Rondašilieri a ich fungovanie.

pifta
Příspěvky: 6
Registrován: Stř 21. Led 2009 15:27:40

Rondašilieri a ich fungovanie.

Příspěvek od pifta »

Zdravím, nemáte niekdo dáke materiály ohladne rondašírov ? Robí to niekto ? Viem že je to jednotka ktorá bola používaná v španielsku a neskôr bola zrušená a pozžívaná ako čestná stráž. Zaujímalo by ma všetko. Výzbroj, vystroj, fungovanie, spôsob boja, povely, Škola ktorá sa dá použiť na meč a štít.

Peťo Koza mi odporučil zohnať niektoru z týchto kníh. Tak keby ste niekto mali niektoru z nich, tak zaplatím za prefotenie, alebo nahliadnutie.Ďakujem.

Hans C. Lavater: Kriegs - Buchlein, 1644
J. J. v Wallhausen: Kriegskunst zu fuss Oppenheim 1615
Wilhelm Dilich" Krieges - Schule
Bernardino Mendoza: Teoretica y practica de guerra
Gheyn, Jacob de: Wapenhandelinghe
Das kriegsbuch des grafen Johann von Nassau, Siegen 1973
Johan Sebastian Gruber - cokolvek
Werner Hahlweg: Die heeresreform der oranier und die antike
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Rondašilieri a ich fungovanie.

Příspěvek od raia »

pifta napsal:Zdravím, nemáte niekdo dáke materiály ohladne rondašírov ? Robí to niekto ? Viem že je to jednotka ktorá bola používaná v španielsku a neskôr bola zrušená a pozžívaná ako čestná stráž. Zaujímalo by ma všetko. Výzbroj, vystroj, fungovanie, spôsob boja, povely, Škola ktorá sa dá použiť na meč a štít.

Peťo Koza mi odporučil zohnať niektoru z týchto kníh. Tak keby ste niekto mali niektoru z nich, tak zaplatím za prefotenie, alebo nahliadnutie.Ďakujem.

Hans C. Lavater: Kriegs - Buchlein, 1644
J. J. v Wallhausen: Kriegskunst zu fuss Oppenheim 1615
Wilhelm Dilich" Krieges - Schule
Bernardino Mendoza: Teoretica y practica de guerra
Gheyn, Jacob de: Wapenhandelinghe
Das kriegsbuch des grafen Johann von Nassau, Siegen 1973
Johan Sebastian Gruber - cokolvek
Werner Hahlweg: Die heeresreform der oranier und die antike
Zkusím to zestručnit: během třicetileté války se rondašíři jako jednotky nevyskytovali, jelikož nebyli užiteční. Jako ochranka možná, ale to by spíš měli halapartny. Takže co vím, tak se o ně nikdo nezajímá (přesněji - několik lidí si chtělo udělat rondašíry, ale zjistili, že je to tak trošku "mimo" bitevní scenérie. Současné jednotky od jejich reprezentace ustupují, snad krom Abbaky)
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Rondašilieri a ich fungovanie.

Příspěvek od Olaff »

Ono je rondasirov stale dost, podla mna sa regrutuju hlavne z ludi, co chcu byt neporazitelni v bitkach, pricom im unika fakt, ze v pripade realnej strelby by sa so stitmi a mecmi ku superovi ani nedostali. V kazdom pripade, mne udreli do oci akurat tieto dve partie v CR /nepoznam ich, ale snad niekto z pritomnych bude vediet na niekoho odkazat/:

http://www.brodec.org/bila_hora_2008/sl ... O0590.html
http://www.brodec.org/bila_hora_2008/sl ... O0673.html

No a rondasirov maju aj chlapci z bratislavskeho Banderia:

http://viacassa.sk/fotky/akcie/55/dnike22.jpg

Takze mozno tieto partie by mohli materialy ku rondasirom mat. Ja osobne radsej poradim - kaslite na rondasirov, urobte cosi praktickejsie a v tridsiatke lepsie vyuzitelnejsie. A daj vediet, odkial ste, na Slovensku vzdy zhaname ludi na akcie... ;)

EDIT: Takze uz som sa dozvedel, ze si clen spominaneho Banderia, v tom pripade posledny odkaz mozes okaslat... :twisted:
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Rondašilieri a ich fungovanie.

Příspěvek od vechio »

pišta: a nebo se na to vykašli a hraj WH ten ti asi jde líp.. :mrgreen:
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
pifta
Příspěvky: 6
Registrován: Stř 21. Led 2009 15:27:40

Re: Rondašilieri a ich fungovanie.

Příspěvek od pifta »

No ďakujem za pre mňa nedôležitý a nekonštruktívny pokec. Ja som Pišta z Bandéria. Osobne mám chalanov postavených tak že su zároven aj plechový pikanieri. Ja ak sa neurazíte na vás nedám a budem veriť Peťovi Kozovi z ktorým si rondašilierov diskutujeme. Viem že nie sú rozšírení a ani samostatne s mečmi nefungovali. Ale napríklad našli sme s Peťom knižku kde ich popisuju ako pikanierov s rondašom- gulatým štítom ako to efektivnejších pikanierom proti bočným útokom. Taktiež ako pikenieri boli určite platní. Preto hladám info a materiály. S Vechiom som o tom už rozprával a viem aký ma na to názor. Ide aj o to že za A nerobíme uplnú Living history a za B pikenierov a mušketierov robí každí a povedzme si rovno. Píka ako taká ako ju ludia dnes robia je dosť nudná. Pokial by ju robili ako sa má je priliž nebezbečná pre účinkujúcich. ALe ďakujem vám za príspevky.
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Rondašilieri a ich fungovanie.

