Dělostřelecký stilet

gunhead
Příspěvky: 29
Registrován: Pá 12. Črv 2009 23:01:21

Dělostřelecký stilet

Příspěvek od gunhead »

Zaujaly mne dělostřelecké stilety, nikde jsem ale nenašel jak vlastně byly stupnice kalibrovány. Přesněji našel jsem zmínky že stupnicí se určovala ráže, případně navážka prachu, ale přesnější určení u konkrétního kusu ne.
Originály které jsem našel, mají stupnici 1 až 120, což mi na ráži či prach přijde hodně.
Můžete mi poradit, kde hledat, případně jak stupnice měla fungovat?

Díky
gunners_dagger-Orig2.jpg
gunners_dagger-Orig2.jpg (24.05 KiB) Zobrazeno 7990 x
Pikenýr Regimentu zemské hotovosti
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělostřelecký stilet

Příspěvek od vechio »

gunhead napsal:Zaujaly mne dělostřelecké stilety, nikde jsem ale nenašel jak vlastně byly stupnice kalibrovány. Přesněji našel jsem zmínky že stupnicí se určovala ráže, případně navážka prachu, ale přesnější určení u konkrétního kusu ne.
Originály které jsem našel, mají stupnici 1 až 120, což mi na ráži či prach přijde hodně.
Můžete mi poradit, kde hledat, případně jak stupnice měla fungovat?
No ono tady je příliž moc psů, které je třeba honit a proto prakticky nikde neuvidíš co u konrétního stilletu co je. Ten člověk co to vlastnil to věděl a nepotřeboval k tomu mít napsaný manuál, kde bylo napsáno že ta stupnice znamená, že je to třeba navážka střelnýho prachu a je to jenom nějaký číslo který mě ukazuje že dostřelím třeba 120 sáhů měřeno podle sukně paní radové..
Prostě nevíš kdo to používal, podle čeho..je to jako by sis na prkno udělal čárky podle něčeho co potřebuješ ale je ti jedno co to jsou za jednotky atd..
Tj. pokud se nebudeš hluboce zajímat o měřící systémy a o konkrétní tabulky z dělostřeleckých manuálů a budeš mít štěstí, že dokážeš identifikovat původ stilletu a napasovat ho na nějaký konrétní manuál..ale stále ti tam visí spoustu neznámých jako jestli střelný prach je pořád stejný atd.. některé věci zkrátka musel mít v hlavě amít zkušenosti...
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Avátar uživatele
Saman
Příspěvky: 211
Registrován: Ne 11. Říj 2009 17:48:41
Místo/Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělostřelecký stilet

Příspěvek od Saman »

Vzhledem k tomu, že hmotnost koule roste kubicky v závislosti na průměru (tedy že ve vzorci figuruje průměr na třetí), tak by to mohl být počet dávek prachu podle průměru koule. Dvojnásobný průměr by musel vyžadovat osminásobnou dávku, což mi podle té spodní fotky docela vychází. A 125x by odpovídalo pětinásobnému průměru koule. A podle oka mi ta hodnota 120 vychází někam kolem čtyřnásobku, takže to není úplně mimo matematickou řadu. Jestli máš po ruce celou fotku nebo dokonce originál, tak to změříš lépe.

Do dělostřelectví nevidím, takže nevím jak dávkovat v závislosti na hmotnosti, ani jak byly odstupňované kalibry, ale kubická řada by mohla být vodítkem.
mušketýr Regimentu zemské hotovosti

Arte et marte dimicandum!
~ Je nutné bojovat moudře a tvrdě!
skalm
Příspěvky: 1
Registrován: Po 16. Dub 2012 13:14:53

Re: Dělostřelecký stilet

Příspěvek od skalm »

Osobně bych se nejvíce klonil k názoru, že na stiletu je vyryta stupnice ráže děla. Přesto, že se postupně prosazovala standardizace ráží, platilo to jen o dělech nově vyráběných. Tzn., že krom nejčastěji používaných 24lb půlkartounů, 12 lb čtvrtkartounů, případně 6 lb osmin kartounu a plukovních tříliberek se stále užívala i děla s rážemi jinými. Tzn., že i velikostí koulí muselo být tolik, kolik bylo děl. A jelikož nosit kouli k dělu a oměřovat ji u hlavně by bylo nelogické, používali dělostřelci pravděpodobně takovéto stilety (jindy třeba desku s vyříznutou dírou, případně cosi jako šupleru) aby si práci usnadnili.
Pokud si to vezmeme prakticky, tříliberka má ráži cca 72 mm (průměr koule, díra v hlavni byla o něco větší) čtvrtkartoun (12 lb) asi 120 mm, je zřejmé, že se to na čepel bez problémů vešlo.
Ta hodnota 120 je pochopitelně na polní dělo nereálná, ale snad by mohla být použitelná pro moždíře, ty snad měly dosahovat "ráží" až ke 300 lb.
Co se týká té navážky, možné to samozřejmě je, ale tam je velká spousta proměnných, jak naznačoval Vechio. Standardní dávka střelného prachu se pohybovala kolem 1/4 až 1/3 hmotnosti koule, ale byla přizpůsobována kvalitě střelného prachu, zahřátí hlavně, kýženému dostřelu (i když ten byl upravován především úhlovým náměrem hlavně, pokud nemluvíme o rikošetové palbě, což je ale otázka až druhé pol. 17. stol.), ... takže těch proměnných je zde tolik, že je to spíše nepravděpodobné. Navíc k určitému odměřování množství prachu sloužily spíše rysky na dělostřelecké lopatě, což bylo určitě praktičtější.
Snad, ale to je pouze můj typ, by se mohlo jednat i jakési jednotky "náměru", kdy by byl stilet vložen mezi hlaveň a lafetu a pomáhal při přesném vyklínování hlavně. To by pak bylo ale opravdu určeno pro jeden jediný kus (maximálně velikost) děla. Na to se ale spíš užívaly jakési úhloměry vkládané zepředu do hlavně s klasickou stupňovou řadou, takže i to se jeví méně reálné.
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělostřelecký stilet

Příspěvek od vechio »

No ale pokud si dáš tu práci a nebo máš trochu matematické schopnosti pak musí zákonitě vyjit, že je předpoklad, že to jsou ráže, at v jakýkoliv jednotkách, je prostě chybný. Protože stupnice neodpovídá závislosti funkce průměru hlavně na váze projektilu. Navíc pokud mám šablony a ráže dané pak je zbytečné stále přeměřovat hlavně kanonů.
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Odpovědět