Tambor

Avátar uživatele
Míra z Č.k.
Příspěvky: 5
Registrován: Čt 14. Led 2010 22:57:18
Místo/Bydliště: Teplice

Tambor

Příspěvek od Míra z Č.k. »

Zdravím Vás!
Koukám,že mušketýři,pikenýři atd. jsou tady docela prokleplí.Ale součástí vojska byli i hudebníci.
Nemám třicítku naštudovanou tak jako Vy, proto bych uvítal kdyby jste se mohli,podělit o poznatky týkající se tamborů a pištců. O jejich řazení v útvarech,funkci
ve vojsku,postavení v rámci mužstva ... .
Na akcích jsem se totiž setkal s tím,že se s tambory zachází jak s lučištníky na got.
,,bitvách,,.Ve stylu ,,ženský a děti budou střílet z luků" .Přitom i tato profese vyžaduje
zkušené vojáky.Tambor ve skutečném boji,když dělová koule smete kolegu vedle a do
klobouku se mu zakousne jeho čelist a oči propláchne krev a ostatní tělní tekutiny-tak musí držet rytmus a řadu. A to chce vojáky.Nějak si tam neumím představit křehké dívky a nezralé děti.( I v současnosti,když vedle vás vystřelí dělo a uši propláchne tlaková vlna,tak po jejím odeznění musíte slyšet,že ruce jedou stejný rytmus).
Nebo: ,,klucí potřebujem jeden buben tady k pikenýrům,vono jich je na ten útok málo,tak ať to vypadá líp". Takto po bojišti roztrkaní sólisti,možná podpoří několik poblíž stojících vojáků (kvůli hluku boje), vlastně ani nějakého tambormajora nepotřebují. Těžko by pak mohli předávat mužstvu povely,signály od vrch.velení - jeli to vůbec reálné?
Proto jsem zvědav na Vaše poznatky a názory. - Máte někdo obrázky tamborů s poboční zbraní? - kord mi tak ,,trochu,, překáží.
Díky.
Šavlis
Příspěvky: 387
Registrován: Út 18. Lis 2008 13:50:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Tambor

Příspěvek od Šavlis »

Něco málo z Wallhausena, Kriegkunst zu Fuss, 1615:

Když je hejtman starostlivý o své knechty,
lajtnant moudrý a rozumný,
fendrich veselý a srdnatý,
tři seržanti či feltvéblové pilní,
kaprál a landpassant bedliví,
bubeník bláznivý, atd.


..........................................

Zde má laskavý čtenář návod, jak sestavit kompanii čili praporec pěších knechtů s patřičnými veliteli:
1) kapitán nebo hejtman, 2) lajtnant, 3) fendrich, 4) tři feltvéblové neboli seržanti, 5) kapitán des Armes, 6) kaprál nad frajtry, 7) tři kaprálové, 8) tři landspassáti, 9) frajtři, 10) bubeníci a muzikanti, tak tři až čtyři.
Co se týče písařů, nepočítají se mezi velitelem, protože nemají velení ani vojáky, ačkoliv k praporci náležejí spíše než felčaři. Naopak profous u pluku moc nad vojáky má a proto je počítán k vyšším velitelům.
Co se týče felčara, nemá vůbec právo v poli i šiku pochodovat před vojáky, protože nenese žádnou zbraň a proto také nemá nad muži velení. Jeho místo je za praporcem za hejtmanovou bagáží.



.............................................................

Něco to napovídá o počtech, kompanie podle Wallhausena má 300 mužů. Víc ti toho zatím nepovím, při překladu jsme na to ještě nenarazili, snad bude vědět ještě někdo další, taky by mě to zajímalo. Jinak samozřejmě zaběhlý model, že se buben dá ženské nebo děcku je z hlediska vojenské historie naprostá hovadina. Stejně tak jako prapor, jelikož fendrich byl oficír (a to dle Wallhausenova modelu docela vysoký).
Obrázek
Alt-Starhemberg Olmütz
http://www.olomouckypluk.cz
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Tambor

Příspěvek od Loudis »

Co se týká historické reality, tak s nepatřičností žen coby bubeníků a praporečníků máte pravdu. Stejně to vidím tehdy, pokud je nějaké ženské vražen buben (nebo prapor) na poslední chvíli na akci - nota bene, když je ženská oblečena jako ženská. My v našem regimentu máme jak praporečnici, tak tamborku – někdy i tamaborky. Jsou to ovšem osoby srdnaté, buben a prapor ovládající, v případě potřeby se jim (tedy zatím fenrichovi) nebojím na chvíli předat velení. Oblečeny jsou jako mužský - aniž by se při tom chovaly jako mužatky... (tedy chovají se tak, že na sebe nestrhávají nežádoucí pozornost). Krátce, u bubnu (praporu) jim to sedí více, než u píky. V poli s nimi nejsou problémy. Fungují jak mají. Kompanie z mírného odstupu vypadá dobře. Beru to jako přijatelný kompromis - byť ne ideál. Krátce: jsem radši, mám-li zkušeného a schopného bubeníka a fenricha ženskou, než nějaké mužské motovidlo, které by to dělalo (a často špatně) jen proto, že nemá pikenýrskou nebo mušketýrskou výbavu neřkuli pořádný kostým (což se nezřídka na akcích stává a vidím to jako větší problém). Pokud mám v praporci silného mužského, raději ho za současného stavu vidím u píky, než tlouci paličkami do bubnu. Chápu, že s všeobecným souhlasem se tento můj názor nesetká - u některých ze zde publikujících přátel by mne dokonce jejich souhlas v této věci přiměl k obavám, že se jim něco zlého přihodilo - že Šavlisi :D - leč tak to vidím po několika letech praxe a pokud mi ženská část mého štábu nezačne přerůstat přes hlavu, tak asi svůj názor na tuto věc nezměním. 8-)

