Pobočky mušketýrů

Odpovědět
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 150
Registrován: Út 10. Ún 2009 9:12:48

Re: Pobočky mušketýrů

Příspěvek od mahy »

Ta zbraň rozhodně není nic do katzbalgeru, je to toto- mají to ve výzbroji dodnes:
Obrázek

Ale to nic nemění na tom, že podobný typ zbraně je podle mě na použití u nás mimo.
Omnis exceptio est ipsa quoque regula.
Desátník Moravského podhoráckého pěšího pluku
eiffelos
Příspěvky: 4
Registrován: Po 31. Srp 2015 11:24:04

Re: Pobočky mušketýrů

Příspěvek od eiffelos »

Dekuji za odpovedi
Avátar uživatele
Rochrigez
Příspěvky: 46
Registrován: Stř 30. Zář 2009 8:07:57

Re: Pobočky mušketýrů

Příspěvek od Rochrigez »

Mahy: Jo, máš recht. Z toho obrázku jsem měl dojem, že ta záštita vypadá jinak.
Butlers Dragonerregiment

"Well gentlemen, tak toho starýho syfla píchnem."
Plukovník Walter Butler, 24. února 1634, Cheb
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Pobočky mušketýrů

Příspěvek od Olaff »

Mal by som dotaz. Pocas patrania po termine "haudegen" som sa dopatral okrem ineho aj k tomuto mecu:

Obrázek

Ide podla vas o mec vhodny pre musketiera v zaverecnych etapach tridsiatrcovnej vojny, idealne ci by mohlo ist o nejaky kus z masovej objednavky pre armadu? Ak by to slo, poprosil by som aj o zdovodnenie preco ano alebo nie.

Dik.
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
KASCHA
Příspěvky: 96
Registrován: Čt 13. Lis 2008 7:45:06

Re: Pobočky mušketýrů

Příspěvek od KASCHA »

Těchhle košů je hromada - šlo o masovou produkci - někdy je tam použitá (dnes) i starší čepel. Nejsem si jistý od kdy se vyráběly ale asi min. od 50. let 17. stol.. Šlo snad o jezdecké meče..

píšu po pamněti, tvrdá data po ruce nemám..
pikenier und captain des Altes Blaues regiment
http://www.altblau.cz
Obrázek
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Pobočky mušketýrů

Příspěvek od Olaff »

Jo,dik.

Az budes mat data poruke, hodis mi to sem? Nejako zvlast mi to nesuri, navyse si to overujem na viacerych frontoch.

D.
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Vlkodlak
Příspěvky: 8
Registrován: Pá 05. Ún 2010 1:51:08
Místo/Bydliště: Boskovice

Re: Pobočky mušketýrů

Příspěvek od Vlkodlak »

V tomto tématu se ke konci mihlo několik podobných kousků s výrazně nižší datací, myslím před r. 1650. Žel dnes už bez obrázků, ale za předpokladu, že tam obrázky byly se dají dohledat v archivu aukcí, odkud podle indicií měly být, tedy u Hermanů, u Frickera to asi bude složitější.
Je ovšem otázkou, jak se k tomu stavět, protože i přes počáteční entusiasmus zůstala otázka správnosti datace pravděpodobně nedořešena.
viewtopic.php?f=37&t=168&start=20
Bez karabeli ani z pościeli, bez obuszka ani od łóżka.
Avátar uživatele
KASCHA
Příspěvky: 96
Registrován: Čt 13. Lis 2008 7:45:06

Re: Pobočky mušketýrů

Příspěvek od KASCHA »

Jen tak v rychlosti - u poláků jsem jej našel v rozmezí 1650-1700, němci někdy píší i před 1650.

hledejte felddegen a vyleze jich dost... jinak většinou se uvádí jako meč pro jezdectvo a také ve spojení s tureckými válkami v Uhrách

Ambras: http://myarmoury.com/talk/viewtopic.php?p=242461
pikenier und captain des Altes Blaues regiment
http://www.altblau.cz
Obrázek
Avátar uživatele
Olaff
Příspěvky: 841
Registrován: Stř 12. Lis 2008 0:35:58
Místo/Bydliště: Košice, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Pobočky mušketýrů

