda nieco stoji, obzvlast, ked sa ma robit dobre - peniaze, cas, priestor, energiu...

A o to tu na tomto fore ide. Toto nie je o tom prisne presadzovat historicke vojenstvo, arogantne uz vobec nie. Toto je o tom, ako ukazat, ze veci sa daju a oplatia sa robit lepsie, minimalne kvoli nam samym. Vezmi si, ako doba frci dopredu, co kedysi stacilo, je dnes na smiech. Objavuju sa skupiny zamerane na rekonstrukciu sermiarskych ucebnic a postupov, ktori kedysi boli doslova zatracovani, pretoze neboli ochotni akceptovat to, co stacilo. Rovnako tak sa pomaly zbavujeme infantilnych divadelnych scenok, snazime sa dat "historickemu sermu" nejaku formu, uroven, aby sme sa nemuseli sami pred sebou hanbit za to, ze sa tejto cinnosti venujeme. A zakladom pre toto je zber, triedenie a vyuzivanie informacii, a to informacii povodnych. Samozrejme, casto jednoducho musime pripustat kompromisy, minimalne kvoli tomu, ze sa na vojakov hrame a neplanujeme sa navzajom pozabijat. A co je najhorsie, prilis casto sme prepojeni s divakom. A je minimalne neslusne krmit divaka vecami v podobe, aka je lahka na predvedenie a idealna pre nas. Jednoducho, podla mna si bezny divak nezasluzi byt krmeny nepravdou a pokrutenou historickou realitou. Kym niekedy stacilo na prezentaciu bitky rozdelit ludi na polovicu, rozbehnut sa a odsermovat nacvicene duely, dnes je to aj vdaka poctom ludi na akciach jednoducho nemozne.

Skusim vysvetlit, preco toto forum vzniklo. Mozno sa v mnohych veciach budem mylit, ale urcite ma niekto doplni.

Ide o sirenie akejsi osvety medzi partie venujuce sa tomuto obdobiu, o otvoreny prisun hodnovernych informacii za ucelom zvysenia urovne podujati na toto obdobie zameranych. Nie je to prve forum tohto druhu, okrem tohto zastresuje Radim Vanousek este forum o posobeni Karla IV. ci uz zabehnute forum zamerane na druhu polovicu 15. storocia, kde aktivne pomahaju a radia kazdemu, kto prejavi o pomoc zaujem, okrem ineho v mnohych veciach pomohli aj mne. A dodam, ze nikdy nasilne, ci arogantne. Na to, aby clovek poziadal o pomoc, jednoducho musi sam dozriet a zmapovat si teren, dohodnut sa sam so sebou, co vlastne a ako chce robit. Ludia na tychto forach nemaju potrebu niekoho nasilu tlacit tam, kam nechce, podla mna ide o to ukazat svojou cinnostou ine smerovanie, dat ludom na vyber. Spominas dyftinove kostymy. Uprimne, podla mna to nie je taky zavazny problem, ako by sa mohlo zdat. ALE! Nech aj ten dyftnovy kostym je usity podla patricneho strihu s podsivkou, podla patricnej prezentovanej spolocenskej vrstvy, doplneny patricnymi doplnkami a len malo ludi bude do teba vrtat. Ja osobne som dyftinom presiel napriklad tiez, ale na vlnu som presiel jednoducho kvoli praktickosti, nie je mozne oklamat fakt, ze vlna nie je umelina, minimalne jej tepelne a vyzorove vlastnosti su omnoho lepsie ako dyftinove. Ak postavis vedla seba dvoch ludi v uplne rovnakych handrach a jeden bude umely a druhy vlneny, aj laik a clovek, ktory tomu nerozumie, akosi podvedome vyciti, co je lepsie, a teda krajsie.

