Bílá Hora 2011

Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 150
Registrován: Út 10. Ún 2009 9:12:48

Bílá Hora 2011

Příspěvek od mahy »

Nu a je to za námi. ;)
Hodnocení očima účastníka:

Bitvu jsem si užil, jak jen to na straně Moravanů u Obory jde :D
Zabojovali jsme si, zamanévrovali. Dobré.
Je fajn vidět, že rok od roku se objevuje více celků co jsou pěkně vystrojeni a ustrojeni.

Co mě v bitvě sralo(ano sralo) je to, že někdo stále nepochopil, že má v packách střelnou zbraň. Náměry napřímo na protivníka mě děsily! A že jich bylo!
Nejvíc mě dostalo když se k nám k Oboře přiblížili nějací pikenýři(nevím kdo to byl) a na ně, s náměry přímo do chlapů vystřelili střelci(opět nevím co to bylo za grupu). Ale střelba z cca 10-ti metrů přímo na ksicht :o
Nezlobte se na mě to je na pár facek!

Manévry Velkého regimentu:
on nám letos zase tak velký nebyl :( Přišlo mi, že loni tam bylo daleko více lidí. Proč? Není o to zájem, nebo byli všichni utahaní?
Každopádně je to dobrá zkušenost a jsem rád, že jsem se letos účastnil.


Pořadatelé: Za vše jedna epizoda-
dotaz,,Bude nějaké to erární občerstvení ?''
odpověď:,, Jsme závislí na návštěvnosti, přišlo málo lidí, jídlo pro vás účinkující nebude!''

Tak to mě posadilo na prdel. Ne, že bych se hroutil když nedostanu žvanec zdarma, ale toto mě dojalo. Příště bychm mohli ještě platit vstupné ne?



Jinak ale dobré.

Jen je smutné sledovat, že zájem diváků o takovéto akce rapidně opadá. :(
Omnis exceptio est ipsa quoque regula.
Desátník Moravského podhoráckého pěšího pluku
Avátar uživatele
Zagloba
Příspěvky: 131
Registrován: Ne 07. Pro 2008 17:04:12

Re: Bílá Hora 2011

Příspěvek od Zagloba »

Na BH jsem se letos mohl dostat jen na jeden den, s ohledem na velký regiment jsem zvolil sobotu.

Bitva mi připadala v podstatě stejná jako už několik posledních let, letos příjemně osvěžil komentář Václava Vydry - připadalo mi to takové méně unavené než obvykle.

No a velký regiment - jel bych do Prahy klidně jen kvůli němu. Sice mě taky poněkud zarazila nízká účast - vzhledem k reklamě bych očekával pravý opak, ale nevadí, i tak to bylo super. Napříště bych jen zlepšil ohlášení začátku cvičení. Dočetl jsem se sice, že by měl regiment začít cca 2 hodiny po bitvě, ve skutečnosti ale začal mnohem dřív. Pro obecnou informovanost bych před začátkem poslal táborem bubeníka, aby to všude vytroubil.
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Bílá Hora 2011

Příspěvek od Olaff »

Velky regiment sa uskutocnil este o patnast minut neskor, nez sa povodne zacat mal, a to o 17:15, co bol cas, ktory nam v podstate urcili organizatori. No a kym sa ludia zozbierali, scasti aj vdaka tomu, ze samotna bitka bola nejaka dlha a medzi jej koncom a zaciatkom regimentu by bez posunu bola len slaba polhodina, za zaciatok je mozne povazovat asi az tak 18:00.

Sice nebol taky velky ako vlani, na druhej strane tam boli len ludia, ktori naozaj chceli. Co mna osobne prekvapilo najviac, ze sa tam objavilo niekolko zamatovo-krajkovych ludi, ale od partii, ktore su povazovane za taketo to zdrave jadro ceskej tridsiatky z pohladu odbornosti a smeru, ktory razia, tam bud nebol nikto, alebo bolo len par ludi. Beriem to ale tak, ze moznosti vyskusat si strelbu ci "pikarcenie" v realnych poctoch maju kazdu parnu sobotu v mesiaci, takze tieto experimenty a la "historicke a bezpecnostne okienko" jednoducho nepotrebuju.

Pricom prave aj strelbe na akciach samotnych venoval Piskot pomerne dost casu, kde sa okrem ineho spominali prave one namery.

