Zbraně z Lužan

Avátar uživatele
hugo44
Příspěvky: 97
Registrován: Pá 15. Říj 2010 9:02:18

Zbraně z Lužan

Příspěvek od hugo44 »

Drahá polovička nemá stále čas, tak to sem dávám za něj :mrgreen:
Přílohy
2.JPG
2.JPG (47.79 KiB) Zobrazeno 13755 x
kordy 027.JPG
kordy 027.JPG (174.79 KiB) Zobrazeno 13762 x
kordy 027.JPG
kordy 027.JPG (174.79 KiB) Zobrazeno 13763 x
Ti co si hrají na borce a drsné královny, se ještě v sedmé třídě počůrávali. My co to udžíme, děláme zbraně.
Avátar uživatele
hugo44
Příspěvky: 97
Registrován: Pá 15. Říj 2010 9:02:18

Re: Zbraně z Lužan

Příspěvek od hugo44 »

Pár zbraní, spíše pro vojáky. Více na http://www.historickezbrane.cz/
Ti co si hrají na borce a drsné královny, se ještě v sedmé třídě počůrávali. My co to udžíme, děláme zbraně.
Avátar uživatele
hugo44
Příspěvky: 97
Registrován: Pá 15. Říj 2010 9:02:18

Re: Zbraně z Lužan

Příspěvek od hugo44 »

Ti co si hrají na borce a drsné královny, se ještě v sedmé třídě počůrávali. My co to udžíme, děláme zbraně.
Avátar uživatele
hugo44
Příspěvky: 97
Registrován: Pá 15. Říj 2010 9:02:18

Re: Zbraně z Lužan

Příspěvek od hugo44 »

Nedávno jsem se rozhodl že zkusím na výrobu mečů i kordů pokusně použít i jiný materiál. Konkrétně pancíř z amerického obrněného vozu kombinovaný s pancířem z ruskho tanku. Docela mě překvapila negaivní reakce na Facebooku------ Baška Matušová A vobec, ktosi kto robi cepele z dveri pancierovaneho vozu ich dufam potom nepredava ako historicky vernu repliku ale historizujuci kus urceny na stenu zberatelovi

Tímto bych se ctěl zeptat havně členů Mortaigne regimentu z jakých materiálů používají zbraně. Předpokládám že Baška Matušková patří k vám. V případě že používáte zbraně vyrobené absolutně dobovou technologií, pokusil bych se pro vás něco vyrobit, zde ukázka výroby ranně středověké čepele, jednou bych chtěl zkusit i kord nebo rapír.
http://arinecka.rajce.idnes.cz/Damasek/
S pozdravem Hugo.
Ti co si hrají na borce a drsné královny, se ještě v sedmé třídě počůrávali. My co to udžíme, děláme zbraně.
Šlomo
Příspěvky: 1
Registrován: Čt 07. Kvě 2015 11:30:13

Re: Zbraně z Lužan

Příspěvek od Šlomo »

Taková dobově vopravdická zbraň vyjde na pěknou sumičku, ráčej vědít. To musej nejdřív vydolovat rudu autentickými nástroji. To máte krumpáče, kladívka, lopatičky, kyblíčky a podobně. Tyto nástroje samozřejmě taky musej bejt vopravdicky autenticky dobový, to se ví. A pak je samozřejmě potřeba to roztavit v dobový peci a všelijak autenticky a dobově zpracovat až k výslednýmu produktu. Je to všechno tuze nákladnej a časově náročnej proces. Už jen například obstarání původní dobový sady, od který se to všechno započne, to aby byl jeden milionář, nebo vyloupil muzeum, což? :)

Jinak zbraně super, Hugo.
Avátar uživatele
hugo44
Příspěvky: 97
Registrován: Pá 15. Říj 2010 9:02:18