Příspěvek od Olaff »

Mno jo, to je prave to, co ma trapi... To pomerne pestre datovanie... Napriklad tiez vo Viedni su tieto mece v dvoch rozmeroch a hoci su popisovane ako jazdecke, tak model vo vitrine mi pride na jazdecky mec, hlavne v porovnani s tymi na figurinach, o dost kratsi. Maju tam dokonca jeden moc nobl kus vysokeho dostojnika, ktoreho meno si z hlavy nepamatam. Samozrejme, cast expozicie tam je venovana obliehaniu Viedne v 1683 a tento typ mecov maju hodeny ako v tejto expozicii, tak i tridsiatkovej...

Rovnako tak na moje obrovske prekvapenie v bratislavskej Michalskej brane maju dva exponaty, jeden so sablovou cepelou, jeden s priamou (u toho vsak nie je cepel uz komplet, dlzku nie je mozne moc presne odhadnut), oba datovane na prvu polovicu 17. storocia...

Ako si mozete vsimnut vo Vlkodlakom nalinkovanej diskusii (kde vacsinu prispevkov ich autor sam po dvoch rokoch vsetky upravil, ehm, ehm, a teda "sa stratili obrazky"), je tam prave mnou postnuty mec datovany na 1620, o com som vedel, ale zamerne tuto informaciu zatajil kvoli smerovaniu diskusie. Rovnako tak mam v archive podobne mece datovane na 1630 aj 1640 (lokalizovane na Nemecko, Rakusko), u niektorych sa mi podarilo ziskat aj ich rozmery, ktore opat nepotvrdzuju zastupenie tychto mecov prave len u jazdy.

Par prikladov:

Obrázek

Svedsko, datovanie 1600-1650, celkova dlzka 920 mm.

Obrázek

Datovanie 1640-1660, vyzera to byt kusok macek na jazdecky mec.

Obrázek

Datovanie 1640, dlzka cepele 880 mm.

Obrázek

Nemecko, 1640, celkova dlzka 985 m.

Prave vyskyt tychto mecov u Poliakov a ich datovanie nie je prekvapujuce, kedze tam mali Svedov pocas prvej severskej vojny, nemecke datovanie mozno vychadza alebo je ovplyvnene z datovania vallonskych mecov, kde je urcita podobnost. Inak okrem hesiel haudegen a feldegen som pouzil este aj ine "kody" (napriklad schwedendegen), cim som to cele sam sebe este o cosi viac zamotal...

A teraz by som to cele celkom rad rozmotal, navyse o to viac, ze som tychto kosov niekolko v ramci reenactmentu videl pouzivat...
Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život, vojenské umění a řemesla v období první poloviny 17. století

https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie
Avátar uživatele
KASCHA
Příspěvky: 96
Registrován: Čt 13. Lis 2008 7:45:06

Re: Pobočky mušketýrů

Příspěvek od KASCHA »

Milí kolegové ve zbrani, prošel jsem nějaké materiály a podle nejlepšího svědomí (tyhle kusy mě zajímají několik let)- tyto meče (nebo palaše - haudegen) jsou opravdu záležitostí zejména rakouskou 2. poloviny 17. a poč. 18. stol., ale obecně nesou znaky rozšířené i jinde v období "války v krajkách". Byť to může mást, uvědomme si že evropská válka a výstroj se po roce 1648 měnily v mnoha ohledech pomalu (doutnáky, píky..), zejména do 70. let se změnilo jen málo vyjma střih šatů :-)

Abych jen neplácal složím text s vyobrazeními, který bych dal do nového roku volně v plen a diskuzi..

ps.: mnoho rozličných datací ve výstavách pramení bohužel z toho, že i pokud jsou připraveny odborníky - nemusí to být zrovna odborníci na 17. a 18. století. Popisy jednotlivých zbraní v depozitářích se také často opisují dle zápisu 100 let starého pořízeného nadšeným místním řídícím gymnázia - pak třeba sbírku opečovává historik dějin 20. století a do výstavy dá předmět dle popisu v inventáři s dobrým svědomím, ale špatným výsledkem pro člověka dychtícího poznání...
Odpovědět