V kazdom pripade, podla mna je prave toto "experimentovanie" cesta, ako naucit ludi bezpecne operovat na bojisku, vid. spomaleny stret pikanierov v siestich radoch proti sebe, ktory nasich mladeznikov viac ako nadchol. Ci sa niekto touto cestou bude uberat alebo nie, snad sa mi raz podari zazit akciu, kde na nasom uzemi bude na bojisku operovat aspon par takychto jednotiek. Takze osobne za mna a za "mojich" ludi dakujem ludom z Mortaigne, ktori sa s pripravami tohto cvicenia piplali a tiez vsetkym, ktori do toho nakoniec sli.
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 261
Registrován: So 15. Lis 2008 22:49:22

Re: Bílá Hora 2011

Příspěvek od deCarabas »

K regimentu: Suhlasim s predoslymi, ludi bolo malo a je to skoda. Neviem, co moze byt pricinou odmietania niecoho takeho... Ved je to moznost skusit realne bojove taktiky, ja osobne nemavam casto taku ponuku a myslim, ze ostatni tiez nie. Neviem, ci je v tom lenivost, nezaujem, nedovera alebo odmietanie "zo zasady", ale zamrzi. Hlavne pokial sa ani neriesilo, kto ma aku vybavu, z akej skupiny je alebo co ma na sebe. Slo ciste a len o nove informacie a rozsirenie obzorov o vojenstve tej doby.

Co nechapem uz vobec je par jedincov, co sedia bokom a ujebavaju sa z toho, ze sa niekto snazi o nejaku realnu vec. Ale som rad, ze sme pobavili, koniec koncov, aj to je napln nasho hobby, takze aj nabuduce. Navyse som si takuto situaciu uz zazil, najma na 15kovych akciach, kde sme potom mali moznost realne techniky nasadit a chlapci v buznacoch sa zrazu cudovali, ze maju bibinko a ze tak nejako mecikarenie na piky nedociahne.

Jo, kazdopadne hromadne salvy boli pekne a rachot sme narobili slusny, dufam, ze sa dockam casu, ked taketo velke jednotky budu operovat po poli aj v nejakej bitke. Nabuduce by bolo mozno fajn skusit, ci stihame tu druhu salvu dat realne do osmich sekund :)

K bitke: Sobotnu nehodnotim, nemali sme vela priestoru a viacmenej som sa nudil, vdaka hmle a dymu som navyse nevidel, ci si to ini ucastnici nejak uzivaju. Zarazili ma niektore divne hlasky v komentari, napriklad o pouziti jazdy, zatialco bojove pole bolo v tej chvili bez jedineho kona.
Nedelna, to uz bolo lepsie, hoci mi premokli boty, smykalo sa a parkrat mi nestrelila puska vdaka vlhkosti. Atmosfera bola, Nemci uplne besni a fakt moc padat nechceli a to ani na nasilne naliehanie ;) Tuto bitku som si naozaj uzil, az tak, ze som nemal cas pocuvat komentar, ci bol posunuty alebo nie :)

Rad som videl ludi, ktorych inak vidam malo a lutujem, ze som si vacsinou nenasiel cas s nimi viac pokecat. Snad nabuduce.
Obrázek
Avátar uživatele
Mlask
Příspěvky: 182
Registrován: Út 11. Lis 2008 19:15:27
Místo/Bydliště: Pribram
Kontaktovat uživatele:

Re: Bílá Hora 2011

Příspěvek od Mlask »

Sobotni bitva byla standart, nedelni o hodne lepsi. Organizace mne zklamala tim nesplnenim dlabancem a s drivi jsem nevidel take ani trisku :(. Velkym prekvapenim bylo nedelni rano, kdy prijel hovnocuc a vycucnul kadibudky a doplnil papir :shock: . Velka pochvala organizatorovi nebo firme, ktera umi delat svoji praci.
Cviceni velkeho regimentu mne potesilo a bavilo. Tesil jsem se na nej vic nez na bitvu. Na konci jsem byl teda uz celkem unaven a nemohl se dockat az si sednu a najim se. Mala ucast mne take prekvapila. Podle mne za to mohlo slunicko behem bitvy. Po bitve nasi pikenyri schodili plechy a popadali na zem. Predstava nejakeho cviceni je asi nenaplnovala. Sel tam jeden jediny.
Regiment zemské hotovosti
DIMICANDUM
Odpovědět