Umění války a taktika

Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Umění války a taktika

Příspěvek od vechio »

Umění války si myslím že je už docela známé..ale co kdyby.. :mrgreen:

http://mortaigne.com/index.php?a=13

Budu rád když se zde na mě jako autora obrátíte s dotazy či návrhy. Chystám se vydat další verzi, která bude zahrnovat zkušenosti z praxe a výsledky dalšího poznání a bádaní na poli taktiky za třicetileté války a nejen tam.
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Umění války a taktika

Příspěvek od Olaff »

Mne napadla jedna vec, neviem vsak, nakolko je to mozne zrealizovat. Ale pred par hodinami som si pozeral tu uputavku z Bielej hory, co s nami tocil Cert. Vysledok?

Co tak natocit Umeni valky a distribuovat to pripadne aj formou DVD ci v inej elektroinckej podobe?

Hovorim to rovno, nemam potuchy, co by cosi take mohlo stat, ale mohol by to by zaujimavy pocin, co vy na to ako tvorcovia? ;)
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Umění války a taktika

Příspěvek od vechio »

Olaff napsal:Mne napadla jedna vec, neviem vsak, nakolko je to mozne zrealizovat. Ale pred par hodinami som si pozeral tu uputavku z Bielej hory, co s nami tocil Cert. Vysledok?

Co tak natocit Umeni valky a distribuovat to pripadne aj formou DVD ci v inej elektroinckej podobe?

Hovorim to rovno, nemam potuchy, co by cosi take mohlo stat, ale mohol by to by zaujimavy pocin, co vy na to ako tvorcovia? ;)
No na toto jsem už pomýšlel několikrát.. třeba natočit drill nabíjení a dát to na web..ano osvěta dobrá..ale zatím se to všechno nesešlo tak jak bych chtěl.. na BH to bylo skoro ideální vědělo se co se chce a byli na to lidi a technika.. no třeba se nám to na secvičné povede.. tohle je taková třešnička na dortíku..skusíme to někdy zrealizovat.. myslím si že by to nebyl marný počin.
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Umění války a taktika

Příspěvek od Olaff »

Vechio: Mam na teba taku mozno nie celkom s Umenim valky suvisiacu otazku. Nevies, ci podla neho frcia aj arkebuzieri Cornety Grisei? Osobne si akosi neviem spomenut, ci funguju aspon co sa tyka formacii podla tohto alebo nie. Ide mi o to, ze az budeme cepovat hajdukov, planujeme frcat opat podla UV, aj ked s trochu vacsou volnostou v niektorych veciach /presuny po bojisku behom, mozno s dokonca rozpustenym tvarom dobiehajucim rovno do palebnej pozicie, aby sme aspon trochu a v ramci bezpecnosti na bojisku navodili "hajducku taktiku"/, len UV nepopisuje povely pre arkebuzy. A hoci nie je problem par veci upravit, nejake otazky by som na nich mal, ak su odlisni.

Inak, nejaky cas po Novom roku by sme mali zacat skusat ladit musketierov, plus cvicit novych, zrejme skusime doladit strelbu salvou s pocitanim, co som nedavno kdesi spominal a tiez asi aj to otacanie o 180 ujednotime do pravej strany, ked tak, dam vediet, ci sa oplatilo sa s tym piplat, pripadne to skusime natocit /zial iba v telocvicni/ a niekam to tu vyvesime ako ilustraciu.

Vdaka.
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Umění války a taktika

Příspěvek od vechio »

Olaff napsal:Vechio: Mam na teba taku mozno nie celkom s Umenim valky suvisiacu otazku. Nevies, ci podla neho frcia aj arkebuzieri Cornety Grisei? Osobne si akosi neviem spomenut, ci funguju aspon co sa tyka formacii podla tohto alebo nie. Ide mi o to, ze az budeme cepovat hajdukov, planujeme frcat opat podla UV, aj ked s trochu vacsou volnostou v niektorych veciach /presuny po bojisku behom, mozno s dokonca rozpustenym tvarom dobiehajucim rovno do palebnej pozicie, aby sme aspon trochu a v ramci bezpecnosti na bojisku navodili "hajducku taktiku"/, len UV nepopisuje povely pre arkebuzy. A hoci nie je problem par veci upravit, nejake otazky by som na nich mal, ak su odlisni.

