Bila hora 22.-23- 9. 2012

Odpovědět
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Bila hora 22.-23- 9. 2012

Příspěvek od Olaff »

Napriklad k mojej lenivosti a neschopnosti, Dni Kosic 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, vsetko nezarobkove akcie, na ktore sme makali cely rok, aby sme ich mohli urobit, s mizernym prispevkom od mesta. V roku 2007 necelych 100 ucastnikov, v 2010 150 bojujucich. Vzdy mali slamu, vodu, drevo na varenie aj ohne. V roku 2011 som sa angazoval naposledy, tento rok v maji robili chalani patnastku, najblizsi vikend robia "malu" tridsiatkovu akciu za ucasti Ukrajincov, Poliakov a Cechov. Vstupne stale ziadne, napriek tomu, ze tam bude stat opat kulisa dediny z dreva, nie z kartonu, opat bude slama, drevo a voda, dokonca aj prach sa bude fasovat a preplacat cestovne naklady. Na druhej strane, ty tam nebudes, pretoze to nie je komercna akcia napriek tomu, ze tam bude divakov asi tolko, co na Bielej hore. Co je inak zvlastne, pretoze tieto podujatia mali ukoncit svoje posobenie rocnikom 2007, podla tvojej teorie. A ano, ako organizator viem, co vsetko sa moze posrat, vid. napriklad rok 2011, ked autobus Ukrajincov /cca 40 kusov/ nam ostal visiet doma, pretoze nedostali vcas viza. Ano, som si vedomy toho, ze to nebola uroven Slavkova ci Grolle, ale nebola to ani uroven Bilendy, rovnako tak sme nemali na sto percent ani porovnatelny rozpocet...

Dalsie otazky? 8-)

A nie, nezhodneme sa. Preco? Pretoze moj pristup je taky, ze ja to, co robim, chcem robit na nejakej urovni a nechcem sa za to pred ludmi hanbit, a prave kvoli tomu aj cosi robim. Dokonca aj veci sa snazim mat na urovni KM bez toho, aby to po mne bolo vyzadovane. Dokonca aj akcie si organizujem take, aby som bol spokojny v prvom rade ja. A ked uz organizujem cosi, kde maju byt spokojni ucastnici a divaci, tak urobim vsetko preto, aby boli a nebudem pchat hlavu do piesku. A kedze sa nevenujem druhej ani tretej svetovej, tak to jednoducho prenecham inym ludom. A ak to nahodou robit nechcu, tiez sa do toho montovat nebudem len preto, aby som zapchal dieru po chybajucej akcii. A uz vobec nebudem chodit na akciu, ktora mi nema co dat. Myslim, ze Bilende som dal sanci viac ako dost, dokonca sa tam prejavila aj moja iniciativa, aj ked to nie je mozno vidiet na prvy pohlad. Ale zase verim, ze sa urcite tychto informacii dopatras.

A prepac mi, ze som si dovolil vyslovit svoju nespokojnost z pohladu ucastnika a nepotlapkal som po ramene organizatorov. Nabuduce sa to uz urcite nestane a necham ta tesit sa z akcie, kolko len budes moct. Verim, ze ty mi nechas pre zmenu moje pravo pindat vzdy, ked s niecim budem nespokojny... 8-)
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Bila hora 22.-23- 9. 2012

Příspěvek od Olaff »

V kazdom pripade, uvediem cca, ako vyzera moja ucast na Bielej hore...

Zo stredy na stvrtok som v nocnej. Rano namiesto toho, aby som spal, sa balim a startujeme autom do Senice, cestou zbierame ludi, kde prespavame do piatku. Rano opat vyrazame a cestujeme do Prahy. Tu staviame tabor na ploche 25x25 metrov pre 40 ludi tak, aby vyzeral aspon priblizne, ako by mal tridsiatkovy tabor vyzerat, v zavislosti na priestore a moznostiach. V tom case som svedkom toho, ako ZH musi svoj priestor opustit a presunut, pretoze kym jeden organizator im priestor vymedzil, dalsi im ho zatrhol. V piatok vecer, kym sa ostatni bavia, ja sa snazim dospat nocnu a dvojdnove cestovanie. Sobota dopoludnia nacviky, popoludni bitka, vecer zabava. Nedela doobedu, kym ostatni vyspavaju opicu alebo chrapu, pripadne si davaju to jedno-dve pivka, ktore urcite do bitky vypotia, ja a ludia okolo mna hrame divne, ale predsa len spolocenske hry a "sporty", v bitke opat fungujem. Po nej riesim s Nemcami a organizatorom vyrazeny zub a rok stare skoro vyrazene oko. Balim tabor a opat startujem do Senice na prespatie, tam dorazim v noci. Rano utekam do Trnavy na vlak, aby som bol v Kosiciach dost skoro na to, aby som mohol ist opat na nocnu, ktoru si o den neskor zopakujem...

