Kterak sobě uspořádati bitvu

Avátar uživatele
marod
Příspěvky: 9
Registrován: Čt 12. Ún 2009 23:00:29

Kterak sobě uspořádati bitvu

Příspěvek od marod »

Zkusme společně navrhnout pro poučení ostatních jak by měla ideální bitva vypadat

45min. délky se mi zdá málo, někomu se zdá 1,5hod moc
zařadit nebo nezařadit nějaká klišé a kolik a kdy
počet účastníků - nad 350 lidí v bitvě ovlivní určitě délku

tolik pro začátek
pikenier und corporal des Altes Blaues regiment

http://www.altblau.cz
http://www.asmodeus.cz
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterak sobě uspořádati bitvu

Příspěvek od vechio »

marod napsal:Zkusme společně navrhnout pro poučení ostatních jak by měla ideální bitva vypadat

45min. délky se mi zdá málo, někomu se zdá 1,5hod moc
zařadit nebo nezařadit nějaká klišé a kolik a kdy
počet účastníků - nad 350 lidí v bitvě ovlivní určitě délku

tolik pro začátek
počet účastníků délku neovlivní.. teda neměl by ovlivnit , mušketýr má pořád jenom 12 výstřelů..a divák se přece nebude dívat déle na pořád to stejný - to je potom nuda.
Jinak je to jako ve škole: udržet pozornost se dá maximálně právě těch 45 min. Nebo třeba v divadle se dělají přestávky..
Zařazovat klišé, by se vůbec neměl..protože to jsou klišé. A tyto věci co pavažuju za klišé se zařazují nesmyslně a tím se někdy právě klišovitými stávají.
Jinak je třeba přihlédnout k spoustě věcem hlavně těm kterými můžu ovlivnit scénu a celkové vyznění:
Jaká je povaha bojiště, kam všude diváci vidí a jak blízko dění jsou, jaké jsou terénní podmínky co se dá využít a ztvárnit. Kam dám kulisy či jiné věci co budou v bitvě "hrát" jak se v průběhu bitvy bude přesouvat pozornost diváků?
Jaké máme vlastně možnosti jak finační a další? Co technika a ozvučení? Bude to s komentářem na hubu nebo pouštěným komentářem? Jaké klíčové věci chci aby si lidé z bitvy odnesli?
Mohu si dovolit k povaze bojiště na hranou scénku s jednotlivci? Nebo je to pro diváky už tak daleko že to nemá význam? Jakou konkrétní událost má bitva zpodobnovat a jaké historické omezení mě limitují..atd..
Tj. je spoustu otázek na které je třeba si dát dopředu odpověď ještě před tím něž začnu plánovat kdo kde ským bude bojovat a jak to dopadne.
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterak sobě uspořádati bitvu

Příspěvek od vechio »

