badatelská práce

Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Komorovka

Příspěvek od Loudis »

Alistaire napsal:no, já si zase živě pamatuju na přednášku našeho významného vojenského historika (kterého nechci jmenovat, protože řada lidí má jeho publikace za svátost) asi před pěti lety, který nám tam do očí smrtelně vážně tvrdil, že řadu věcí nikdy nebudeme moci ozkoušet, protože originály nelze použít, a repliky nikdo neumí a nebude umět vyrobit. Jako příklad uváděl přilby kované z jednoho kusu za tepla. (v řadě přede mnou seděl Mac a George, vedle mě Jizba)

Dalším uvedeným příkladem bylo právě historické šikování, protože už jen aby se sešlo minimálně 100-150 vybavených lidí ochotných několik hodin manévrovat podle dobových reglementů je fantazie... (např. v té době jsem měl absovováno několik secvičných s Jakubem Samkem)

holt znalosti se rozvíjí... A bohužel skoro začíná být pravidlem, že čeští "soukromí - amatérští" badatelé mají v určitých oblastech výrazně hlubší detailních znalosti, vědomosti, i praktické zkušenosti, než státem (a z našich daní) placení profesionálové... Což by ani tak nevadilo, kdyby ti profesionálové tyto výsledky akceptovali (samozřejmě pokud jsou správně metodicky atd. zajištěny a zdokumentovány), podobně, jako je tomu v cizině (Anglie např.).
Holt asi zvyk z komunismu, že nejlíp si všechno uděláš sám, a tak jak se to u nás dělalo "vždycky", že... :cry:
Marné nářky pánové. Odborná veřejnost se vůbec nebrání schopným amatérům, jen prostě musejí raspektovat pravidla hry, kterou nazýváme "historická věda". Dokud totiž (byť sebeschopnější) amatéři prezentují své poznatky jen tím, že v lepším případě píší na internet články spíše publicistického charakteru, nebo v horším případě jen "machrují" v diskusích, nemohou počítat s tím, že je odborníci budou brát na zřetel či dokonce reflektovat. To se týká i pokusů o nápodobu (rekonstrukci) čehokoli z minula. V prvním případě je třeba publikovat tak, aby to mělo náležitosti odborné historické práce (odpovídající metodika, poznámkový aparát, vhodná platforma - tištěný či elektronický sborník garantované úrovně - nejlépe recenzovaný), nebo v druhém případě náležitosti experimentální archeologie. Jinak totiž opravdu nebere odborná veřejnost výsledky bádání a pokusů kohokoli vážně a to nejen zde, nýbrž v celém civilizovaném světě... Ono to totiž v žádné seriózní vědě ani jinak nejde. (Lehce to A. i naznačil, proto tyto lamenty nechápu, míček je opravdu na vaší straně - znalí (bez ironie) amatéři. Buťe jako ti zmiňovaní angličtí kolegové a odborná veřejnost vás bude brát vážně.)

Když budu mluvit za sebe a kolegy které znám, rozhodně nemáme nejmenší zájem jakkoli historii deformovat a komukoli bránit v publikování výsledků jeho práce, splňují-li ovšem elementární formální (mimo jiné) nároky. Jsem v redakční radě jednoho odborného regionální historického sborníku a ujišťuji, že u nás publikují vedle univerzitních profesorů, archivářů a muzejníků i lidé, kteří se historií neživí - lesní inženýr, invalidní důchodce (původně truhlář), zaměstnanec České pošty, učitel ZŠ - jen prostě přijali pravidla hry. Jinak to prostě nejde ;)
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
enc
Příspěvky: 16
Registrován: Čt 16. Pro 2010 10:31:24

Re: Komorovka

Příspěvek od enc »

