Postavení pikenýrů.

Avátar uživatele
Indyján
Příspěvky: 261
Registrován: Út 11. Lis 2008 16:49:04
Místo/Bydliště: Morava

Re: Postavení pikenýrů.

Příspěvek od Indyján »

Bombon...Na tom třetím obrázku, ohledně vzdálenosti je vlevo nahoře ten ostnatý kropáč. Krásná dvouruční věc, kterou mají uchovanou v Chropyni. Jsem jim nevěřil, že je ve sbírkách po švédech.
Lepší mrtvej frajer než živej srab. MM

generál svobodník chorvatského hraničářského pluku 63. GIR Karlstädter-Szluiner,střelec a halapartník v pozdně gotických projektech.
http://sedmiletka.brodec.org/index.php
Avátar uživatele
KASCHA
Příspěvky: 96
Registrován: Čt 13. Lis 2008 7:45:06

Re: Postavení pikenýrů.

Příspěvek od KASCHA »

Kadet Bígler, dovoluji si přičiniti několik poznámek:

Bombon s loudisem tady pěkně vzpomněli některé opomíjené pravdy. Zajímavá zpráva existuje z bitvy u Breitenfeldu kde (tuším Monro?) se říká asi toto: jeho pluk útočil tak že se přiblížil k nepříteli (manévroval), pak se velela třířadá salva okamžitě nato opět salva zbývajících tří řad a na to útok na tělo... tam se pikenýři asi taky pobavili... trochu mi to připomíná bodákové útoky a jistě to bylo velice účinné..

zajímavý je taky Oxiensternův dopis do švédska (myslím 1634) aby už neposílali plechy protože je vojáci stejně na tažení rychle odhazují (!). Ostatně na jedné z těch rytin výše stojí na stráži pikoši jen tak "naostro". Existovaly také stížnosti na De Geerovy dodávky zbrojí kde bylo špatně kde co od kožených spojek po černění..

to jen pro zajímavost - v našich rekonstrukcích by se mělo objevit právě to manévrování, které mělo chránit vojáky před palbou nepřítele a součinnost s píkama které z nedostatku jízdy občas bezradně postávají jako samohybné pavézy..
pikenier und captain des Altes Blaues regiment
http://www.altblau.cz
Obrázek
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Postavení pikenýrů.

Příspěvek od Loudis »

Bombon napsal:V ramci dikuze...v klidu si prohlidnete si dobova vyobrazeni. Kouknete se kde a v jakych situacich jsou vyobrazovani pikenyri, na jake vzdalenosti se strili z pusek, na jake z dela...
Jednou za cas je to fajn... jeden si provetra informace, ktere uz zapomnel, nebo si jich drive nevsiml :twisted:

... no a pak bych tuto diskuzi rozjel znova ;)
V pořádku. Jen nerozumím, na co narážíš... V těch obrázcích dále jsem nenašel ty útočící pikenýry. Právě ti útočící vojáci v první řadě nejsou pikenýři, ale střelci - jak svědčí výstřelové obláčky před "čárkami", které drží v rukou a vypadají jako píky... ;) Pikenýři s dalšími mušketýry pak stojí v druhém sledu. Tím ovšem neříkám, že pikenýři nešli do útoku (i proti nepřátelským střelcům - zvláště v opevněních). To, co jsem kritizoval, je pojetí pikenýrů jako živého štítu pro (třeba ládující) mušketýry, nikoli to, že by šli pikenýři do útoku proti střelbě... Samotnému je mi pojetí pikenýrů coby velmi pasivní složky vojska dost proti srsti, ale na druhou stranu těch vyobrazení, kde by opravdu byli pikenýři tak říkajíc "ve šturmu" moc není. Přesto to vidím podobně, jako Kascha. Podporuje mne v tom i názor, který otiskl Montecuccoli ještě po třicetileté válce (maje z ní bohaté zkušenosti), v němž označuje píku za královnu zbraní pěchoty (ač jsem se snažil, nemohu nyní vyštrachat, kde jsem to četl... :( autor toho textu, kde byl Montecuccoli citován, se nad tímto jeho výrokem také podivoval...). Pokud by byla píka již "morálně" zastaralá a jen k pasivní obraně použitelná zbraň, asi by ji takto neoznačoval (se všemi těmi svými zkušenostmi). Další vývoj mu však za pravdu nedal, což je ale věc, která nás ještě v třicetileté válce nemusí tak trápit (byť trend již nastoupen byl)...

Šavlisem uváděné označení pikenýrů jako Doppelsoldnerů může posloužit coby podpůrný argument narušující pojetí pikenýrů coby "podřadného" druhu vojska, ale domnívám se, že v třicetileté válce již spíše jde o jistou pojmovou setrvačnost reflektující předchozí stav (16. stol.). Na druhou stranu Gimmelshausenovy až dehonestující výroky na adresu pikenýrů bych hodnotil spíše jako doklad toho, že jistá řevnivost a poměřování se, který druh vojska je lepší, kvetla mezi prostými vojáky tehdy jako dnes (má tam i jiné doklady). Důstojníci se jistě takovýmito prapodivnými hodnoceními nezabývali a chápali nezbytnost jednotlivých složek vojska v dané taktice...
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Postavení pikenýrů.

Příspěvek od Olaff »

Vhodnejsiu temu k pikanierskemu drilu som nenasiel a zaklad novu mi pride zbytocne... Tak to napalim sem, alebo tiez napalim to aj sem...

Mal by som taku otazku priamo na pikanierov...

Ako presne riesite polohu, resp. prechod do polohy "Pika proti jazde!", ake vybavenie presne pri vykonavani tohto pouzivate a ako ho mate "naladene" (ako vam padne kyrys, pouzivate sosy alebo nie, nepozivate kyrys, zavesnik je cez rameno alebo okolo pasa, ako vysoko je rukovat meca, aka dlha je jeho cepel a podobne). Zaujima ma hlavne to, co vsetko zohrava u vas rolu pri chytani meca ponad ruku pri sklopeni piky, ako na mec dosahujete, ako ste schopni ho vytiahnut, ake problemy to obnasa, resp. preco to problemy neobnasa ziadne, pripadne preco si myslite, ze prave postup, akym to robite vy, je spravny...

Moja skusenost s pikami je uz nejaky cas prakticky nulova a prave tento "prvok" ma v poslednom case dost zaujima.

Dik.
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Odpovědět