Tak a teď trochu konkrétně k jednomu z klišé, které se stává špatným použitím ještě kližkovatějším.. 8-)
A to je vyjednávání..
Základ k tomu aby něco jako vyjednávání proběhlo je ochota obou stran konfliktu k něčemu takovému a nebo jako nadiktování podmínek kapitulace či snaha odvrátit další ztráty. Také je třeba se poučit z historie, kdy a jak takové vyjednávání proběhla a jako mají logiku.
Vyjednávání v prostřed nerozhodné bitvy nemá logiku. a za další pokud se bitva rozběhne pak hovoří kulky a píky. V tété situaci sotva někoho zastavíte z rozvíjejícího se útoku.
Takže kdy a jak?
Nejlépe na začátku kdy ani jedna strana neví jak na tom je nebo když jedna strana je evidentně ve výhodě a chce to ukončit nekrvavou cestou (což samozřemě nedopadne protože lidi přišli na bitvu.. :lol: ), nebo na konci kdy je naprosto evidentní převaha jedné strany a vítěz nechce další masakr.
A teď jak?
Vyšlu nejdříve bubeníka: ten umí svým bubnem upozornit, že se něco děje a že protistrana je ochotná k jednání. (Kolikrát ale bubeníka zastřelili nebo v případě obléhání Brna bubeníka vyhnali házením kamenů a zhnilých jablek..) Pokud jako jo. tak se muže k bubeníkovi vydat někdo kdo to jako domluví..poté už může dojít k setkání důstojníků či velitelů jako vyjednavačů. Co je největší ptákovina je brát sebou k vyjednávání prapory? Proč to? Prapor je symbol jednotky, ustřední bod celého regimentu, podle něj se vojáci orientují a také je mnohdy jediným jednotícím prvkem pro celý regiment. Pokud se ztratí prapor je jednotka poražena, ne nadarmo je dobytý prapor ceněn extra premií po bitvě pro toho kdo ho získá. A ted chcete ten tak důležitý prapor za který fendrych má i zemřít aby se nedostal do rukou nepřítele jen tak poslat do země nikoho bez ochrany?
Takže závěrem ano vyjednávání se dá použít, ale musí mít logiku a musí být v tu chvíli kdy to použiju atraktivní a obohacující. Pokud to tam dám jenom proto že se to tak dělá (a poslední doblou se s tím setkávám prakticky všude) tak je to klišé a je to špatně.
Mimochodem velmi dobré vyjednávání bylo vyjednávání tuším maršála Neye u Vídně roku 1805 o přechodu přes Dunaj. Francouzi potřebovali tento přechod získat protože byl jediný široko daleko. Ale francouzi neměli dost sil aby most rychle dobyli předtím než bude zničen. Ney naklapal na most a tak dlouho jednal s tím že je vyhlášený mír a že už to nemá smysl a císařští mají kapitulovat až přišli posily a lup ho.. válečná lest slavila uspěch.. myslím že bitva by mohla scénicky klidně stát na tomhle.. a už to neniní klišé je to část příběhu vyprávěná bitvou samotnou..
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Mlask
Příspěvky: 182
Registrován: Út 11. Lis 2008 19:15:27
Místo/Bydliště: Pribram
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterak sobě uspořádati bitvu

Příspěvek od Mlask »

Urcite velkym plusem pro bitvu je komentar behem bitvy, ktery je srozumytelny a dobre slysitelny pro divaka. Hned ho to vic bavi, kdyz vi o co tam vlastne jde. Pokud je bitva roztahla a ma hodne jednotek tak mikroporty velitelum a nekoho kdo to cele pozoruje a dolazuje prubeh deni. Co mne treba chybi tak znaceni armad nejakou znackou. Tak jak to snad byvalo drive. Treba jedna strana nejaky car hadru jedne barvy na ruku ci klobouky. Casto se stava, ze se pomichaji jednotky a rezou se navzajem spolubojovnici. Ano je to sranda, ale pridava to zmatku v organizaci bitvy. Ohledne zazemi v cechach mne stale chybi slama do slamniku. Pak problem s toykama. Vsedu v zahranici (teda krom ukrajiny) jsem zazil, ze rano prijede hovnocuc. Pekne je vycucne a navoni. V cechach je to zrejmne drahe tak to je jak to je.
Regiment zemské hotovosti
DIMICANDUM
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterak sobě uspořádati bitvu

Příspěvek od Olaff »

Ja osobne nemam rad komentovane bitky a komentar podla mna posobi skor rusivo, zvycajne sa totiz na bojisku deje cosi uplne ine, nez ma komentator k dispozicii. A pokial ide o cloveka, ktory vie, co sa na bojisku ma diat a vie pripadne zareagovat, zda sa mi vyhodnejsie, aby taky clovek figuroval skor priamo v bitke ako koordinator. Osobne totiz vnimam bitku ako akesi inscenovane divadlo, kde by mali byt dane veci jasne viditelne aj bez komentara. A ak aj nie uplne viditelne, tak by mali byt divaci natolko vtiahnuti do atmosfery, ze im je vlastne jedno, co sa deje, hlavne, ze z toho maju strasny zazitok...

Toto je podla mna vsak uplne idealny stav, ku ktoremu sa aspon u nas snazime v maximalnej moznej miere priblizit. Do akej miery sa nam to dari, to musia posudit divaci...