Re: Zbraně z Lužan

Příspěvek od hugo44 »

spíše jde o nervy :D Rudu budou příští víkend spracovávat na Drahanech a následovat bude tavba. Na jedné fotce jsou vidět i zbytky houby z které se skovávali pruty. Tady musím poděkovat ženě, protože mi hodně pomohla. Koval jsem komplet ručně. To je k fotkám na rajčeti. Zajímalo by mě, proč něktří odsuzují použití uhlíkové oceli na výrobu replik. Pancíř je dvouvrství s uhlíkovou ocelí na povrchu a konstrukční je podkladová. Jestliže udělám jedno přeložení dostanu kvalitní čepel s tvrdým jádrem a náklady budou minimální. Přitom tato ocel má nejpodobnější složení jako ocel stará. Tedy z mého pohledu. Jestliže tedy Baška odsuzuje použití moderních ocelí, budete muset TÉMĚŘ všichni zbraně co používáme zahodit.
Ti co si hrají na borce a drsné královny, se ještě v sedmé třídě počůrávali. My co to udžíme, děláme zbraně.
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Zbraně z Lužan

Příspěvek od Alistaire »

hugo44 napsal:Nedávno jsem se rozhodl že zkusím na výrobu mečů i kordů pokusně použít i jiný materiál. Konkrétně pancíř z amerického obrněného vozu kombinovaný s pancířem z ruskho tanku. Docela mě překvapila negaivní reakce na Facebooku------ Baška Matušová A vobec, ktosi kto robi cepele z dveri pancierovaneho vozu ich dufam potom nepredava ako historicky vernu repliku ale historizujuci kus urceny na stenu zberatelovi

Tímto bych se ctěl zeptat havně členů Mortaigne regimentu z jakých materiálů používají zbraně. Předpokládám že Baška Matušková patří k vám. V případě že používáte zbraně vyrobené absolutně dobovou technologií, pokusil bych se pro vás něco vyrobit, zde ukázka výroby ranně středověké čepele, jednou bych chtěl zkusit i kord nebo rapír.
http://arinecka.rajce.idnes.cz/Damasek/
S pozdravem Hugo.
No Hugo, co s tebou… :(
Opět jsi vytrhnul jednu věc z kontextu, částečně poupravil, přibarvil o tvoje domněnky a pocity… :(

Nezbývá, než abych shrnul a opět zopakoval, co se ti snaží několik lidí včetně mě už asi půl roku opakovaně různými formami sdělit a vysvětlit. Evidentně marně, tak ať to tady máme aspoň pohromadě...
Jsem mluvčím Mortaigne Regimentu, takže následující řádky mohou být vnímány jako obecné stanovisko MR. Čistě moje osobní stanoviska řádně oddělím.

Ano, Baška Matušová patří k MR, ovšem MR není žádný jednolitý organismus, jedno tělo, jedna duše, jedno slovo, jeden majetek, všichni jak jeden nebo nic… Příslušnost k regimentu není žádnou názorovou mantrou, každý jedinec je dospělý a očkovaný, a přemýšlí, koná a hovoří vždy samostatně sám za sebe. Mimochodem, nejsme žádný spolek kamarádských hippíků, plácající se jen vzájemně po ramenou, ale dost se mezi sebou přeme a dohadujeme, což nás posouvá dál. Když se na nějakém diskusním tématu celkem shodneme, není to pro to, že by tu shodu někdo „zavelel“. Nezřídka se stává, že navzájem s nějakým projevem nebo názorem svého kolegy/kolegyně nesouhlasím(e), ale to si musí ustát každý z nás sám za sebe podle dohody, to platí stále.

Chápu, že řada lidí s pochopením tohoto má problémy, vždycky jsme byli dost nemainstreamoví, a navíc v posledních třech-čtyřech letech prošly aktivity hlavních opor a tím pádem směřování regimentu poměrně zásadní změnou, o tom bude něco dále.

Druhá věc, na kterou stále dokola narážíme, je relativita pojmů „historicky věrný/správný“ , „autentický“ a „kvalitní“. Podle našeho názoru se jedná o skutečně relativní hodnoty, které je vždy třeba brát ve vztahu k něčemu. Minimálně třeba ke stavu momentálního poznání.
Jakékoli černobílé zjednodušování do absolutních hodnot vždy vede k nesmyslům, a konkrétně tady se k tomu opět schyluje. Otázky a výzvy plné argumentačních klamů jsou pro to ideálním podhoubím. Zvlášť když jsou vedeny jen za účelem osobního napadení, že.