Takze moja Bilenda su 4 dni cestovania na 2,5 dna "zabavy" bez dreva, s vodou na setrenie, bez slamy /co znamena, ze musim so sebou tahat o to viac veci na spanie/, bez prachu /co znamena, ze prach taham so sebou tiez a este ho rozdavam ludom/, za vlastne prachy /na rozdiel od vacsiny, ja to mam cez dve republiky a suma 6000 Ck pre celu nasu jednotku je skutocne zabavna/... Odmenou mi je natahovanie sa so spominanymi Nemcami, odpalena pyrotechnika do ksichtu, blbci, ktori to do mna siju papierom, pripadne mi to naseru do rypaku z takej blizkosti, ze si z neho vytahujem po bitke kusky nespaleneho prachu, kanony miesto aby sa posunuli o par metrov dopredu, mrdaju mi to 1,5-2 metre za ritou, pri utoku na delostrelecke postavenie som po oba dni svedkom toho, ako to borec z pistole s perkusnym zamkom narve mojim spolubojovnikom z bezprostrednej vzdialenosti do tvare, opat samozrejme s papierovou upchavkou. Po celu sobotu sa za nami tahali nejake dve kozy v sukni a tricku asi z predajne New Yorker, ktore nikto z nas nikdy nevidel, a snazili sa nas "osetrovat" tak, ze nam a protivnikom liezli pred pusky. A po cely ten cas sa musim divat na obrovske mnozstvo ludi v debilnych, priam karnevalovych kostymoch, pricom medzi tych najhorsie vybavenych patria prave organizatori tvariaci sa v bitke ako vysoki dostojnici. Jo, nechapem, ako mi mohlo uniknut, ze marsalska palica je povodne smrekova nasada od metly, tsss...

No a toto sa viac-menej opakuje kazdy rok... Z mojho pohladu som myslim to podstatne vystihol, viac nemam chut sa o tom bavit, dokonca ani ironizovat, hoci viem, ze ti to robi radost... 8-)
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
Indyján
Příspěvky: 261
Registrován: Út 11. Lis 2008 16:49:04
Místo/Bydliště: Morava

Re: Bila hora 22.-23- 9. 2012

Příspěvek od Indyján »

No Bume, je to trošku složitější. Chápu, že jsi rád, že jako převážně výstupkář jedeš na akci v rozumné dálce a dokonce ti pořadatel zaplatí náklady na tu velkou věc na které jezdíš a která sere mušketýrům pod nohy. Nevím kolikátý ročník jsi letos absolvoval, ale věř, že 100 krát nic ubije i vola. A je nutno konstatovat, že BH má nulový vývoj, nulové změny k lepšímu a bohužel i vazba mezi regimenty a pořadateli je též na bodě mrazu. Tudíž ani žádný vývoj nelze předpokládat a pořadatelům to i takto vyhovuje. Vždy jim tam dojedou vojáčci, vždyť je to TA Bílá Hora, a kdyby byla vyloženě prodělečná či s minimem zisku, pochybuji, že budou takto blbnout 8krát za sebou. Tím nechci říci, že jim jejich bakšiš závidím, je s tím jistě spojeno dosti práce, snahy a času. Ale dovolím si spekulovat, že skupina, která se šermem živí by se vyprdla na organizaci něčeho co pořádně nesype, stejný příklad je s akcí Libušín. Organizátor měl vše na háku, zmákl si s týmem organizaci za účelem vydělání a na šermíře sral. No, tam se naštěstí situace změnila a třeba časem dojde k podobnému posunu i u Bílendy.
Tebou navrhovaný Jankov je díra světa, kde přijde 1000 lidí, pokud zasypeš široké okolí reklamou patřičně drahou a pokud náhodou nesprchne. Srovnávat to s Prahou je naivní. Na Jankově je akce možná, jen tvé koně asi zase neuvidíme a udělají si ji v klidu regimenty, které nebrečí že musí doplatit za cestu, ale užijí si manévrování, rozhodování o scénáři a život v táboře, ochuzený o pseudohysterické zjevy.
Jediné rozumné řešení je vzít si příklad z Libušína, vytvořit občanské sdružení či jinou hovadinu dle zákona jen pro tuto akci, oslovit danou městskou část Prahy jako subjekt, vyhrát výběrové hentoto a udělat to po svém.
Samozřejmostí je aby v tom sdružení byli respektovaní lidé z třicítky a regimentů, kteří dokážou táhnout za jeden provaz. No a tady je ten kámen úrazu, nejsem si jist, jestli by se takový tým seskládal a byl schopen navíc spolupracovat a jestli by jej ostatní spolky a jednotlivci respektovali.
Stejný tým se dá vytvořit na jinou akci na jiném místě samozřejmě, jen Praha asi bude nejvíce lukrativní, to si přiznejme.
Už jsem se moc rozkecal...zatím čau.
Lepší mrtvej frajer než živej srab. MM

