Jezdectvi

Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Jezdectvi

Příspěvek od Olaff »

Par jazdcov, ktori mi pridu celkom uveritelni a pomerne lahko a rozumne vyskladatelni:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Tom_F
Příspěvky: 25
Registrován: Po 27. Zář 2010 23:09:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Jezdectvi

Příspěvek od Tom_F »

Jezdce si netroufnu hodnotit, ale výstroj koní je z větší části dost odfláknutá.
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Jezdectvi

Příspěvek od Olaff »

Tome, myslis, ze by si mohol nejako "nazorne" poukazat na najvacsie nedostatky v tom vystroji? Podla mna by to mohlo pomoct vsetkym sucasnym i buducim jazdcom. Ak si najdes cas, samozrejme....

Dik.
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Tom_F
Příspěvky: 25
Registrován: Po 27. Zář 2010 23:09:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Jezdectvi

Příspěvek od Tom_F »

Nedělám si iluze, že ti současní to budou nějak reflektovat, ti budoucí snad, doufejme. Když jsem to nakousl, je vhodné to dokončit. A tolik času to nezabere. Vezmu to popořadě.
1, Uzdečka moderní, viz. anglický nánosník, alespoň je z jednoduché kůže a pár kladných bodů bych ještě přidal za tu kontrastní čelenku, to by mohlo být a vypadá to neotřele zajímavě. Spojka otěží na udidle mezi kroužky stíhla a páky je neoddiskutovatelně moderní věc. Konfekční portugalské sedlo - alespoň nějaká snaha, ale na to že je fotka zjevně z Ostrovů, tak bych čekal víc. Holstry jsou dle mého úsudku jen chabé napodobeniny. Zatím jsem viděl originální kusy jen pevně vytužené, tohle jsou jen jakési kožené pytlíky. Ale zdálky vypadají +/- jak podle rytin.
2 a 3, jsou myslím stejná parta. Celkem pěkné uzdečky jen nechápu proč k nim mají odlišné otěže, tím to celé shodili. Absolutní debilita jsou ty přední vojenské brašny z první půle 20.stol. co jsou na fotce č.2. Červený poprsák je zjevně dělaný jako "ala historie" ale má opět moderní konstrukci a navíc se takový typ poprsáku v 17.století vůbec nepoužíval. Nebo jsem na něj na žádných dobových vyobrazeních zatím nenarazil. Na fotce č.3 druhý bělouš v pozadí má na otěžích martingal, opět moderní záležitost. Když už je problém s ovladatelností koně (martingal se používá, aby se zabránilo zvedání hlavy koně, který se tím částečně zbavuje působení udidla) tak se to dá vyvázáním ohlávky přes poprsák k podbřišníku. Pravda, viděl jsem to zatím jen na postrojích z 18. stol. a přelomu 18./19., ale i kdyby se to o století dříve nepoužívalo, je to pořád lepší řešení než to co vidíme na fotce.
4, už známý moderní anglický poprsák, tady v celé své kráse i se spojkou na kohoutku koně - fuj. Uzdečka ve vojenském stylu, s křížením na čele což byl styl lehké kavalerie, bohužel až tak od poloviny 18.století. Na postrojích ze 17tého tohle prostě není. Asi je to foceno v tuzemsku, takže z toho důvodu bych obdobné portugalské sedlo hodnotil o něco málo výše, než v případě anglického jezdce.
Avátar uživatele
hugo44
Příspěvky: 97
Registrován: Pá 15. Říj 2010 9:02:18

Re: Jezdectvi

Příspěvek od hugo44 »

Jen k vrchní fotce od Olafa. Ten palaš je někde doložený a s datací před rokem 1648? Přední kyris tohoto tvaru jsem zatím neviděl. Nebyla by nějaká dokumentace? Děkuji.
Přílohy
11146601_10153148443098138_8052675832170228856_n.jpg
Ti co si hrají na borce a drsné královny, se ještě v sedmé třídě počůrávali. My co to udžíme, děláme zbraně.
Avátar uživatele
hugo44
Příspěvky: 97
Registrován: Pá 15. Říj 2010 9:02:18

Re: Jezdectvi

Příspěvek od hugo44 »

A ještě bych se chtěl zeptat, jestli je někde doložené uchycení ochranné mříže na útočné přilbě jako na fotce a jestli je originál této přilby s hřebenem a to vše s datací do roku 1648. Děkuji.
Ti co si hrají na borce a drsné královny, se ještě v sedmé třídě počůrávali. My co to udžíme, děláme zbraně.
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Jezdectvi

Příspěvek od Olaff »

hugo44 napsal:Nemá cenu někomu něco vyvracet. Čti a hledej.
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
hugo44
Příspěvky: 97
Registrován: Pá 15. Říj 2010 9:02:18

Re: Jezdectvi

Příspěvek od hugo44 »

Palaš na obrázku má dataci 1650+, Kyrys je kus plechu bez středového žebra a objetý signovačkou. Přichycení mříže tímto způsobem jsem doposud nenašel i když jsem hledal. Proto jsem se obrátil na odborníky. Bohužel asi nemají podklady.
Ti co si hrají na borce a drsné královny, se ještě v sedmé třídě počůrávali. My co to udžíme, děláme zbraně.
Avátar uživatele
Bum
Příspěvky: 72
Registrován: Po 08. Ún 2010 20:44:45

Re: Jezdectvi

Příspěvek od Bum »

Napostovat bůhvíkde staženou fotku bez jakéhokoli komentáře a jakýchkoli informací a vůbec s naprosto nulovou osobní iniciativou a zcela nulovým osobním přínosem s tím, že takhle je to jedině historicky správně, protože "mi to tak přijde" (čti "protože mně se to líbí") je sice velmi oblíbená činnost, ale k bližšímu poznání historie nijak nepřispívá a hodnotím ji jako zcela nedostatečnou práci. Bohužel, někomu to stačí. Dokonce tyto staženiny cizích fotek komentuje slovy jako "teď jsem vám ukázal, jak se to má dělat". Ta nižší průměrná úroveň je tu spíše vinou myšlení lidí a ne moc poctivého přístupu k historii a koníčku vůbec.
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 150
Registrován: Út 10. Ún 2009 9:12:48

Re: Jezdectvi

Příspěvek od mahy »

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek


Toliko k helmám s mřížovým hledím na pantu. No a kyrys bohužel přes to samé řemení nevidím, takže smekám když někdo vidí jak je udělán.
Omnis exceptio est ipsa quoque regula.
Desátník Moravského podhoráckého pěšího pluku
Odpovědět