Inak, nejaky cas po Novom roku by sme mali zacat skusat ladit musketierov, plus cvicit novych, zrejme skusime doladit strelbu salvou s pocitanim, co som nedavno kdesi spominal a tiez asi aj to otacanie o 180 ujednotime do pravej strany, ked tak, dam vediet, ci sa oplatilo sa s tym piplat, pripadne to skusime natocit /zial iba v telocvicni/ a niekam to tu vyvesime ako ilustraciu.

Vdaka.
Asi chceš vědět jakej drill používají? konkrétně na arkebuzu používají drill podle gheyna myslím. a v bitvě předříkávají všechny polohy. a co se tá taktiky a formací? já jsem jim dával k dispozici Umění války a oni si ho nějak modifikovali..ale to je těžký.. oni to jsou arkebuzíři tj. kde mají koně? a potom jak chceš podle dobových taktik dělat něco pro arkebuzíry když ve všech dílech jsou pouze mušketýři a pikenýři? ono je to problém dělat něco co vlastně historicky pravděpodobně nebylo je těžký..

Jinak ohledně tý salvy..skusit to můžeš ale stejně: v té době to trénovali a měli ta nabouchaný protože jim šlo o kejhák takže potřebuješ zaujmout pozici co nejrychleji..a pokud bych věděl že je v tom nejasnost tak bych vás na BH drezůzoval tak dlouho dokud byste neklapali jako jeden dobře promazanej stroj.
No a jsem pro to otáčení doprava..mě to problém nedělá. :mrgreen:
ale teším se na to video.. :lol:
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Umění války a taktika

Příspěvek od Alistaire »

aby nedošlo k nedorozumění...
on je arkebuzír a arkebuzír.
výcvikové manuály pro arkebuzíry v Gheyenovi jsou. Ovšem to se jedná o arkebuzíra z konce 16.stol , a o arkebuzíra-pěšího střelce z arkebuzy, v tomto případě "kratčí muškety".

To co dělají kluci jsou pozdnější "jízdní" arkebuzíři, což je zase jiné kafe. A tihle jako takoví se na bitevním poli 30tky v pěším šiku podle mého názoru prostě nevyskytli...



PS: na rozpletení takovýchto zmatečných pojmů budu mít na MR stránkách sérii článků, začal jsem pojmem regiment, arkebuzír bude v závěsu...
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Umění války a taktika

Příspěvek od Olaff »

Hehe, tak v tom pripade este chvilku pockam a za ten cas si skusim spomenut, kam som odpratal de Gheyna, kedze to by nam teoreticky mohlo pasovat prave k tym hajdukom, co mame rozrobenych. Inak mi napada jedna vec a nie som si celkom isty - de Gheyn nevydal tie ucebnice dve? Pretoze ja si momentalne spominam na vyjavy, kde operuje musketier s furketou, ktoru pri tej kratkej muskete nebolo treba. Co mam na mysli:

+ furketa:
Obrázek

- furketa:
Obrázek

Ked som sa po tom trochu nahanal, nasiel som okrem Jacoba (1565 - 1629)aj Jacquesa de Gheyna (1532 - 1582), co ale viem, tak v suvislosti s vojenskou ucebnicou sa spomina stale len Jacob, tiez rok vydania, ak si momentalne pamatam dobre, tomu nasvedcuje. A aby toho nebolo este dost, objavuje sa aj dalsi Jacob de Gheyn (tu roky neviem, viem len, ze okolo 1632 ho maloval Rembrandt, co uz zrejme popiera autorstvo tych maualov)...

Ako to teda vlastne je???