Ahoj Loudis.Nerad,opravdu nerad"zasír.."Svými keci Vodičkovo téma.Známe se už strašně let a hrabeme se historií,protože nám dává sílu v tomhle světě žít.Jenom málo z nás má ale čas přehrabovat se v zaprášenejch listech papíru.Muzea podporovaná kraji mají své odborné"časopisy",ale kdo to ví?Ty,já,pár vyvolených?Takzvaně ...co v téhle branži jsou.Psal jsem ,píšu o tom co poskládám,profíci najdou to co se týká jejich rajonu,doplníme,něco sepíšeme,dostaneme od toho ,kterýmu se to nezdá přes hu..a založíme do šanonu.Mám toho v regálu tolik,že už sám nevím co mám...a muzea jsou na tom stejně.Mám rozepsanou knihu o jedné zapomenuté bitvě,protože druhý den o pár kilometrů dál se stala ta větší.Podíleli se i zahraniční archivy na té hromadě papíru.Kdybych ale věděl do čeho lezu ...vysr...bych se na to.Všechno co použiješ musí být ověřeno a pod číslem publikováno.Sebemenší chyba se stává bludem a historici z povolání tě rozcupujou na kusy.Kniha musí být určena pro širší veřejnost s minimem odborných výrazů a čtecí pro laika.....a tak se ve své snaze změnit dějiny utopíš.A nakonec - musíš si sám sehnat peníze.Tříset kusový náklad je 100000 kč. Není lepší jezdit na bitvy? HEZKEJ NOVEJ ROK KAMARADI V BOJI.
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Komorovka

Příspěvek od Loudis »

enc napsal:Ahoj Loudis.Nerad,opravdu nerad"zasír.."Svými keci Vodičkovo téma.Známe se už strašně let a hrabeme se historií,protože nám dává sílu v tomhle světě žít.Jenom málo z nás má ale čas přehrabovat se v zaprášenejch listech papíru.Muzea podporovaná kraji mají své odborné"časopisy",ale kdo to ví?Ty,já,pár vyvolených?Takzvaně ...co v téhle branži jsou.Psal jsem ,píšu o tom co poskládám,profíci najdou to co se týká jejich rajonu,doplníme,něco sepíšeme,dostaneme od toho ,kterýmu se to nezdá přes hu..a založíme do šanonu.Mám toho v regálu tolik,že už sám nevím co mám...a muzea jsou na tom stejně.Mám rozepsanou knihu o jedné zapomenuté bitvě,protože druhý den o pár kilometrů dál se stala ta větší.Podíleli se i zahraniční archivy na té hromadě papíru.Kdybych ale věděl do čeho lezu ...vysr...bych se na to.Všechno co použiješ musí být ověřeno a pod číslem publikováno.Sebemenší chyba se stává bludem a historici z povolání tě rozcupujou na kusy.Kniha musí být určena pro širší veřejnost s minimem odborných výrazů a čtecí pro laika.....a tak se ve své snaze změnit dějiny utopíš.A nakonec - musíš si sám sehnat peníze.Tříset kusový náklad je 100000 kč. Není lepší jezdit na bitvy? HEZKEJ NOVEJ ROK KAMARADI V BOJI.
No však, je to fuška a proto mají můj obdiv všichni laici, kteří se do toho skutečně pustí a na druhou stranu nemám rád rádoby zhrzené stěžování si jiných, že odborníci jejich "bádání a objevy" neberou na vědomí. Brali by, kdyby... "Cupování" od kolegů odborníků si osoběn moc neber. Je to normální a posouvá to poznání. Nikdo není neomylný, ani odborníci - vesměs to vědí a proto se rádi popasou na chybě kolegy. :twisted: Finanční náročnost publikace je jistá - pokud jde o samostatnou publikaci, do sborníku Ti to vesměs vezmou (zadarmo ovšem - zřídka i almužničku přidají - takže je to charita ve prospěch pokroku poznání :D ). V každém případě Petře je škoda to nechat v šuplíku. Už jsi tomu obětoval kus života, tak to zúroč. Co je na papíře, přetrvá, co je v hlavě, to ...
Jinak s tím ježděním na bitvy máš pravdu. Zatímco jiným obdobím se věnuji publikačně, tak třicítku si raději zažívám na vlastní kůži. Možná i proto, že coby "placený z našich daní" se musím věnovat tomu, co po mně chce zaměstnavatel a nikoli zrovna tomu, na co bych měl chuť - no a ve volném čase přece nebudu dělat v podstatě to samé, co v práci. Nechci se stát fachidiotem :-) Hodně štěstí a předevšmí zdraví v novém roce.