Osobne za seba a svoju partiu prehlasujem, ze nie sme zamerany na LH /aj ked sa dnes tymto terminom skutocne ohana kdekto, narazil som na tuto suvislost uz aj v spojeni s nepodsitym kusom dyftinu napriklad/, nasim zamerom je okrem samolubej spokojnosti samych so sebou vytvorit co najdokonalejsiu iluziu historickej reality, ktoru budeme moct bez vycitiek svedomia servirovat verejnosti. A myslim, ze o toto ide aj na tomto fore. Ked sme sa o tom bavili s Vechiom a Alistairom minulu jesen, riesili sme tiez prave faktor LH. Je mnoho ludi a skupin, ktori sa tohto terminu doslova boja, co bolo mozno aj dovodom, preco sa barokova cast fora na lh.cz pouzivala menej, ako by sa podla poctu ucastnikov na bitkach mohlo zdat. V tom case uz mal Radim vyskusane a zabehane patnastkove forum /najvernejsie podla mojho nazoru o jeho zmysle a filozofii vypovedia fotografie z Bitvy Zbiroh, skutocne odporucam si porovnat s archivom z predchadzajuceho rocnika, to ma podla mojho nazru tu spravnu vypovednu hodnotu/ a rozdaval priestor aj inym ludom. Pochybujem, ze by jeho zamerom bolo konkurovat LH foram, podla mna sa na neho veci vyvijali prilis pomaly a v masach, ake sa venuju v CR tridsiatke, je mozno lepsie vytvorit specializovane forum kontrolovane ludmi, ktori k LH smeruju milovymi krokmi a prd im zalezi na nejakom know how. Tu si spominam na jednu debatu s Alistairom cez icq, kde spomenul, ze nema zmysel tajit veci, ktore boli zname uz v 17. storoci, a ak to ma mat nejaku uroven, radi svoje veci poskytnu zaujemcom ako "free download", co je fenomen, s ktorym sa zatial obzvlast na SVK mame problem stretnut.

Takze tolko k mojmu nahladu na filozofiu tohto fora a nasilne a arogantne presadzovanie vojenstva /inak, ked uz sa hrame na vojacikov, preco tiez nepresadzovat vojenstvo, ako ma byt...;)/ Pokial to bude chciet niekto niekam presunut, nech tak pokojne urobi, mozno by som casom aj tak dopisal do Navrhov napad na nejake "prehlasenie" ucelu fora, mnohym ludom by dost bodlo to vysvetlit. Rozhodne som vsak optimista a verim, ze casom sa toto forum presadi a zaujme aj tych menej rozhodnych, uroven akcii to vyzaduje, tato komunita je preplnena mytmi a romantickymi predstavami, pripadne co je este horsie, s prekrucanim hist. faktov podla nasich vlastnych predstav a pokrivenych pohladov....

V kazdom pripade dufam, ze stale sa nehadame a sme kamarati, pretoze v prvy majovy vikend s vami ratam, dokonca mozno prave ako s rondasirmi, kedze je v plane rok 1604...;)
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Rondašilieri a ich fungovanie.

Příspěvek od Alistaire »

pifta napsal:No ticho, čo na to povedať. Napíše že s týmto nesuhlasím a vysvetlí to zložitejšie a v princípe je to to iste. Ja sa nechcem hádať. ...
Tak nevim, proč mě takováhle tradiční odpověď jednou rozvitou větou rozesmutní...
Možná proto, že z mě udělá šmahem debila, aniž by vyžadovala napsat smyslupný článek, kde jsou podklady, důvody a argumenty, jako to dělávám já...
No nic, nestalo se poprvé :?

Mě zajímá "názor protistrany", zajímá mě proč nesouhlasíš s tím co jsem napsal...
Tedy zajímá mě mimo jiné, proč říkáš co říkáš, proč děláte to co říkáš že děláte, a proč to děláte zrovna tak.
Můžeš mi třeba třeba vysvětlit pohnutky, proč dělat právě rondašíry?
Mě zajímá debata, a výsledek a ponaučení z ní. Nepotřebuji se hádat, čí pinďour je větší. Nemám na to čas ani chuť. Stejně tak nemám nijaký problém akceptovat odlišný názor od toho mého, pokud jeho držitel smysluplně vysvětlí, proč jej zastává.