Příspěvek od Olaff »

Pifta: Podla mna sa urazas pre nic za nic... Pika je nudna prave preto, ze malokto ju robi tak, ako by mal, aby nudna nebola. Raia je ortodoxny pikos, ja som bol donedavna a nestazujeme si, dovod je prosty, pikanier musi spolurpacovat s musketiermi, samostatne fungujuci pikanier je samozrejme minimalne divna vec, ale pochopitelna, ked uvazime, ze nie kazda skupina ci spolocnost dokaze postavit funkcny regiment /nam sa to, zda sa, tiez podari az tento rok/. V kazdom pripade, v takom pripade zase raz odporucam Umeni valky prave od Vechia. Inak, living history napriklad nerobim ja a ludia okolo mna, na pouzivanie tohto terminu by som si dal trochu pozor, niektori ludia su na to haklivi....;)

Inak, co sa tyka bezpecnosti pik, odporucam clanok na stranke Mortaigne regimentu, kde je navod na bezpecnu piku s gumenym hrotom, par taych si urcite videl aj vlani v Kosiciach. Zasah boli, ale je neskodny...;)

Na tvojom mieste si tych rondasirov vazne este radsej premyslim, pripadne si aspon splasim aj tie piky, keby ich niekde nechceli, viete fungovat aj bez stitov cisto s pikami. V kazdom pripade ti tu tie materialy zrejme nebude mat kto poskytnut, kedze ako naznacil Raia, rondasiri su mimo tu zapojenych ludi...
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Šavlis
Příspěvky: 387
Registrován: Út 18. Lis 2008 13:50:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Rondašilieri a ich fungovanie.

Příspěvek od Šavlis »

Zdravím Pišto, dlouho jsme se neviděli.

Co se Rondašírů týče (a tobě doporučené literatury) Gheyn ve Waffenhandlung je neřeší, řeší pouze pikenýry, mušketýry a arkebuzíry, stejně tak o nich mlčí Wallhausen v Kriegkunst zu Fuss. A mimochodem, na "třicítkové" drillbooky obecně bacha, velice často odráží dobu odpovídající letům tak 1580 - 1600. V roce 1607, kdy napsal Gheyn první vydání Waffenhadlung von den Rören, Musquetten undt Spiessen, čerpal z minulosti, nikoli z budoucnosti. Třicetiletá válka byla doba velkých změn a inovací, které se udály relativně velmi rychle. Podstané pro seriozní důkaz o rondašírech budou spíše záznamy o rozestavení jednotek při bitvách či jiné záznamy o nasazení rondašírů v té či oné bitvě. Neříkám tak ani tak, nicméně říkám že mě osobně o nich jakékoli relevantní stopy v třicetileté válce chybí.
Obrázek
Alt-Starhemberg Olmütz
http://www.olomouckypluk.cz
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Rondašilieri a ich fungovanie.

Příspěvek od vechio »

No myslím že je tu takový konflikt v představách jak to fungovalo a jak to chtějí lidé aby to "fungovalo" dnes.
Podle toho co jsem zjistil a co z útržků a zmínkách o rondašírech vím tak že hlavně nefungovali jako jednotka. To je podle mě důežité..protože neexistovala jednotka rondašírů. Rodašíři by se dali přirovnat k duppelsoldnerům s obouručními meči za landcknechtské éry..v podstatě jednotlivci nasazovaní proti píkám aby rozrušovali spořádané šiky pikenýrů..takže jejich nasazení není hromadné ale individualistické a utočí spolu s celou masou pěšího čtverce. Stejný účel měli i rondašíři.. takže by to mělo odpovídat i dnes..a tyky by to mělo aspoň trochu poměrově odpovídat..
Nicméně taktika rondašírů se prakticky uplatňovala jen na bojištích v Itálii a iberijském poloostrově (španělsko, portugalsko..) a také v prvních dvou desetiletích 17.století..později se z těchto lidí stala stráž velitele a posunula se do nebojové roviny..
Což znamená že nejsou žádné povely, žádná taktika jednotek rondašírů..
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Rondašilieri a ich fungovanie.

Příspěvek od raia »

pifta napsal:...Ale napríklad našli sme s Peťom knižku kde ich popisuju ako pikanierov s rondašom- gulatým štítom ako to efektivnejších pikanierom proti bočným útokom. ...
Která z těch knih, které jsi tu uvedl to je? Zajímají mne veškeré aspekty pikenýrstva - i tyto "špeky".
pifta
Příspěvky: 6
Registrován: Stř 21. Led 2009 15:27:40

Re: Rondašilieri a ich fungovanie.

Příspěvek od pifta »

Olaf - ja sa neurážam A samozrejme všetkým vám dávam za pravdu v niečom. Nebojte sa myslím na všetko a ako som už písal všetci mpoji chalani vedia aj pikanierov. Čo sa týka tých pikenierov tak sme sa asi nepochopili. Nudne je to pre diváka nie pre ludí čo to robia. Ahoj Šavlis rád ťa vidím aspoň na obrázku hehehe. Neviete ako sa vola skupina čo robi tých ronaširov v čechách ? A dáky kontakt na nich ?
Odpovědět