PS: Téma opravdu zaneřáďujeme (zaneřáďuji), takže by to mohl správce klidně smazat, nebo přehodit do pokecu o všem možném. Jak je mu libo...
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Komorovka

Příspěvek od Alistaire »

enc napsal:...Psal jsem ,píšu o tom co poskládám,profíci najdou to co se týká jejich rajonu,doplníme,něco sepíšeme,dostaneme od toho ,kterýmu se to nezdá přes hu..a založíme do šanonu.
...Všechno co použiješ musí být ověřeno a pod číslem publikováno. Sebemenší chyba se stává bludem a historici z povolání tě rozcupujou na kusy.Kniha musí být určena pro širší veřejnost s minimem odborných výrazů a čtecí pro laika.....a tak se ve své snaze změnit dějiny utopíš.

Hezkej Novej (a nejen ten) rok i tobě, Petře. A samozřejmě i ostatním.

Samozřejmě že k seriózní práci je potřeba udržovat dokumentaci, tedy mj. citace, výčet zdrojů, poznámkový aparát atd., bez těchto "formalit" ke zpětnému dohledání to nejde, to by si opravdu mohl vymyslet kdokoli cokoli, a také, práce bez těchto základů jaksi nemá ten správný "budovatelský" smysl. Nikdo na ni nemůže smysluplně navázat. Neříkám že je to jednoduché, a že to často nezabere nejvíc práce, ale (mimo jiné) přesně o tomto práce s historií je. Vyhledávat, spojovat, dokládat a dokladovat. Tedy mít zřetelně, a podle standardů podloženo.

A právě o to horší je, když dotyčný badatel přes splnění všech formálních náležitostí prostě narazí (Ty říkáš dostane přes hubu), protože zjištění a souvislosti se nehodí dalším do krámu. A v lepším případě se jeho práce dostane do sborníku, což je asi tak vše, a ovšem dál se vydávají nové knížky s oprášenými starými bludy, viz třeba Vechiovo oblíbené tříminutové velmi obtížné nabití muškety..., protože je to jaksi jednodušší, že...

A právě o tom je druhá část mého povzdechu, například že tatáž konkrétní práce, v čechách výsměšně smetena se stolu, je v anglii, resp. v konkrétním případě, který mám na mysli nejprve v Belgii naopak pozitivně přijata, a některé věci z ní se už oklikou dostaly přes anglofonní půblikace zpátky k nám jako součást navazující práce dalšího badatele (tam profíka)...

Jinak když jsem psal "amatérští badatelé" měl jsem na mysli i (i když vlastně v podstatě zejména) osoby, které nejsou v zaměstnaneckém poměru souvisejícím přímo s touto činností. Nicméně to přece vůbec nevylučuje fakt, že může jít (a v řadě případů které osobně nebo přes net znám jde) o lidi univerzitně vzdělané v oboru, nebo v příbuzném, kteří svoje zkoumání prostě dělají podle profesních pravidel, která znají.
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
Avátar uživatele
Alistaire
Příspěvky: 790
Registrován: Út 11. Lis 2008 20:40:31
Místo/Bydliště: okolí Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Komorovka

Příspěvek od Alistaire »

Loudis napsal: Marné nářky pánové. Odborná veřejnost se vůbec nebrání schopným amatérům, jen prostě musejí raspektovat pravidla hry, kterou nazýváme "historická věda". Dokud totiž (byť sebeschopnější) amatéři prezentují své poznatky jen tím, že v lepším případě píší na internet články spíše publicistického charakteru, nebo v horším případě jen "machrují" v diskusích, nemohou počítat s tím, že je odborníci budou brát na zřetel či dokonce reflektovat. To se týká i pokusů o nápodobu (rekonstrukci) čehokoli z minula. V prvním případě je třeba publikovat tak, aby to mělo náležitosti odborné historické práce (odpovídající metodika, poznámkový aparát, vhodná platforma - tištěný či elektronický sborník garantované úrovně - nejlépe recenzovaný), nebo v druhém případě náležitosti experimentální archeologie. Jinak totiž opravdu nebere odborná veřejnost výsledky bádání a pokusů kohokoli vážně a to nejen zde, nýbrž v celém civilizovaném světě... Ono to totiž v žádné seriózní vědě ani jinak nejde. (Lehce to A. i naznačil, proto tyto lamenty nechápu, míček je opravdu na vaší straně - znalí (bez ironie) amatéři. Buťe jako ti zmiňovaní angličtí kolegové a odborná veřejnost vás bude brát vážně.)

