Zdobení zbrojí

Armin
Příspěvky: 10
Registrován: Stř 20. Led 2010 13:49:26

Re: Zdobení zbrojí

Příspěvek od Armin »

Není ten obrázek náhodou dělaný podle zbroje, která je tuším ve sbírkách Vojenského muzea, a která byla před několika lety vystavena na Pražském hradě v rámci výstavy Krása vojenského řemesla?
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdobení zbrojí

Příspěvek od vechio »

Královák napsal:Mám dojem, že jedna zdobená papenheimka byla na fotkách v knize Vzácné zbraně a zbroj někdy z 80. let 20. stol - ze sbírek Vojenského muzea.
A máš tu knihu k dispozici? To by bylo super dát sem obrázek té papenhaimky :!: :idea:
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdobení zbrojí

Příspěvek od vechio »

Bormi napsal:Já jsem v té letité knize "Arma Defensiva" na str. 85 objevil i předlohu té pappenheimky na fotce z mého prvního příspěvku v tomto vláknu :-)
Je pravda, že kniha je starší, je spíše encyklopedická a je malovaná, ale jelikož se jedná o obrázky originálů, nevidím v tom žádnou závadu. Kvalitní fotografie a podrobnější popis bych samozřejmě uvítal. Ale nevidím důvod tuto knihu zatracovat.
já tu knihu nepovažuju za špatnou, ale je poplatná své době a tak jak píšeš je encyklopedická a malovaná. Problém vidím právě u mnou scanovaného obrázku, kdy nejde opravdu poznat zda se jedná o přilbu typu papenhaimka. A taky přesně - lepší detail a popis by byl potřeba. Takle se jedná o střelbu a spekulaci co to za přilbu vůbec je.
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdobení zbrojí

Příspěvek od vechio »

Armin napsal:Není ten obrázek náhodou dělaný podle zbroje, která je tuším ve sbírkách Vojenského muzea, a která byla před několika lety vystavena na Pražském hradě v rámci výstavy Krása vojenského řemesla?
Ono je to dost dobře možné, protože Klučina byl dlouho zaměstnán ve Vojenském muzeu a kde využil dostupných věcí a tak se tohle nabízí jako logická věc, že to nechal nakreslit podle sbírkové zbroje. Jinak to je dobrá stopa.. :idea: ;)
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdobení zbrojí

Příspěvek od Alistaire »

No, já se důvodně domnívám, že je to obkreslené z fotky. Taková kopie kopie... ;)

A spíš než na plané plkání a osočování bych se zaměřil na definici, co je vlastně pappenheimka? Co ji charakterizuje?
sorry, ta přílba u kreslené zbroje z Arma defensiva je Pappenheimka? ;)
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
Bormi
Příspěvky: 37
Registrován: Pá 06. Bře 2009 17:53:08
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Zdobení zbrojí

Příspěvek od Bormi »

Alistaire:
Pravda, siluetou to sice pappenheimce odpovídá, zařazeno je to do střední Evropy, což by také mohlo být. Ovšem obě dvě indicie by zrovnatak odpovídaly i polskému šišáku. Navíc, je to datováno do druhé poloviny 17. století, tedy po 30-ti leté válce. Pokud se nemýlím (už si nevzpomenu, kde jsem to četl), pappenheimka byla jezdecká přilba tvarově inspirovaná polskými jezdeckými šišáky, kterou vybavil své vojáky generál Pappenheim. Tudíž datace po třicítce by zase nasvědčovala tomu, že to není ta pravá pappenheimka. Nebo se mýlím?
Avátar uživatele
rehtu
Příspěvky: 81
Registrován: Stř 14. Říj 2009 20:40:12

Re: Zdobení zbrojí

Příspěvek od rehtu »

Tak tady je ta papenhaimka
Přílohy
prilba vyssiho velitele.jpg
Přilba vyššího velitele Evropa po polovině 17.stol
prilba vyssiho velitele.jpg (129.26 KiB) Zobrazeno 7216 x
Královák
Příspěvky: 95
Registrován: Po 30. Lis 2009 12:50:55
Místo/Bydliště: Šumava

Re: Zdobení zbrojí

Příspěvek od Královák »

Rehtu - to je ona, kterou jsem myslel, díky.
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdobení zbrojí

Příspěvek od vechio »

rehtu napsal:Tak tady je ta papenhaimka
Super. Tuhle jsem musel zahlidnout. Pekna, takova archeotypova. I kdyz ten nanosnik je spis polska vec? Tohle nevim, jestli neni typictejsi jenom rovny a ne tahle „lopata”.
Jinak si, ale myslim ze leptany jsou ty licnice, ale to co je na zvonu je ryte - ma to pomerne uzke a hluboke ryhy.
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Bormi
Příspěvky: 37
Registrován: Pá 06. Bře 2009 17:53:08
Místo/Bydliště: Plzeň

Re: Zdobení zbrojí

Příspěvek od Bormi »

Jo jo, to je originál k té replice z mého prvního příspěvku a v Arma Defensivě na str. 85 je prakticky totožný malovaný obrázek s popiskem "Otevřená útočná přilba, tzv. pappenheimka, ze druhé poloviny 17. století. Povrch přilby je černěný, rytý se zbytky zlacení..."

Projížděl jsem rajče a nalezl jsem:
http://regiment.rajce.idnes.cz/Cisarska ... 010030.jpg

a pak ještě foto té zde diskutované 3/4zbroje, bohužel bez detailu:
http://regiment.rajce.idnes.cz/Cisarska ... 010043.jpg
Odpovědět