Byl tam také dotaz na pobočky. Mrkni se do Wágnera nebo do Klučiny. Muzikanti tam jsou a pokud se nepletu, tak z pravidla pobočku mají. Již vzhledem k tomu, že patří mezi důstojnický sbor, neumím si je představit bez pobočky.
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Algy
Příspěvky: 352
Registrován: Čt 29. Led 2009 13:15:36
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Tambor

Příspěvek od Algy »

O bubnech ve vojsku je zajímavě psáno v Orchesographii, kterou do češtiny přeložil a na www zveřejnil Mikuláš Bryan.
Sice se zde pojednává o období trošku starším (cca 1590), ale myslím, že i na třicetiletou válku jsou uvedené poučky aplikovatelné.

http://blog.rond.cz/preklady/orchesographie/
feldvébl Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM
http://zemskahotovost.cz/
Avátar uživatele
Bombon
Příspěvky: 57
Registrován: Stř 27. Led 2010 23:42:29

Re: Tambor

Příspěvek od Bombon »

Wallhaussen: Manuale Militare, Frankfurt a.M. 1616, s. 111-112.

Trommelschläger

Každá kompanie má jednoho nebo dva bubeníky. V táboře mají také „generála“ a „colonela“. Jejich úřadem je, že bubnují všeliké pořádky a vyjevují povely jako k pochodu, poplach, „charnaden“(?), duplírovat krok. Item když má být něco vyhlášeno. Musejí si také pamatovat, co vidí, a totéž řádně referovat.
General-Trommelschläger má být zařazen pod seržant-majora. Musí ostatní vést k tomu, aby dávali dobrý pozor na nepřátelské bubeníky, když přicházejí do tábora. Může je také, pokud jsou na svém místě liknaví, se svým štábem trestat. Každé ráno se má s ostatními sejít a rozdělit jim rozkazy.

PS: Je to jen takovy rychlopreklad...
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Tambor

Příspěvek od raia »

Algy napsal:O bubnech ve vojsku je zajímavě psáno v Orchesographii, kterou do češtiny přeložil a na www zveřejnil Mikuláš Bryan.
Sice se zde pojednává o období trošku starším (cca 1590), ale myslím, že i na třicetiletou válku jsou uvedené poučky aplikovatelné.

http://blog.rond.cz/preklady/orchesographie/
Mazec :!: Díky.
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Tambor

Příspěvek od Alistaire »

Bombon napsal:...Trommelschläger...
hezky... souhlasí to s prací o bubenících, na které makám já.
Sice je hlavně proložena poznatky z ECW, neboť anglicky vládnu o dost líp jak německy, ale principy zdají se býti stejné, což mě těší.
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Rocker007
Příspěvky: 27
Registrován: Út 15. Ún 2011 21:08:31
Místo/Bydliště: Dubí u Teplic
Kontaktovat uživatele:

Re: Tambor

Příspěvek od Rocker007 »

Lidi, jak to bylo s ,,pomalováním" bubnu? Jde mi o to, jestli se na buben umisťovaly nějaké ornamenty, znaky jednotky atd. nebo jestli byly pouze natřené na jednu barvu (či snad nějaké kompromisy..).... zatím drtivá většina bubnů na vyobrazeních co jsem viděl byly buď vyobrazené černobílé bubny, nebo byly bubny v takových pozicích, že to není jasné. Výjimkou je asi (sice trochu starší) tenhle čipera:
Obrázek
Zdá se mi, že je spíš něčím potažený. Ale asi se mi to jenom zdá.
Na Rembrandtově Noční hlídce zase buben vypadá jako když je dřevo jenom nějak namořené nebo jak. Zatím asi nejhezčí jsem našel na vyobrazení strážnice
Obrázek
Nemáte někdo obrázek třeba originálu nějakého, samozřejmě středoevropského, bubnu?
A další otázka: buben jsem viděl nosit na zádech díky popruhům (předpokládám že kůže - asi blbá otázka :)) ) a u boku byl uchycený za opasek nebo na nějakém bandalíru?
Předem díky za nějaké rady.
Avátar uživatele
raia
Příspěvky: 322
Registrován: Ne 16. Lis 2008 22:33:31

Re: Tambor

Příspěvek od raia »

Byly zdobené i jednobarevné. Ten zdobený je ruský (Rusové obecně zdobili všechno).

Armémuseum Stockholm
Přílohy
DSC01001.JPG
DSC01001.JPG (70.71 KiB) Zobrazeno 8273 x
DSC00999.JPG
DSC00999.JPG (51.04 KiB) Zobrazeno 8273 x
Rocker007
Příspěvky: 27
Registrován: Út 15. Ún 2011 21:08:31
Místo/Bydliště: Dubí u Teplic
Kontaktovat uživatele:

Re: Tambor

Příspěvek od Rocker007 »

Tak to jsou moc hezké kousky, děkuju. A ještě to přichycení, to je řešené přes ten kroužek na nějaký háček?
Odpovědět