Když budu mluvit za sebe a kolegy které znám, rozhodně nemáme nejmenší zájem jakkoli historii deformovat a komukoli bránit v publikování výsledků jeho práce, splňují-li ovšem elementární formální (mimo jiné) nároky. Jsem v redakční radě jednoho odborného regionální historického sborníku a ujišťuji, že u nás publikují vedle univerzitních profesorů, archivářů a muzejníků i lidé, kteří se historií neživí - lesní inženýr, invalidní důchodce (původně truhlář), zaměstnanec České pošty, učitel ZŠ - jen prostě přijali pravidla hry. Jinak to prostě nejde ;)
Jo... rád bych žil ve tvém spravedlivém světě, hned by bylo všechno jednodušší... (např. Buťe jako ti zmiňovaní angličtí kolegové a odborná veřejnost vás bude brát vážně., ale o tom, a některých z praktických zkušeností jsem se zmínil před chvílí.) Neříkám že jsou všichni a všude stejní, avšak... každý může zkusit pátrat bádat a publikovat.

Seriózním publikováním ovšem nemyslím např. moje vlastní "populární" články pro veřejnost na netu a v časopisech, psané záměrně tím stylem. ;)
https://www.facebook.com/ProjektDieKompanie Die Kompanie - zájmové sdružení studující dobový civilní i vojenský život v období první poloviny 17. století

https://www.historickaremesla.cz DANAR Centrum historických řemesel
enc
Příspěvky: 16
Registrován: Čt 16. Pro 2010 10:31:24

Re: badatelská práce

Příspěvek od enc »

Alistaire dík za tohle téma a krásnej novej válečnej rok . Jelikož jsem došermoval a mám spoustu písemností za těch 28...jejda..let,rád se podělím a nechám od vás se ctí cupovat.Odkážu na knihy,upozorním na statě,prostě budu nějak pořád s vámi.Snad mě pohladí nějaký "švejda" za mou písemnou obhajobu "modrých" v našem regionálním tisku/šoupnu to po přepsání na net/.Reakce lidí byla stejná,jako kdybych veřejně chválil ss.A já jenom přelouskal pár knížek vydaných před rokem 1948 a to co se o třicítce v našem městě psalo za císařepána. Krásnou sezonu2011.
Avátar uživatele
Loudis
Příspěvky: 496
Registrován: Út 10. Ún 2009 19:26:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Komorovka

Příspěvek od Loudis »

Alistaire napsal: Jo... rád bych žil ve tvém spravedlivém světě, hned by bylo všechno jednodušší... (např. Buťe jako ti zmiňovaní angličtí kolegové a odborná veřejnost vás bude brát vážně., ale o tom, a některých z praktických zkušeností jsem se zmínil před chvílí.) Neříkám že jsou všichni a všude stejní, avšak... každý může zkusit pátrat bádat a publikovat.

Seriózním publikováním ovšem nemyslím např. moje vlastní "populární" články pro veřejnost na netu a v časopisech, psané záměrně tím stylem. ;)
Takhle, aby mi bylo dobře rozuměno, z iluze, že jakmile nějaký mýtus (byť v odborném tisku) opravím, on okamžitě vymizí (alespoň z prací profesionálů), jsem již pochopitelně také vyléčen ;) . Otisknout článek v odborném sborníku však nepovažuji za tak málo, jak by se snad mohlo někomu zdát z Tvé odpovědi Petrovi (Encovi). Lepší je však sborník tématický (nejlépe z konference). Škoda že například v těch Teplicích vás bylo tak málo. Vystoupil ze zde přispívajících jen Bombón a v auditoriu byl jen Raia s kamarádem a od nás dvě děvčata a já. Jiné šermíře jsem nepoznal - možná tam byli... Právě takové akce jsou ideální půdou pro odborné diskuse, v kterých není tak snadné někoho neomaleně utřít. Leco se pak dá probrat i v kuloárech, u jídla, u pití ... Prostě zbytečná je přehnaná úcta k "autoritám", rozladění nad zjištěním, že nejsou neomylné a že to jsou také jen lidé. Na druhou stranu bez vytrvalé komunikace s nimi (prostřednictvím odborného tisku i přímé třeba právě na konferencích - od toho také jsou), která může mít i formu odborné konfrontace, se opravdu obecné poznání neposune. A nedělejme si iluze, že jinde to jde snáz. Mimochodem a na okraj, i v naší zemi publikují zahraniční autoři občas práce, které by jim doma třeba nevzali. Vůči zahraničním autorům totiž bývá menší "předpojatost" a často i menší kritičnost. Na seznamu autorů dané tiskoviny se totiž dobře vyjímají ;)

