Bílá hora a velký regiment

Po proběhnutí akce budou témata přesunuta do fóra "hodnocení akcí"
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Bílá hora a velký regiment

Příspěvek od vechio »

Obrázek
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Bílá hora a velký regiment

Příspěvek od Olaff »

S nami a ludmi okolo nas samozrejme na tento blazinec ratat, presne pocty dodam, az uzavrieme registraciu na akciu... ;)
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 150
Registrován: Út 10. Ún 2009 9:12:48

Re: Bílá hora a velký regiment

Příspěvek od mahy »

Od nás tam také pár lidí rádo přikvačí. Pak se ti na akci ozveme. ;)
Omnis exceptio est ipsa quoque regula.
Desátník Moravského podhoráckého pěšího pluku
Avátar uživatele
Zagloba
Příspěvky: 131
Registrován: Ne 07. Pro 2008 17:04:12

Re: Bílá hora a velký regiment

Příspěvek od Zagloba »

Já můžu mluvit sice pouze za sebe, ale zúčastním se víc než rád.

Měl bych v této souvislosti otázku:
Co se bude zkoušet? Je v plánu něco nového (oproti loňskému regimentu)?
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Bílá hora a velký regiment

Příspěvek od vechio »

Zagloba napsal:Já můžu mluvit sice pouze za sebe, ale zúčastním se víc než rád.

Měl bych v této souvislosti otázku:
Co se bude zkoušet? Je v plánu něco nového (oproti loňskému regimentu)?
Jasně že budou nové věci.. víc pro pikenýry. A doufám, že nakonec pro všechny.. ;)
Nakonec trocha je prozrazena v letáku. 8-)
Budu se těšit.
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Zagloba
Příspěvky: 131
Registrován: Ne 07. Pro 2008 17:04:12

Re: Bílá hora a velký regiment

Příspěvek od Zagloba »

No, ať čtu leták zprava i zleva, je tak nějak politicky korektně nic neříkající :)

Vím, že jako blátošlap do toho nemám co mluvit, ale:
1/ při salvách po řadách bych vyzkoušel plynulost střelby trochu déle - pokud si dobře vzpomínám, tak v Košicích i na loňské BH vystřelil každý mušketýr jen jednou; zkusil bych nechat vystřelit každého alespoň dvakrát, ať se vyzkouší, jsme-li schopni v daném limitu a za pohybu řady skutečně nabít;
2/ nestála by za zkoušku opakovaná švédská salva? Tedy situace, kdy vystřelí první tři řady a vystřídají se se zbytkem, který salvu opakuje. Toto se také zkoušelo, ale pokud si dobře pamatuju, tak jen "nasucho". Je mi ale jasné, že tohle by asi vyžadovalo větší souhru.
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Bílá hora a velký regiment

Příspěvek od vechio »

Zagloba napsal:No, ať čtu leták zprava i zleva, je tak nějak politicky korektně nic neříkající :)

Vím, že jako blátošlap do toho nemám co mluvit, ale:
1/ při salvách po řadách bych vyzkoušel plynulost střelby trochu déle - pokud si dobře vzpomínám, tak v Košicích i na loňské BH vystřelil každý mušketýr jen jednou; zkusil bych nechat vystřelit každého alespoň dvakrát, ať se vyzkouší, jsme-li schopni v daném limitu a za pohybu řady skutečně nabít;
2/ nestála by za zkoušku opakovaná švédská salva? Tedy situace, kdy vystřelí první tři řady a vystřídají se se zbytkem, který salvu opakuje. Toto se také zkoušelo, ale pokud si dobře pamatuju, tak jen "nasucho". Je mi ale jasné, že tohle by asi vyžadovalo větší souhru.
add.1) jo planuju to otočit minimálně dvakrát. Myslím si to stejné.
add.2)bylo by to super, taky bych to rád zkusil, ale právě po zkušenostech z Košic, z loňské Bílé Hory a i z cvičení Via Cassy ve Svinici, tak kvůli bezpečnosti tohle na ostro dělat teď nebudu. Po týdnu drillu jo. Po deseti dvanácti vyzkoušení ne. Je velký rozdíl to trénovat na sucho a potom to sjet naostro, třeba i pomaleji. Polovina lidí má problémy se samotným drilem - ovládáním muškety. Každej nemá dobrou mušketu, sice se to pomalu zlepšuje, ale některé muškety co jsem viděl bych nechtěl ani zadarmo. Připočte se stress z času, množství lidí a to produkuje chyby. Já nechci podcenit bezpečnost jenom proto, že bych vědomě samotnou situací a tím co sám organizuju toto bezpečnostní riziko vyvolal. T lidi co tam budou střílet neznám, ve smyslu nikdy sem snimi nestřílel, nebo v bitvě nestál v jednom regimentu. Právě i s lidma, se kterýma běžně spolupracuju a funguju a vím co od koho mám čekat, sem tohle nikdy nedělal. Protože jsem viděl co to dělá když se střílí "jenom" holanským systémem. A ten moment, kdy se mají prolnout tři řady třema řadama v nejkratším čase, s tím že ty druhé tři řady mají založené doutnáky nabité muškety... tohle riziko podstupovat nebudu.
Snad to někdy klapne..

No a to co bude novinka a je to v letáku? 8-)
Rád bych vyzkoušel slow motion střet dvou pikenýrských formací proti sobě. Žádné tulení, či rugby mlýn jak praktikují s oblibou naši západní sousedé a reneactoři z ostrovů. Ale pěkně na pomalé uděry bubnu, rozfázovaně, pomalu a bezpečně a zároveň nekompromisně na napřažené píky dotáhnutý střet dvou šest řad hlubokých formací.

Rád bych vyzkoušel pochodové formace a rychlost postavení do linie.

no a dalších pár věcí..na, které se minule nedostalo.
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Bílá hora a velký regiment

Příspěvek od Olaff »

Zagloba: Co viem, tak vlani na Bilende s otocenim strelby bol aj ten problem, ze pomerne velka cast ludi bola nasucho a nemala napaskovane. To sa pod to scasti tiez podpisalo...

V kazdom pripade, keby som mohol navrhnut, nechal by som skusit oba systemy palby, aj s obchadzanim kridla, aj s prechadzanim pomedzi zastupy, pripadne v ramci tvaru skusit palit pripadne po dvoch radoch. Nie je to na koordinaciu take narocne ako samotna svedska salva, navyse sme to ani v tychto poctoch neskusali...

Takze keby to bolo na mne, skusil by som vystrelit aspon raz s obchadzanim, nabit, vystrelit s prechadzanim pomedzi zastupy, nabit a skusit vystrelit v dvoch radoch. Pripadne stvrtu nechat na salvu v troch radoch so spojenymi kridlami...

Samotna svedska salva na 2x3 rady s odbiehanim je kusok problem, skusalo sa to vo Svinici s 24 strelcami a hoci prevazne ide o ludi, ktori su zohrati a slo sa spomalene, potrebuje to skutocne vela, vela drilu, aby sa niekto nezabudol tam, kde nema. Takze asi tak skoro sa tohto sposobu nedockame, teda za predpokladu, ze ma byt naozaj na urovni a v ramci bezpecnosti... :(
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Odpovědět