generál svobodník chorvatského hraničářského pluku 63. GIR Karlstädter-Szluiner,střelec a halapartník v pozdně gotických projektech.
http://sedmiletka.brodec.org/index.php
Avátar uživatele
Bum
Příspěvky: 72
Registrován: Po 08. Ún 2010 20:44:45

Re: Bila hora 22.-23- 9. 2012

Příspěvek od Bum »

Musím letět do práce, tak jen telegraficky jedna technická poznámka: Můj je jeden kůň, ne všechny koně, že sere, ano, to koně dělají. Skuteční mušketýři z doby třicetileté války s tím počítali, ti dnešní, kteří chtějí všechno dělat přesně podle historie, mají potřebu mi to náležitě připomenout.
Druhá poznámka: Nelíbí se mi, děje-li se to, že někdo od nuly postaví nějakou akci a po několika letech, když je jasné, že projekt má diváky i účinkující, se objeví nějaký chytrolín, že on by to dělal líp, a celou akci chce nepřátelsky převzít.
Tak a musím letět.
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Bila hora 22.-23- 9. 2012

Příspěvek od Olaff »

Bum napsal:Nelíbí se mi, děje-li se to, že někdo od nuly postaví nějakou akci a po několika letech, když je jasné, že projekt má diváky i účinkující, se objeví nějaký chytrolín, že on by to dělal líp, a celou akci chce nepřátelsky převzít.
No podme, ukaz na toho chytrolina prstom, nech vieme, kto je ten hajzel, co chce preberat uspesnu akciu... :roll:
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
Indyján
Příspěvky: 261
Registrován: Út 11. Lis 2008 16:49:04
Místo/Bydliště: Morava

Re: Bila hora 22.-23- 9. 2012

Příspěvek od Indyján »

Hele já mám na háku cokoli přebírat. Jen spekuluji, jak jediným způsobem vylepšit akci. A výběrová řízení vyberou toho lepšího ne, od toho snad jsou?


A jestli nechápeš, že ze sraní koní si dělám srandu, pak je to dost špatné, víš já si taky cosi odjezdil a pěkných pár hoven rozšláp.

A projekt může mít za rok či dva těch účinkujících poněkud málo...pokud vím, brněnské spolky, Magna, Alt Blau ho již nějakou dobu ignorují... :idea:
Lepší mrtvej frajer než živej srab. MM

generál svobodník chorvatského hraničářského pluku 63. GIR Karlstädter-Szluiner,střelec a halapartník v pozdně gotických projektech.
http://sedmiletka.brodec.org/index.php
Avátar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 261
Registrován: So 15. Lis 2008 22:49:22

Re: Bila hora 22.-23- 9. 2012

Příspěvek od deCarabas »

Bume, ono s tymi konmi... Ze take uslachtile, krasne, hodnotne a inteligentne zviera dvihne ocas a proste flakne hovno kde sa mu chce je fakt a nikto to seriozne neriesi. Je to proste zviera. Ale bol som dva metre od toho, ako to uslachtile, krasne, hodnotne a inteligentne zviera chytilo paniku a skoro nam sejmulo celu sekciu, lebo sa jeho jazdec narval medzi nas na pravom kridle a divakov a jaksi uz nemal kam manevrovat. Skoro nam tam zadupal Piskota a par dalsich clenov. A to myslim by vadilo asi aj nasim predchodcom, na ktorych sa hrame. Ale to len na okraj, s kvalitou organizacie bitky to nemalo nic. Rozumej, nemam nic proti konom, naopak, rad by som niekedy videl "ozajstnu" jazdu aj na bitke, ale motat sa na koni pomedzi pomerne velke bojove celky a cakat, ze sa tieto rozostupia tiez nie je zrovna stastny pristup.