Proti seriózní publicistice a popularizaci nic nenamítám, přispívá k zlepšení obecného povědomí o dané problematice. Odborné poznání však bohužel posunout příliš nedokáže... Nejlepší je, když autoři zvládají obojí. Chybou je, když badatel prezentuje výsledky své práce jen v popularizujících článcích v různých zábavných časopisech, místních radničních zpravodajích či na internetu (nezhodnotí tím své vynaložené úsilí zcela a "trvale"). Stejně tak je škoda, když oborník píše jen přísně odborné články, které na širokou veřejnost nemají téměř žádný dopad a popularizaci nechá jen na publicistech, kteří jdou nejčastěji cestu nejmenšího odporu. Ti zpravidla znovu přežvýkají již mnohokrát přežvýkané a suchopárnými články v odborné literatuře se vesměs nezdržují. Když si toto dobře uvědomím, zařídím se podle toho a obrním se značnou trpělivostí, vyhnu se možná zahořklosti :)
"velitel šéf" Regimentu zemské hotovosti
DIMICANDUM

http://zemskahotovost.cz
Avátar uživatele
Bombon
Příspěvky: 57
Registrován: Stř 27. Led 2010 23:42:29

Re: badatelská práce

Příspěvek od Bombon »

Abych se trochu vmisil do diskuze... Osobne si myslim, ze vubec neni od veci "nase poznatky" (mohu-li to tak vznostne nazvat) nekde ventilovat. Napriklad co takhle asi pred rokem diskutovana otazka "musketyr/schützen"? Mam vtiravy pocit, ze krom nas o tom nikdo v Cechach nevi. Vzhledem k tomu, ze se pohybuji na univerzitani pude, tak vim, ze existuje jisty hlad po novych informacich v tomto oboru. Kamarad jeste s jednim znamym prekladaji Ospreye, bitvu u Marston Moor a velmi by ocenili nejake info. Pokud si za svymi poznatky stojite, tak je vrhnete do placu, at je pripadni odpurci mohou rozcupovat. ;) Ostatne to je jedne ze zpusobu, jak se vyvarovat toho, ze misto zazite blbosti nechtene vytvorime novou blbost. Spousta z nas ma zajimave informace a bylo by skoda si je nechat pro sebe (zejmena treba Petr :) )
enc
Příspěvky: 16
Registrován: Čt 16. Pro 2010 10:31:24

Re: badatelská práce

Příspěvek od enc »

Zdravím Bonbona...Starýho vlčáka. Bohužel sbírám jenom svůj region.O švédech a valech v Bouli je toho dost,ale hodně je útržků z kronik.Z vojenského hlediska nic pro tebe/myslím/. Koho by zajímalo,že sežrali posledního tažnýho vola a pak si psali o jinýho,protože museli tahat šutráky v pazourách,nebo že vojeli mlynářku a jeho zhmoždili když neměl mouku? Něco jsem psal národu o tom v novinách.Jestli to chceš,pošlu ti to.Valy jsou prozkoumaný a sepsaný odborníky /profi/ ,ale ten největší for je,že se nevědělo o obrovském předsunutém opevnění asi 2 km.před švédským táborem.Lok. Kobylí hlava-Hlavenec.To totálně převorali detektoráři.Jsou odtamtud i doutnákový a kol.zámky,mince,knoflíky...až po zlato./pro šťouraly- viz.archeologické odd.muzeum Mladá Boleslav/.Pro opevnění zámku je vypracovaný projekt/má maličkost/ na jeho obnovu a začlenění mezi památky význačného charakteru. Sháním na to finance a byl bych moc rád,kdyby se současní šermířtí obdivovatelé švédských vojáků přidali./projekt Hladová zeď 2011-náš skup.net./ Encák
enc
Příspěvky: 16
Registrován: Čt 16. Pro 2010 10:31:24

Re: badatelská práce

Příspěvek od enc »

Promiň to N-ujela mě packa zM.Ale takhle je to taky hezké,takové francozní a pochvalné.Apropo,viděl jsi Klause v ABC a četl tu plácaninu o Bílé Hoře?
Odpovědět