Než začnu s odpověďmi na otázky, ještě třetí důležitá věc, těsně související s tou druhou.
Je potřeba si vždy uvědomit a uvádět, zdali se v daném případě bavíme o úrovni a kontextu:
a) výzkumu a prezentace historie jako jsou odborné/vědecké práce, přednášky, muzea, experimenty…
b) rekonstrukce událostí, bitev atd., tedy akce, které by měly mít historicky věrné minimálně vizuální rysy
c) akcí určených pro zábavu, tedy divadelní představení, městské slavnosti a podobné příležitosti

samozřejmě se to opět prolíná ale aspoň zhruba definovat je to důležité, od toho se totiž velmi těsně odvíjí to hodnocení úrovní, co je jako dobře a co jako už ne, atd.

Takže k té otázce na MR „z jakých materiálů používají zbraně“.
záleží pro jaké účely… pokud se jedná o „a“, tedy o výzkumné a prezentační činnosti, tak v rámci našich projektů používáme dokonce i ty originály, a co možná autenticky nejvěrnější repliky zbraní, nástrojů atd. Zázemí k tomu je. Pokud se jedná o „b“ tak tam podle našeho názoru dostačují vzhledově a materiálově odpovídající věci, a u „c“ záleží nejvíc na účelnosti. Vzhledem k tomu, že používáme pro tyto činnosti mimo jiné i tvoje výrobky, se této otázce trošku podivuji.

V posledních cca třech letech se ale aktivity takového tažného jádra MR přesunuly hlavně k tomu bodu „a", ty bitvy a rekonstrukce a městské slavnosti jsou už okrajovou záležitostí, šermířská a divadelní vystoupení jsme jako regiment nikdy nedělali. (což samozřejmě neznamená, že je nedělali/nedělají členové regimentu v rámci jiných uskupení)
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Zbraně z Lužan

Příspěvek od Alistaire »

Šlomo napsal:Taková dobově vopravdická zbraň vyjde na pěknou sumičku, ráčej vědít. To musej nejdřív vydolovat rudu autentickými nástroji. To máte krumpáče, kladívka, lopatičky, kyblíčky a podobně. Tyto nástroje samozřejmě taky musej bejt vopravdicky autenticky dobový, to se ví. A pak je samozřejmě potřeba to roztavit v dobový peci a všelijak autenticky a dobově zpracovat až k výslednýmu produktu. Je to všechno tuze nákladnej a časově náročnej proces. Už jen například obstarání původní dobový sady, od který se to všechno započne, to aby byl jeden milionář, nebo vyloupil muzeum, což? :)

Jinak zbraně super, Hugo.
Díky za podporu, to je docela ono. Pro výrobu a použití autentických předmětů potřebujeme znát a používat autentické technologie, postupy, materiály v nejvyšší možné míře. Abych předešel argumentům „no true Scotsman“ … Jde stále a ještě a opět o průběžné přibližování se autenticitě, nikoli o to, že už bychom kde dosáhli absolutní autenticity.
Což vůbec neznamená, že toto vše musí obsáhnout sám jeden člověk, nebo uzavřená skupinka několika málo lidí. Naopak, je to o široké spolupráci mezi lidmi, kteří mají zájem, znalosti, zkušenosti, a jsou si vzájemně prospěšní. S lidmi o kterých výše mluvím se snažíme jít právě tímto směrem, spolupracujem s desítkama dalších osob a seskupení, a výsledky tu jsou. Tím, že se právě pracuje s lidmi kteří tohle dělají se zájmem o věc, s institucemi jako jsou muzea a VŠ, tak to není nereálné ani z hlediska financí.

Konec hlášení za MR.
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Zbraně z Lužan

Příspěvek od Alistaire »

no, a teď už čistě za mě.