Inak, neuvazovali ste rozsirit Umeni valky pripadne aj o kapitoly venovane napr. tiez arkebuzierom ci delostrelectvu? Len keby nahodou, v takom pripade by to bolo hodne komplexne "ucivo", hoci to asi komplikuje prave to neskorsie ponatie arkebuziera, hm...
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Šavlis
Příspěvky: 387
Registrován: Út 18. Lis 2008 13:50:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Umění války a taktika

Příspěvek od Šavlis »

Jacques byl malíř. Jacob ve waffenhadlung von den röhren, musketien undt spiessen řeší arkebuzu, mušketu a píku, pro každou zbraň sólo drilly.
Obrázek
Alt-Starhemberg Olmütz
http://www.olomouckypluk.cz
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Umění války a taktika

Příspěvek od vechio »

Olaff napsal:Hehe, tak v tom pripade este chvilku pockam a za ten cas si skusim spomenut, kam som odpratal de Gheyna, kedze to by nam teoreticky mohlo pasovat prave k tym hajdukom, co mame rozrobenych. Inak mi napada jedna vec a nie som si celkom isty - de Gheyn nevydal tie ucebnice dve? Pretoze ja si momentalne spominam na vyjavy, kde operuje musketier s furketou, ktoru pri tej kratkej muskete nebolo treba. Co mam na mysli:

+ furketa:
Obrázek

- furketa:
Obrázek

Ked som sa po tom trochu nahanal, nasiel som okrem Jacoba (1565 - 1629)aj Jacquesa de Gheyna (1532 - 1582), co ale viem, tak v suvislosti s vojenskou ucebnicou sa spomina stale len Jacob, tiez rok vydania, ak si momentalne pamatam dobre, tomu nasvedcuje. A aby toho nebolo este dost, objavuje sa aj dalsi Jacob de Gheyn (tu roky neviem, viem len, ze okolo 1632 ho maloval Rembrandt, co uz zrejme popiera autorstvo tych maualov)...

Ako to teda vlastne je???

Inak, neuvazovali ste rozsirit Umeni valky pripadne aj o kapitoly venovane napr. tiez arkebuzierom ci delostrelectvu? Len keby nahodou, v takom pripade by to bolo hodne komplexne "ucivo", hoci to asi komplikuje prave to neskorsie ponatie arkebuziera, hm...
ohledně Gheyna: mám dost podkladů k jeho osobě a jeho dílu takže chystám a překládám a kompletuju článek přímo o něm kde bude napsáno co a jak vydal..vydal mimochodem i učebnici pro jízdní drily. a jacob byl ten pravý gheyn.. :mrgreen:
Jinak sám byl také dobrým malířem a portrétistou to co ho proslavilo bylo rytectví a jeho dílna a jeho učedníci.. ale o tom více v článku.

Jak správně píše šavlis v jeho základním díle se vyskytují tři části (respektive čtyři tím čtvrtým je uvod.. ;) ): a podle pořadí:
1) drill pro arkebuzu(aka caliver či shot - prostě krátká doutnáková zbraň s malým kalibrem bez furkety)
2)drill pro mušketu
3)drill pro píku

A o rozšíření manuálu neuvažujeme protože je to manuál na to jak dělat to co děláme v současné době na současných bojištích a pokud nejsem jezdec a dělostřelec těžko budu něco takového vydávat a sjednocovat.
Teď pracuju na dalším vydání Umění války tak aby ty zkušenosti a poznatky z posledních dvou let byli v nich obsaženy a také po vyzkoušení na BH přibude více věcí ke kapitole škola pluku.
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Umění války a taktika

Příspěvek od Olaff »

Hm, takze moj Gheyn je v prdeli, to je tak, ked sa to niekomu pozicia... :evil:

V kazdom pripade, teoreticky by nam to mohlo sediet ku manipulacii s arkebuzami. Je mozne niekde sa dostat k tejto arkebuzierskej casti na nete? Ja uz to neviem akosi najst... :?

Vechio: Ok, respect. Netreba okdusovat viac ako zjeme, to je pravda. Len mi to tak napadlo, v poslednom case mi napada kopa divnych veci... :lol:
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Odpovědět