EDIT: Samozrejme, vsetko asi zavisi od poctu jednotiek v boji, ja sa riadim tymi mensimi poctami, v kazdom pripade sa mi paci napr., ako to je riesene na Zbirohu, kde je aj bitka postavena ako pribeh, odohrany niekolkymi postavami s mikroportmi, kde vojaci a zrazky su vlastne len sucastou deja. Naproti tomu napriklad na Bielej hore som este ani raz nezazil, aby komentar nebol mimo v porovnani s dianim na bojisku. Co je skoda, pretoze postava kronikara ci rozpravaca sa mne osobne ozaj paci, taky komentar som aspon ochotny tolerovat. Co som mal moznost vidiet na akciach z druhej svetovej v mojom okoli, tak tam bol ten komentar fakt hrozny, zbytocny a nudny, mal som skor pocit, ze pozeram futbal v TV....
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
Mlask
Příspěvky: 182
Registrován: Út 11. Lis 2008 19:15:27
Místo/Bydliště: Pribram
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterak sobě uspořádati bitvu

Příspěvek od Mlask »

Jako ucinkujici komentar nevnimam. Prijde mi, ze na BH aspon lide tusi proc nekdo ustupuje nebo proc nektera jednotka najednou bezi tam a tam. Pokud je komentar mimo je to opravdu skoda :cry:
Regiment zemské hotovosti
DIMICANDUM
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterak sobě uspořádati bitvu

Příspěvek od Olaff »

Inak, len mi tak napada, ako nejazdcovi, ma niekto nejake postrehy ci napady k fungovaniu jazdy na akciach? Cokolvek vas napadne - bezpecnost, akcnost, co je mozne urobit, co nie je mozne urobit, preco a ako to urobit, resp. nerobit a podobne...
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterak sobě uspořádati bitvu

Příspěvek od vechio »

Olaff napsal:Inak, len mi tak napada, ako nejazdcovi, ma niekto nejake postrehy ci napady k fungovaniu jazdy na akciach? Cokolvek vas napadne - bezpecnost, akcnost, co je mozne urobit, co nie je mozne urobit, preco a ako to urobit, resp. nerobit a podobne...
No ono především by měla být jízda jízdou..a ne podivnými princi či máničkami na koních..a potom se něco dá dělat..
Vybavení pistolemi, či arkebuzami a potom možná by se s tím mohlo něco dělat.
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterak sobě uspořádati bitvu

Příspěvek od Loudis »

vechio napsal: No ono především by měla být jízda jízdou..a ne podivnými princi či máničkami na koních..a potom se něco dá dělat..
Vybavení pistolemi, či arkebuzami a potom možná by se s tím mohlo něco dělat.
To máš pravdu. Nejlepší zkušenosti v tomto směru máme s jezdci z Náchoda. Koně zvládají perfektně, jsou dost akční a výbavu mají solidní. Občas to někomu připadá o strach, ale zatím bez úrazu. Je to zatím jediná jízda, u níž jsem měl pocit, že skutečně bojují a ne že jsou tam omylem na vyjíďce či že jen markýrují. I jejich útoky na zteč byly tak prudké, že doslova zahnaly naše mušketýry pod píky či od nás odehnaly ostře dorážejícího soupeře. Souhra v podstatě ani nebyla nutná, respekt a splnění úkolu si dokázali vynutit sami. Byť mají mezi sebou "různé osobnosti", s jejich velitelem je bezproblémová domluva a případné konflikty se vždy velmi rychle vysvětlily či vyřešily. Možná, že existují i jiné podobně schopné jezdecké jednotky, ale s touto mám zkušenost vlastní a velmi dobrou. S takovou jednotkou se "dělá bitva" dobře. Některé jezdce pro formu je však lepší raději vynechat než do bitvy za každou cenu dávat. Nejsem si třeba jist, zda na letošní BH bylo vždy patrné, čí která jízda je a na koho vlastně útočí a koho jen objíždí - a zažil jsem i horší (repektive trapnější) situace ...
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Avátar uživatele
snekoun
Příspěvky: 346
Registrován: Čt 08. Říj 2009 10:59:54
Místo/Bydliště: Bílá Hora
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterak sobě uspořádati bitvu

Příspěvek od snekoun »

Jojo ty jsou opravdu dobri. Jediny co umeji najizdet mezi piky. Dokonce i jejich kone umi obejit piku a strcet do to tebe zadkem - osobni zkusenost :-)
Kazdopadne jizda ktera strili z pistoli je na efekt asi nejlepsi.

Zazil jsem i jizdu tataru na Ukrajine. Normalne mlatili zeshora savli a musel jsi se kryt, muzu rict ze jsem si malem jako pesak kaknul do kalhot.
Naposledy upravil(a) snekoun dne Pá 01. Říj 2010 12:32:35, celkem upraveno 2 x.
Regiment zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz/
Odpovědět