Onehdá jsem psal, že si každej svéprávnej dospělej a očkovanej chlap má umět obhájit svůj názor sám, ale že se zastávám ženskejch a slabších když je to potřeba, čehož bych teď rovnou rád využil.
Bašku Matušovou zarazilo jestli je, jak se říká košer, použití na čepele materiálu z „dveri pancierovaneho vozu“ a zda nejsou vydávány za historicky věrné.
Protože jako vyučená fotografka ví prd o tom, co je to za materiál, a netuší co znamená uhlíková nebo konstrukční ocel, ptám se za ni já, neboť tomuto by vyučený nástrojař rozumět měl.
hugo44 napsal: Zajímalo by mě, proč něktří odsuzují použití uhlíkové oceli na výrobu replik.
můžeš mi prosím ozřejmit koho myslíš tím „někteří“ a kde je to odsuzování použití uhlíkové oceli konkrétně uvedeno? Nikde to nevidím, Baška mluví o dveřích z pancéřového vozu, aniž by tušila něco o uhlíkové oceli. .. (straw man, red herring)
hugo44 napsal: Pancíř je dvouvrství s uhlíkovou ocelí na povrchu a konstrukční je podkladová. Jestliže udělám jedno přeložení dostanu kvalitní čepel s tvrdým jádrem a náklady budou minimální. Přitom tato ocel má nejpodobnější složení jako ocel stará.
Je to pro mne technicky zajímavé. Opravdu jde o uhlíkovou (tedy z hlediska terminologie ČSN nelegovanou) ocel? Co to je za pancíř, tedy odkud? Dekl z Tčka (asi 54?) který jsme měli kdysi v práci na rozboru byl tak legovaný molybdenem, kobaltem a manganem, až to pěkný nebylo. Kromě toho mají prý (snad si dobře pamatuju info od bývalého kolegy co k nám do konstrukce přišel ze zbrojní výroby) snad všechny poválečné tanky s dvouvrstvým pláštěm tu vnější část pancíře sycenou křemíkovou drtí. To mě úplně historické nepřipadá. Jinak já bych než v uhlíkové oceli(výsledek výroby) hledal dobovost ve svářkové(proces výroby) oceli, což jsou jakože tak trochu jabka a hrušky.
Každopádně jako pokus je to rozhodně zajímavé, podělíš se se světem o výsledek, jak se to chová a tak?
hugo44 napsal: Jestliže tedy Baška odsuzuje použití moderních ocelí, budete muset TÉMĚŘ všichni zbraně co používáme zahodit.
Tak tohohle falešné dilema v první větě už jsme si snad vysvětlili výše, a k druhé části věty… když nebudou při akcích typu „a“ vydávány jako zaručeně pravé naprosto tisíciprocentně autentické originály, a bude k nim všeobecně přistupováno jako k replikám z moderních materiálů, proč by se měly zahazovat nebo jakkoli dehonestovat kvůli materiálu?
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
hugo44
Příspěvky: 97
Registrován: Pá 15. Říj 2010 9:02:18

Re: Zbraně z Lužan

Příspěvek od hugo44 »

Jestliže si přečteš otázku a pak co jso odpověděl, tak nemám co komentovat. Možná to že jsem nic neupravil.


Zajímavější je promě otázka výroby. Tady jsem ochotný vést diskusi. Takže jedná se o vícevrství pancíř. Pominuli kompozitní pancíř typu CHOBHAM a případný reaktivní pancíř, tak jako podklad těmto vrstvám může být použit dvouvrství pancíř. Ten je vyroben technologií lisování za tepla a tudíž nemůže obsahovat větší množství legujících prvků. Takže jestliže pancíř rozříznu, přeložím a kovářsky svařím, dostanu ve výsledku čtyřvrstvou čepel s tvrdým jádrem a ostřím a měkkým obalem. Pro strojaře- vrchní ocel odpovídá třídě 19, spodní 11. Pancíř co jsi popisoval je Ruský ze starších typů tanků, T-54, T-55, T-62, T 64, T-72, možá ještě T-80. U kompozitních pancířů pozdějších tanků to je na některých částech jiné. Jak se vše povede mohu doložit a taky to udělám. Jinak ta svářková čepel na meč z devátého století je komplet moje. I materiál jsem si vyráběl sám. :-)
Ti co si hrají na borce a drsné královny, se ještě v sedmé třídě počůrávali. My co to udžíme, děláme zbraně.
Odpovědět