A nemyslím si, že bych měl problém konkrétně s vámi chalani, si kdykoli sednout, a pokecat třeba o bigbítu, letadlech, nebo o čemkoli...
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Radovan
Příspěvky: 19
Registrován: Po 23. Bře 2009 22:04:35

Re: Rondašilieri a ich fungovanie.

Příspěvek od Radovan »

jen jedna kacířská připomínka
není náhodou bitevní ukázka velké plenérové divadlo? Hlavně když se jedná o komerční akci s platícími diváky, kteří se chtějí bavit.
osobně zastávám názor o práci s vycvičenými jednotkami a ne osobní souboje (i když hist.šerm dělám) osobní souboj je podiovka a ne
30-40m od diváků, to mají lidi z filmu,ale tam se dá vypíchnout detail tady ne.
To jsem sice odbočil, ale mělo by se počítat i s tímto. samozřejmě lidem i vysvětlit vo co de, tedy poučovat bohužel.(nejlíp zase zábavnou formou a to je někdy hodně těžký)
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Rondašilieri a ich fungovanie.

Příspěvek od Olaff »

No neviem, v mensich poctoch sa daju rondasiri vyuzit prave tak, ako popisoval Vechio ci Alistaire... Skusili sme to tento rok v Kosiciach a osobne to celkom vyslo, aspon podla mna... A aj sa hodne sermovalo, ci uz s pikosmi, ktorym prelomili rady, alebo s musketiermi, ktori doplnali braniacich sa pikosov, dokonca sli improvizovane aj proti posadke kanonu... A to vsetko par metrov od divakov, takze az takto tragicky by som to nevidel... ;)

Aj ked, pravda je, ze slo o rok 1604, no... Teda malo ist... 8-)

Skratka, vyuzitie rondasirov sa urcite da najst aj v ponimani "nejednotkovom" ci nie celkom tradicnom /tu vychadzam z rondasirov v chapani napr. bitky na Bielej hore, rekonstrukcii samozrejme/, len si je ich operacie lepsie vopred dohodnut...
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
KASCHA
Příspěvky: 96
Registrován: Čt 13. Lis 2008 7:45:06

Re: Rondašilieri a ich fungovanie.

Příspěvek od KASCHA »

ačkoli už tu podstatné padlo - já chtěl před deseti lety taky rondaš, ale několik málo zmínek v dobové teori neobstojí proti hist. realitě popisované pamětmi a pod. .... samozřejmě že nějaká leibkompanie je může mít- koneckonců dělat gardu kohokoli byla taky nedávno móda ;-)
a ještě k povzdechu kluků přede mnou (Ali, ...) - pokud kvalitně argumentují má jim být odpovědí argument ... bohužel v debatách to často bývá odpověď typu, ano, ale my to stejně atd ... pokud chce druhá strana jen odpověď ve stylu .. jo, supr, pokračujte - je to k ničemu. - Tedy, to myslím obecně ..
pikenier und captain des Altes Blaues regiment
http://www.altblau.cz
Obrázek
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Rondašilieri a ich fungovanie.

Příspěvek od vechio »

Radovan napsal:jen jedna kacířská připomínka
není náhodou bitevní ukázka velké plenérové divadlo? Hlavně když se jedná o komerční akci s platícími diváky, kteří se chtějí bavit.
osobně zastávám názor o práci s vycvičenými jednotkami a ne osobní souboje (i když hist.šerm dělám) osobní souboj je podiovka a ne
30-40m od diváků, to mají lidi z filmu,ale tam se dá vypíchnout detail tady ne.
To jsem sice odbočil, ale mělo by se počítat i s tímto. samozřejmě lidem i vysvětlit vo co de, tedy poučovat bohužel.(nejlíp zase zábavnou formou a to je někdy hodně těžký)
Tak bitva je věcí víc dohromady ..divadlo je jedna z těch věcí. Nicméně i divadlo má svá pravidla a své znalce a poučené diváky a ti samozřejmě očekávají kvalitu a ne lhaní a brak..tj. pokud to není nějaké alternativní divadlo pak tragedie je opravdu tragedie a když se Hraje čekání na Godota tak prostě Godot nepříjde..a pokud ano je něco špatně..a to stejné je i s rondašíry.
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Odpovědět