šerpa- dotaz

Avátar uživatele
Míra z Č.k.
Příspěvky: 5
Registrován: Čt 14. Led 2010 22:57:18
Místo/Bydliště: Teplice

šerpa- dotaz

Příspěvek od Míra z Č.k. »

Zdravím Vás,pánové!
Měl bych dotaz. Chtěli bychom označit naší skupinu šerpami ( modrá-francie). Ale nikde jsem nenašel jak dlouhá,široká a z jakého materiálu ( látky ), by měla u prostého vojáka být.
Můžete-li poraďte. Děkuji.
Avátar uživatele
Indyján
Příspěvky: 261
Registrován: Út 11. Lis 2008 16:49:04
Místo/Bydliště: Morava

Re: šerpa- dotaz

Příspěvek od Indyján »

Prostý voják není šerpou vybaven! Pouze důstojník, popř. praporečník, což je vlastně také důstojník.
Lepší mrtvej frajer než živej srab. MM

generál svobodník chorvatského hraničářského pluku 63. GIR Karlstädter-Szluiner,střelec a halapartník v pozdně gotických projektech.
http://sedmiletka.brodec.org/index.php
Šavlis
Příspěvky: 387
Registrován: Út 18. Lis 2008 13:50:41
Kontaktovat uživatele:

Re: šerpa- dotaz

Příspěvek od Šavlis »

Údajně se vyskytují záznamy o šerpách u běžných vojáků, nicméně ještě jsem je neviděl. I pakliže by ty záznamy byly hodně věrohodné, považoval bych to přesto za velmi vzácný jev. Přikazovat vám to nikdo nebude ale moje rada zní, na šerpy se vyserte, pakliže je nebudete mít velmi dobře podloženy.

Šerpa bývala z drahého materiálu, většinou z hedvábí, široká cca 20-30 cm a dlouhá... hodně.:) Moje má 380 a je krátká.
Obrázek
Alt-Starhemberg Olmütz
http://www.olomouckypluk.cz
bruuk
Příspěvky: 110
Registrován: Pá 09. Led 2009 14:56:38

Re: šerpa- dotaz

Příspěvek od bruuk »

V ikonografii šerpa jednoznačně označuje velitele. Většinou má ten člověk zároveň v ruce generálskou hůl.
Ovšem jsou záznamy o použití stuhy látky jako označení bojující strany.
To je ale opravdu kus utrženého plátna, ovázaného kolem ramene, nebo rukávu.
Ještě se to často dávalo na klobouk.
Avátar uživatele
vechio
Příspěvky: 458
Registrován: Út 11. Lis 2008 11:18:34
Kontaktovat uživatele:

Re: šerpa- dotaz

Příspěvek od vechio »

bruuk napsal:V ikonografii šerpa jednoznačně označuje velitele. Většinou má ten člověk zároveň v ruce generálskou hůl.
Ovšem jsou záznamy o použití stuhy látky jako označení bojující strany.
To je ale opravdu kus utrženého plátna, ovázaného kolem ramene, nebo rukávu.
Ještě se to často dávalo na klobouk.
To už se bavíme o polních znameních.. což jde mimo šerpy.
šavlis napsal:Šerpa bývala z drahého materiálu, většinou z hedvábí, široká cca 20-30 cm a dlouhá... hodně. Moje má 380 a je krátká.
Dlouhá být nemusela, například šerpy, které se uvazovali přes rameno. Nicméně ten efekt, který je vidět na obrazech a rytinách spolehlivě udělá jenom tuhá, kvalitní látka. Což je třeba vytkávaný brokát. A pokud je použita i tato látka na uvázání kolem pasu tak ji není třeba tolik.
Captain Mortaigne regimentu
Obrázek
Mortaigne regiment Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Odpovědět