Pobočky mušketýrů

Odpovědět
Tom12
Příspěvky: 12
Registrován: Pá 17. Dub 2015 10:44:42
Místo/Bydliště: Mělnicko

Re: Pobočky mušketýrů

Příspěvek od Tom12 »

Mi jsme žoldnéři v císařských službách. V jedné knize jsem četl že Schiavony používala i osobní stráž císaře Ferdinanda II.
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 150
Registrován: Út 10. Ún 2009 9:12:48

Re: Pobočky mušketýrů

Příspěvek od mahy »

Tom12 napsal:Mi jsme žoldnéři v císařských službách. V jedné knize jsem četl že Schiavony používala i osobní stráž císaře Ferdinanda II.
Žoldnéři odkud? Jaká je vaše další výstroj a výzbroj?
Ono totiž to tu už bylo- lidé začali nosit Schiavony, skotské palaše, rapíry...
... no a pak zjistili, že obyčejný voják nosil spíše tesák, šavli či vojenský kord.
Nejlépe Tome pokud sem hodíš foto své postavy v odění a s výstrojí, pak ti tu lidé rádi poradí co změnit atd.pokud by jsi chtěl vypadat věrohodně.
Založ si vlákno v salónu krásy.
Omnis exceptio est ipsa quoque regula.
Desátník Moravského podhoráckého pěšího pluku
Avátar uživatele
hugo44
Příspěvky: 97
Registrován: Pá 15. Říj 2010 9:02:18

Re: Pobočky mušketýrů

Příspěvek od hugo44 »

K těm pobočkám jsem psal už mnohokrát a na mnoha místech. Obyčejný voják měl opravdu jednoduchou věc. Zbraně se nechávali dělat ve velkém a výroba košů je složitá záležitost, takže tesáky, různé typy mečů, košové šavle. Mnozí vojáci ani pobočku neměli.
Přílohy
kordy 009.jpg
kordy 022.jpg
Vitary 012.jpg
Ti co si hrají na borce a drsné královny, se ještě v sedmé třídě počůrávali. My co to udžíme, děláme zbraně.
eiffelos
Příspěvky: 4
Registrován: Po 31. Srp 2015 11:24:04

Re: Pobočky mušketýrů

Příspěvek od eiffelos »

Dobrý den, mohu se zeptat jestli už za třicítky se používali kordíky ? a nebo jakou pobočku by jste viděli u zámecké gardy ve Slezsku
Avátar uživatele
Zagloba
Příspěvky: 131
Registrován: Ne 07. Pro 2008 17:04:12

Re: Pobočky mušketýrů

Příspěvek od Zagloba »

Ano, za třicetileté války se kordy běžně vyskytovaly, a to i u prostých vojáků (v jejich případě to ale byly kordy vojenské, tedy s poměrně širokou čepelí, žádná soubojová pletací jehlice).

Je spíš otázkou, co myslíš zámeckou gardou?
eiffelos
Příspěvky: 4
Registrován: Po 31. Srp 2015 11:24:04

Re: Pobočky mušketýrů

Příspěvek od eiffelos »

No já myslel kordíky, jako takový ten druh zkrácenejch kordu, jednotku bych upřesnil něco jako městská domobrana, stráž města plus zámku..zatím jen je to jen takovej nástřel
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 150
Registrován: Út 10. Ún 2009 9:12:48

Re: Pobočky mušketýrů

Příspěvek od mahy »

Co to je zkrácený kord? Já myslel, že kordíkem myslíš ta rokoková špidlata. Hoď sem nějaký obrázek toho co máš na mysli. Ta tvá domobrana se bude odvíjet od movitosti toho kdo ji platí. A od toho se bude odvíjet i výstroj a výzbroj.
Omnis exceptio est ipsa quoque regula.
Desátník Moravského podhoráckého pěšího pluku
eiffelos
Příspěvky: 4
Registrován: Po 31. Srp 2015 11:24:04

Re: Pobočky mušketýrů

Příspěvek od eiffelos »

No něco jak je tu...nevím jak tu zbraň přesně pojmenovat
14b613af1d_64095281_o2.jpg
Avátar uživatele
Rochrigez
Příspěvky: 46
Registrován: Stř 30. Zář 2009 8:07:57

Re: Pobočky mušketýrů

Příspěvek od Rochrigez »

To, co je na obrázku, bych asi za kordík neoznačil. Termín "kordík" ve smyslu, v jakém se odbvykle používá, označuje zbraň, která má spíše dekorativní a ceremoniální charakter a je to něco mezi krátkým mečem a dýkou, každopádně jde o dosti pozdnější záležitost. Za třicky se v takové velikosti běžně vyskytovaly dýky. Jako vhodnou zbraň pro příslušníka gardy v první polovině 17. století bych ji tedy zavrhnul. Pořiďte si něco normálního. Třeba ty meče, co jsou kousek výš, od Huga jsou bezva.
Butlers Dragonerregiment

"Well gentlemen, tak toho starýho syfla píchnem."
Plukovník Walter Butler, 24. února 1634, Cheb
Avátar uživatele
Rochrigez
Příspěvky: 46
Registrován: Stř 30. Zář 2009 8:07:57

Re: Pobočky mušketýrů

Příspěvek od Rochrigez »

Mimochodem na obrázku je hodně specifická jednotka, a to vatikánská Švýcarská garda. Podle přilby to je něco od Napoleona vejš, těm mladším obdobím moc nehovím, tak mě tady třeba opraví. Ta pobočka, co má, se mi jeví jako trochu stylizovaný katzbalger. Celkově je ten obrázek jeden velkej anachronismus. Ostatně stejně jako Švýcarská garda dnes.
Butlers Dragonerregiment

"Well gentlemen, tak toho starýho syfla píchnem."
Plukovník Walter Butler, 24. února 1634, Cheb
Odpovědět