Za mna - uz druhy rok si riesim BH len ako bonus. Idem do Prahy o dva dni skor, pobeham muzea, parky, hrad a kadeco dalsie a potom idem vymrznut, zmoknut a dufat, ze mi nejaky nadrzany nemec nerozbije hlavu :) Ja som inak pomerne skromny chlapec, som ochotny si to podelane drevo za par supov aj kupit niekde zviazane na benzinke, aby som neklepal kosu. Kludne si aj zaplatim celu cestu a okaslem cestak. Ale sorry, balik slamy so sebou nosit z Kosic fakt nebudem... A odievanie niektorych jedincov ani nekomentujem, dostavam sa do fazy "nechaj zit", ale len kym priamo s nimi nemusim nic riesit.
Obrázek
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Bila hora 22.-23- 9. 2012

Příspěvek od Alistaire »

Bum napsal:Jestli je, Olaffe, tvůj přístup takový, že "búúú, já bych to chtěl jinak a voni mě nenechají, tak to já si s nima nebudu hrááát", tak se asi fakt v těch přístupech neshodnem. On tvůj přístup mimochodem asi takový není, ale pokud mě chceš za každou cenu ironizovat, tak to směrem k tobě zvládnu taky.
A jestli tu je tvůrčí potenciál lidí schopných stvořit novou silnou akci a opravdu máte pocit, že na Bílé hoře tomu brání jen organizátor (já ten pocit úplně nesdílím, ale budiž), tak se fakt nabízí postavit na jaře pořádně ten Jankov. Klidně na něj nalákat Švédy i Němce a ukázat, jak se to má dělat. Co přesně vám brání kromě vaší lenosti či neschopnosti?
Myslím Bume, že by sis měl (hned po té co si zklidníš hlavu a vypláchneš ústa) prvně aspoň trochu zjistit, co kdy udělali, a na čem třeba pracují konkrétní lidé, které tady napadáš...
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
Bum
Příspěvky: 72
Registrován: Po 08. Ún 2010 20:44:45

Re: Bila hora 22.-23- 9. 2012

Příspěvek od Bum »

Indyján napsal: Tebou navrhovaný Jankov je díra světa, kde přijde 1000 lidí, pokud zasypeš široké okolí reklamou patřičně drahou a pokud náhodou nesprchne. Srovnávat to s Prahou je naivní.
Třeba máš pravdu, jenže na druhé straně, tohle je taky díra světa (http://www.obecbrezno.cz/), dokonce doslova, protože to městečko stojí na okraji povrchového hnědouhelného dolu, a přesto se tam dělá bitva cca se čtyřiceti koňmi v akci (http://www.youtube.com/watch?v=-J2nwWVWfPI) a se slušnou diváckou účastí. Hněvšín bylo zcela neznámé místo, dokud tam Vydra nezačal dělat memoriály generála Custera (se dvěma stovkama koní v akci a někdy až s masovou diváckou účastí). Nehodnotím ty akce samé, jen podotýkám, že je to někdy právě ta akce, která může pomoci určitému místu k proslulosti a někdy se o tom dá přesvědčit i místní zastupitelstvo. Někdy ne, připouštím. Praha je samozřejmě atraktivní, ale právě proto všemi možnými akcemi spíš přeplněná a řekl bych, že i bez potřeby a zájmu vycházet organizátorům čehokolivstříc (hollywoodští filmaři, kteří přitom nemalou částkou sytili její rozpočet, by mohli vyprávět).
Jestli se Bílá hora přežije, okouká a zanikne, nestane se katastrofa. Ale až vznikne něco nového, tipuji, že za tím zase spíš bude stát někdo, kdo bude v diskusích notně propírán, že je debil, že si nedal poradit, že ostatní vykořišťuje, že mu děla a pyrotechnika moc bouchají a že k tomu prostě nemá žádný vztah. Hezký den.
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Bila hora 22.-23- 9. 2012

Příspěvek od Olaff »

Bum napsal:Ale až vznikne něco nového, tipuji, že za tím zase spíš bude stát někdo, kdo bude v diskusích notně propírán, že je debil, že si nedal poradit, že ostatní vykořišťuje, že mu děla a pyrotechnika moc bouchají a že k tomu prostě nemá žádný vztah. Hezký den.
Jo, jasne... Preto je uz par informacii suvisiacich s Jankovom nejaky ten tyzden verejne znamych... :roll:
Přílohy
Workshop2012_web.jpg
Workshop2012_web.jpg (127.34 KiB) Zobrazeno 5931 x
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Odpovědět